A.R.E.S Analysis

Irán
Intelligence summary

Publikujte u nás

Prihláste sa


Zabudli ste heslo?
Nemáte účet? Vytvorte si ho!

Naši partneri

Odporúčanie priateľom

Ak sa Vám páčila naša webstránka - pošlite odkaz o nej priateľom!

Počet návštev

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes468
mod_vvisit_counterVčera3717
mod_vvisit_counterTento týždeň4185
mod_vvisit_counterTento mesiac90286

Syndicate

SiteMap

Google Sitemap Generator

  Irán - jadrový program, podpora teroristických skupín, vzťahy s Ruskom a strednou Áziou

  Analytik:  Oliver ÉDER

Zvoľte kalendárny rok: 
Hypotéza 1Zmiernenie napätia/Nadviazanie energetického dialógu EÚ-Irán, prípadne USA-Irán
Hypotéza 2Ďalšie zvyšovanie napätia a vyostrovanie vzťahov s negatívnymi dopadmi na stabilitu regiónu. Eventuálna možnosť použitia vojenskej sily zo strany Iránu resp. USA/Izraela
Hypotéza 3Zachovanie status quo, prehlbovanie spolupráce s Ruskom, prípadne ďalšími ázijskými štátmi, integrácia do vojenských, politických, ekonomických zoskupení

FILTER:     Rok:     Mesiac:     Aktér:  

Podpora hypotézy:  


