A.R.E.S Analysis

Irán
Intelligence summary

Publikujte u nás

Prihláste sa






Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Naši partneri

Odporúčanie priateľom

Ak sa Vám páčila naša webstránka - pošlite odkaz o nej priateľom!

Počet návštev

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes331
mod_vvisit_counterVčera912
mod_vvisit_counterTento týždeň1243
mod_vvisit_counterTento mesiac13129

Syndicate

SiteMap

Google Sitemap Generator

Nový systém A.R.E.S analysis - úvod
Napísal: Oliver ÉDER   
Pondelok, 14.februára 2011 - 14:25 hod.
Image
 
Nový monitorovací systém A.R.E.S analysis, ktorý bude do skúšobnej prevádzky uvedený v priebehu prvého štvrťroku 2011, bude ideovo vychádzať z matematickej teórie grafov. Predmetom našej analýzy bude v počiatočnej fáze vývoja monitorovanie a vyhodnocovanie situácie na Blízkom východe.
 
Tento región budeme vnímať ako diskrétnu štruktúru, pričom jeho jednotliví aktéri budú prezentovaní ako uzly grafu a binárne relácie (vzťahy) medzi aktérmi ako hrany. Zobrazovaný graf bude orientovaný → tzn že vzájomné vzťahy budú vyjadrované mocenským vektorom, ktorý bude určovať, kto v danom vzťahu má na svoj náprotivok väčší geopolitický vplyv.
 
Informácie do systému budú zadávané v podobe skrátených správ zo svetových agentúr. Tieto informácie budú následne indexované podľa toho, ku ktorým reláciám patria a aký dopad na daný vzťah majú a ako ovplyvňujú agregovanú hodnotu vektoru binárnej relácie. Ohodnocovať relácie v kontexte spravodajskej informácie bude možné na škále čísel -3 až +3. Všetky informácie sa budú ukladať do databázy, na ktorú budú naviazané filtrovacie funkcie. Užívateľ bude takto môcť vyhladávať informácie podľa rôznych faktorov ako napr. kategórie interakcií (vojenské, ekonomické atď.) alebo bude môcť študovať vývoj vzťahov len pre danú reláciu.

 
Účelom nášho systému je podporiť inovatívnejší pohľad na analytickú prácu vo sfére medzinárodných vzťahov ale aj sociálnych vzťahov ako takých. Sme presvedčení, že medzinárodnopolitické otázky je nutné vnímať čo možno najviac holisticky. Myslíme si, že vďaka zobrazovaniu geopolitických interakcií prostredníctvom grafu dokážeme omnoho vernejšie analyzovať dynamické zmeny v systéme a komplexné usporiadanie vzťahov medzi jeho aktérmi.

 
Uvedomujeme si však, že náš prístup má aj mnohé slabiny. Našou ambíciou nie je realizovať presnú simuláciu vývoja určitého regiónu alebo prísť s modelom, ktorý bude v maximálnej možnej miere reálny. Niečo také nie je možné z viacerých dôvodov. Kardinálnym problémom v tejto oblasti sú zdroje informácií. Spravodajské informácie z otvorených zdrojov často nezodpovedajú objektívnej povahe sledovaných udalostí. Okrem toho otvorené zdroje zachycujú len malú časť informačného obsahu interakcií medzi geopolitickými aktérmi. Významná časť z nich totiž zostáva verejnosti neznáma a nikdy nebudeme schopní v plnej miere postihnúť všetky fakty z tejto oblasti.

 
Druhým problémom je otázka racionality pozorovateľa daných javov. Aj keby sme mali k dispozícii na 100% objektívne fakty o stave analyzovaného systému, aj tak by sme nedokázali tieto informácie pretaviť do 100% objektívnej analýzy. Dôvodom sú predsudky v mysli konkrétneho analytika, ktoré často pôsobia na úrovni podvedomia a žiadny človek sa im nedokáže ani pri najlepšej snahe vyhnúť.

 
Sociálne systémy sú dynamické a neustále v nich prebiehajú neočakávané fluktuácie. Skutočnosť, že ich účastníkmi sú ľudské bytosti, ktoré sa neraz správajú iracionálne a nevypočítateľne, spôsobuje, že sociálne systémy sa budú vždy vymykať snahám o ich vtesnanie do jednoduchých formalizovaných logických systémov. Tretím problémom teda nie je len obmedzená racionalita pozorovateľov ale aj samotných aktérov.

 
Napriek tomu veríme, že A.R.E.S analysis bude predstavovať pre naších čitateľov prínos. Minimálnou výhodou bude prepracovanie neštruktúrovaných informácií z webu na informácie s presnou indexovaciou štruktúrou, ktorá bude každému záujemcovi vo veľkej miere uľahčovať štúdium monitorovaných fenoménov. Vďaka holistickému prístupu budú čitatelia schopní rýchlejšie pochopiť zložité kauzálne reťazce udalostí v daných regiónoch sveta.

 
Ak máte záujem podielať sa na analytickej práci v rámci nášho systému, píšte prosím na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete mať zapnutý Javascript aby ste ju mohli vidieť. V prípade, že disponujete programátorskými zručnosťami a ovládate jazyky PHP, JavaScript, SQL alebo Java a máte nápady, ako A.R.E.S analysis technicky zdokonaliť, píšte prosím taktiež na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete mať zapnutý Javascript aby ste ju mohli vidieť.
 
< Predchádzajúca