Našim cieľom je realizovať rozhovory s čo možno najširším spektrom ľudí: akademikmi, profesionálnymi analytikmi, žurnalistami, politikmi , ale aj študentmi či ľudmi s osobnými životnými skúsenosťami z krízových oblastí. Cieľom tejto sekcie je „poľudštiť“ Project ARES –aby sme nepracovali len čisto s teoretickým materiálom ale aj prezentovali názory a pohľady ľudí, ktorí nám majú čo povedať. Tým sa chceme stať „reálnejšími“ a v konečnom dôsledku aj rozprúdiť diskusiu o hlavných trendoch a udalostiach v oblasti medzinárodných vzťahov a bezpečnosti.
"O kazašskej rope, čečenskej vojne a ingušskom únose"
Napísal: Oliver ÉDER
Nedeľa, 26.októbra 2008 - 16:38 hod.
Oliver Éder najst. poskytol pre Project ARES interview o svojich životných a profesionálnych skúsenostiach z územia bývalého ZSSR, ktoré nadobudol ako zamestnanec Pozemných stavieb Nitra a.s. Pán Éder pôsobil ako riaditeľ podniku v Kazachstane v blízkosti ropných polí Tengiz (1986-1994) a následne ako riaditeľ výstavby v ingušskej Nazrani (1994-1997) v období, keď prebiehala v susediacom Čečensku prvá vojna s Ruskou federáciou. Ako riaditeľ výstavby sa tiež v roku 1996 osobne angažoval v prípade únosu troch zamestnancov Pozemných stavieb Nitra a.s. čečenskými povstalcami – Otta Gyepesa, Jaroslava Lenčeša a Imricha Riga.
Členka Project ARES Lucia Boledovičová uskutočnila náš prvý rozhovor s Jensom Verlindenom. Jens je Flámom a občanom Belgicka a študuje na Fakulte politických a sociálnych vied na univerzite v Ghente. S Luciou sa zoznámil tento rok na odbornom študentskom seminári v Nemecku, ktorý sa konal k téme európskeho občianstva. Jens Lucii ochotne odpovedal na jej otázky ohľadom politického a etnického napätia v Belgicku medzi Flámami a Válonmi.
Pre lepšie pochopenie celého kontextu belgickej krízy uvádzame pred samotným rozhovorom zopár faktov.
Belgické kráľovstvo vzniklo v roku 1830 odtrhnutím sa od Holandska. Germánskych Flámov a románskych Valónov spájal odpor voči katolicizmu a odpor voči cudzej nadvláde. Monarchiu ovládol francúzsky živel, kultúrne pokročilý, politicky aktívnejší a ťažiaci z industrializovaného Valónska.
Flámovia však začali Valónov dobiehať a v poslednom polstoročí sa karta obrátila. Flámsko na čele s Antverpami sa stali centrom vedeckotechnického pokroku. V súčasnosti zaisťuje asi 2/3 belgického HDP. Rastúca populačná prevaha Flámov sa logicky odrazila aj v parlamente, ktorý následne zrovnoprávnil germánsku časť obyvateľstva. Tieto zmeny posilňovali sebavedomie Flámov, roztrpčovali Valónov a na oboch stranách podnecovali vlny nacionalizmu. Jeho prejavy netlmila ani úprava hraníc provincií podľa jazykového kritéria a vymedzenie štyroch lingvistických zón (1963).
V roku 1993 bola krajina federalizovaná na tri kultúrno-jazykové spoločenstvá (frankofónne, flámske a nemeckojazyčné). Belgicko sa okrem toho člení na 10 provincií s 589 samosprávnymi obcami pričom v krajine pôsobí šesť vlád a parlamentov (orgány federálne, flámske, valónske, bruselské, francúzskeho spoločenstva a nemecko-jazyčné komunity.
Napätie sa v krajine vystupňovalo v roku 2005 keď flámski prominenti zverejnili „Manifest za samostatné Flámsko v Európe“, v ktorom požadujú rozdelenie štátu podľa vzoru Československa. Vzniknúť by malo Flámsko a Válónsko, pričom Brusel by vzhľadom na svoju funkciu v EÚ dostal zvláštny štatút. Autori manifestu poukazujú najmä na hospodárske disproporcie v Belgicku a nesúhlasom väčšiny Flámov dotovať zaostávajúce Valónsko. (zdroj: Šlachta M.: Ohniska napětí ve světě, str. 10-12)