Monitoring

Argument
H1
H2
H3
-16.9%
59.2%
57.7%
22-01-2011-Izraelské tanky vtrhli do Gazy
Sedem izraelských tankov vtrhlo do severnej časti pásma Gazy blízko mesta Beit Hanun podľa očitých svedkov a členov bezpečnostných zložiek vedených Hamasom. Tanky boli sprevádzané aj buldozérom, hoci nie je jasné, či došlo k zbúraniu nejakých budov.
0.0
0.0
0.0
23-12-2010-Blízky východ spojí nová telekomunikačná infraštruktúra
Turecko, Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia, Jordánsko a Sýria sa minulý týždeň dohodli na výstavbe regionálnej siete káblovej televízie v hodnote 500 mil. USD. K slávnostnému podpísaniu kontraktu došlo v Ankare za prítomnosti siedmych telekomunikačných spoločností zo spomínaných štátov. Celá infraštruktúra má mať 7750 km a cez Istanbul sa má napojiť na európske siete. Týmto spôsobom sa získa alebo skvalitní prístup na internet pre 2 miliardy ľudí.
2.0
-2.0
0.0
23-12-2010-Egypt rozbil izraelskú špionážnu bunku
Egyptské bezpečnostné sily tento pondelok oznámili, že sa im podarilo rozbiť izraelskú špionážnu bunku. Jej súčasťou mali byť dvaja izraelskí občania a jeden egyptský podnikateľ. Podnikateľ menom Khaled Hassan mal byť zatknutý už v auguste tohto roku, pričom pre Izrael mal vykonávať spravodajskú činnosť od mája 2008. Konkrétne mal židovskému štátu poskytovať informácie o egyptskom telekomunikačnom priemysle. K zatknutiu dvoch Izraelčanov však nedošlo a spolu s Hassanom budú v neprítomnosti súdení Najvyšším štátnym súdom pre bezpečnosť.
-1.0
1.0
0.0
16-12-2010-OSN zrušila sankcie voči Iraku
BR OSN jednomyseľne schválila zrušenie sankcií voči Iraku, ukončenie programu "Ropa za potraviny" a zrušenie zákazu importu civilných jadrových technológií do krajiny. OSN vyzvala Bagdad, aby podpísal inšpekčný protokol IAEA.
1.0
-1.0
-1.0
16-12-2010-Sýria otvorila pre cudzincov trh s nehnuteľnosťami
Sýrska vláda schválila tento utorok zákon, ktorý dovoľuje cudzincom vlastniť v Sýrii nehnuteľnosti. Ide o ďalší krok veľmi pomalého otvárania sa Assadovho režimu vonkajšiemu svetu. Podľa legislatívy z roku 2008 nemohli cudzinci v krajine vlastniť viac ako 1 byt.
1.0
-1.0
0.0
14-12-2010-Počas prestrelky boli zabití dvaja Palestínčania
Dvaja Palestínčania boli zabití a jeden izraelský vojak zranený počas prestrelky v pásme Gazy.
-0.5
0.5
0.0
12-12-2010-Bývalí európski lídri vyzývajú na sankcie voči Izraelu
Skupina 26 bývalých európskych lídrov v otvorenom liste vyzýva EÚ, aby uložila Izraelu ultimátom s termínom do apríla 2011, podľa ktorého by únia mala uvaliť na židovský štát sankcie, v prípade pokračovania okupácie palestínskych území. Pod listom je podpísaný aj Javier Solana. Títo lídri požadujú, aby boli Palestínčanom navrátené všetky územia, ktoré stratili v roku 1967 vrátane východného Jeruzalema. Sankcie by podľa nich mali zahŕňať obmedzenie diplomatických vzťahov, zákaz importu izraelských produktov z palestínskych území a donútenie Izraela, aby platil väčšinu humanitárnej pomoci Palestínčanom zo svojho rozpočtu. Podľa oficiálnej reakcie Bruselu únia zatiaľ svoju politiku voči Izraelu meniť nechce.
1.0
-1.0
0.0
07-12-2010-Argentína uznala Palestínu v rámci hraníc z roku 1967
Argentínsky minister zahraničných vecí Hector Timerman vyhlásil, že jeho krajina uznáva Palestínu v rámci hraníc z roku 1967. Argentína takto urobila krátko po tom, čo Brazília tiež uznala Palestínu v rámci týchto hraníc. Izrael kritizoval toto rozhodnutie podobne ako v prípade brazílie a vyhlásil, že Argentína by sa mala snažiť prispieť k mieru iným spôsobom ako len rétorickým gestom. Na druhej strane palestínsky veľvyslanec v Argentíne privítal toto rozhodnutie a dodal, že očakáva podobné kroky od iných krajín v Latinskej Amerike. Námestník uruguajského ministra zahraničných vecí Roberto Conde vyhlásil, že Uruguaj urobí podobný krok v roku 2011. Vedenie Palestínske samosprávy už skôr upozornilo, že sa budú jednostranne snažiť o vytvorenie nezávislého štátu.
-1.0
0.5
0.5
06-12-2010-V Iraku došlo k útokom proti šíitskym pútnikom
V Bagdade došlo k sérii bombových útokov, počas ktorých bolo zabitých aspoň 13 ľudí. Atentáty boli namierené predovšetkým proti šíitskym pútnikom. Bomby vybuchli blízko domu používaného pútnikmi a nachádzajúceho sa neďaleko významnej šíitskej svätyne v oblasti Kadhimiya. V oblasti Shula bol útok namierený proti autobusu vezúceho šíitskych veriacich.
-2.0
2.0
0.0
06-12-2010-Irán obviňuje MAAE zo špionáže
Irán obvinil Medzinárodnú agentúru pre atómovú energiu (MAAE) zo špionáže. Iránsky minister pre spravodajskú činnosť Heidar Moslehi vyhlásil, že MAAE posiela špiónov pracujúcich pre zahraničné spravodajské služby.
-1.5
1.5
0.0
06-12-2010-Izrael vyjadril poľutovanie nad rozhodnutím Brazílie
Izrael vyjadril poľutovanie nad rozhodnutím Brazílie uznať palestínsky štát v rámci hraníc z roku 1967. Izraelské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení uvidelo, že palestínsky štát by mal vzniknúť prostredníctvom rokovaní a nie vďaka unilaterálnym akciám.
-1.0
0.5
0.5
02-12-2010-Napätie v Egypte stúpa po zmanipulovaných parlamentných voľbách
Egyptské "Moslimské bratstvo" oznámilo, že bude bojkotovať druhé kolo egyptských parlamentných volieb, keďže prvé kolo bolo podľa jeho predstaviteľov zmanipulované zo strany vlády. Vládna "Národná demokratická strana" v ňom podľa oficiálnych výsledkov získala 209 z 221 mandátov pričom zástupcovia "Bratstva" nezískali ani jedno poslanecké kreslo. V posledných voľbách v roku 2005 sa jeho kandidátom (ktorí museli kandidovať ako nezávislí, keďže "Bratstvo" je oficiálne zakázané) podarilo získať až 88 mandátov. Priebeh celých volieb z uplynulého víkendu bol poznačený násilnosťami medzi poriadkovými silami a prívržencami islamistov. USA odsúdili Egypt za netransparentný priebeh volebného procesu. Analytici sa obávajú eskalácie napätia v krajine pred prezidentskými voľbami 2011, v ktorých má podľa mnohých očakávaní zvíťaziť syn súčasného prezidenta Gamal Mubarak.
-1.0
2.0
-1.0
02-12-2010-USA nedokázali presvedčiť Izrael
Nemenovaný vysoký politický predstaviteľ Palestínskej samosprávy vyhlásil, že USA informovali palestínskych predstaviteľov o rokovaniach s Izraelom. Podľa jeho slov USA informovali, že nedokázali presvedčiť izraelskú vládu, aby zmrazila výstavbu židovských osád na palestínskych územiach.
-2.0
2.0
0.0
02-12-2010-Na libanonsko-izraelskej hranici došlo k vojenskému stretu
Izraelské vojenské jednotky v stredu začali streľbu na pozície libanonskej armády nachádzajúce sa v oblasti spoločných hraníc. Incident si nevyžiadal žiadne obete.
-1.5
1.5
0.0
01-12-2010-Egyptská tajná služba podporovala protiiránskych agentov v Iraku a Sýrii
Podľa amerických diplomatických zdrojov uverejnených na internetovom portáli Wikileaks šéf egyptskej tajnej služby Omar Suleiman najímal agentov v Iraku a Sýrii, aby ich využíval v boji proti Iránu, ktorý podporoval islamistické militantné skupiny v Egypte.
-1.5
1.5
0.0
01-12-2010-Izraelské vojenské lietadlá leteli nad územím Libanonu
Izraelské vojenské stíhacie lietadlá prenikli v utorok do libanonského vzdušného priestoru a vykonali niekoľko neohlásených preletov nad územím južného Libanonu a Bejrútu. Nad libanonským mestom Alma al-Shaab v južnom Libanone bol tiež zaznamenaný prelet bezpilotného prieskumného lietadla.
-1.5
1.0
0.0
29-11-2010-Saudská Arábia viackrát naliehala na USA, aby zaútočili
Internetový portál WikiLeaks uverejnil americké dokumenty, podľa ktorých Saudská Arábia opakovane naliehala na vládu USA vojensky zaútočiť na Irán. Dôvodom mala byť snaha Saudskej Arábie vojenskou silou zabrániť vývoju iránskych nukleárnych zbraní.
-1.0
1.5
-0.5
29-11-2010-Turecko zakáže občanom Izraela kupovať pozemky
Turecko pracuje na tvorbe zákona, ktorý má zjednodušiť podmienky pre kúpu pozemkov v Turecku občanmi z krajín Perzského zálivu. Na druhej strane chce sťažiť podmienky pre izraelských občanov. Na základe tohto navrhovaného zákona občania cudzích krajín budú mať umožnené nakúpiť pozemky s rozlohou maximálne 99 000 metrov štvorcových. Pričom pre občanov štátov Perzského zálivu nebudú platiť takéto obmedzenia. Zákon by mal tiež zabrániť kupovať občanom Izraela pozemky v Turecku, ostala by im jedine možnosť prenajímať si byty.
-1.0
1.0
0.5
29-11-2010-V Iráne došlo k zabitiu jadrových výskumníkov
V Iráne došlo k zabitiu jedného iránskeho vedca a ďalší traja boli zranení počas dvoch teroristických atentátov v Teheráne. Vedec Majid Shahriari, ktorý zomrel počas útokov, bol členom oddelenia pre jadrové technológie na teheránskej univerzite Shahid Beheshti. Fereydoon Abbasi, ktorý bol počas útokov zranený, bol jeden z mála špecialistov v Iráne, ktorí vedia oddeliť izotopy. V januári 2010 bol zabitý pri podobnom atentáte ďalší iránsky jadrový výskumník Massoud Ali-Mohammadi. Teherán vtedy obvinil USA a Izrael z tejto vraždy.
-1.5
1.5
0.0
28-11-2010-Irak: Maliki do polovice decembra sformuje vládu
Iracký prošíitsky premiér Nuri al-Maliki vyhlásil, že do polovice decembra sformuje vládu, ktorá bude mať členov zo všetkých politických frakcií, vrátane prosunnitského bloku Iraqiya vedeného Allawím. Malili má záujem na tom, aby sa politické zoskupenie Iraqiya stalo hlavným partnerom v novej vláde.
1.5
-1.0
0.0
28-11-2010-Členovia iránskeho parlamentu negatívne zareagovali na deklaráciu Európskeho parlamentu
Viacerí členovia iránskeho parlamentu kritizovali deklaráciu Európskeho parlamentu, prostredníctvom ktorej apeloval na USA, aby odstránil protiiránsku teroristickú organizáciu MKO zo zoznamu teroristických skupín. Predseda zahranično-politického výboru v rámci iránskeho parlamentu Heshmatollah Falahatpisheh odsúdil krok Európskeho parlamentu a vyhlásil, že EÚ a USA podporujú MKO. Poslanec iránskeho parlamentu Karim Quddusi vyhlásil, že táto deklarácia je dôkazom západnej podpory pre terorizmus.
-1.0
0.5
0.0
28-11-2010-Royal Dutch Shell a Mitsubishi podpíšu s irackou vládou kontrakt
Do konca roka má iracká vláda podpísať dohodu s holandsko-britskou ropnou spoločnosťou Royal Dutch Shell a japonskou Mitsubishi v hodnote 12 miliárd amerických dolárov. Na základe dohody dôjde k vytvoreniu spoločného podniku Basra Gas Company ťažiť zemný plyn blízko Basry.
1.5
-1.0
0.0
28-11-2010-Rusi a Iránci pokračujú v posilňovaní regionálnej spolupráce
Iránska provincia Mazandaran a ruská oblasť Astrachan podpísali dohodu o podpore vzájomnej spolupráce. V oblasti vzdelania sa miestne univerzity rozhodli zvýšiť spoluprácu v oblasti nanotechnológií. V oblasti obchodnej spolupráce sa obe strany dohodli založiť v Astrachane iránsky maklérsky dom.
0.0
0.0
2.0
28-11-2010-Unesený iránsky vedec vyhlásil, že Irán vyrába jadrové zbrane
Iránsky jadrový expert Amir Hossein Shirani, ktorý bol unesený členmi balúčskeho separatistického hnutia Jundullah, v televíznom interview priznal, že Irán sa snaží vyrobiť nukleárne zbrane. Vyhlásil, že pracoval tri roky v tajnom zariadení na obohacovanie uránu v meste Isfahan, ktoré má slúžiť na výrobu jadrových zbraní.
-0.5
1.0
0.0
26-11-2010-Talianska firma Eni SpA bude naďalej spolupracovať s Iránom
Výkonný riaditeľ talianskej ropnej a plynárenskej spoločnosti Eni SpA Paolo Scaroni vyhlásil, že jeho firma plánuje získavať od Iránu ropu nasledujúce tri roky.
1.5
-1.0
0.0
26-11-2010-Rusi a Iránci majú záujem na posilnení medziregionálnej spolupráce
Generálny guvernér severoiránskej provincie Mazandaran Seyed Ali Akbar Tahayee vyhlási, že jeho provincia má záujem posilniť medziregionálnu spoluprácu s ruskou oblasťou Astrachan. V dnešných dňoch delegácia Astrachanu navštívila iránske provincie Gilan a Mazandaran, kde rokujú možnostiach zvýšiť obchodnú výmenu medzi regiónmi.
0.0
0.0
1.0
26-11-2010-Bulharsko bude dovážať aj iránsky zemný plyn
Bulharská vláda poverila bulharskú energetickú spoločnosť Bulgarian Energy Holding EAD vytvoriť spoločný podnik s grécko-talianskou firmou IGI Poseidon SA, ktorý bude mať za úlohu vybudovať nový plynovod. Ten prepojí bulharskú a grécku energetickú sieť, čím sa napojí na plynovod medzi Gréckom a Tureckom prepravujúcim azerbajdžanský a iránsky zemný plyn. Tento krok pomôže Bulharsku diverzifikovať svoje energetické zdroje a trasy, keďže väčšinu zemného plynu dováža z Ruska.
1.5
-1.5
0.0
26-11-2010-Európsky parlament: USA musí odstrániť MKO zo svojho zoznamu
Európsky parlament vydal deklaráciu, v ktorej apeluje na USA, aby odstránili teroristickú skupinu Mujahedin-e Khalq Organization (MKO) zo svojho zoznamu teroristických organizácií. EÚ odstránila túto protiiránsku teroristickú skupinu zo svojho zoznamu už v roku 2009.
-0.5
0.5
0.0
26-11-2010-Turecký premiér varoval Izrael pred útokmi proti Libanonu a Gaze
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan vyhlásil, že jeho krajina odpovie na akýkoľvek útok Izraela proti Libanonu alebo pásmu Gazy. Vyhlásil počas konferencie v Bejrúte.
0.5
0.0
1.0
26-11-2010-Izraelská armáda nechala zbúrať mešitu na Západnom brehu
Izraelské vojenské jednotky nechali zlikvidovať mešitu a 10 ďalších palestínskych stavieb na Západnom brehu. Väčšinu demolácie uskutočnili izraelskí vojaci v palestínskej dedine Khirbet Yarza. Podľa izraelskej armády sa stavby nachádzali vo vojenskej zóne a mohli by ohrozovať životy civilistov.
-1.0
1.0
0.0
24-11-2010-V Jemene došlo k útoku proti šíitskym obyvateľom
V Jemene si teroristické atentáty proti šíitskemu obyvateľstvu vyžiadali životy najmenej 17 moslimov. Útok bol zapríčinený samovražedným atentátnikom. Tento útok nastal dva mesiace po tom, čo al-Kájda obvinila miestne šíitske rebelské hnutie Houthi zo zajatia dvoch jej členov.
-1.0
1.5
0.0
23-11-2010-Knesset schválil zákon o stiahnutí z okupovaných území
Izraelský Knesset schválil zákon, podľa ktorého si stiahnutie židovského štátu z Golanských výšin a Východného Jeruzalema bude v budúcnosti vyžadovať súhlas 2/3 jeho poslancov. Zákon podporil premiér Netanjahu, ktorý ho označil za "poistku voči možným budúcim nezodpovedným medzinárodným zmluvám" Izraela. Za zákon hlasovalo 65 poslancov a 33 bolo proti. Palestínska samospráva na Západnom brehu zákon ostro odsúdila ako závažnú prekážku pre pokračovanie mierových rozhovorov.
-2.0
3.0
0.0
22-11-2010-Izrael stiahne svoje jednotky z libanonskej dediny
Izraelský ministerský bezpečnostný výbor podporil plán stiahnúť svoje vojenské jednotky zo severnej časti dediny Ghajar, ktorá sa nachádza na izraelsko-libanonskej hranici. Následne by podľa plánu mali v tejto časti prevziať kontrolu medzinárodné mierové jednotky OSN. Sever Ghajaru sa nachádza v Libanone a južná časť v oblasti Golanských výšin okupovaných Izraelom. V roku 2006 izraelské vojská prevziali kontrolu nad severnou časťou po vojne so šíitskym hnutím Hizballáh.
1.0
-1.0
0.0
22-11-2010-Izrael vykonal útoky na pásmo Gazy
Izrael vykonal vzdušné útoky v pásme Gazy, pričom zasiahol mestá Deir al-Balah a Khan Younis. Najmenej šesť ľudí bolo zranených. Podľa izraelskej armády ide o odpoveď na útok palestínskych militantov,ktorí vypálili rakety na južné oblasti Izraela.
-0.5
0.5
0.0
15-11-2010-Izraelský minister obvinil Sýriu
Izraelský minister zahraničných vecí Avigdor Lieberman vyhlásil, že Sýria nemá záujem na mierových vzťahoch s Izraelom. Obvinil tiež Sýriu, že udržuje dobré vzťahy s Iránom a Severnou Kóreou.
-0.5
0.0
0.0
14-11-2010-Iránska banka otvorila v Iraku druhú pobočku
