Somálska demokratická republika (The Somali Democratic Republic) je v dôsledku dlhodobej občianskej vojny roztrieštená na niekoľko tzv. republík, Somaliland, Puntland a generálmi ovládané celky. Na čele krajiny je azylová vláda, ktorá bola ustanovená v roku 2004 s pomocou OSN.
SR nemá nadviazané diplomatické styky so Somálskom. Medzi krajinami sa neuskutočnili žiadne stykové akcie. Obchodná výmena je nulová. Berúc do úvahy pretrvávajúcu nestabilitu (región Puntland a najmä hlavné mesto Somálska - Mogadisho a jeho okolie) a enormne vysoké bezpečnostné riziká v krajine, neodporúča sa občanom SR cestovať do Somálska.
Čo sa týka zdravotnej situácie,dostupná základná zdravotnícka starostlivosť je napr. v meste Hargeisa (región Somaliland). V prípade závažnejšieho ochorenia je nutný letecký prevoz do niektorej zo susedných krajín s kvalitnejšou zdravotníckou starostlivosťou. Odporúča sa antimalarická prevencia a zároveň zabezpečenie plného zdravotného poistenia v renomovanej medzinárodnej poisťovni.
Somálsko je krajina výrazne poznačená dlhotrvajúcou občianskou vojnou. Hrozba teroristických útokov je značne vysoká. Rizikové oblasti: Burao, východná časť regiónu Sool a Sanaag, hlavné mesto Mogadisho a i.. Pri pobreží krajiny sú bežné prípady pirátstva. Cestná sieť je nevyhovujúcej kvality. Odporúča sa prepravovať sa v konvojoch so zabezpečeným ozbrojeným sprievodom/ochranou.
Somálsko sa zvykne spomínať ako ďalší možný cieľ vo vojne Spojených Štátov proti medzinárodnému terorizmu. Keďže centrálna vláda kontroluje len o niečo viac ako jednu časť hlavného mesta Mogadišo, na severe vládne separatistická vláda a zvyšok krajiny kontrolujú znepriatelení vojnoví magnáti a vodcovia kmeňov, americké vedenie predpokladá, že túto absenciu vládnej moci mohla využiť teroristická organizácia al-Qa'ida a začať tu operovať.