A.R.E.S Analysis

Irán
Intelligence summary

Publikujte u nás

Prihláste sa






Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Naši partneri

Odporúčanie priateľom

Ak sa Vám páčila naša webstránka - pošlite odkaz o nej priateľom!

Počet návštev

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes209
mod_vvisit_counterVčera1045
mod_vvisit_counterTento týždeň209
mod_vvisit_counterTento mesiac28243

Syndicate

SiteMap

Google Sitemap Generator

Fotoreportáž: Sudán
Napísal: Emíre KHIDAYER   
Štvrtok, 05.apríla 2012 - 13:39 hod.

 

Vážení čitatelia, Project ARES Vám prináša, v snahe nepublikovať len čisto teoretické štúdie, fotoreportáž z ďalšieho krízového regiónu sveta, tentoraz zo Sudánu. Autorka Mgr. Emíre Khidayer, Phd. súhlasila s poskytnutím tohto článku pre Project ARES. Emíre Khidayer je slovensko – irackého pôvodu, absolvovala Filozofickú fakultu v Bratislave, kde získala doktorát z arabských štúdií. V minulosti pôsobila vo funkcii diplomatického zástupcu Slovenskej republiky vo viacerých štátoch Blízkeho východu, napríklad v Egypte a Iraku. V súčasnosti sa angažuje v Občianskom združení slovenských orientalistov Pro Oriente. V tomto článku autorka hovorí o svojich zážitkoch počas pobytu v Sudáne. Čitateľom sa snaží poukázať na skutočnosť, že Sudán nie je len štátom sužovaným dlhoročnými konfliktami, ale má aj zaujímavé historické pamiatky či kultúru. Príspevok bol pôvodne uverejnený na internetovej stránke autorky a v časopise Slovenka, číslo 17/2010. Čitateľa by sme chceli upozorniť, že článok bol uverejnený predtým, ako sa Sudán rozdelil na dva štáty v júli 2011. Preto autorka nemohla ešte logicky reagovať na túto skutočnosť. Autorka Emíre Khidayer nám zároveň poskytla fotografie, ktoré spravila počas svojho pobytu v Sudáne.

Celý článok...
 
Neignorovať volebný podvod v Egypte
Napísal: Daniel PIPES   
Utorok, 13.marca 2012 - 14:20 hod.

 

Project ARES 3. februára 2012 zverejnil komentár Šádí Shanaáha, v ktorom hodnotil povolebnú situáciu v Egypte. Autor poukázal na niektoré skutočnosti, prečo nie je nutné obávať sa volebného víťazstva islamistických politických strán. V snahe objektívne informovať verejnosť o zahranično-politických udalostiach prinášame tentokrát článok od Daniela Pipesa, v ktorom tiež reaguje na výsledky parlamentných volieb v Egypte. Pán Pipes poskytuje odlišný pohľad na súčasnú situáciu a poukazuje na dôvody, prečo výsledky volieb nebudú viesť k demokratizácii miestneho režimu. Pán Pipes získal doktorát z histórie na Harvardskej univerzite, pričom tri roky študoval aj v Egypte. Prednášal na viacerých prestížnych amerických univerzitách. Pôsobil aj ako zahraničnopolitický komentátor pre viaceré televízne stanice ako BBC alebo Al Jazeera. V súčasnosti je prezidentom amerického think tanku Middle East Forum, zameraného na bezpečnostné otázky Blízkeho východu. Pán Pipes súhlasil s poskytnutím tohto článku pre Project ARES, ktorý bol pôvodne uverejnený na stránke danielpipes.org 24. januára 2012, na ktorej sú publikované viaceré zahranično – politické analýzy autora.

Celý článok...
 
Najkontroverznejšie múzeum v Libanone
Napísal: Katarína MARUŠKINOVÁ   
Piatok, 09.marca 2012 - 11:39 hod.

 

Vážení čitatelia, keďže Project ARES nemá záujem publikovať len teoretické štúdie, prináša ďalšiu fotoreportáž z krízových regiónov sveta, tentokrát z blízkovýchodného štátu Libanon. Svoju reportáž nám poskytla autorka Ing. Katarína Maruškinová. Ing. Maruškinová je absolventkou Vysokej školy obchodnej v Prahe v Českej republike a v súčasnosti podniká vo sfére turistického ruchu. Pôsobí v turistickej agentúre Kouzlo orientu poskytujúcej sprievodcovské a ďalšie služby pre turistov cestujúcich do štátov Blízkeho východu. Ing. Maruškinová počas svojho pobytu v Libanone osobne navštívila aj múzeum venované histórii šíitskeho protiizraelského militantného hnutia Hizballáh, ktoré bolo otvorené verejnosti v roku 2009. Ing. Maruškinová súhlasila s poskytnutím svojej reportáže o tomto múzeu nášmu portálu Project ARES. Zároveň nám poskytla fotografie z tohto múzea, ktoré spravila počas svojej návštevy. Článok bol pôvodne uverejnený na internetovej stránke cestovnej agentúry Kouzlo orientu.

Celý článok...
 
Soukromé vojenské společnosti v Sierra Leone: přínos nebo hrozba? II.
Napísal: Josef HOLÍK   
Sobota, 18.februára 2012 - 10:19 hod.

 

V předchozí části této práce byly čtenářům představeny historické okolnosti konfliktu v Sierra Leone s důrazem na působení PMC´s. Posléze jsem se snažil nalézt strukturální příčiny pádu kdysi ekonomicky silné Sierry Leone, které vedly k příchodu PMC´s do země. V této části se zaměřím na samotné aktéry konfliktu z řad PMC´s. Pro svou studii jsem vybral tři nejvýznamnější společnosti, které v zemi působily v různých obdobích. Ostatní společnosti byly vyloučeny buď na základě typologie využité v práci (Kinsey, 2007, s.20), tudíž se jednalo o jiný typ společností z PMI, či na základě faktu, že to byly společnosti dceřiné patřící jedné z větších, v práci představených společností. Na základě studia těchto společností a jejich působení v zemi se snažím zhodnotit rizika spojená s najmutím takových společností slabým či rozpadlým státem. Neopomenu zmínit také pozitiva.

Celý článok...
 
Soukromé vojenské společnosti v Sierra Leone: přínos nebo hrozba? I.
Napísal: Josef HOLÍK   
Piatok, 10.februára 2012 - 19:43 hod.

 

Project ARES Vám tentokrát prináša analýzu pôsobenia súkromných vojenských spoločností počas občianskej vojny v Sierra Leone v 90. rokoch 20. storočia. Práca je rozdelená na dve časti. Prvá časť je úvodom do problematiky, autor predstavuje historické okolnosti konfliktu v tomto západoafrickom štáte s dôrazom na pôsobenie súkromných vojenských spoločností. V nasledujúcej druhej časti autor podrobne analyzuje aktivity jednotlivých aktérov z radov súkromných vojenských spoločností počas občianskej vojny v Sierra Leone. Autorom článku je Bc. Josef Holík, ktorý súhlasil s jeho poskytnutím pre Project ARES. Pán Holík je v súčasnosti študentom medzinárodných vzťahov na Katedre politológie a medzinárodných vzťahov na Filozofickej fakulte Západočeskej univerzity v Plzni. Zároveň píše články pre politologický časopis e-Polis. Táto autorova analýza bola pôvodne zverejnená na internetovej stránke časopisu e-Polis v júli 2011.

Celý článok...
 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 19 - 27 z 250