Iránska banka Bank Melli Iran otvorila svoju druhú pobočku v Iraku s cieľom zvýšiť obchodnú spoluprácu medzi obidvoma krajinami. Podľa riaditeľa oboch irackých pobočiek Ilam Abbas Karimiho, bude banka poskytovať služby iránskym i irackým podnikateľom.
0.0
0.0
1.0
12-11-2010-British Petroleum sa rozhodla ukončiť ťažbu v severomorskom poli kvôli protiiránskym sankciám
V súvislosti s novými sankciami EÚ, ktoré zakazujú spoločné investície iránskych a západných energetických spoločností, sa britská firma British Petroleum rozhodla uzatvoriť plynové pole v Severnom mori, na ťažbe ktorého sa spolupodieľa aj Irán.
-1.0
1.0
0.0
12-11-2010-Irán rokuje s arabskými štátmi o vývoze zemného plynu
Iránska ropná a plynárenská spoločnosť National Iranian Offshore Oil Company (NIOOC)vydala vyhlásenie, že rokuje o vývoze zemného plynu z Iránu do Ománu, Spojených arabských emirátov, Kuvajtu a Bahrajnu.
0.0
-0.5
0.5
12-11-2010-Izraelské bezpečnostné zložky zatkli popredného palestínskeho funkcionára
Izraelské ozbrojené jednotky zatkli Mahmouda Ramahiho, generálneho tajomníka Palestínskeho zákonodarného zhromaždenia. Izraelská armáda vydala vyhlásenie, že Ramahi bol jeden z 12 Palestínčanov na Západnom brehu zatknutých v stredu v noci. Pred troma týždňami zatkli izraelské ozbrojené zložky popredného politického funkcionára Hamasu Hatema Qafaisha s odôvodnením, že išlo o "bezpečnostný výsluch".
-1.0
1.0
0.0
12-11-2010-Násilie voči kresťanom v Iraku pretrváva
Po tom, čo si pred pár dňami útok odnože al-Kájdy v Iraku vyžiadal životy viacerých kresťanov, došlo v Bagdade k ďalším atentátom. V stredu došlo k vykonaniu viacerých bombových atentátov proti obytným domom v Bagdade, kde bývajú kresťanské rodiny. Útoky si vyžiadali troch mŕtvych a 26 zranených civilistov. Miestny arcibiskup Athanasios Dawood vyhlásil, že irackí kresťania čelia nutnosti opustiť krajinu v dôsledku násilia.
-1.0
1.0
0.0
12-11-2010-Americký prezident ocenil dohodu medzi irackými frakciami
Americký prezident Barack Obama ocenil dohodu medzi najvýznamnejšími irackými politickými frakciami o vytvorení vlády ako významný krok. Počas summitu G 20 v Soule vyhlásil, že táto nová vláda bude vyjadrením vôle irackého ľudu.
0.5
-0.5
0.0
09-11-2010-Omán má záujem na rozvoji bilaterálnych vzťahov s Iránom
Ománsky minister zahraničných vecí Yusuf bin Alawi bin Abdallah počas zasadania ministrov v rámci medzinárodného kooperatívneho zoskupenia pre podporu spolupráce ázijských krajín ACD vyhlásil, že Omán má záujem podporovať ekonomickú spoluprácu s Iránom. Dodal, že je dôležité, aby oba štáty vytvorili námornú spoločnosť pre podporu bilaterálnej obchodnej spolupráce.
0.0
0.0
0.5
08-11-2010-Saudská Arábia ukončila snahy sprostredkovať rokovania
Minister zahraničných vecí Saudskej Arábie princ Saud al-Faisal vyhlásil, že jeho krajina ukončila svoje snahy sprostredkovať rokovania medzi afganskou vládou a hnutím Taliban, pretože Taliban odmietol prerušiť spoluprácu s al-Kájdou. Na druhej strane Taliban odmieta rokovania, pokiaľ USA nebudú súhlasiť s vytvorením časového harmonogramu pre stiahnutie sa všetkých zahraničných jednotiek z Afganistanu.
-2.0
2.0
0.0
08-11-2010-Izraelské úrady nechali zbúrať mešitu
Izraelská polícia sa rozhodla nechať zdemolovať mešitu v arabskom meste Rahat nachádzajúcom sa v izraelskej púšti Negev. Hovorca izraelskej polície Micky Rosenfeld vyhlásil, že došlo k stretu medzi policajtmi a miestnymi Arabmi, ktorí nesúhlasili so zbúraním mešity. Podľa izraelskej polície bola mešita postavená ilegálne. Starosta Rahatu Fayiz Abu Sahiban ale argumentoval, že obyvatelia sa mešitu rozhodli vybudovať, pretože izraelské úrady odmietli napriek viacerým žiadostiam vydať povolenie, pričom proces získania povolenia bol príliš dlhý.
-0.5
0.5
0.0
08-11-2010-USA odmietajú postoj Izraela voči Iránu
Americký minister obrany Robert Gates vyhlásil, že Washington odmieta postoj Izraela, podľa ktorého jedine vojenská hrozba prinúti Irán vzdať sa jadrového programu. Z jeho vyhlásení vyplýva, že USA budú zatiaľ uprednostňovať ekonomické sankcie voči Iránu pred vojenskou silou.
1.0
-1.0
0.0
08-11-2010-V Iraku sa dohodli hlavní politickí lídri na novej vláde
V Iraku sa lídri najsilnejších politických strán dohodli na sformovaní vlády. Podľa dohody si Nuri al-Maliki, ktorý má podporu najmä medzi irackými šíitmi, uchová pozíciu premiéra. Vedúci kurdský politik Jalal Talabani ostane irackým prezidentom. Iracké politické zoskupenie Iraqiya , ktoré má podporu najmä medzi sunnitmi, vyberie svojho kandidáta na post hovorcu parlamentu.
2.0
-2.0
0.0
07-11-2010-Al-Kájda vyhlásila irackých kresťanov za legitímne ciele
Po tom, čo minulý týždeň, čo odnož al-Kájdy zajala v miestnom kostole v Bagdade viacerých kresťanov, pričom si incident vyžiadal životy 46 ľudí, organizácia vydala nové vyhlásenie. Podľa vyhlásenia majú byť všetky kresťanské centrá, organizácie, inštitúcie, duchovní i veriaci v Iraku legitímnymi cieľmi.
-0.5
0.5
0.0
07-11-2010-V iránskom Kurdistane zatkli štyroch teroristov
Iránske ministerstvo informácií vyhlásilo, že v iránskej provincii Kurdistan v meste Marivan boli zatknutí štyria teroristi. Teroristi patrili podľa ministerstva ku kurdskej separatistickej skupine Komala, ktorá je obvinená z vykonania viacerých atentátov v Iráne. Ministerstvo tiež obvinilo Veľkú Britániu z podpory týchto teroristov.
-0.5
0.5
0.0
03-11-2010-Prvé lietadlo francúzskej spoločnosti pristálo v Bagdade po 10 rokoch
Lietadlo francúzskej spoločnosti Aigle Azur pristálo v nedeľu na bagdadskom letisku. Ide o prvé európske lietadlo po roku 1990, kedy bolo na Irak uvalené medzinárodné embargo. Francúzsko má záujem na pokračovaní zlepšovania spolupráce s Irakom.
0.5
-0.5
0.0
03-11-2010-V Iraku bolo v nedeľu zabitých 46 kresťanov počas rukojemníckej drámy
V Iraku došlo v nedeľu k rukojemníckej dráme. Lokálna odnož al-Kájdy zajala v Bagdade viacerých kresťanov, keď sa zmocnila miestneho kostola. Potom, čo sa iracké bezpečnostné zložky zmocnili kostola s cieľom oslobodiť rukojemníkov, bolo zabitých 46 osôb.
-0.5
0.5
0.0
03-11-2010-Koalícia irackých šíitskych strán odmieta ponuku Saudskej Arábie
Iracké šíitske politické zoskupenie Národná Aliancia odmietlo ponuku Saudskej Arábie zorganizovať na svojom území rokovania všetkých relevantných irackých politických strán s cieľom vyriešiť mesiace trvajúcu krízu a pomôcť zostaviť novú vládu v Iraku.
-0.5
0.0
0.0
30-10-2010-Sýrski a tureckí prezidenti kritizovali izraelský zákon
Sýrsky prezident Bashar al-Assad kritizoval nový izraelský zákon o občianstve. Na základe tohto zákona noví nežidovskí získajú štátne občianstvo len vtedy, ak budú prisahať vernosť židovskému štátu. Zákon, ktorí odsúdila arabská menšina žijúca v Izraeli, označil Assad za fašistický a rasistický. Podľa Assada ide o dôkaz, že Izrael nemá záujem na riadnom mierovom procese, pokiaľ ide o izraelsko-palestínsky konflikt. Na spoločnom stretnutí odsúdil tento zákon aj turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.
-0.5
0.5
0.0
30-10-2010-Afganský prezident obvinil Rusko a USA z narúšania suverenity
Afganský prezident Hamíd Karzaj kritizoval spoločnú americko-ruskú protidrogovú operáciu v Afganistane 29. októbra, ktorá bola vykonaná bez súhlasu jeho vlády. Podľa jeho slov ide o porušovanie afganskej suverenity a medzinárodného práva. Karzaj už poveril ministerstvo vnútra a obrany vyšetrovaním tohto incidentu.
-1.0
1.0
0.0
30-10-2010-Irán sa bude sporiť so západnými ropnými spoločnostiami
Farhad Parvaresh, výkonný riaditeľ štátnej iránskej leteckej spoločnosti Iran Air vyhlásil, že Irán sa rozhodol podniknúť právne kroky proti viacerým západným ropným spoločnostiam. Mnohé z nich, v súvilosti s americkými sankciami, odmietajú dodávať palivo iránskym lietadlám, ktoré pristávajú na európskych letiskách. Celý problém podľa jeho slov sa Irán rozhodol riešiť pred Medzinárodným súdnym dvorom v Haagu. Irán už 19. októbra varoval západné ropné spoločnosti, ktoré odmietnu dopĺňať palivom iránske lietadlá v Európe, že podnikne proti nim právne kroky. Irán považuje takéto počíňanie za porušovanie medzinárodného práva.
-1.0
0.0
0.0
19-10-2010-Izrael a Hamas sa vrátili k rokovaniam o prepustení izraelského vojaka
Izrael a radikálne palestínske hnutie Hamas sa vrátili k nepriamym rokovaniam o prepustení Gilada Shalita, izraelského vojaka zajatého Hamasom pred štyrmi rokmi. Podľa izraelského premiéra Benyamina Netanyahua sú rokovania vedené prostredníctvom nemeckých predstaviteľov. Informácie o rokovaniach potvrdil aj hovorca Hamasu Osama Hamdan.
0.5
-0.5
0.0
19-10-2010-Izraelský premiér odmietol navštíviť Maroko
Izraelský premiér Šimon Peres sa rozhodol ukončiť návštevu Maroka po tom, čo marocký kráľ Mohamed VI. sa odmietol s ním stretnúť. Podľa nemenovanej predstaviteľky úradu izraelského prezidenta sa marocký kráľ rozhodol nestretnúť so Šimonom Peresom kvôli situácii v Palestíne. Marocký kráľ síce pozval Peresa na Svetové ekonomické fórum, ktoré sa má konať na konci októbra v marockom meste Marrákeš, avšak za iných okolností sa s ním odmieta stretnúť.
-0.5
0.5
0.0
19-10-2010-Egypt a Irán pokračujú v zlepšovaní bilaterálnych vzťahov
Irán sa rozhodol poskytnúť Egyptu 25 000 ton petrochemických produktov. Ide o súčasť dohody, ktorú podpísali nedávno medzi sebou oba štáty. Egypt a Irán pokračujú v zlepšovaní bilaterálnych vzťahov po tom, čo oba štáty nedávno obnovili priame letecké linky.
0.0
-1.0
0.0
18-10-2010-EÚ a Irán budú rokovať o situácii v Pakistane
Iracký minister zahraničných vecí vyjadril spokojnosť nad rozhodnutím vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Cathrine Ashtonovejsúhlasiť s rokovaniami o iránskom jadrovom programe. Mottaki sa rozhodol navštíviť Brusel, kde bude s Ashtonovou rokovať o situácii v Pakistane.
0.5
-0.5
0.0
18-10-2010-Členovia proamerických irackých sunnitských milícií dezertujú
Podľa tvrdení viacerých irackých vládnych predstaviteľov sunnitské mnohí členovia ozbrojených milícií Sahwa, ktoré podporuje americká armáda, dezertovali a pripojila sa k sunnitskej teroristickej organizácii al-Kájda. Mnohí z nich majú pritom rozsiahle vedomosti o americkej armáde.
-1.5
2.0
0.0
16-10-2010-Spojené arabské emiráty zatvorili kanadskú základňu
Kanadský minister obrany Peter MacKay vyhlásil, že kanadské vojská budú musieť byť evakuované zo základne Camp Mirage nachádzajúcej sa v Dubaji. Táto základňa patrí medzi strategické územie, keďže slúži na zásobovanie vojsk NATO v Afganistane. Spojené arabské emiráty sa rozhodli zatvoriť túto základňu po tom, čo ich letecké dopravné spoločnosti Emirates Airlines a Etihad Airways nezískali väčšie práva pre svoju činnosť v Kanade.
-1.0
1.0
0.0
16-10-2010-Turecký premiér kritizoval Izrael
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan počas návštevy Pakistanu odsúdil Izrael zo štátneho terorizmu a dodal, že sa musí ospravedlniť a odškodniť obete útoku na humanitárne konvoje v pásme Gazy. Turecký premiér navštítvil zaplavené oblasti Pakistanu, pričom apeloval na solidaritu medzi moslimami.
-0.5
0.0
0.5
16-10-2010-Irán a Arménsko podpísali dohodu o výstavbe elektrární
Irán a Arménsko podpísali dohodu o výstavbe dvoch vodných elektrární v pohračnom regióne pozdĺž rieky Aras. Výstavba týchto nových elektrární začne na začiatku roka 2011. Vybudovanie elektrární bude mať na starosti iránska firma Farad Sepasa.
0.0
0.0
1.5
16-10-2010-Iránsky minister Mottaki kritizoval akcie USA v Pakistane
Počas zasadania medzinárodného kooperatívneho zoskupenia Friends of Pakistan vo Viedni, ktoré má za úlohu podporovať socio-ekonomický rozvoj Pakistanu, iránsky minister zahraničných vecí Manouchehr Mottaki odsúdil americké akcie na severozápade Pakistanu. USA do tejto oblasti posielajú bezpilotné lietadlá, ktoré majú za úlohu zabíjať teroristov. Podľa jeho slov ide o vojenské operácie bez mandátu OSN vedené proti suverénnym národom a takéto počínanie nevyrieši problémy v regióne.
-0.5
0.0
0.0
15-10-2010-Irán a Libanon podpísali dohody o spolupráci
Počas návštevy iránskeho prezidenta Mahmúda Ahmadinedžáda v Libanone Libanon a Irán podpísali 16 bilaterálnych dohôd a memoránd o porozumení. Na základe týchto dokumentov sa oba štáty zaviazali podporovať bilaterálnu spoluprácu v oblasti poľnohospodárstva, energetiky, ropného i plynárenského priemyslu, obchodu, turistiky, školstva, zdravotníctva, životného prostredia, médií, komunikácií a informačných technológií a technických metód. V Libanone tiež Ahmadinedžád predstavil iránske zariadenia určené na rozvoj vedeckých a technických výskumných programov.
0.0
0.0
2.0
15-10-2010-Japonská spoločnosť odstúpila od iránskeho projektu
Japonská energetická spoločnosť Inpex Corp. vydala vyhlásenie, podľa ktorého odstupuje od projektu ťažby ropy v iránskej oblasti Azadegan. Tento krok urobila spoločnosť z obavy, že by americké sankcie proti Iránu mohli poškodiť jej obchodné záujmy. Spoločnosť sa obávala najmä problémov čerpania financií od amerických finančných inštitúcií a v dôsledku amerických sankcií mohli byť ohrozené ďalšie rozvojové projekty Inpexu.
-1.0
0.0
-1.0
15-10-2010-EÚ prijala iránsky návrh rokovať o jadrovom programe
Potom, čo nedávno iránsky minister zahraničných vecí Mottaki navrhol mesiace október a november ako vhodnú dobu na rokovania iránskom nukleárnom programe medzi Iránom a členmi Bezpečnostnej rady OSN vrátane Nemecka, EÚ prišla z pozitívnou odpoveďou. Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonová navrhuje rokovania o iránskom jadrovom programe v polovici novembra vo Viedni.
0.5
-0.5
0.0
15-10-2010-Irak a Kuvajt sa dohodli na vytvorení spoločného podniku
Kuvajtský minister pre ropný priemysel Sheikh Ahmad Abdullah al-Sabah vyhlásil, že Irak a Kuvajt sa dohodli na vytvorení nového spoločného podniku. Ten by mal zodpovedať za ťažbu ropy v pohraničných oblastiach. Tým by sa malo vyhnúť podobným konfliktom ako v minulosti, kedy Irak obviňoval Kuvajt z nelegálnej ťažby irackej ropy na pohraničnom území.
1.0
-1.5
0.0
15-10-2010-USA podporujú snahy Sýrie o dialóg s Irakom
Iracký premiér Nouri al-Maliki, ktorého podporuje viacero proiránskych politických frakcií v Iraku, sa stretol v Damašku so sýrskym prezidentom Bashar al-Assadom s cieľom získať podporu pre udržanie svojej moci. Malikiho tiež sprevádzal iracký minister pre ropný priemysel Hussein al-Shahristani. Obe strany majú záujem posilniť hospodársku spoluprácu, ako napríklad znovuotvorenie ropovodu spájajúceho iracké ropné polia so sýrskymi prístavmi. Krátko predtým navštívil Sýriu i ďalší kandidát na irackého premiéra Iyad Allawi, ktorý má podporu najmä medzi irackými sunnitmi. Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Philip Crowley privítal tieto snahy Sýrie pokračovať v dialógu s Irakom.
0.5
-0.5
0.0
11-10-2010-Palestínski radikáli nepodporujú rokovania
Líder radikálneho palestínskeho hnutia Hamas Ismail Haniyeh odsúdil rozhodnutie Ligy arabských štátov podporiť USA v sprostredkovaní ďalších jednaní medzi Izraelom a Palestínou. podľa jeho slov rokovania nebudú viesť k riešeniu a vyzval Palestínčanov v pokračovaní odporu proti Izraelu.
-0.5
0.0
0.0
11-10-2010-USA prívitali rozhodnutie LAŠ
USA privítali rozhodnutie Ligy arabských štátov podporiť pokračovanie izraelsko-palestínskych rokovaní, pokiaľ Spojené štáty do jedného mesiaca prídu s riešením, ktoré bude mať pozitívny výsledok. Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Philip J. Crowley podporil rozhodnutie LAŠ a dodal, že USA sa naďalej bude snažiť podporovať riešenia vytvorenia dvoch samostatných štátov Izraela a Palestíny.
