A.R.E.S Analysis

Irán
Intelligence summary

Publikujte u nás

Prihláste sa


Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Naši partneri

Odporúčanie priateľom

Ak sa Vám páčila naša webstránka - pošlite odkaz o nej priateľom!

Počet návštev

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes40
mod_vvisit_counterVčera82
mod_vvisit_counterTento týždeň40
mod_vvisit_counterTento mesiac1120

Syndicate

SiteMap

Google Sitemap Generator

Čínsky organizovaný zločin
Napísal: David JEHLIČKA   
Štvrtok, 26.júla 2012 - 18:20 hod.

 

Project ARES Vám tentokrát prináša analýzu od Davida Jehličky, ktorý je študentom Bezpečnostních a strategických studií, FSS MU v Brne. Autor si v tejto práci v teoreticko – metodologickej časti stanovuje indikátory, na základe ktorých sa snaží určiť vzťah medzi organizovaným zločinom a pašovaním ľudí. Svoju analýzu uskutočnil v rámci prípadovej štúdie čínskych Snakeheads. Práca bola pôvodne uverejnená na internetovom portáli sekuritaci.cz v júni 2012.

Celý článok...
 
Intelligence Report: Kurdi v Iraku z hľadiska ústavno – právneho vymedzenia a národnej identity
Napísal: Matúš ŠTULAJTER, Andrej VAŠČÍK   
Utorok, 17.júla 2012 - 14:32 hod.

 

V poslednej dobe v súvislosti s Blízkym východom slovenské i zahraničné médiá sústredia značnú pozornosť na situáciu v Sýrii. Nemenej dôležitým je však aj politický vývoj v irackom Kurdistane. V rámci systému ARES Analysis Project ARES v posledných dňoch monitoruje práve situáciu v tomto regióne. Podľa mnohých indikátorov i tvrdení geopolitických analytikov narastá konflikt medzi bagdadskou centrálnou vládou a irackými Kurdmi, čo bude viesť k nárastu snáh irackých Kurdov o vytvorenie štátu nezávislého od Iraku. Tento nový príspevok chce však čitateľov upozorniť, že sú aj opačné tendencie svedčiace o centralizácii Iraku a integrácii Kurdistanu do irackého štátu. Na základe tejto analýzy autori kritizujú tézy amerických geopolitických teoretikov ako napríklad R. Petersa obhajujúcich vznik nezávislého Kurdistanu.

Celý článok...
 
Indická zbrojní politika: Pestrý arzenál rostoucí velmoci
Napísal: Lukáš VISINGR   
Sobota, 30.júna 2012 - 13:14 hod.

 

Project ARES Vám tentokrát prináša komentár od Mgr. Lukáša Visingra, ktorý je absolventom odboru Bezpečnostní a strategická studia na Fakulte sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne. V súčasnosti pôsobí ako vojenský a bezpečnostný analytik, spolupracuje s redakciami odborných časopisov ako napríklad Armádní technický magazín. Vyjadruje sa tiež k aktuálnym vojenským otázkam v médiách, najčastejšie v ČT24 a iDNES. Pán Visingr súhlasil s poskytnutím tohto článku pre Project ARES, ktorý bol pôvodne uverejnený na autorovej osobnej stránke a na internetovom portáli www.natoaktual.cz 20. februára 2012. V článku autor hodnotí zbrojnú politiku Indie, ktorá vzhľadom na multivektorovú zahraničnú politiku uprednostňuje dodávky zbraní od viacerých dodávateľov. Autor zároveň poukazuje na geopolitické dôvody, výhody a nevýhody tejto politiky.

Celý článok...
 
Čchung-čching a mocenský boj v rámci Komunistickej strany Číny
Napísal: Tibor BLAŽKO   
Štvrtok, 03.mája 2012 - 20:29 hod.

Súčasné spoločenské, ekonomické a politické dianie v Číne ovplyvňuje predovšetkým Komunistická strana Číny (ďalej len Komunistická strana), najmä jej 24-členné politbyro, ktoré má ešte užší 9-členný Stály výbor. V Komunistickej strane súperia o moc viaceré prúdy, od (neo)maoistov až po liberálov. Pretože sa mnohé deje neverejne, ťažko hovoriť o efektívnej kontrole moci, čomu zodpovedá rozsah svojvôle a korupcie. Napriek tomu minulý rok vďaka „porušeniu disciplíny“ skončil (inak stranícky nevýznamný) minister železníc, či dokonca v roku 2008 sa do väzenia dostal člen politbyra. Zakrátko sa v Číne udeje plánovaná generačná obmena vedúcich politických elít, s ktorou súvisia aj nedávne udalosti opísané v tomto komentári. Autor súhlasil s poskytnutím tohto článku pre Project ARES, ktorý bol pôvodne uverejnený na internetovom portáli exil.sk 15. apríla 2012.

Celý článok...
 
Secesionizmus v Texase
Napísal: Peter ŠTEVKOV   
Štvrtok, 19.apríla 2012 - 16:48 hod.

 

Project ARES Vám tentokrát prináša komentár od autora Petra Števkova, ktorý pôsobí ako študent bezpečnostných a strategických štúdií na Fakulte sociálních studií Masarykovej univerzity v Brne. Mnohé zahraničné, ale aj slovenské médiá, v súvislosti so secesiou a separatizmom ako bezpečnostnou hrozbou venujú častú pozornosť regiónom ako napríklad Balkán či Kaukaz. V tomto článku sa autor P. Števkov zaoberá problematikou secesie v USA, čo nie je až takým objektom pozornosti slovenských médií. Autor poukazuje na určité tendencie v rámci Texasu vedúce k prípadnému vystúpeniu tohto štátu z USA. Autor hodnotí hlavne historické dôvody pretrvávania istých secesionistických nálad medzi texaským obyvateľstvom, súčasnú situáciu a mieru pravdepodobnosti nezávislosti Texasu v budúcnosti. Článok bol pôvodne uverejnený na internetovom portáli sekuritaci.cz vo februári 2010.

Celý článok...
 
Rozhovor s rabínom židovských osadníkov
Napísal: Marek ČEJKA   
Štvrtok, 12.apríla 2012 - 17:52 hod.

 

Vážení čitatelia, Project ARES Vám tentokrát prináša interview, ktoré nášmu portálu poskytol JUDr. Marek Čejka, PhD. Pán Čejka je absolventom doktorandského štúdia na Katedře mezinárodních vztahů evropských studií, FSS MU Brno. V rokoch 2001 – 2002 tiež absolvoval výskumnú stáž na Hebrejskej univerzite v Jeruzaleme. Od roku 2009 pôsobí pán Čejka ako výskumný pracovník na Ústave mezinárodních vztahů, Praha. Medzi oblasti jeho záujmu patrí región Blízkeho východu a Maghrebu. V rozhovore, ktorý Projectu ARES poskytol pán Čejka, sa autor zhováral s rabínom Jairom Dreyfusom zo židovskej osady Efrata na Západnom brehu o vývoji izraelsko – palestínskych vzťahov. Interview bolo pôvodne uverejnené v máji 2011 na autorovej stránke Blízkovýchodní stránky Marka Čejky.

Celý článok...
 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 5 6 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 13 - 18 z 35