A.R.E.S Analysis

Irán
Intelligence summary

Publikujte u nás

Prihláste sa


Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Naši partneri

Odporúčanie priateľom

Ak sa Vám páčila naša webstránka - pošlite odkaz o nej priateľom!

Počet návštev

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes51
mod_vvisit_counterVčera174
mod_vvisit_counterTento týždeň51
mod_vvisit_counterTento mesiac6794

Syndicate

SiteMap

Google Sitemap Generator

Monitoring

Legenda kvality vzťahov
veľmi záporný záporný skôr záporný skôr kladný kladný veľmi kladný
Filter správ
AktériZameranie
Strana: 
Počet záznamov: 1092
zobraziť   správ
Irak odmietol poskytnúť útočisko členom PKK na svojom územíDetail12-05-2013
Irak sa rozhodol odmietnúť poskytnúť útočisko členom kurdskej teroristickej organizácie PKK na svojom území. Turecká vláda a PKK dosiahli dohodu s cieľom ukončiť desiatky rokov trvajúci konflikt za predpokladu, že iracká vláda poskytne členom PKK útočisko. Iracké ministerstvo na jednej strane dohodu privítalo s cieľom ukončiť krviprelievanie, avšak odmietlo, aby Irak poskytol útočiko členom PKK, čo môže ohroziť bezpečnosť Iraku.
http://www.ekurd.net/mismas/articles/misc2013/5/govt2182.htm
späť
Rusko a Čína odmietli plány niektorých štátov v BR OSN o vyslaní delegácie do JordánskaDetail08-05-2013
Rusko a Čína odmietli plány niektorých štátov v BR OSN vyslať delegáciu, ktorá by mala uskutočniť inšpekciu sýrskych utečeneckých táborov v Jordánsku. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrvov vyhlásil, že úrad OSN pre utečencov UNHCR je zodpovedný za návštevy a inšpekcie táborov, nie BR OSN.
http://www.aljazeera.com/news/middleeast/2013/05/201353164716956408.html
späť
Mahmúd Abbás navštívil ČínuDetail08-05-2013
Prezident Palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás sa stretol v Číne s prezidentom Xi Jinpingom. Neskôr sa stretol aj s premiérom Li Keqiangom. Xi Jinping i Mahmúd Abbás sa zúčastnili podpisu rámcovej dohody o hospodárskej spolupráci a dohody o kultúrnych výmenách plánovaných na roky 2013 - 2016.
http://www.aljazeera.com/news/asia-pacific/2013/05/20135692929213310.html
späť
Americký minister zahraničných vecí: Assadov režim použil chemické zbraneDetail26-04-2013
Americký minister zahraničných vecí John Kerry vyhlásil, že režim sýrskeho prezidenta Assada sa rozhodol využiť chemické zbrane proti miestnym rebelom. Zároveň predstavitelia britskej a francúzskej vlády zaslali dopis GT OSN, v ktorom vyhlásili, že existujú dôkazy o použití chemických zbraní režimom prezidenta Assada v mestách Homs, Aleppo a Damašk. 
http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/john-kerry-says-assads-syria-regime-has-used-sarin-chemical-weapons-against-rebels--despite-barack-obama-insisting-that-was-a-red-line-for-us-8588774.html
späť
EÚ sa rozhodla kupovať ropu len z území kontrolovaných sýrskou opozíciouDetail26-04-2013
EÚ sa rozhodla čiastočne zmierniť embargo voči Sýrii na kúpu ropy. Ministri zahraničných vecí EÚ sa na spoločnom zasadnutí dohodli, že budú kupovať ropu z území, ktoré sú kontrolované predstaviteľmi opozície bojujúcej proti režimu prezidenta Assada.
http://www.independent.co.uk/news/world/middle-east/eu-set-to-buyoil-from-antiassad-rebels-after-lifting-syrian-embargo-8583585.html
späť
Strana: 1 z 219 Celkom 1092 záznamov

Metodika

Irán - jadrový program, podpora teroristických skupín, vzťahy s Ruskom a strednou Áziou
 
Nový monitorovací systém A.R.E.S analysis, ktorý bude do skúšobnej prevádzky uvedený v priebehu prvého štvrťroku 2011, bude ideovo vychádzať z matematickej teórie grafov. Predmetom našej analýzy bude v počiatočnej fáze vývoja monitorovanie a vyhodnocovanie situácie na Blízkom východe.
 