0.0
-0.5
0.0
11-10-2010-Nemecký veľvyslanec kritizoval západné médiá
Nemecký veľvyslanec v Teheráne Brand Erbel počas stretnutia s predsedom kultúrnej komisie iránskeho parlamentu Haddad Adelom odsúdil západné médiá, ktoré podľa jeho slov nekriticky a zaujato démonizujú Irán. Upozornil, že politické problémy je potrebné riešiť prostredníctvom dialógu. Haddad Adel na druhej strane vyhlásil, že Irán a Nemecko by sa mali snažiť rozvíjať vzájomnú spoluprácu.
0.5
-0.5
0.0
10-10-2010-Rusko odstúpilo od obchodnej dohody s Iránom
Rusko sa rozhodlo odstúpiť od dohody, na základe ktorej malo dodať Iránu protivzdušný obranný systém S-300. Už minulý mesiac ruský prezident Dmitrij Medvedev podpísal dekrét, na základe ktorého ruské firmy nesmú predávať zbrane, vrátane systému S-300, do Iránu.
0.0
0.5
-1.0
10-10-2010-Sýria sa zaujíma o ruské lietadlá
Výkonný riaditeľ sýrskej leteckej spoločnosti Syrian Arab Airlines Ghaida Abdullatif, že Sýria plánuje zmodernizovať svoje cestovné lietadlá. Predbežne plánuje kúpiť dve lietadlá od Ruskej federácie, pričom v budúcnosti počíta od ruskej strany kúpiť viac strojov. Sýria sa už skôr obrátila na Rusko v dôsledku amerických sankcií. USA uvalili na Sýriu sankcie v máji 2004, keďže podporuje radikálne islamistické hnutia v Iraku a Libanone. Sankcie zabránili predaju lietadiel Airbus do Sýrie. Niektoré časti týchto strojov sú vyrábané v USA. Rusi zatiaľ vydali predbežný súhlas na predaj lietadiel pre Sýriu.
0.0
0.0
1.5
10-10-2010-Jundullah unieslo zamestnanca iránskeho jadrového zariadenia
Sunnitské radikálne hnutie Jundullah vydalo vyhlásenie, podľa ktorého unieslo pracovníka iránskeho nukleárneho zariadenia v meste Esfahan. Vo vyhlásení hnutie uviedlo, že únosci so zajatým iránskym pracovníkom utiekli do regiónu Sistán-Balúčistan na iránsko-pakistanských hraniciach.
0.0
0.5
0.0
10-10-2010-Arabskí lídri si zatiaľ želajú izraelsko-palestínske rokovania
Na summite Ligy arabských štátov v líbyjskom meste Sirte sa účastníci dohodli podporiť rozhodnutie predsedu Palestínskej samosprávy Mahmúda Abbása skončiť s priamymi izraelsko-palestínskymi rokovaniami, pokiaľ bude naďalej pokračovať výstavba židovských osád na Západnom brehu. Zároveň však podporujú snahy USA sprostredkovať rokovania, pokiaľ ale Spojené štáty dosiahnú do jedného mesiaca pokrok.
0.5
-0.5
0.0
08-10-2010-Sýrsky prezident nepodporuje súčasné izraelsko-palestínske rokovania
Počas stretnutia s iránskym prezidentom Ahmadinedžádom sýrsky prezident Basher al-Assad vyhlásil, že súčasné izraelsko - palestínske rokovania nevedú v riešeniu konfliktu medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi. Dodal, že rozhovory USA sprostredkovali len s cieľom zvýšiť popularitu amerického prezidenta Baracka Obamu.
-0.5
0.0
0.5
08-10-2010-Na Západnom brehu bol uskutočnený útok na mešitu
Na Západnom brehu v meste Beit Fajjar piati útočníci podpálili miestnu mešitu. Podľa očitých svedkov išlo o židovských osadníkov. Za posledný rok ide už o štvrtý útok na mešitu v oblasti Západného brehu. Hanan Ashrawi, členka výkonného výboru Organizácie pre oslobodenie Palestíny, obvinila židovských osadníkov z násilníckeho správania s cieľom vyvolať eskaláciu napätia.
-0.5
0.5
0.0
08-10-2010-Kanadská spoločnosť bude ťažiť a spracovávať v Iraku asfalt
Kanadská spoločnosť Sonoro Energy Ltd. podpísala s vládou irackej provincie Al-Salah ad Din novú dohodu. Na jej základe Sonoro Energy bude mať právo na ťažbu, prieskum a spracovanie asfaltu. Okrem toho kanadská spoločnosť bude mať v provincii právo vybudovať a prevádzkovať na spracovanie ťažkej ropy a asfaltu.
1.5
-0.5
0.0
08-10-2010-USA kritizujú Egypt za dohodu s Iránom
Po troch desaťročiach sa Egypt a Irán dohodli obnoviť priame letecké spojenie medzi Káhirou a Teheránom. Toto rozhodnutie Egypta vyvolalo negatívnu reakciu amerického ministerstva zahraničných vecí. USA nalieha na Egypt, aby nevyjednával žiadne obchodné dohody s Iránom, dokým nebude dodržiavať svoje záväzky ohľadom svojho jadrového programu.
-1.0
0.0
2.0
08-10-2010-Výstavba židovských osád na Západnom brehu pokračuje
Na palestínskych územiach na Západnom brehu židovskí osadníci stavujú 350 nových bytových jednotiek. Danny Dayan, predseda organizácie Yesha Council, ktorá riadi aktivity židovských osadníkov na Západnom brehu, vyjadril spokojnosť nad pokračovaním výstavby.
-2.0
2.0
0.0
08-10-2010-V iránskom Kurdistane bol vykonaný útok na políciu
V iránskej provincii Kurdistan v meste Sanandaj uskutočnenili ozbrojení muži na iránsku policajnú hliadku. Štyria policajti a jeden civilista boli zabití. Podľa hovorcu šéfa polície pre kurdskú provinciu Ebrahima Kazeminejada dvaja z útočníkov boli členovia skupín bojujúcich proti iránskemu režimu.
0.0
0.5
0.0
08-10-2010-Izrael podpísal s USA kontrakt o kúpe vojenských lietadiel
Izrael podpísal s USA kontrakt o kúpe 20 stíhacích lietadiel F-35. Izraelský veľvyslanec v USA Michael Oren vyhlásil, že tieto lietadlá umožnia Izraelu čeliť akejkoľvek hrozbe alebo kombinácii hrozieb z Blízkeho východu.
-1.0
1.0
0.0
04-10-2010-V Astane podpísali spoločnú deklaráciu o trvalo udržateľom rozvoji ázijských štátov
40 predstaviteľov ázijských a tichomorských štátov, vrátane Iránu, podpísali v Astane spoločnú deklaráciu s cieľom podporiť trvalo udržateľný rast ekonomík v regióne. Cieľ je podporovať hospodársky rozvoj, redukovať chudobu a pritom ochraňovať životné prostredie.
0.0
0.0
1.0
04-10-2010-Irán bude hostiť konferenciu o rekonštrukcii Iraku
30.-31. októbra 2010 bude Teherán hostiť medzinárodnú konferenciu orekonštrukcii Iraku. Na konferencii sa zúčastní približne 700 podnikateľov a predstaviteľov priemyslu z Iránu, Sýrie, Turecka a Iraku.
0.0
0.0
1.5
04-10-2010-Poprední palestínski lídri nechcú ďalej rokovať s Izraelom
Viacerí prední predstavitelia Organizácie pre oslobodenie Palestíny a hnutia Fatah apelovali na predsedu Palestínskej samosprávy Mahmúda Abbása, aby ukončil rokovania s Izraelom, keďže stále pokračuje výstavba židovských osád v Palestíne.
-1.0
0.0
0.0
04-10-2010-USA uvalili na Irán ďalšie sankcie
USA uvalili nové sankcie na Irán. Tentoraz sú namierené proti vysokým iránskym štátnym politickým a vojenským funkcionárom, ktorí sú Američanmi obviňovaní z porušovania základných ľudských práv. Jedným z nich je aj Mohammad Ali Jafari, veliteľ Iránskych islamských revolučných gárd.
-2.0
2.0
0.0
30-09-2010-Juhokórejská KIA zastavila export do Iránu
Ako odpoveď na nové sankcie juhokórejskej vlády sa juhokórejská automobilová spoločnosť KIA rozhodla pozastaviť export svojich vozidiel do Iránu. Firma vyviezla do Iránu minulý rok 4210 skonštruovaných vozidiel a 17 040 rozobratých áut, ktoré boli určené na konštrukciu v miestnych iránskych dielňach.
0.0
0.0
-1.5
30-09-2010-Irak a Sýria obnovili diplomatické vzťahy
Irak a Sýria sa rozhodli obnoviť diplomatické vzťahy. Iracký minister zahraničných vecí Hoshyar Zebari vyhlásil, že iracká vláda sa rozhodla povolať naspäť svojho veľvyslanca do Damašku. Dodal, že Sýria privítala tento krok a rozhodla sa tiež čoskoro povolať svojho veľvyslanca do Bagdadu. Tieto diplomatické vzťahy oba štáty obnovili po viac ako roku. Obe krajiny prerušili svoje diplomatické vzťahy 25. augusta 2009 po tom, čo Irak obvinil Sýriu z podpory teroristov, ktorí vykonali atentáty na irackom území.
0.5
-0.5
0.0
30-09-2010-Talianska polícia zhabala výbušniny z Iránu
Talianska polícia zhabala sedem ton výbušnín. Išlo o vysoko výbušný vojenský materiál RDX. Výbušníny objavila na lodi kotviacej v juhotalianskom prístavnom meste Gioia Tauro. Podľa regionálneho riaditeľa talianskej polície Carmela Casabonu loď priplávala z Iránu.
-0.5
0.0
0.0
30-09-2010-Irackí sunnitskí politickí lídri nechcú koalíciu so šíitmi
Bývalý iracký premiér Iyad Allawi, líder politického zoskupenia Iraqiya, ktoré má podporu predovšetkým v sunnitmi obývaných oblastiach, vyhlásil, že Iraqiya nevytvorí koalíciu so šíitskym politickým zoskupením Alianciou pre právny štát. Počas návštevy v sýrskom Damašku tiež Allawi vyhlásil, že Irán sa mieša do vnútorných záležitostí Iraku. Prevažne šíitmi obývaný Irán je už Allawim dlhšie obviňovaný, že sa mieša do záležitostí Iraku s cieľom podporovať šíitskych politických predstaviteľov. Irak nemá od volieb v marci 2010 novozostavenú vládu, keďže sa politické strany nevedia dohodnúť na vytvorení koalície.
1.0
1.0
-1.0
29-09-2010-Izrael chce len vlastné jednotky na hraniciach s Palestínou
Počas konferencie popredných židovských politických lídrov žijúcich v USA izraelský premiér Netanyahu vyhlásil, že Izrael bude akceptovať len prítomnosť vlastných jednotiek na hraniciach s budúcim štátom Palestínou. Na druhej strane palestínsky premiér Mahmúd Abbás stále žiada od Izraela, aby bezpečnosť budúcich izraelsko-palestínskych hraníc zaistili medzinárodné sily.
-0.5
0.5
0.0
29-09-2010-Iránske jednotky prekročili iracké hranice
Iránske ozbrojené sily prekročili hranice Iraku a zabili 30 osôb. Podľa tvrdení Iránu išlo o kurdských separatistov, ktorí boli zodpovední za nedávny teroristický útok v severoiránskom meste Mahabad, kde žijú prevažne Kurdi a sunnitskí moslimovia. Útok si vyžiadal životy 12 iránskych civilistov. Irán už skôr avizoval, že jeho ozbrojené sily prekročia hranice Iraku, pokiaľ sa tam budú nachádzať kurdskí separatisti. Na druhej strane najvyšší irackí politickí predstavitelia sa už v minulosti sťažovali, že Irán ostreľuje pohraničné územie Iraku.
0.0
2.0
-1.0
28-09-2010-Francúzsko navrhuje nový summit o Palestíne
Počas spoločného stretnutia medzi francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym a predsedom palestínskej autority Mahmúdom Abbásom Sarkozy vyhlásil, že navrhuje zorganizovanie summitu v paríži v októbri 2010. Na summit pozval egyptského prezidenta, izraelského premiéra a predsedu Palestínskej samosprávy.
0.5
-0.5
0.0
28-09-2010-V Bahrajne rokovali ministri vnútra z okolitých štátov
Ministri Iraku, Egypta, Iránu, Jordánska, Kuvjtut, Saudskej Arábie, Sýrie a Turkecka zasadali v Bahrajne s cieľom rokovať o bezpečnostnej spolupráci v regióne. Ministri sa dohodli zlepšiť mechanizmy týkajúce sa extradície teroristov, ktorí sa zúčastnili atentátov v Iraku a okolitých štátoch. Ministri tiež súhlasili, aby sa okolité štáty spolupodieľali na výcviku irackých policajných zložiek.
0.5
0.0
2.0
28-09-2010-Rusko predá Sýrii rakety
Americký minister obrany Robert Gates počas stretnutia s izraelským ministrom obrany Barakom vyhlásil, že zdieľa obavy Izraela o šírení sofistikovaných zbraní, ktoré by mohli destabilizovať región Blízkeho východu. Reagoval tak na rozhodnutie Ruska predať rakety Yakhont. To vyvolalo kritiku Izraela, izraelský minister obrany Barak vyhlásil, že tieto rakety sa môžu dostať predstaviteľom radikálneho šíitskeho hnutia Hizballáh.
-2.0
1.0
2.0
28-09-2010-Izrael pokračuje v námornej blokáde pásma Gazy
Izraelské námorné sily zadržali loď, ktorá prepravovala veci určené na humanitárnu pomoc pre Palestínčanov žijúcich v úpásme Gazy. na palube lode boli hum,anitárni pracovníci z Nemecka, USA, Veľkej Británie a Izraela.
-0.5
0.5
0.0
28-09-2010-Palestínčania zatiaľ chcú rokovať
Predseda Palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás v súvislosti s ukončením izraelského moratória na výstavbu židovských osád vyhlásil, že neukončí ihneď rokovania s Izraelom. Počká do 4. októbra, kedy sa bude konať summit LAŠ v Káhire. Palestínsky vyjednávač Nabil Shaath vyhlásil, že Američania tak budú mať čas presvedčiť Izrael, aby predĺžil moratórium výstavby židovských osád v Palestíne.
0.5
-0.5
0.0
21-09-2010-V Teheráne bude medzinárodná konferencia
29. septembra sa bude v Teheráne konať zasadanie Economic Cooperation Organization (ECO), medzivládnej organizácie pre hospodársku spoluprácu zoskupujúcej štáty strednej Ázie, Iránu a Turecka. Členské štáty budú rokovať o spolupráci najmä v oblasti energetiky, s dôrazom na obnoviteľné zdroje.
0.0
0.0
1.5
21-09-2010-Iránsky prezident obvinil USA z únosu iránskych občanov
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadinedžád vyhlásil, že agenti americkí agenti pôsobiaci v tretích krajinách zatkli osem Iráncov na základe falošných obvinení. Povedal, že títo Iránci cestovali do spomenutých krajín, kde boli zadržaní legálne a s udelenými vízami.
-0.5
0.5
0.0
21-09-2010-Abú Dhabí investuje do nového ropného terminálu
Emirát Abú Dhabí v Spojených arabských emirátoch sa rozhodol investovať do vybudovania ropného terminálu prístavného mesta Fujairah, ktoré sa nachádza mimo Hormuzskej úžiny, ako aj do ropovodu v hodnote 3,3 miliárdy amerických dolárov. Abú Dhabí sa snaží vyhnúť najmä riziku, že Irán by mohol v prípade vypuknutia konfliktu zablokovať Hormuzskú úžinu, cez ktorú prechádzajú ropné tankery.
0.0
0.0
-1.5
15-09-2010-Iránska spoločnosť vybuduje vo Venezuele nový závod
Iránska spoločnosť Iran Khodro Company (IKCO) plánuje vo Venezuele vybudovať nový závod na výrobu automobilov. Závod by mal byť vybudovaný po začiatku výstavby do dvoch rokov. Fabrika by mala byť schopná produkovať 100 000 automobilov ročne.
0.0
0.0
1.0
10-09-2010-Irán prepustí jedného z troch zatknutých Američanov
Irán oznámil, že plánuje prepustiť jedného z troch občanov USA, ktorí boli zatknutí iránskymi bezpečnostnými silami v júli 2009 na iránsko-irackých hraniciach.
0.5
-0.5
0.0
08-09-2010-Čína pomôže Iránu budovať železnice
Čína sa rozhodla pomôcť Iránu vybudovať novú železničnú sieť, ktorá v budúcnosti umožní spojiť Čínu, Irán a Stredomorie. Čínsky minister pre železničnú dopravu Liu Zhijun má čoskoro podpísať s iránskym ministrom pre dopravu Hamid Behbahanim dohodu o vybudovaní železnice spájajúcej Teherán s Khosravi, meste nachádzajúcom sa na hraniciach s Irakom.
0.0
0.0
2.0
08-09-2010-Irán a Bahrajn skonštrujú nový plynovod
Iránsky minister pre ropný priemysel Masoud Mir-Kazzemi vyhlásil, že Irán a Bahrajn uzatvoria novú dohodu o exporte iránskeho zemného plynu do Bahrajnu. Tajomník iránskeho ministerstva pre ropný priemysel Javad Oji vyhlásil, že oba štáty plánujú pre tento účel vybudovať nový podmorský plynovod.
0.0
0.0
1.5
08-09-2010-Južná Kórea sprísni sankcie voči Iránu
Južná Kórea sa rozhodla zakázať kórejským firmám akékoľvek nové investície do konštrukčných a energetických projektov v Iráne. Stalo sa tak krátko po tom, čo tajomník amerického ministerstva financií Daniel Glaser navštívil Južnú Kóreu s cieľom presvedčiť tamojšiu vládu k prísnejším sankciám voči Iránu. Južná Kórea vytvorila zoznam 102 iránskych organizácií a 24 osôb, ktoré budú mať zakázané robiť finančné transakcie bez schválenia juhokórejskej centrálnej banky. Zároveň juhokórejská vláda zakazuje svojim bankám otvárať nové pobočky v Iráne a iránskym finančným inštitúciám expandovať v Južnej Kórei.
-2.0
2.0
-1.5
08-09-2010-Libanonské banky budú rešpektovať sankcie voči Iránu
Libanonské banky musia jednať v súlade s prísnejšími sankciami OSN, EÚ a USA. Vyhlásil guvernér libanonskej banky Riad Salameh. Stalo sa tak krátko po tom, čo sa tajomník amerického ministerstva financií Stuart Levey stretol s libanonským ministrom financií Raya Haffar el- Hassanom. Cieľom bolo presvedčiť Libanon zaujať tvrdšie stanovisko voči Iránu. Jedny z najvýznamnejších libanonských bánk Blom Bank SAL, Bank Audi SAL-Audi Saradar Group a Byblos Bank SAL sa už rozhodli zakázať Iránu robiť akékoľvek transakcie.
