A.R.E.S Analysis

Irán
Intelligence summary

Publikujte u nás

Prihláste sa


Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Naši partneri

Odporúčanie priateľom

Ak sa Vám páčila naša webstránka - pošlite odkaz o nej priateľom!

Počet návštev

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes23
mod_vvisit_counterVčera79
mod_vvisit_counterTento týždeň173
mod_vvisit_counterTento mesiac2254

Syndicate

SiteMap

Google Sitemap Generator

Komentár: Nezávislosť Kosova - Pandorina skrinka?
Napísal: Marianna KYSELOVÁ   
Pondelok, 21.januára 2008 - 13:46 hod.
Obsah článku
Komentár: Nezávislosť Kosova - Pandorina skrinka?
Rokovania vo Viedni a Ahtisaariho plán
Nebezpečný precedens
Hrozba nových násilností
Hrozba nových násilností

Západ sa obáva, že medzi kosovskými Albáncami, ktorí sa o nezávislosť provincie usilujú od začiatku 90. rokov, narastá netrpezlivosť. Hrozí nebezpečenstvo, že by napätie v oblasti mohlo opäť vyústiť do násilností.

Kosovskí Srbi varovali, že sever provincie obývaný najmä Srbmi by sa mohol v prípade udelenia nezávislosti odtrhnúť. Radikálni Albánci sa zas búria proti tomu, že plán OSN podľa nich poskytuje Srbom príliš veľké ústupky.

Bezpečnostná rada by mala o Kosove rozhodnúť do júna. Ak bude Ahtisaariho plán schválený, mohlo by Kosovo vyhlásiť nezávislosť do konca roka. Stalo by sa tak najmladším štátom v Európe a posledným útvarom, ktorý sa odtrhol od bývalej Juhoslávie.

Albánski ideológovia sa nikdy nevzdali myšlienky zjednotenia, či „oslobodenia od slovanského otroctva“ a pripojenia oblasti, ktorej hovoria „východné Kosovo“ (južné Srbsko, západné Macedónsko a južná časť Čiernej Hory). Je očividné, že akékoľvek riešenie obsahuje množstvo nebezpečenstiev, ktoré by sa mohli z „balkánskeho kotla“ vynoriť. Možno je východiskom mnohoročná snaha o rekonštrukciu Balkánu a postupného približovania a začlenenia do európskeho integračného procesu. To je dôvod, prečo chce M. Ahtisaari postupovať „zdola“ a nájsť riešenia v oblasti zdravotníctva, vzdelania, kultúry a sociálneho zabezpečenia a neskôr aj jurisdikcie, polície a administratíve.

Ide však o reálne plány? Za posledných sedem rokov sa Kosovo k Európe nijak nepriblížilo ani v politickej, ekonomickej či sociálnej sfére. Krajinu ovláda mafia prosperujúca z obchodu s drogami, bielym mäsom a z inej kriminálnej činnosti. Polícia a súdy nefungujú v spoločnosti, kde vládnu klany a pokrvná pomsta. Pokiaľ policajti a sudcovia nie sú sami členmi klanov a mafie, neodváža sa zasiahnuť. Mnohí Albánci si preto želajú, aby orgány činné v trestnom konaní riadili zahraniční odborníci.

Spomínané plány brzdí aj radikálne albánske národné hnutie, ktoré svojimi akciami prispieva k destabilizácii situácie nielen v samotnom Kosove, ale aj v Bosne a Hercegovine. Na realite pritom nič nemení fakt, že v Kosove vyhrávajú vo voľbách umiernené strany. Podľa analogického scenára sa dá očakávať ďalší konflikt z krvavej histórie tejto krajiny. Samostatnosť Kosova alebo úsilie o zachovanie hraníc za každú cenu krízu neukončí.


Súvisiace články 
< Predchádzajúca