Tento región budeme vnímať ako diskrétnu štruktúru, pričom jeho jednotliví aktéri budú prezentovaní ako uzly grafu a binárne relácie (vzťahy) medzi aktérmi ako hrany. Zobrazovaný graf bude orientovaný → tzn že vzájomné vzťahy budú vyjadrované mocenským vektorom, ktorý bude určovať, kto v danom vzťahu má na svoj náprotivok väčší geopolitický vplyv.

Informácie do systému budú zadávané v podobe skrátených správ zo svetových agentúr. Tieto informácie budú následne indexované podľa toho, ku ktorým reláciám patria a aký dopad na daný vzťah majú a ako ovplyvňujú agregovanú hodnotu vektoru binárnej relácie. Ohodnocovať relácie v kontexte spravodajskej informácie bude možné na škále čísel -3 až +3. Všetky informácie sa budú ukladať do databázy, na ktorú budú naviazané filtrovacie funkcie. Užívateľ bude takto môcť vyhladávať informácie podľa rôznych faktorov ako napr. kategórie interakcií (vojenské, ekonomické atď.) alebo bude môcť študovať vývoj vzťahov len pre danú reláciu.

 
Účelom nášho systému je podporiť inovatívnejší pohľad na analytickú prácu vo sfére medzinárodných vzťahov ale aj sociálnych vzťahov ako takých. Sme presvedčení, že medzinárodnopolitické otázky je nutné vnímať čo možno najviac holisticky. Myslíme si, že vďaka zobrazovaniu geopolitických interakcií prostredníctvom grafu dokážeme omnoho vernejšie analyzovať dynamické zmeny v systéme a komplexné usporiadanie vzťahov medzi jeho aktérmi.

Uvedomujeme si však, že náš prístup má aj mnohé slabiny. Našou ambíciou nie je realizovať presnú simuláciu vývoja určitého regiónu alebo prísť s modelom, ktorý bude v maximálnej možnej miere reálny. Niečo také nie je možné z viacerých dôvodov. Kardinálnym problémom v tejto oblasti sú zdroje informácií. Spravodajské informácie z otvorených zdrojov často nezodpovedajú objektívnej povahe sledovaných udalostí. Okrem toho otvorené zdroje zachycujú len malú časť informačného obsahu interakcií medzi geopolitickými aktérmi. Významná časť z nich totiž zostáva verejnosti neznáma a nikdy nebudeme schopní v plnej miere postihnúť všetky fakty z tejto oblasti.

 
Druhým problémom je otázka racionality pozorovateľa daných javov. Aj keby sme mali k dispozícii na 100% objektívne fakty o stave analyzovaného systému, aj tak by sme nedokázali tieto informácie pretaviť do 100% objektívnej analýzy. Dôvodom sú predsudky v mysli konkrétneho analytika, ktoré často pôsobia na úrovni podvedomia a žiadny človek sa im nedokáže ani pri najlepšej snahe vyhnúť.

 
Sociálne systémy sú dynamické a neustále v nich prebiehajú neočakávané fluktuácie. Skutočnosť, že ich účastníkmi sú ľudské bytosti, ktoré sa neraz správajú iracionálne a nevypočítateľne, spôsobuje, že sociálne systémy sa budú vždy vymykať snahám o ich vtesnanie do jednoduchých formalizovaných logických systémov. Tretím problémom teda nie je len obmedzená racionalita pozorovateľov ale aj samotných aktérov.

 
Napriek tomu veríme, že A.R.E.S analysis bude predstavovať pre naších čitateľov prínos. Minimálnou výhodou bude prepracovanie neštruktúrovaných informácií z webu na informácie s presnou indexovaciou štruktúrou, ktorá bude každému záujemcovi vo veľkej miere uľahčovať štúdium monitorovaných fenoménov. Vďaka holistickému prístupu budú čitatelia schopní rýchlejšie pochopiť zložité kauzálne reťazce udalostí v daných regiónoch sveta.

 
Ak máte záujem podielať sa na analytickej práci v rámci nášho systému, píšte prosím na admin@projectares.sk V prípade, že disponujete programátorskými zručnosťami a ovládate jazyky PHP, JavaScript, SQL alebo Java a máte nápady, ako A.R.E.S analysis technicky zdokonaliť, píšte prosím taktiež na admin@projectares.sk