-2.0
2.0
0.0
08-09-2010-Japonsko schválilo nové sankcie proti Iránu
Japonská vláda sa rozhodla sprísniť sankcie proti Iránu. Nové sankcie sú zamerane proti 88 inštitúciám a 24 osobám, ktoré majú spojitosť s rozvojom iránskeho jadrového programu. Japonské finančné inštitúcie nesmú uzatvárať kontrakty s iránskymi bankami, pokiaľ je podozrenie, že by mohli pomôcť k rozvoju iránskeho jadrového programu.
-1.5
1.5
-1.5
06-09-2010-Irán sa snaží zvyšovať export svojich produktov do Iraku
Irán exportoval prvý náklad cementu z provincie Chuzestán po novej železnici Khorramshahr-Shalamche do Iraku. Táto železnica by mala pomôcť pri zvýšení iránskeho exportu do Iraku.
0.0
0.0
0.5
06-09-2010-Nemecko zvyšuje export svojich produktov do Iránu
V prvej polovici roka 2010 export Nemecka do Iránu vzrástol napriek medzinárodným sankciám. Za prvý polrok 2010 celkové množstvo nemeckého tovaru do Iránu dosiahlo hodnotu 1,85 miliárd eur, čo bolo o 14 percent viac v porovnaní s prvým polrokom v roku 2009. Na druhej strane import iránskych produktov do Nemecka za rovnaké obdobie narástol o 88 percent. Medzi hlavnými nemeckými spoločnosťami s pôsobnosťou v Iráne sú Linde, BASF, Lurgi, Krupp, Siemens, ZF Friedrichshafen, Mercedes, Volkswagen a MAN.
1.5
-1.5
0.0
06-09-2010-MAAE kritizuje Irán
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) vo svojej novej správe uviedla, že Irán zvýšil svoje zásoby uránu, pričom zlyhal pri zlepšení spolupráce s medzinárodnými inšpektormi. MAAE uviedla, že Irán zvýšil zásoby obohateného uránu na 22 kilogramov v porovnaní s 5,7 kilogramami v máji 2010 v zariadení v Natanze, kde sa obohacuje urán. MAAE ďalej dodáva, že agentúre nebolo dovolené zo strany Iránu spraviť dostatočnú kontrolu využívania jadrového materiálu.
-2.0
2.0
0.0
28-08-2010-Iránska spoločnosť chce kúpiť podiel v Daewoo Electronics
Iránska spoločnosť pre výrobu domácich spotrebičov Entekhab Industrial Group rokuje o kúpe podielu v juhokórejskej firme na výrobu elektrotechniky Daewoo Electronics.
0.0
0.0
2.0
28-08-2010-Turecko odstráni Irán zo zoznamu bezpečnostných hrozieb
Turecko sa rozhodlo, že zo svojho dokumentu o národnej bezpečnosti, tzv. Červená kniha, odstráni Irán zo zoznamu bezpečnostných rizík. Z dokumentu budú odstránené všetky zmienky o tom, že by Irán mal nejakým spôsobom zavádzať v Turecku radikálny islamistický režim. Zo zoznamu bezpečnostných hrozieb bude zároveň odstránené Rusko, Grécko a Irak.
0.0
0.0
1.0
28-08-2010-Spojené arabské emiráty a nemecké firmy financujú energetické projekty Iránu
Iránske ministerstvo energetiky vyhlásilo, že Spojené arabské emiráty (SAE) a nemecké firmy investovali v Iráne 1 miliardu amerických dolárov. Investície majú podporiť výstavbu nových tepelných elektrární.
0.5
0.0
2.0
28-08-2010-Arménsko a Irán pracujú na štúdii budovania železnice
Arménsky minister pre dopravu a komunikácie Manuk Vardanyan vyhlásil, že v súčasnosti Irán a Arménsko spolupracujú na odbornej štúdii, ktorá má preskúmať možnosti výstavby iránsko - arménskej železnice. Pracovná skupina je zložená z ministrov dopravy Ruska, Iránu a Arménska. Zároveň Svetová banka i ázijská rozvojová banka Asian Development Bank prejavili záujem spolufinancovať realizáciu projektu.
0.0
0.0
2.0
28-08-2010-Nemecká spoločnosť RWE podpísala dohodu s kurdskou regionálnou vládou
Nemecká energetická spoločnosť RWE podpísala dohodu o spolupráci s kurdskou regionálnou vládou v Iraku. Týka sa budúcich dodávok zemného plynu pre projekt EÚ Nabucco. Podľa ministra pre ťažbu prírodných zdrojov v kurdskej regionálnej vláde Ashti Hawramiho by mal iracký Kurdistan dodávať 20 miliárd kubických metrov zemného plynu ročne pre plynovod Nabucco smerujúci do Európy. Podľa predstaviteľov projektu Nabucco by zemný plyn z Turkmenistanu, Iraku a Azerbajdžanu mal stačiť na naplnenie plynovodu Nabucco prepravujúceho plyn do Európy. Tým by EÚ nemusela potrebovať Irán ako účastníka projektu.
-2.0
0.0
0.0
23-08-2010-Ahmadinedžád: Irán nezastaví obohacovanie uránu
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadinedžád vyhlásil, že jeho krajina sľúbi zastaviť obohocovanie uránu na 20 percentách, ak bude mať Irán zaistené dodávky paliva. Avšak dodal, že úplne nezastaví obohacovanie, ako si to vyžaduje BR OSN. Dodal, že Irán má právo na obohacovanie uránu.
-0.5
0.5
0.0
23-08-2010-Irán exportuje cement najmä do ázijských štátov
V minulom roku Irán exportoval viac ako 1,5 miliónov ton cementu do Iraku. Irak sa tak stal najväčším importérom tohto iránskeho produktu. Pre iránsky cement boli najväčšími odberateľmi Irak, štáty Perzského zálivu, krajiny strednej Ázie a Afganistan. Irán patrí medzi najväčších producentov cementu na svete.
0.0
0.0
2.0
23-08-2010-Bahrajn neposkytne územie Američanom na útok proti Iránu
Bahrajnský minister zahraničných vecí Sheikh Khalid bin Ahmad bin Muhammad Al Khalifa vyhlásil, že jeho krajina nedovolí Spojeným štátom americkým použiť vlastné územie na útok proti okolitým štátom vrátane Iránu. Zároveň minister povedal, že Bahrajn podpísal s USA dohodu, ktorá má však obranný charakter a nie je podľa nej Bahrajn povinný Američanom poskytnúť svoje územie na útok proti inej krajine.
-1.0
0.0
1.0
23-08-2010-Irán má záujem na blízkovýchodnom ekonomickom bloku
Iránsky minister hospodárstva a financií Shamseddin Hosseini vyhlásil, že Irán je pripravený viesť rokovania s Irakom, Sýriou a Tureckom o vytvorení o vytvorení hospodárskeho bloku. Hosseini dodal, že Sýria a Irán plánujú do dvoch mesiacov vytvoriť investičnú spoločnosť a rozšíriť spoluprácu v oblasti bankovníctva a poistenia.
0.0
0.0
1.0
23-08-2010-Iránska polícia zatkla člena kurdskej teroristickej organizácie
Iránska polícia zatkla člena teroristickej skupiny Partiya Jiyana Azad a Kurdistanê (PJAK). PJAK je kurdská teroristická organizácia zodpovedná za viaceré teroristické útoky vykonané v oblastiach Iránu, Iraku a Sýrie obývaných Kurdami.
0.0
-0.5
0.0
21-08-2010-Napätie okolo iránskeho jadrového programu sa stupňuje
Na začiatku budúceho roka začne Irán staviať desať nových elektrární na obohacovanie uránu napriek nesúhlasu OSN. Steve Field, hovorca bitského premiéra Davida Camerona, vyhlásil, že Irán týmto spôsobom "nejde správnym smerom". Minulý týždeň USA uvalili sanckie na tri maltské námorné obchodné spoločnosti, ktoré sú priamo alebo nepriamo vlastnené iránskou námornou spoločnosťou Islamic Republic of Iran Shipping Lines.
-2.0
2.0
0.0
21-08-2010-Venezuela dodá Iránu benzín
Venezuelský veľvyslanec v Teheráne David Velasquez, že jeho vláda bude pokračovať v dodávkach benzínu pre Irán. Podľa veľvyslanca Venezuela dodá Iránu 20 tisíc barelov benzínu denne.
0.0
0.0
2.0
21-08-2010-Izrael a Palestína sú pozvané na rokovania vo Washingtone
Tzv. Blízkovýchodné kvarteto (USA, EÚ, OSN a Rusko) pozvalo Izrael na spoločné rokovania s Palestínou, ktoré sú plánované vo Washingtone na 2. september 2010. Zároveň boli obe strany varované, aby sa vyhli provokatívnym reakciám.
0.5
-0.5
0.0
21-08-2010-Rusko úspešne dokončilo projekt elektrárne v Bušeri
Šéf štátnej nukleárnej energetickej korporácie Rosatom Sergei Kiriyenko vyhlásil, že Rusko splnilo všetky záväzky úspešne dobudovať iránsku jadrovú elektráreň v Bušeri. Kiriyenko zároveň dodal, že elektráreň je už v procese získavania ruského jadrového paliva.
-1.0
0.0
2.0
19-08-2010-Iránska centrálna banka zredukuje podiel eur a dolárov
Šéf medzinárodného oddelenia Iránskej centrálnej banky Reza Nadali vyhlásil, že Irán zredukuje podiel eur a amerických dolárov vo svojich rezervách. Podľa jeho slov v prípade obchodu s ropou banka bude akceptovať hociakú menu, na ktorej sa dohodnú predajca a nakupujúci. Už skôr viceprezident Iránskej centrálnej banky Mohammad Reza Rahimi vyhlásil, že Irán prestane obchodovať v menách euro a dolár v súvislosti s nedávnymi sankciami Západu proti iránskemu režimu.
-1.0
0.0
0.0
19-08-2010-India má záujem o iránsky zemný plyn
Indický minister pre ťažbu ropný a plynárenský priemysel Jitin Prasada vyhlásil, že India požiadala Irán, aby zasadli pracovné skupiny z Iránu a Indie. Tie budú rokovať o možnosti predĺženia plynovodu IPI cez pakistanské územie do Indie.
0.0
0.0
1.5
19-08-2010-Turkmenistan chce zvýšiť export zemného plynu do Iránu
Turkménsky prezident Berdymuchamedov nariadil turkménskym ropným a plynárenským firmám, aby prijali opatrenia na zvýšenie exportu zemného plynu do Iránu. Turkmenistan sa zaviazal zvýšiť dodávky do Iránu zo súčasných 8 miliárd kubických metrov na 14 miliárd.
0.0
0.0
2.0
19-08-2010-Hlavnými importérmi iránskych kovov sú ázijské štáty
Iránske ministerstvo pre priemysel a baníctvo vydalo vyhlásenie, podľa ktorého Irán exportoval minulý rok do zahraničia viaceré druhy kovov v celkovej hodnote 8,1 miliárd amerických dolárov. Medzi exportované nerasty patria olovo, meď, chróm, zinok, zlato, cín, železo. Ako hlavných importérov iránskych kovov vymenovalo iránske ministerstvo Indiu, Afganistan, Irak, Čínu a Spojené arabské emiráty.
0.0
0.0
2.5
19-08-2010-Bangladéš preštuduje návrh Iránu
Bangladéšski politickí predstavitelia vyhlásili, že Irán ponúkol účasť Bangladéša v projekte plynovodu IPI, ktorý bude dodávať iránsky zemný plyn do Pakistanu, pričom sa počíta s jeho predĺžením do Indie či Číny. Bangladéš momentálne študuje tento iránsky návrh.
0.0
0.0
1.0
19-08-2010-Spojené arabské emiráty preskúmajú vzťahy s Iránom
Veľvyslanec Spojených arabských emirátov (SAE) v USA Yousef al-Otaiba vyhlásil, že SAE preskúmajú všetky obchodné styky s Iránom, či sú v súlade so sankciami OSN týkajúcich sa iránskeho jadrového programu.
0.0
0.5
-0.5
15-08-2010-Iránska firma IKCO vyvezie do Iraku 31 000 automobilov
Najväčšia iránska automobilová firma Iran-Khodro (IKCO)oznámila, že do konca roka 2010 exportuje do Iraku 31 tisíc motorových vozidiel. V súčasnosti má IKCO 18 dílerov a distribútorov pre predaj svojich produktov v Iraku, hoci iránska automobilka plánuje zvýšiť toto číslo na 29.
0.0
0.0
2.0
15-08-2010-Švajčiari neobmedzia energetickú spoluprácu s Iránom
Predstavitelia švajčiarskej energetickej skupiny Elektrizitaetsgesellschaft Laufenburg (EGL)vyhlásili, že nedávne sankcie BR OSN, unilaterálnych sankcií USA a EÚ proti Iránu nebudú mať negatívny dopad na realizáciu dohody o importe iránskeho zemného plynu do Švajčiarska.
0.5
0.0
0.0
15-08-2010-Irán bude vyrábať súčiastky pre juhokórejské vlaky
Výkonný riaditeľ iránskej spoločnosti Khodro Rail Transport Industries Company (IRICO) vyhlásil, že spoločnosť bude vyrábať súčiastky pre vagóny v Južnej Kórei. Irán a Južná Kórea podpísali v tejto súvislosti dohodu v hodnote 14 miliónov eur.
0.0
0.0
2.0
15-08-2010-USA predajú Saudskej Arábii stíhacie lietadlá a vrtuľníky
USA plánujú predať Saudskej Arábii stíhacie lietadlá F-15, útočných vrtuľníkov 132 Boeing Apache a UH-60 Black Hawk. Celková hodnota tejto americkej vojenskej pomoci má byť 60 miliárd amerických dolárov. Predaj má posilniť pozície arabských spojencov USA voči Iránu.
-2.0
2.0
0.0
15-08-2010-USA plánujú predať Kuvajtu raketový systém Patriot
Pentagon plánuje predať Kuvajtu 200 rakiet typu Patriot v hodnote 900 miliónov amerických dolárov. Táto iniciatíva USA má posilniť arabských spojencov proti možnému iránskemu raketovému útoku.
-2.0
2.0
0.0
15-08-2010-USA pozastavili Libanonu vojenskú pomoc
USA sa rozhodli pozastaviť pomoc v hodnote 100 miliónov amerických dolárov pre libanonskú armádu. Dôvodom majú byť väzby niektorých predstaviteľov libanonskej armády na šíitske teroristické hnutie Hizbaláh. Rozhodnutie USA pozastaviť túto vojenskú pomoc prišlo deň pred minulotýždňovou pohraničnou zrážkou medzi izraelskými a libanonskými ozbrojenými silami. Táto zrážka si vyžiadala životy dvoch libanonských vojakov a novinára a vysokého izraelského vojenského predstaviteľa. Irán už vyjadril ochotu poskytnúť vojenskú pomoc namiesto USA.
-2.0
2.0
2.5
10-08-2010-Irán chce Malajzii pomôcť budovať jadrovú elektráreň
Iránsky veľvyslanec v Malajzii Mohammad-Mehdi Zahedi vyhlásil, že odbornú pomoc pri získaní technológie, ktorá umožní výstavbu malajzskej nukleárnej elektrárne.
0.0
0.0
0.5
10-08-2010-Irak súhlasí s tranzitom iránskeho plynu do Sýrie
Zástupca iránskeho ministra pre ropný a plynárenský priemysel a šéf iránskej spoločnosti National Iranian Gas Company Javad Oji vyhlásil, že Irak súhlasí s prepravou iránskeho zemného plynu cez svoje územie do Sýrie.
0.0
0.0
1.5
07-08-2010-Turecko a Irán posilnia spoluprácu v leteckej doprave
Predstavitelia iránskej leteckej spoločnosti Iran Air a tureckej Turkish Airlines rokujú o možnosti vytvorenia spoločného konzorcia. Podľa výkonného riaditeľa Iran Air Farhada Parvaresha tento krok prispeje k väčšej spolupráci medzi štátmi v celom regióne. Podľa jeho slov má celý región obrovské kapacity a potenciál pre rozvoj leteckej dopravy.
0.0
0.0
2.0
07-08-2010-Predseda vlády pakistanskej provincie obvinil USA
Predseda vlády pakistanskej provincie Azad Kashmir brigádny generál Atiq Ahmad obvinil USA, že destabilizujú Pakistan a Irán. Podľa jeho slov Washington destabilizuje Irán prostredníctvom sankcií a Pakistan prostredníctvom vojenských akcií.
-0.5
0.5
0.0
07-08-2010-Irán a Libanon spojí v budúcnosti železnica
Iránsky minister pre dopravu Hamid Behbahani vyhlásil, že expertné skupiny pracujú na pláne spojiť spojiť železnicou Irán a Libanon cez iracké a sýrske územie. Plán je súčasťou úsilia spojiť čínske územie so Stredomorím cez Irán. V súčasnosti prebieha aj spoločná konferencia medzi Iránom a Sýriou, kde lídri krajín rokujú o týchto plánoch.
0.0
0.0
2.0
07-08-2010-Irán má záujem spojiť svoje územie s Čínou cez železnicu
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadinedžád navrhol výstavbu železničnej siete spájajúcej Irán, Afganistan, Tadžigistan, Kirgizstan a Čínu počas samitu najvyšších predstaviteľov Iránu, Afganistanu a Tadžigistanu. Ahmadinedžád zároveň navrhol, aby Islamská rozvojová banka financovala tento projekt.
0.0
0.0
1.0
03-08-2010-Japonsko má záujem o rozvoj iránskych regiónov
Japonský veľvyslanec v Teheráne Akio Shirota vyhlásil, že jeho krajina sa podieľať na kultivácii jazera Anzali nachádzajúceho sa v iránskej provincii Gilan. Japonsko má záujem podieľať sa na ekonomickom rozvoji a environmentálnej ochrane oblasti.
0.0
0.0
1.5
03-08-2010-Sýria a Irán založia spoločnú banku v Damašku
Sýrska vláda schválila licenciu pre vytvorenie sýrsko - iránskej banky v Damašku. Počiatočný kapitál banky al-Aman je 32 miliónov amerických dolárov.
0.0
0.0
1.5
01-08-2010-Irán zakázal import tlačiarenských zariadení z Británie
Iránske ministerstvo kultúry zakázalo import všetkých druhov tlačiarenských zariadení a nástrojov z Veľkej Británie. Rozhodnutie bolo vydané v súvislosti s obvinením Veľkej Británie, že podporovala opozičné hnutia a média v krajine a je zodpovedná za vyvolanie pouličných nepokojov po minuloročných prezidentských voľbách.
-0.5
0.5
0.0
01-08-2010-USA priznávajú existenciu plánu prípadného útoku na Irán
Šéf náčelníkov generálneho štábu a hlavný vojenský poradca amerického prezidenta Baracka Obamu Mike Mullen vyhlásil, že USA má plán preventívneho útoku na Irán ako spôsob donútiť Teherán nezískať jadrové zbrane.
-0.5
0.5
0.0
01-08-2010-Čína má záujem investovať do iránskeho ropného priemyslu
