Project ARES Vám prináša článok od Jakuba Jandu, ktorý pôsobí ako publicista, poradca poslanca Parlamentu ČR a je koordinátorom think – tanku Evropské hodnoty. Príspevok reaguje na súčasnú debatu týkajúcej sa iránskeho jadrového programu. V súčasnosti mnohí západní politici i analytici diskutujú o možnostiach, akým spôsobom zabrániť Iránu, aby získal nukleárne zbrane. Na druhej strane podľa viacerých teoretikov medzinárodných vzťahov môže nadobudnutie nukleárnej bomby Iránom viesť paradoxne k stabilizácii regiónu. Pán Janda poskytol pre Project ARES svoj komentár k článku od K. N. Waltza “Why Iran Should Get the Bomb“ uverejnenom v časopise Foreign Affairs (4/2012). V tomto komentári pán Janda poukazuje na hlavné tézy K. N. Waltza, podľa ktorých by vlastníctvo nukleárnych zbraní Iránom stabilizovalo región Blízkeho východu.
Project ARES Vám tentokrát prináša komentár od Mgr. Lukáša Visingra, ktorý je absolventom odboru Bezpečnostní a strategická studia na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne. V súčasnosti pôsobí ako vojenský a bezpečnostný analytik, spolupracuje s redakciami odborných časopisov ako napríklad Armádní technický magazín. Vyjadruje sa tiež k aktuálnym vojenským otázkam v médiách, najčastejšie v ČT24 a iDNES. Pán Visingr súhlasil s poskytnutím tohto článku pre Project ARES, ktorý bol pôvodne uverejnený na autorovej osobnej stránke a na internetovom portáli www.natoaktual.cz 20. februára 2012. V článku autor hodnotí zbrojnú politiku Indie, ktorá vzhľadom na multivektorovú zahraničnú politiku uprednostňuje dodávky zbraní od viacerých dodávateľov. Autor zároveň poukazuje na geopolitické dôvody, výhody a nevýhody tejto politiky.
Súčasné spoločenské, ekonomické a politické dianie v Číne ovplyvňuje predovšetkým Komunistická strana Číny (ďalej len Komunistická strana), najmä jej 24-členné politbyro, ktoré má ešte užší 9-členný Stály výbor. V Komunistickej strane súperia o moc viaceré prúdy, od (neo)maoistov až po liberálov. Pretože sa mnohé deje neverejne, ťažko hovoriť o efektívnej kontrole moci, čomu zodpovedá rozsah svojvôle a korupcie. Napriek tomu minulý rok vďaka „porušeniu disciplíny“ skončil (inak stranícky nevýznamný) minister železníc, či dokonca v roku 2008 sa do väzenia dostal člen politbyra. Zakrátko sa v Číne udeje plánovaná generačná obmena vedúcich politických elít, s ktorou súvisia aj nedávne udalosti opísané v tomto komentári. Autor súhlasil s poskytnutím tohto článku pre Project ARES, ktorý bol pôvodne uverejnený na internetovom portáli exil.sk 15. apríla 2012.
Project ARES Vám tentokrát prináša komentár od autora Petra Števkova, ktorý pôsobí ako študent bezpečnostných a strategických štúdií na Fakulte sociálních studií Masarykovej univerzity v Brne. Mnohé zahraničné, ale aj slovenské médiá, v súvislosti so secesiou a separatizmom ako bezpečnostnou hrozbou venujú častú pozornosť regiónom ako napríklad Balkán či Kaukaz. V tomto článku sa autor P. Števkov zaoberá problematikou secesie v USA, čo nie je až takým objektom pozornosti slovenských médií. Autor poukazuje na určité tendencie v rámci Texasu vedúce k prípadnému vystúpeniu tohto štátu z USA. Autor hodnotí hlavne historické dôvody pretrvávania istých secesionistických nálad medzi texaským obyvateľstvom, súčasnú situáciu a mieru pravdepodobnosti nezávislosti Texasu v budúcnosti. Článok bol pôvodne uverejnený na internetovom portáli sekuritaci.cz vo februári 2010.
Project ARES 3. februára 2012 zverejnil komentár Šádí Shanaáha, v ktorom hodnotil povolebnú situáciu v Egypte. Autor poukázal na niektoré skutočnosti, prečo nie je nutné obávať sa volebného víťazstva islamistických politických strán. V snahe objektívne informovať verejnosť o zahranično-politických udalostiach prinášame tentokrát článok od Daniela Pipesa, v ktorom tiež reaguje na výsledky parlamentných volieb v Egypte. Pán Pipes poskytuje odlišný pohľad na súčasnú situáciu a poukazuje na dôvody, prečo výsledky volieb nebudú viesť k demokratizácii miestneho režimu. Pán Pipes získal doktorát z histórie na Harvardskej univerzite, pričom tri roky študoval aj v Egypte. Prednášal na viacerých prestížnych amerických univerzitách. Pôsobil aj ako zahraničnopolitický komentátor pre viaceré televízne stanice ako BBC alebo Al Jazeera. V súčasnosti je prezidentom amerického think tanku Middle East Forum, zameraného na bezpečnostné otázky Blízkeho východu. Pán Pipes súhlasil s poskytnutím tohto článku pre Project ARES, ktorý bol pôvodne uverejnený na stránke danielpipes.org 24. januára 2012, na ktorej sú publikované viaceré zahranično – politické analýzy autora.
Project ARES Vám prináša komentár, ktorý napísal Šádí Shanaáh a súhlasil s jeho poskytnutím pre náš portál. Autor Šádí Shanaáh je česko – palestínskeho pôvodu, absolvoval štúdium medzinárodných vzťahov na Richmond American International University v Londýne a ďalších inštitúciách. V minulosti pracoval aj pre Európsku komisiu a v roku 2009/2010 strávil 8 mesiacov v Egypte. Založil mimovládnu organizáciu Insaan: Česko – arabské centrum kulturního dialogu. Na Anglo – Americkej univerzite v Prahe vedie kurz zameraný na moderný Blízky východ. Vo svojom komentári pán Shanaáh reaguje na súčasnú situáciu v Egypte po parlamentných voľbách. Pán Shanaáh v tomto článku nesúhlasí s tvrdeniami vo viacerých médiách o tom, že volebný úspech islamistických strán bude viesť k vzniku fundamentalistického náboženského režimu. Článok bol pôvodne uverejnený v MF DNES 19. januára 2012 a na autorovom blogu.