Profil krajiny - Etiópia
Napísal: Marianna KYSELOVÁ   
Utorok, 13.novembra 2007 - 15:38 hod.

ImagePo britskej invázii do Etiópie a skupovaní pozemkov talianskymi koncernmi, došlo k úplnému nadviazaniu obchodných ciest medzi Etiópiou a Talianskom. V bitke pri Gallabate sú etiópsky derviši pod vedením Zeki Tumala na hlavu porazení. Nasledovala  Zmluva z Wuchaly medzi Talianskom a Etiópiou, ktorej sa taliansky kráľ Ján IV. už nedožil, zomiera na následky z bitky. V roku 1896 po bitke pri Adue sú Taliani porazení.

Počas prvej svetovej vojny sa cisárovnou stáva Zauditu. Po jej smrti v roku 1930 je Haile Selassie korunovaný za nového cisára Etiópie. Anektuje kráľovstvo Jimma. V rokoch 1935-1936 Etiópiu obsadilo a neskôr anektovalo Taliansko. Po faktickej porážke Talianov v druhej svetovej vojne je Etiópia vrátená cisárovi Selassiovi. Zvrhnutie Mussoliniho predstavovalo koniec pre fašistické Taliansko a Etiópia mohla formálne začleniť Eritreu do svojho územia.


V rokoch 1945-55 nastáva modernizácia krajiny a nadviazanie zahraničných stykov so Západom. V roku 1963 je založená Organizácia africkej jednoty.


ImageV Etiópii narastajú nepokoje a v polovici 70. rokov je Haile Selassie zosadený, k moci sa dostáva Mengista. Ten podpíše v Moskve vojenskú dohodu medzi Etiópiou a ZSSR.
V tom čase dochádza k ozbrojenému konfliktu medzi Somálskom a Etiópiou o oblasť Ogaden. Nasleduje obdobie tzv. „červeného teroru.“

ImageV 80. rokoch robotnícka trieda zakladá Stranu pracujúcich Etiópie. Do platnosti vstupuje ústava podľa sovietskeho modelu. Z Etiópie sa stáva Ľudová demokratická republika Etiópie a Mengista sa oficiálne stáva prezidentom. Začína sa formovať silná opozícia – Etiópsky ľudový revolučný demokratický front, ktorý zapríčiní pád Mengistovho režimu. Prezident je nútený z krajiny odísť a formuje sa dočasná vláda.
V roku bola ustanovená nová ústava. Po prvých demokratických voľbách sa Zenavi stáva predsedom vlády. V rokoch 1998-2000 dochádza k pohraničnej vojne medzi Etiópiou a Eritreou. Napriek tomu Zenavi vyhráva aj v druhých voľbách. V roku 2001, po teroristických útokoch na budovy World Trade Centre sa armáda Etiópie pripojila ku Kombinovanej jednotke rýchleho nasadenia Africký roh. Avšak občasné pouličné nepokoje pretrvávajú, zvlášť počas volieb v roku 2005.


Po konflikte, ktorý v roku 2006 vypukol v Somálsku medzi dočasnou vládou prezidenta Yusufa a prívržancami Únie islamských súdov, Etiópia podporila somálsku vládu v ťažení proti povstaleckým jednotkám. V súčasnosti Etiópia čelí obvineniu medzinárodnej organizácie Human Rights Watch. Údajne došlo k zavraždeniu niekoľkých civilistov počas bitky o Mogadišo.