Zástupca iránskeho ministra pre ropný priemysel Hossein Noqrehkar-Shirazi vyhlásil, že čínske spoločnosti investovali 40 miliárd amerických dolárov do iránskeho ropného a plynárenského sektora. Podľa Shirakiho Čína navrhhla spolupodieľať sa na výstavbe siedmych iránskych ropných rafinérií. V súčasnosti sa čínske firmy podieľajú na výstavbe ropnej rafinérie v Araku.
0.0
0.0
1.0
31-07-2010-Ruské štátne firmy dodajú Iránu potrebný benzín
Tri ruské štátom kontrolované spoločnosti OAO Rosneft, OAO Tatneft a OAO Gazprom Neft zrejme začnú dodávať od budúceho mesiaca Iránu benzín. Predseda iránskej komisie pre moskovskú a priemyselnú komoru Rajab Safarov vyhlásil, že rokovania o poskytnutí benzínu pre Irán sa už vedú na pracovnej úrovni a prvé dodávky na iránske územie by mali poskytnuté na konci augusta alebo začiatkom septembra. Doteraz poskytovali Iránu benzín len menšie ruské firmy, nie veľké podniky so štátnym podielom.
0.0
0.0
2.0
31-07-2010-Afganská vláda zrušila protiiránsku televíznu stanicu
Vláda v Afganistane sa rozhodla zrušiť televízny kanál Emroaz TV. Táto stanica bola známa kritikou šíitskych politikov v Afganistane, ktorých obviňovala zo spolupráce s iránskym režimom. Riaditeľ televízie Najib Kabuli bol tiež známy kritikou politických predstaviteľov afganskej šíistkej menšiny, ktorí podľa jeho slov sú iránskymi agentami.
0.0
-0.5
0.5
30-07-2010-EÚ schválila nové sankcie proti Iránu
Európska únia schválila nové ekonomické sankcie proti Iránu. Na základe sankcií ropné a plynárenské spoločnosti z EÚ majú zakázané investovať alebo dodávať Iránu technológie v oblasti spracovania ropných produktov. Okrem toho sankcie majú viesť k zmrazeniu zahraničných aktív iránskych bánk a európske poisťovacie firmy budú mať zakázané spolupracovať s iránskymi spoločnostiami. Sankcie okrem toho blokujú aktíva iránskych lodných spoločností obvinených z obídenia sankcií proti tovarom, ktoré môžu byť použité na rozvoj nukleárneho programu.
-2.0
2.0
0.0
30-07-2010-Irán a Irak chcú rozvinúť energetickú spoluprácu
Iránski a irackí najvyšší predstavitelia v Bagdade rokovali o energetickej spolupráci. Hlavné body rokovaní boli možnosti poskytnutia iránskeho zemného plynu pre iracké elektrárne a prepravy plynu z Iránu cez iracké územie do Európy. Námestník ministra pre iránsky ropný priemysel Javad Owji vyhlásil, že oba štáty už vytvorili spoločnú pracovnú skupinu, ktorá bude študovať možnosti prepravy iránskeho zemného plynu na iracké územie.
0.0
0.0
1.0
24-07-2010-Turecko a Irán vybudujú nový plynovod
Turecko a Irán podpísali dohodu v hodnote jednej miliardy eur o výstavbe plynovodu prepravujúceho zemný plyn z Iránu do Turecka. Projekt umožní prepravu 60 miliónov metrov kubických iránskeho zemného plynu denne. V súčasnosti dodáva Irán 25 miliónov metrov kubických denne.
0.0
0.0
2.0
24-07-2010-Irán a Čína rokujú o nahradení dolára a eura za juan
Irán má záujem nahradiť dolár a euro za iné meny pri obchodovaní so svojou ropou. V súčasnosti o týchto plánoch rokujú iránski a čínski predstavitelia s cieľom používať čínsku menu juan pri spoločných obchodoch. Návrh počíta s vytvorením účtu v čínskej banke. Na tento účet by Irán získaval poplatky za ropu dodanú Číne. Tieto poplatky by boli Iránom využité na nákup čínskych produktov.
-1.0
0.0
1.5
22-07-2010-Japonsko pomôže Iránu budovať jadrové elektrárne
Japonský veľvyslanec v Teheráne Akio Shirota vyhlásil, že Japonsko sa bude podieľať na vybudovaní nukleárnych elektrární v Iráne odolných voči zemetraseniu. Zároveň podporil právo Iránu rozvíjať jadrový program na mierové účely. Šéf iránskej komisie pre národnú bezpečnosť a zahraničnú politiku Alaeddin Boroujerdi vyhlásil, že Irán je ochotný spolupracovať na realizácii takýchto projektov s Japonskom pod dohľadom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu.
0.0
0.0
1.5
22-07-2010-Kurdskí separatisti zaútočili na turecko-iránsky plynovod
Militanti z kurdskej separatistickej organizácie PKK poškodili plynovod prepravujúci zemný plyn z Iránu do Turecka. Výbuch sa odohral v meste Dogubayazit v tureckej provincii Agri, niekoľko kilometrov od hranice s Iránom. Už skôr tento rok militanti z PKK zaútočili aj na ropovod prepravujúci ropu z Iraku do Turecka. Tento týždeň okrem útoku na plynovod, militanti z PKK blízko turecko-irackej hranice zaútočili na vojenskú jednotku. Útok si vyžiadal smrť šiestich vojakov.
-0.5
1.0
0.0
19-07-2010-Turecko a Irán posilnia spoluprácu v stavebníctve
Turecký minister pre verejné komunikácie, stavby a bývanie Mustafa Demir vyhlásil, že turecké stavebné podniky plánujú vybudovať 20 tisíc bytových jednotiek v rôznych častiach Iránu.
0.0
0.0
0.5
19-07-2010-Irán obviňuje Pakistan z podpory útokov
Z nedávnych teroristických útokov, ktoré sa odohrali v iránskej provincii Sistan-Baluchestan a za ktoré je zodpovedná organizácia bojujúca za práva sunnitskej menšiny Jundullah, obvinil Irán okrem USA už aj Pakistan. Zástupca šéfa iránskej polície Ahmadreza Radan obvinil Pakistan z poskytovania útočiska pre členov Jundullah.
-0.5
0.5
-0.5
16-07-2010-Rusko a Irán majú záujem o rozvoj spoločných energetických projektov
Ruský minister energetiky Sergej Šmatko a iránsky minister pre ropný priemysel Masoud Mirkazemi podpísali novú dohodu, podľa ktorej Irán a Rusko preštudujú možnosť založiť banku na financovanie spoločných energetických projektov, posilnia spoluprácu vo výmene technických znalostí v oblasti ťažby ropy a zemného plynu a budú spolupracovať pri rozvoji využívania obnoviteľných zdrojov energie. Šmatko počas spoločného stretnutia tiež vyhlásil, že Rusko nezastaví dodávky ropných produktov do Iránu aj napriek unilaterálnym sankciám USA a EÚ. Tento týždeň tiež ruská štátna ropná spoločnosť Zarubezhneft prejavila záujem o geologický prieskum v Iráne.
0.0
0.0
1.5
16-07-2010-Irán posilňuje regionálnu spoluprácu so Španielskom
Iránska obchodná delegácia z provincie Yazd podpísala tri memorandá o porozumení s predstaviteľmi španielskeho regiónu Castellon s cieľom zvýšiť ekonomickú spoluprácu. Iránska provincia má záujem využiť španielske skúsenosti pri rozvoji využívania solárnej energie. Predstavitelia provincie Yazd majú záujem aj o španielske investície v oblasti železničnej dopravy a prepravy pitnej vody.
0.5
-0.5
0.0
16-07-2010-Irán a Arménsko budú spoločne financovať projekt výstavby ropovodu
Irán a Arménsko sa dohodli na vytvorení spoločného podniku, ktorý bude slúžiť na vybudovanie ropovodu prepravujúceho ropu a naftu z iránskych rafinérií v Tabriz do arménskeho mesta Ersakh. Projekt v hodnote 160 - 180 miliónov amerických dolárov budú financovať obe strany rovnakým podielom.
0.0
0.0
2.0
16-07-2010-Iránski predstavitelia obviňujú USA z podpory teroristických útokov
Sunnitská teroristická organizácia Jundallah vykonala teroristické atentáty v iránskej provincii Sistan-Baluchestan. Atentáty si vyžiadali najmenej 22 životov. Útoky boli zamerané proti šíitskym moslimom. Jundallah je teroristická organizácia, ktorá bojuje za práva sunnitskej menšiny žijúcej v provincii Sistan-Baluchestan a obviňuje šíitskymi moslimami dominovanú teheránsku vládu z represií. Viacerí vrcholní iránski náboženskí i politickí predstavitelia a ich zahraniční spojenci však obviňujú z útokov aj USA a Izrael. Vedúci politického úradu Iránskych revolučných gárd Yadollah Javani napríklad vyhlásil, že útoky boli vykonané s podporou USA, Izraela a iných západných štátov s cieľom spôsobiť rozpory medzi sunnitmi a šíitmi a tým destabilizovať bezpečnostnú situáciu v krajine.
-1.5
1.5
0.0
09-07-2010-Čínske a turecké spoločnosti dodajú Iránu benzín
V dôsledku nedávnych amerických sankcií a obmedzení zo strany západných dodávateľov Irán plánuje nakúpiť ropné produkty od Turecka a Číny. Polovicu z celkového importu benzínu pre Irán zabezpečí Turecko a zvyšok čínsky obchodníci.
0.0
0.0
2.0
09-07-2010-Turecko pomôže Iránu vybudovať nové elektrárne
Turecko a Irán sa dohodli spolupracovať na výstavbe viacerých tepelných a vodných elektrární. U vodných elektrární by celková kapacita mala byť 10 tisíc megawattov a u tepelných 6 tisíc megawattov. Detaily, koľko presne by malo byť postavených v každej krajine elektrární, zatiaľ špecifikované neboli. Turecká strana by mala financovať tieto projekty. Už skôr Turecko v predbežnej dohode súhlasilo, že Irán bude použitý ako tranzitná cesta pre turkménsky zemný plyn do Európy a turecká strana sa bude podieľať na rozvoji ťažby zemného plynu v oblasti Južný Pars, ktorý bude tiež určený pre európsky svetadiel.
0.0
0.0
2.0
07-07-2010-Irak vyhostí členov teroristickej organizácie MKO
Hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Ramin Mehman-Parast ocenil rozhodnutie Iraku vyhostiť členov teroristickej organizácie MKO (Mojahedin-e-Khalq Organization). Iracký najvyšší súdny dvor vydal zatykač pre lídrov MKO: Massoud Rajavi, Maryam Rajavi, Amir Kazemi and 35 jej ďalších členov. Iracké bezpečnostné sily získali kontrolu nad výcvikovým táborom MKO Ashraf, pričom od začiatku roka sa irackým silám podarilo zatknúť viacerých členov MKO. MKO je teroristická organizácia, ktorú využíval bývalý iracký diktátor Saddám Husajn v boji proti vládnemu režimu v Iráne.
1.0
-1.0
1.0
07-07-2010-Irán a Turecko posilnia ekonomickú spoluprácu
Iránsky minister pre ťažbu a priemysel Ali Akbar Mehrabian vyhlásil, že Irán a Turecko plánujú vybudovať na spoločných hraniciach prototyp priemyselného mesta. Už minulý mesiac generálny guvernér iránskej Západný Azerbajdžan Vahid Jalalzadeh vyhlásil, že Irán, Irak a Turecko plánujú vytvoriť spoločnú investičnú banku.
0.0
0.0
1.0
07-07-2010-Turecko bude s Iránom naďalej spolupracovať v energetike
Turecký minister pre energetiku a prírodné zdroje Taner Yildiz vyhlásil, že krajina je pripravená pokračovať s Iránom v oblasti energetického sektoru napriek sankciám BR OSN. Podľa Yildiza sankcie neovplyvnia energetické dohody Turecka a Iránu, keďže energetika nie je súčasť sankcií OSN. Turecko v súčasnosti vykonáva technický prieskum v oblasti Južný Pars, kde sa nachádzajú zásoby zemného plynu.
0.0
0.0
1.0
07-07-2010-Irán obmedzí aktivity izraelských spoločností
Iránsky prezident Mahmúd Ahmadinedžád vydal nariadenia súvisiace s implementáciou nového zákona týkajúceho sa obmedzenia aktivít spoločností majúcich priame alebo nepriame väzby s Izraelom. Na základe tohto zákona má ministerstvo zahraničných vecí predkladať návrh na bojkot izraelských produktov na medzinárodných konferenciách vrátane stretnutí v rámci Organizácie islamskej konferencie či Hnutia nezúčastnených štátov. Zákon tiež požaduje od rádiových a televíznych staníc nevysielať reklamy na izraelské produkty. K týmto opatreniam došlo po tom, čo sa odohral útok izraelského námorníctva na humanitárny konvoj smerujúci do pásma Gazy.
0.0
0.5
0.0
07-07-2010-Irán je ochotný vrátiť sa k rokovaniam o jadrovom programe
Hlavný iránsky vyjednávač v oblasti iránskeho jadrového programu Saeed Jalili v liste adresovanom Vysokej predstaviteľke EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej, že vládny režim v Teheráne je ochotný vrátiť sa k rozhovorom so Západom, pokiaľ splní isté podmienky. Reagoval tak na predchádzajúci list od Ashtonovej, ktorá vyzvala Irán, aby sa vrátil k rokovaniam o jeho jadrovom programe. Jalili upozornil, že Irán kladie viaceré podmienky pre návrat k rokovaniam. Svetové mocnosti musia dokázať, že im záleží na spolupráci a nie na konfrontácii, budú viesť dialóg, ktorý nie je viazaný na žiadny nátlak či hrozbu a Skupina 5+1 (členovia BR OSN vrátane Nemecka) musia zaujať jednotné stanovisko voči izraelským nukleárnym zbraniam. Pritom iránsky prezident Ahmadinedžád zdôraznil, že bude mať rozdielny postoj ku krajinám, ktoré podporujú a ktoré nepodporujú vlastníctvo izraelských nukleárnych zbraní. Za splnení týchto podmienok je Irán ochotný obnoviť dialóg od prvého septembra 2010, ktorý bol zatiaľ pozastavený v reakcii na sankcie medzinárodného spoločenstva voči Iránu.
0.5
-0.5
0.0
04-07-2010-Izrael rozbil špionážnu bunku
Izrael tento týždeň zatkol príslušníka izraelskej armády a niekoľko ďalších civilistov, ktorí sú obvinení zo spravodajského prepojenia na hnutie Hizballáh a taktiež libanonských drogových dílerov. V Libanone rovnako prebieha zatýkanie ľudí, ktorí majú vykonávať špionážnu činnosť pre židovský štát. Za posledný rok libanonské bezpečnostné zložky zatkli 70 ľudí. Posledným prípadom je zadržanie nemenovaného zamestnanca libanonského mobilného operátora, ktorý údajne 15 vykonával špionáž pre izraelskú armádu.
0.0
1.0
0.0
04-07-2010-Shell a Mitsubishi budú ťažiť zemný plyn na juhu Iraku
Irak tento týždeň uzavrel kontrakt s Royal Dutch Shell a Mitsubishi o ťažbe zemného plynu z polí Rumaila, Zubair a West Qurna Phase One. Denná produkcia by sa mala pohybovať na úrovni 600 miliónov kubických metrov plynu pričom iracká vláda má disponovať 51% akcií, Shell 44% a Mitsubishi 5%. Irak má zásoby plynu v objeme 112 biliónov metrov kubických no zatiaľ denne produkuje len 1,5 miliardy.
0.0
-2.0
0.0
04-07-2010-Irán mal Sýrii dodať radarový systém
Na základe izraelských spravodajských zdrojov mal Irán dodať Sýrii moderný radarový systém, kvôli ktorému môže mať izraelské letectvo výrazne sťažené podmienky pre prípadný nálet na iránske jadrové zariadenia, ktorý by mohol byť vykonaný práve ponad územie Sýrie. Systém mal byť Damašku dodaný v polovici minulého roka. Irán a Sýrie tieto informácie popierajú.
0.0
2.0
0.0
29-06-2010-Spoločnosť Total zastavila dodávky ropy do Iránu
Total sa po BP, Royal Dutch Shell a ďalších ropných gigantoch stala zatiaľ poslednou veľkou ropnou spoločnosťou, ktorá zastavila dovoz spracovanej ropy do Iránu. Christophe de Margerie, výkonný riaditeľ francúzskej spoločnosti Total, už v apríli vyhlásil, že zastaví dovoz ropy do Iránu, ak Washington schváli ďalšie sankcie obmedzujúce dodávateľov ropy Iránu.
-2.0
1.5
0.0
29-06-2010-Irán má záujem o brazílske investície
Počas rokovaní medzi brazílskym veľvyslancom a tajomníkom iránskeho koordinačného výboru pre slobodné ekonomické zóny vyplynulo, že Irán má záujem o brazílske investície. Irán chce, aby Brazília investovala do výstavby železnice, ktorá spojí iránske prístavné mesto Chabahar s regiónom Fahraj v provincii Kerman. Chabahar sa tak napojí na iránsku železničnú sieť a stredoázijské republiky. Pre stredoázijské republiky a Afganistan je Chabahar dôležitý prístav, keďže cez toto mesto smeruje ich export a import tovaru.
0.0
0.0
1.0
29-06-2010-Irán je ochotný zvýšiť ekonomickú spoluprácu s Irakom
Iránske súkromné a štátne spoločnosti majú záujem investovať do rozvoja telekomunikačnej infraštruktúry v severných regiónoch Iraku. Okrem toho Irán oznámil minulý týždeň pripravenosť exportovať elektrickú energiu do mesta Sulaymaniyah, nachádzajúceho sa v severoirackom regióne Kurdistan. Výkonný riaditeľ iránskej Power Distribution Company Mohammad Mostafa Najafian vyhlásil, že v súčasnosti je Irán schopný predávať a poskytovať od 500 do 1000 megawattov na trh v Bashmakhu v Iraku.
0.0
0.0
2.0
25-06-2010-Pakistan a Irán rozšíria energetickú spoluprácu
Pakistanský minister pre vodstvo a energetiku Raja Pervez Ashraf navštívi v auguste Irán, kde podpíše dohodu o importe 1000 megawattov elektrickej energie. Pakistan v súčasnosti pracuje na dvoch projektoch pre import elektriny z Iránu. V súčasnosti už začala realizácia projektu importu 100 megawattov elektrickej energie do južného Balúčistanu.
0.0
0.0
2.0
25-06-2010-Izrael vypustil do vesmíru špionážny satelit
