A.R.E.S Analysis

Irán
Intelligence summary

Publikujte u nás

Prihláste sa


Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Naši partneri

Odporúčanie priateľom

Ak sa Vám páčila naša webstránka - pošlite odkaz o nej priateľom!

Počet návštev

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes28
mod_vvisit_counterVčera326
mod_vvisit_counterTento týždeň354
mod_vvisit_counterTento mesiac6715

Syndicate

SiteMap

Google Sitemap Generator

Komentár: USA plánujú test protidružicovej rakety
Napísal: Lukáš MORAVČÍK   
Piatok, 22.februára 2008 - 22:37 hod.
Obsah článku
Komentár: USA plánujú test protidružicovej rakety
O čo ide
Dopady testu

O čo ide


V decembri roku 2006 Spojené štáty vypustili na obežnú dráhu 2,5 tonovú špionážnu družicu z vojenského vesmírneho centra na základni Vandenberg v Kalifornií. V podstate všetky informácie o tejto družici sú prísne utajované, ale podľa predpokladov ide o družicu určenú na fotografický prieskum s označením US193.


ImageDružicu sa síce podarilo úspešne umiestniť na orbitu do výšky 350 km, ale skoro potom bolo s družicou prerušené rádiové spojenie. Napriek tomu, že vo výške 350 km je atmosféra Zeme veľmi riedka, vytvára na družicu pohybujúcu sa rýchlosťou 27 000 km/h  určitý odpor. Prieskumné (špionážne) družice bývajú obvykle umiestňované na nízke obežné dráhy, pretože s menšou vzdialenosťou sa dajú získať fotografie s väčším rozlíšením. Prieskumné družice sú väčšinou vybavené aj malými raketovými motormi a nesú určité množstvo pohonných hmôt, a to z troch dôvodov: Po prvé, ak je nejaké miesto na Zemi, ktoré je potrebné odfotografovať prieskumnou družicou, nakoniec družicu jej obežná dráha nad toto miesto privedie, ale niekedy nie je čas na čakanie kým sa družica na miesto dostane prirodzeným pohybom, preto je možné použiť motory na mierne upravenie obežnej dráhy, vďaka ktorému sa nad požadované miesto družica dostane skôr. Po druhé, pretože družica sa nachádza na tak nízko položenej obežnej dráhe, pri obiehaní okolo Zeme postupne stráca energiu pôsobením odporu vzduchu a pomaly „padá“ k Zemi. Motory preto môžu byť použité na príležitostné urýchlenie družice a tým na udržanie na obežnej dráhe. Po tretie, keď sa pohonné látky takmer minú a družica je odsúdená na návat do atmosféry, použije sa posledné palivo na plánované ubrzdenie družice tak, aby jej časti dopadli do Tichého oceána, kde nepredstavujú nebezpečenstvo.


Pohonnou látkou na družiciach je hydrazín, ktorý je pre človeka jedovatou látkou. Družica US193 predstavuje problém práve preto, že bolo stratené rádiové spojenie (a tým aj kontrola nad družicou), a bez opakovaného urýchľovania motormi je družica odsúdená na návrat do atmosféry. Nádrž s pohonnými hmotami je kvôli nepoužívaniu stále plná 450 kg paliva, pričom je možné, že pri vstupe do atmosféry nebude nádrž s palivom poškodená a mohla by pristáť na obývanom území.


Ochranou bezpečnosti obyvateľstva pred takýmto nebezpečenstvom preto aj zdôvodnila vláda Spojených štátov zničenie družice raketou pred jej prirodzeným návratom na Zem. Podľa vyjadrenia generála námornej pechoty Jamesa Cartwrighta, vicepredsedu Zboru náčelníkov štábov, by nádrž po dopade na Zem rozptýlila hydrazín na ploche veľkej približne ako dva futbalové ihriská, pričom by ľuďom v postihnutej oblasti spôsobila prinajmenšom ľahké zranenia.


Námorníctvo preto pre odstránenie hrozby plánuje družicu zničiť modifikovanou raketou Standard Missile 3, odpálenou z torpédoborca triedy Aegis, ktorá by družicu mala trafiť vo výške okolo 240 km, aby sa tak do vesmírneho priestoru dostalo čo najmenej trosiek z družice. (Čo bol jeden z problémov spojených s čínskym testom protidružicovej zbrane z januára minulého roku, pri ktorom cieľ testu obiehal na orbite vo výške 850 km a trosky družice naďalej obiehajú po obežnej dráhe Zeme a predstavujú tak riziko pre ďalšie vesmírne objekty.)
 
< Predchádzajúca