Izrael vypustil do vesmíru nový špionážny satelit Ofek 9. Ofek 9 má zvýšiť schopnosti Izraela zisťovať dôležité vojenské informácie o jeho nepriateľoch, akým je napríklad Irán.
0.0
1.0
0.0
25-06-2010-Kongres USA schválil ďalšie sankcie proti Iránu
Kongres USA schválil zákony, ktoré uložia tresty firmám predávajúcich Iránu benzín, zamedzia spolupráci amerických bánk s iránskymi bankami a zabránia príslušníkom Iránskych revolučných gárd využívať americký finančný systém.
-2.0
2.0
0.0
21-06-2010-Francúzsko chce pokračovať v rokovaniach s Iránom
Počas spoločných rokovaní s ruským prezidentom Dmitrijom Medvedevom francúzsky prezident Nicolas Sarkozy, že Francúzsko je pripravené pokračovať v rokovaniach s Iránom o jeho jadrovom programe. Hovorca francúzskeho prezidenta vyhlásil, že Francúzsko podporuje obnovenie rokovaní medzi Iránom a skupinou šiestich mocností (Francúzsko, Veľká Británia, USA, Nemecko, Čína, Rusko). Štvrté kolo sankcií podľa Francúzska nemá trestať Irán, ale presvedčiť ho, aby sa vrátil k rokovaniam. Podľa hovorcu prezidenta Francúzsko pripúšťa aj možnosť, že rokovania sa môžu konať i na základe návrhu Turecka a Brazílie, podľa ktorého by Irán vymieňal nukleárne palivo v zahraničí.
0.5
0.0
0.0
21-06-2010-Viac ako 170 iránskych firiem sa zúčastní výstavy v Iraku
Viac ako 170 iránskych spoločností sa zúčastní v meste Sulaymaniyah, nachádzajúcom sa v irackom Kurdistane. V apríli 2010 sa Irán a Kurdská regionálna vláda dohodli na zvýšení vzájomného obchodu.
0.0
0.0
1.0
21-06-2010-Spojené arabské emiráty zatvorili 40 podnikov
V Spojených arabských emirátoch (SAE) došlo k zatvoreniu 40 národných a medzinárodných podnikov. Tieto podniky sú obvinené z úzkych obchodných stykov s Iránskymi revolučnými gardami a ďalšími entitami, čím porušujú rezolúcie OSN. V posedných rokoch mal emirát Dubaj dobré obchodné vzťahy s Iránom, zrejme však SAE podľahli americkému nátlaku, aby zakázali Iránu predávať materiály, ktoré môžu mať dvojité použitie, aj v civilnej i vojenskej sfére.
0.0
0.5
0.0
21-06-2010-Pakistanský minister obhajoval iránsko-pakistanský projekt
Pakistanský minister zahraničných vecí Shah Mehmood Qureshi vyhlásil, že napriek sankciám proti Iránskej islamskej republike, dôjde k realizácii výstavby nového plynovodu, ktorý má zásobovať Pakistan iránskym zemným plynom od polovice roku 2014. Pakistanský minister tak reagoval na predchádzajúce vyhlásenia amerického špeciálneho vyslanca pre Pakistan a Afganistan Holbrooka, ktorý varoval Pakistan, aby zvážil celý projekt. India tiež nevylúčila možnosť pripojenia sa k projektu.
-0.5
0.0
1.5
21-06-2010-Irán zabránil vstúpiť medzinárodným inšpektorom na svoje územie
Irán zabránil dvom medzinárodným inšpektorom vstúpiť na svoje územie. Oficiálni predstavitelia Iránskej islamskej republiky obvinili týchto inšpektorov, že do správy Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) zahrnuli falošné informácie. Vzťahy medzi Iránom a MAAE sa zhoršili odvtedy, čo sa generálnym riaditeľom stal Jukija Amano, ktorý uplatňuje tvrdší prístup voči Iránskej republike.
-1.0
1.0
0.0
20-06-2010-OSN, USA a EÚ uvalili ďalšie sankcie na Irán
BR OSN 9.júna uvalila ďalšie sankcie na Irán. Za už štvrté kolo sankcií hlasovalo 12 z 15 členov BR. Libanon sa zdržal hlasovania a Turecko s Brazíliou, ktoré s Iránom prednedávnom podpísali Teheránsku deklaráciu o pomoci pri premene jadrového materiálu na palivo, sa podľa očakávaní vyslovili proti. „Teheránska deklarácia ponúka nové a otvorené okno pre diplomaciu. Malo by sa poskytnúť dosť času (na jeho využitie),“ povedal turecký veľvyslanec pri OSN Ertugrul Apakan. Jeho brazílska kolegyňa Maria Ribeiro Viotti dodáva: „V tomto prípade nevnímame sankcie ako efektívny nástroj. Pravdepodobne povedú k utrpeniu iránskeho ľudu a nahrajú do karát tým ľuďom na oboch stranách, ktorí si neželajú pokračovanie dialógu.“ Sankcie sú, podobne ako v predošlých prípadoch, zamerané najmä proti nákupu vojenského materiálu krajiny a proti niektorým obchodným a finančným transakciám Islamskej revolučnej gardy, ktorá kontroluje jadrový program a zohráva kľúčovú úlohu pri riadení krajiny a tamojšieho hospodárstva. Nové opatrenia zároveň krajinám umožňujú prehľadať lode mieriace z alebo do Iránu ak predpokladajú, že na palube je zakázaný tovar. Nesmie sa tak však stať násilím. Rezolúcia tiež posilnila opatrenia voči 40 predstaviteľom iránskeho režimu, a na zoznam pridala ďalšiu osobu- šéfa iránskeho Centra pre jadrovú technológiu Javada Rahiqiho. Okrem toho sa štátom zakazuje investovať do aktivít, ktoré by sa mohli spájať s obohacovaním uránu alebo jadrovou energiou. Samotného energetického sektoru sa však nové kolo sankcií nedotklo. Lídri Európskej únie sa však 17.júna na summite EÚ v Bruseli dohodli na prísnejších sankciách voči Iránu, vrátane opatrení, ktoré zablokujú investície v oblasti spracovania ropy a zemného plynu. Tieto sankcie prekračujú očakávania niektorých diplomatov a pravdepodobne vytvoria silný finančný tlak na Irán, ktorý je piatym najväčším exportérom ropy, ale s malými kapacitami pre jej rafinovanie. USA uvalili tento týždeň na Irán tiež svoje vlastné sankcie. Opatrenia sú zamerané proti ďalšej štátom kontrolovanej iránskej banke, obchodným spoločnostiam a veleniu Revolučných gárd. Na zozname sú aj firmy pridružené k iránskej národnej plavebnej spoločnosti, ktorú riadia Revolučné gardy. Ministerstvo financií USA označilo 27 nových lodí blokovaných podľa sankcií a aktualizovalo údaje o 71 ďalších, ktorých mená a registrácie boli zmenené. Post Bank je napojená na Bank Sepah, ktorá bola zriadená v roku 2007 na poskytovanie finančných služieb pre iránsky raketový priemysel. Rusko unilaterálne sankcie USA a EÚ ostro odsúdilo.
-3.0
3.0
0.0
20-06-2010-Libanon a Egypt prehlbujú spoluprácu
Libanon a Egypt podpísali tento týždeň 18 dohôd, ktoré prehlbujú ich kooperáciu v oblasti financií, kultúry a technológií. K podpisu došlo na zasadaní Vysokej libanonsko-egyptskej komisie pre spoluprácu, ktoré sa konalo za účastí premiérov oboch krajín v Bejrúte.
0.0
-1.0
0.0
20-06-2010-Americké hi-tech firmy chcú investovať v Sýrii
Zástupcovia spoločností Microsoft, Dell, Cisco, Simon Tech a Fraser sa v Damašku stretli s predstaviteľmi sýrskej vlády, aby rokovali o možnostiach rozvoja hi-tech priemyslu v Sýrii. Americké ministerstvo zahraničných vecí označilo túto návštevu za výnimočnú.
1.0
-1.0
0.0
20-06-2010-Írsko vyhostí izraelského diplomata
Írsko oznámilo, že vyhostí nemenovaného izraelského diplomata, kvôli napojeniu na aféru zneužitia pasov Írska a ďalších európskych krajín pri januárovej vražde jedného z lídrov Hamasu Mahmouda al-Mabhouha v Dubaji. Izrael tento krok Dublinu odsúdil. Izraelskí diplomati už boli vyhostení aj z Veľkej Británie a Austrálie kvôli prepojeniu na spomínanú vraždu. V Poľsku bol minulý týždeň zatknutý izraelský tajný agent, ktorý sa mal zúčastniť Mabhouhovho zabitia. Nemecko, ktorého pasy boli taktiež zneužité, požaduje od Varšavy jeho vydanie.
1.0
-1.0
0.0
20-06-2010-V Iraku zatkli jedného z lídrov al-Kájdy
Irackým bezpečnostným zložkám sa podarilo minulý týždeň v západnej provincii Anbar zatknúť jedného z hlavných veliteľov irackej odnože al-Kájdy, Khaleda al-Fahala. Tento muž mal údajne zastávať pozíciu ministra vnútra v samozvanom „Islamskom štáte Iraku“, ktorý al-Kájda v tejto krajine propagačne vyhlásila. Fahal má byť zodpovedný za smrť desiatok irackých vojakov, policajtov a civilistov. Ide o ďalší veľký úlovok po aprílovom zabití Abu Omera al-Baghdadiho a Abu Ayyuba al-Musriho, ktorí boli taktiež na vrcholných pozíciách hierarchie al-Kájdy.
1.0
-2.0
0.0
15-06-2010-Turecký premiér kritizoval snahy USA
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan kritizoval snahy USA uvaliť sankcie na Irán a vyhlásil, že spolu s Brazíliou bude jeho krajina v BR OSN hlasovať proti takejto rezolúcii. Povedal, že otázka okolo iránskeho jadrového programu musí byť vyriešená politickými prostriedkami.
0.0
0.0
1.0
15-06-2010-Irán pošle do pásma Gazy humanitárnu pomoc
Irán pošle lode s humanitárnou pomocou do pásma Gazy. Tento krok bude považovaný Izraelom pravdepodobne za provokatívny, keďže obviňuje Teherán z podpory palestínskym islamistickým teroristom.
0.0
0.5
0.0
23-05-2010-Rusko dodá Sýrii bojové lietadlá, PVO a OVP
Rusko a Sýria po minulotýždňovej návšteve prezidenta Medvedeva v Damašku uzatvorili kontrakt na dodávku ruskej vojenskej techniky sýrskej armáde. Konkrétne má ísť o bojové lietadlá Mig-29, systém protivzdušnej obrany Pantsyr a obrnené vozidlá pechoty. Presné počty však zverejnené neboli. Izrael vyjadril nad celým kontraktom hlboké znepokojenie a označil ho zo strany Moskvy za nekonštruktívny krok, ktorý prispeje k destabilizácii regiónu.
0.0
2.0
0.0
23-05-2010-Shell, Total a BP tajne nakupujú iránsku ropu
Tanker s názvom Front Page, ktorý má v prenájme Royal Dutch Shell mal v marci 2010 podľa mediálnych informácií naložiť v iránskom prístave v Asalouyehu niekoľko tisíc ton iránskej ropy. Tieto informácie prenikli do médií vďaka satelitnému navigačnému systému AIS, na ktorý musia byť podľa medzinárodného práva napojené všetky lode počas plavby v medzinárodných vodách. Mnohé tankery však túto povinnosť obchádzajú ako to bolo v prípade istého plavidla koncernu Total, ktoré si v marci 2010 vyplo AIS a vplávalo do istého iránskeho prístavu s cieľom napumpovať ropu. Tieto informácie žurnalisti získali vďaka nemenovaným obchodným kruhom z Perzského zálivu. Total a Shell odmietli celý škandál komentovať. Otvorene sa však k celej veci vyjadril hovorca energetickej spoločnosti Vitol Group, ktorý sa nechal počuť, že nakupovanie ropy z Iránu západnými spoločnosťami je úplne bežnou praxou aj v atmosfére napätia, ktoré panuje medzi Iránom a Západom. Z podobných praktík bola obvinená aj BP. Zaujímavé je, že Shell patrí medzi najväčších predajcov rafinovaných produktov v USA – v roku 2009 predal až 1,33 mil. barelov denne. Mnohí však Shell podozrievajú, že značná časť jeho ropných produktov je vyrábaná práve z iránskej ropy.
3.0
-3.0
-3.0
23-05-2010-Boeing a Exxon Mobil lobujú proti sankciám voči Iránu
Boeing a Exxon Mobil lobujú v americkom Kongrese proti prijatiu zákona, ktorý bude zakazovať americkým spoločnostiam obchodovať s firmami, ktoré budú prepojené na iránsky ropný a plynárensky priemysel. Ide o rozšírenie legislatívy z roku 1996. Tá sa však týkala len priamych investícií do iránskej energetiky. Najnovší návrh má rozšíriť sankcie aj na spoločnosti, ktoré dodávajú do Iránu rafinované produkty alebo sa podieľajú na rafinácii iránskej ropy. USA sa takto snažia vyvinúť na Irán hospodársky tlak, keďže Washington si je vedomý, že iránskemu priemyslu chýbajú životne dôležité rafinovacie kapacity. Podľa Boeingu a Exxon Mobilu môžu americký export na tieto legislatívne opatrenia doplatiť stratou až vo výške 25 mld. USD. Podľa predstaviteľov týchto spoločností, totiž americkí biznismeni budú sankcionovaní aj za uzatváranie kontraktov s firmami, ktoré vykonávajú podnikateľské aktivity v Iráne – a to napriek tomu, že americké spoločnosti nebudú mať priamo s iránskou energetikou nič spoločné.
2.0
-2.0
-2.0
08-05-2010-V Kuvajte údajne rozbili iránsku špionážnu bunku
Saudské a kuvajtské úrady tento týždeň oznámili, že v Kuvajte došlo k rozbitiu iránskej špionážnej bunky a zatknutiu jej siedmych členov. Irán tieto informácie označil za nezmyselnú propagandu. V stredu 5.mája dokonca došlo k stretnutiu šéfov spravodajských služieb arabských štátov Perzského zálivu, aby diskutovali o regionálnej hrozbe, ktorú špionážne aktivity Iránu predstavujú. Ďalšie detaily o tejto afére zatiaľ zverejnené neboli. Prípad je v štádiu vyšetrovania.
0.0
1.0
-1.0
08-05-2010-Irán provokuje USA v Perzskom zálive
Irán v stredu 5.mája začal osemdňové námorné cvičenie v priestore Perzského zálivu a Ománskeho mora. Deň predtým americký minister obrany Robert Gates vyhlásil, že Irán predstavuje ohrozenie americkej moci na Blízkom východe vďaka vývoju nových vlastných zbraňových systémov. V ten istý deň taktiež iránske prieskumné lietadlo preletelo v tesnej blízkosti americkej lietadlovej lode, ktoré odfotografovalo. USA proti tomu ostro protestovali.
0.0
1.0
0.0
08-05-2010-60% Palestínčanov podporuje mierové rozhovory s Izraelom
Najnovší prieskum verejnej mienky ukázal, že 60% Palestínčanov podporuje naštartovanie nepriamych mierových rozhovorov medzi Izraelom a Palestínskou samosprávou. Palestínsky prezident Mahmúd Abbás sa práve dnes dohodol so špeciálnym americkým vyslancom pre Blízky východ Georgom Mitchellom na začatí sprostredkovávaných rozhovorov s izraelským premiérom Netanjahuom. Proti tomu ostro protestuje Hamas. Väčšina Palestínčanov je však presvedčená, že rozhovory nemajú šancu na úspech, pokiaľ Izrael nezastaví výstavbu židovských domov vo východnom Jeruzaleme. Na Západnom brehu momentálne platí 10-mesačné pozastavenie výstavby židovských osád, ktoré izraelská vláda schválila v novembri 2009.
2.0
-2.0
-2.0
18-04-2010-Napätie na Západnom brehu eskaluje
Napätie na Západnom brehu sa čoraz viac stupňuje. Začiatkom apríla došlo v meste Hebron k zrážkam palestínskych demonštrantov s izraelskými bezpečnostnými silami. Palestínčania protestovali proti rozširovaniu židovských usadlostí a izraelskej anexii pôdy v oblasti palestínskej dediny Beit Omar. Okrem toho Izrael zdemoloval na Západnom brehu niekoľko palestínskych domov, ktoré údajne boli postavené bez oficiálneho povolenia. Ide o dôsledok nového izraelského nariadenia, podľa ktorého môže byť každá osoba deportovaná zo Západného brehu (alebo uväznená až na sedem rokov), ak táto osoba nevlastní úradné povolenie na pobyt od Izraela. Toto nariadenia už ostro kritizovalo množstvo humanitárnych organizácií ako aj susedné Jordánsko. Izrael by tak prakticky mohol zatknúť alebo deportovať tisíce obyvateľov Západného brehu. Týka sa to najmä tých, ktorí sa narodili v Gaze.
0.0
2.0
-2.0
18-04-2010-Sýria údajne dodala Hizballáhu rakety Scud
Biely dom tento týždeň vyhlásil, že je veľmi znepokojený správami o údajnom transfere rakiet dlhého doletu typu Scud zo Sýrie do Libanonu. Tieto rakety sa mali dostať do rúk Hizballáhu. S týmito obvineniami v uplynulých dňoch prišiel Izrael. Odborníci upozorňujú, že ide o nebezpečnú eskaláciu napätia v oblasti. Dodávajú pritom, že ak sú tieto obvinenia pravdivé, Scudy v rukách Hizballáhu zásadným spôsobom zmenia rovnováhu síl v regióne. Celý škandál prepukol v nevhodnom čase, kedy sa USA snažia o čoraz intenzívnejší dialóg so Sýriou. Damašk všetky obvinenia oficiálne popiera.
0.0
2.0
-2.0
20-03-2010-Nemecko poskytne finančnú pomoc Sýrii
Nemecko poskytne Sýrii 12 mil. Euro v rámci asistencie pri rozvíjaní sýrskeho finančného sektora a tiež programov pre udržateľný urbanizačný rozvoj a zaistenie bezpečnosti vodných zdrojov.
1.0
-1.0
-1.0
20-03-2010-Irán vyvíja nové rakety krátkeho doletu
Irán oznámil, že zahájil výroby rakiet krátkeho doletu s označením Násir-1, ktoré by mali byť schopné zničiť objekty s objemom až 3 000 ton. Rakety by malo byť možné odpaľovať zo zeme, helikoptér a ponoriek.
0.0
1.0
0.0
20-03-2010-Líder libanonských Drúzov sa ospravedlnil sýrskemu prezidentovi
Líder libanonských Drúzov Walid Jumblatt sa minulý týždeň ospravedlnil sýrskemu prezidentovi Assadovi za svoje výroky z minulosti, v ktorých Assada obvinil, že je vrahom a diktátorom. Assadov otec Hafíz Assad bol totiž vždy podozrievaní z účasti na vražde Kamala Jumblatta – otca Walida Jumblatta. Okrem toho súčasný sýrsky prezident je tiež podozrievaný zo zosnovania atentátu na bývalého libanonského premiéra Rafíka Haríriho z roku 2005. Walid Jumblatt je Progresívnej socialistickej strany pričom dlhé roky bol jedným z lídrov anti-sýrskej libanonskej aliancie. V posledných mesiacoch sa však jeho nepriateľský postoj voči Sýrii zmiernil pričom verí v možnosť zmierenia s Damaškom.
1.0
-2.0
-1.0
20-03-2010-Irán prichádza o dodávateľov rafinovaných produktov
EÚ a USA sa darí vyvíjať čoraz väčší tlak na medzinárodné spoločnosti, ktoré predávajú rafinované produkty Iránu trpiacemu nedostatkom rafinovacích kapacít. Za posledné týždne zrušili svoje záväzky voči Teheránu firmy ako Shell, Ingersoll-Rand, Trafigura, Vitol, BP, Glencore a Reliance. Shell však neruší ďalšie podnikateľské aktivity v Iráne. Táto firma má napr. veľký zisk z dvoch veľkých iránskych ropných polí, do ktorých infraštruktúry investovala v rokoch 1999-2005. Okrem toho tiež Shell v spolupráci s Iráncami v súčasnosti pracuje na istom plynárenskom projekte.
0.0
1.0
-1.0
27-02-2010-Irán zrušil Islamské hry solidarity
Irán varoval letecké spoločnosti arabských krajín Perzského zálivu, že ich nebude vpúšťať do svojho vzdušného priestoru pokiaľ zistí, že tieto spoločnosti namiesto názvu Perzský záliv používajú termín Arabský záliv. Iránske aerolínie Kish Air dokonca pod nátlakom vlády museli prepustiť svojho gréckeho zamestnanca, ktorý palubný displej pre pasažierov naprogramoval na termín Arabský záliv. Kish Air boli nútené sa za tento incident verejne ospravedlniť. Napätie v regióne kvôli tejto téme rastie a Irán dokonca zrušil Islamské hry solidarity, čo je športové podujatie pôvodne naplánované na apríl 2010 – hier sa mali zúčastniť aj arabské štáty Zálivu.
0.0
1.0
0.0
27-02-2010-Irán a Sýria si navzájom zrušia vízovú povinnosť
Iránsky prezident Ahmadinedžád podpísal na štvrtkovej návšteve Damašku dohodu so svojím sýrskym náprotivkom Assadom dohodu o zrušení vízovej povinnosti medzi Sýriou a Iránom. Obe krajiny sa tiež zaviazali k prehĺbeniu bilaterálnych vzťahov.
0.0
1.0
0.0
27-02-2010-Nepokoje na Západnom brehu kvôli židovsko-kresťansko-moslimský svätiniam
V Hebrone na Západnom brehu došlo včera k násilným zrážkam medzi Palestínčanmi a izraelskými bezpečnostnými silami. Nepokoje na Západnom brehu prebiehajú už od nedele, kedy Izrael vyhlásil, že Ráchelinu hrobku v Betleheme a Hrobku patriarchov v Hebrone zaradí na židovský zoznam kultúrnych pamiatok, ktoré potrebujú reštauráciu. Palestínčania to označujú za provokáciu, keďže Ráchel spolu s Abrahámom, Izákom a Jákobom (pochovaní v Hrobke patriarchov) nie sú len predkami súčasných Židov ale aj kresťanov a moslimov. V Hebrone žije 160 000 Palestínčanov, ktorí sa obávajú svojho prístupu do hrobky – tá je súčasne aj mešitou. Izrael za tento krok odsúdilo aj medzinárodné spoločenstvo vrátane USA, Ruska a OSN.
0.0
1.0
0.0
27-02-2010-Irán uviedol do služby prvý vlastný torpédoborec
Minulý týždeň uviedol Irán do služby prvý torpédoborec vlastnej výroby. Námorníctvo usporiadalo pri tejto príležitosti slávnostnú ceremóniu, ktorej sa zúčastnil aj najvyšší vodca ajatolláh Chameneí. Torpédoborec má dĺžku 94 metrov a váži 1 500 ton. Iránske námorníctvo je zložené z prevažne starých plavidiel americkej výroby, ktoré vlastní ešte spred revolúcie 1979.
0.0
1.0
0.0
13-02-2010-Iracká armáda zaútočila na Iránom podporovaných militantov
Iracké jednotky za podpory amerických vojakov podľa včerajších správ zaútočili na príslušníkov militantnej skupiny Kataib Hizballáh, ktorá je údajne podporovaná Iránom. K incidentu došlo v južnej provincii Maysan v blízkosti iracko-iránskych hraníc. Informácie o počte a identite obetí prestrelky sa rôznia. Minimálne malo prísť o život päť osôb.
0.0
1.0
0.0
13-02-2010-USA uvalili sankcie na generála Revolučných gárd a štyri iránske firmy
Americká vláda v stredu (10.2) uvalila sankcie na jedného generála Iránskych islamských revolučných gárd Rostama Qasemiho. Qasemi stojí na čele štyroch iránskych stavebných firiem, ktorých zisk má byť podľa amerických zdrojov využívaný na ilegálne účely vrátane podpory iránskeho jadrového programu.
0.0
1.0
0.0
13-02-2010-Irán dokáže obohacovať urán na 20%
Iránsky prezident Ahmadinedžád predvčerom oznámil, že Iránu sa podarilo prvýkrát obohatiť urán na úroveň 20%. Zdôraznil pritom, že jadrový program jeho krajiny je mierový a transparentný. Ahmadinedžád túto správu oznámil na teheránskom Námestí slobody pri príležitosti 31.výročia Islamskej revolúcie.
0.0
1.0
0.0
06-02-2010-ENI ukončuje operácie v Iráne
Taliansky energetický koncern ENI sa rozhodol ukončiť svoje operácie v Iráne po tom, ako v dohľadnej dobe vyprší jeho kontrakt na rozvoj dvoch plynových polí v krajine. ENI, v ktorej talianska vláda vlastní 30% akcií, uzavrela spomínaný kontrakt v roku 2001. Toto rozhodnutie padlo krátko po návšteve talianskeho premiéra Berlusconiho v Izraeli. Berlusconi, ktorý vyzýva na tvrdšie sankcie voči Iránu povedal, že objem taliansko-iránskeho obchodu klesol od roku 2007 o 1/3.
0.0
1.0
0.0
06-02-2010-USA rozmiestňujú v Perzskom zálive rakety Patriot
USA sa v uplynulých dňoch rozhodli rozmiestniť rakety Patriot v štyroch nemenovaných štátoch Perzského zálivu. Rakety Patriot sú schopné zostreľovať útočné balistické strely krátkeho doletu a Washington ich chce využiť ako nátlak voči Iránu. Hoci sú mená spomínaných krajín utajené, verejne sa šepká o Katare, Bahrajne, Kuvajte a Spojených arabských emirátoch. V každom štáte by malo byť rozmiestnených po osem batérií Patriotov. Nemenovaný predstaviteľ Bieleho domu povedal, že okrem nátlaku na Irán majú rakety slúžiť aj ako nástroj na upokojenie arabských štátov Zálivu v súvislosti s iránskym jadrovým programom. To má viesť k tomu, že tieto krajiny sa nebudú usilovať o vývoj vlastných jadrových zbraní. Teherán už tento krok Washingtonu oficiálne odsúdil.
-1.0
2.0
0.0
29-01-2010-Saudská Arábia a Egypt zrušili vysielanie iránskej TV stanice
Iránska televízna stanica al-Aram vysielajúca v arabskom jazyku sa v stredu pre médiá vyjadrila, že je rozčarovaná z ukončenia jej vysielania v Egypte a Saudskej Arábii. Saudský satelitný operátor Arabsat a egyptský Nilesat ukončili prenos signálu al-Aramu vo svojej sieti bez udania príčin. Arabsat je vlastnený viacerými majiteľmi z niekoľkých arabských krajín. Iránske zdroje interpretujú túto aféru v kontexte zvyšujúceho sa iránsko-arabského napätie a najmä občianskej vojny v Jemene, ktorú al-Aram intenzívne monitorovala. Práve Irán bol arabskými štátmi obvinený z podpory šiítskych jemenských povstalcov vedúcich ozbrojený boj proti vládnym silám.
0.0
1.0
0.0
29-01-2010-Izrael obvinený z vraždy jedného z lídrov Hamasu v Dubaji
Hamas včera obvinil Izrael z vraždy Mahmouda al-Mabhouha, ktorý bol zavraždený vo svojej hotelovej izbe v Dubaji 20.januára. Podľa miestnych policajných zdrojov bol Mabhouh bol najprv omráčený elektrošokom a následne uškrtený. Vrahovia mali zrejme pochádzať z Európy. Mabhouh bol jedným zo zakladateľov ozbrojeného krídla Hamasu – „Brigád al-Qassám“. Izrael ho chcel dolapiť kvôli únosu a následnej vražde dvoch izraelských vojakov z roku 1988. Hamas už prisľúbil židovskému štátu odplatu. Izraelskí predstavitelia sa k prípadu nevyjadrili.
0.0
1.0
0.0
29-01-2010-Irán sa nezúčastní medzinárodnej konferencie o Afganistane
Irán tento týždeň oznámil, že sa nezúčastní medzinárodnej konferencie o Afganistane, ktorá sa má v najbližších dňoch konať v Londýne. Hoci Irán získal pozvánku, nevyšle na podujatie žiadneho zástupcu. Dôvodom je nesúhlas Teheránu s politikou NATO v Afganistane, keďže iránski predstavitelia vyzývajú Alianciu na stiahnutie svojich jednotiek z krajiny. Podľa iránskej vlády by si afgansky ľud mal sám zvoliť vlastnú cestu bez zasahovania západných síl do vnútropolitického vývoja. Irán presadzuje myšlienku, že bezpečnosť Afganistanu by mala byť skôr zaistená prostredníctvom regionálnych mocností.
0.0
1.0
0.0
17-01-2010-Turecko rozhorčené nad ponížením svojho veľvyslanca v Izraeli
Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan a jeho libanonský náprotivok Saad Haríri odsúdili v Ankare izraelské vlastníctvo jadrových zbraní. Erdogan tiež obvinil Izrael z opakovaného porušovania rezolúcií OSN. Narážal tak na najnovšie nálety izraelského letectva na pozície palestínskych militantov v Gaze. Haríri zase povedal, že Izrael ohrozuje bezpečnosť jeho krajiny. Libanonská PVO pred pár dňami pálila na izraelské stíhačky, ktoré sústavne narúšajú vzdušný priestor južného Libanonu. Haríri sa zúčastnil v Turecku trojdňovej návštevy, počas ktorej podpísal s Erdoganom šesť dohôd v oblasti vojenskej spolupráce, rušenia vzájomných víz, zdravotníctva, poľnohospodárstva, dopravy a vzdelávania. Turecko sa zase medzitým dostalo do diplomatického sporu s Izraelom, keďže Ankara ostro odsúdila poníženie svojho veľvyslanca v Tel Avive. Turecký veľvyslanec Oguz Celikkol bol predvolaný izraelským zástupcom ministra zahraničných vecí Dannym Ayalonom, aby si vypočul izraelskú sťažnosť na turecký televízny seriál „Údolie vlkov“, v ktorom sú izraelskí vojaci vyobrazení ako únoscovia detí a vrahovia starých ľudí. Celikkol musel počas prijatia u Ayalona sedieť na podstatne nižšom kresle ako Ayalon čo neuniklo pozornosti médií pričom izraelský predstaviteľ nepodal veľvyslancovi ani ruku. Medzičasom sa tiež do médií dostali správy, že Libanon chce koordinovať svoje konanie v BR OSN s názormi Iránu. Libanon sa stal nestálym členom BR na roky 2010-2011.
-2.0
2.0
-2.0
17-01-2010-Násilnosti na hranici medzi Gazou a Egyptom
Na hranici medzi Egyptom a Gazou došlo v uplynulých dňoch k násilnostiam. Nespokojní Palestínčania začali hádzať kamene na príslušníkov egyptskej pohraničnej stráže kvôli tomu, že Egypt údajne plánuje výstavbu podzemného oceľového štítu, ktorý má zabrániť pašovaniu zbraní a potravín do Gazy. Dôvodom nepokojov je aj skutočnosť, že Egypt neumožnil vstup do Gazy humanitárnemu konvoju, ktorý viedol britský poslanec George Galloway. Hovorca Hamasu Fawzi Barhoum povedal, že zadržanie konvoja je „útokom na 40 arabských, moslimských a európskych krajín, ktoré reprezentoval“. Pri nepokojoch bolo zranených minimálne sedem Palestínčanov a jeden egyptský pohraničiar bol zastrelený neznámym palestínskym ostreľovačom.
-0.5
1.0
0.0
04-01-2010-Izrael a Turecko podpísali dohodu o leteckej doprave
Turecko a Izrael podpísali dohodu, ktorá umožňuje viac než jednej leteckej spoločnosti operovať medzi týmito dvomi krajinami. Dohoda tiež rozširuje počet destinácií, medzi ktorými budú prevádzkované pravidelné linky. Pôvodná zmluva bola podpísaná v roku 1951. Do rozšírených destinácií patrí Istanbul, Ankara, Izmir, Antalya, Dalamanand, Tel Aviv, Haifa a Eilat. Dodajme, že turecko-izraelské politické vzťahy sa v posledných mesiacoch výrazne zhoršili.
1.0
-1.0
0.0
21-12-2009-Haríri na historickej návšteve Sýrie
Libanonský premiér Saad Haríri cez víkend uskutočnil svoju prvú návštevu Sýrie. Na osobnom stretnutí so sýrskym prezidentom Assadom (podozrivý z vraždy Haríriho otca Rafíka) preberal široké spektrum bilaterálnych vzťahov. Hlavnou témou bolo prehlbovanie strategického rozmeru libanonsko-sýrskych vzťahov. Izrael má z tejto perspektívy obavy. Z pohľadu celkového politického vývoja na Blízkom východe ide o historickú návštevu.
1.0
-2.0
-2.0
21-12-2009-Iránski vojaci obsadili iracké ropné pole
Iránski vojaci v piatok na krátko obsadili ropné pole Fakkah, ktoré leží na irackom území v blízkosti iránskych hraníc. Incident sa zaobišiel bez násilia. Irán svojich vojakov následne rýchlo stiahol späť no oficiálnym stanoviskom Teheránu je vyhlásenie, že Fakkah sa nachádza na iránskom území. Americké okupačné sily v Iraku opätovne varovali pred rastúcim vplyvom Iránu v krajine. Bagdad je zatiaľ odhodlaný celý spor riešiť diplomatickou cestou.
0.0
1.0
0.0
21-12-2009-GCC vytvorí sily rýchlej reakcie
Predstavitelia členských krajín „Rady pre spoluprácu v Zálive“ (GCC) sa minulý týždeň dohodli na vytvorení spoločných síl rýchlej reakcie s cieľom čeliť vonkajšej agresii. Členovia GCC vo svojom vyhlásení o vzniku týchto jednotiek narážali najmä na pokračujúce boje medzi jemenskou vládou a tamojšími šiítskymi povstalcami, ktorí sa dostali aj do potýčiek so saudskou armádou na saudsko-jemenskom pohraničí. Povstalcom má údajne podľa arabských zdrojov poskytovať podporu Irán.
0.0
1.0
0.0
21-12-2009-Izraelský Hermes 900 schopný operovať nad Iránom
Israel Aerospace Industries podľa správ spred štyroch dní úspešne vykonal testovacie lety nového bezpilotného lietadla Hermes 900, ktoré je schopné letieť vo výške 9 km, vo vzduchu sa udržať 36 hodín a niesť náklad 300 kg. Jeho zdokonalená avionika a vylepšené vlastnosti motoru mu umožňujú operovať aj v husto zaľudnených oblastiach. Hermes 900 má byť podľa výrobcov schopný operovať aj nad iránskym územím, keďže oproti Hermes 450 (už zaradený do výzbroje izraelskej armády) má podstatne dlhší dolet.
0.0
1.0
0.0
21-12-2009-Obnovenie nepokojov na Západnom brehu
Napätie medzi Izraelom a Palestínčanmi za posledný týždeň opäť stúplo. V nedeľu 13.decembra sa Palestínčan pokúsil v Betleheme dobodať židovského osadníka. V ten istý deň zase izraelské bezpečnostné zložky zadržali Palestínčana, ktorý v meste Aškelon plánoval uskutočniť samovražedný útok. Dva dni predtým zase izraelskí osadníci vážne poškodili mešitu na v obci na severe Západného brehu. Palestínska samospráva zase medzitým odmieta plán Izraela na 10 mesačné pozastavenie osídľovania Západného brehu. Podľa Palestínčanov má ísť o nedostačujúci krok, ktorý nemôže mierový proces posunúť vpred.
-1.0
1.0
-1.0
12-12-2009-Hamas pokračuje vo vyzbrojovaní
Izraelské spravodajské služby varujú, že židovský štát bude v prípade ďalšieho konfliktu s Hamasom čeliť omnoho lepšej výzbroji, než akú táto palestínska skupina nasadila počas uplynulej zimy. Hamas totiž mal rozšíriť svoju sieť podzemných tunelov medzi Gazou a Egyptom, cez ktorú prebieha pašovanie zbraní. Hamas údajne v poslednom období získal veľké množstvá protitankových pästí 9M113 Konkurs. Okrem toho má vlastniť niekoľko stoviek rakiet s dostrelom 40 km a niekoľko desiatok s dostrelom 60-80 km. Väčšina rakiet má byť do Gazy pašovaná Iránom. Hamas tiež vraj kontroluje 80% mešít v Gaze, ktoré využíva ako sklady zbraní a veliace strediská. Okrem toho palestínske hnutie začalo viaceré riadiace bunky presúvať do veľkých civilných budov, pričom vodcovia Hamasu dúfajú, že Izrael v prípade konfliktu nebude letecky bombardovať tieto ciele ale bude nútený do Gazy vyslať hlavne pozemné sily – kvôli zníženiu rizika strát na civilistoch. V neposlednom rade Hamas podľa Izraelčanov zintenzívnil budovanie tzv. „ofenzívnych tunelov“, ktoré majú slúžiť na prienik na izraelské územie a únosy izraelských vojakov, ktorí majú pre Hamas veľkú cenu vo vyjednávaniach so židovským štátom.
-1.0
1.0
0.0
12-12-2009-Irán a Sýria podpísali obranný pakt
Irán a Sýria včera podpísali vzájomnú dohodu, ktorá ich zaväzuje k vzájomnej pomoci v prípade, že sa stanú terčom vonkajšej agresie. Dohoda je zameraná predovšetkým na potenciálnu spoluprácu voči Izraelu. Dokument podpísali ministri obrany v Damašku.
-1.0
1.0
0.0
12-12-2009-Lukoil, Shell, Petronas, Total, StatoilHydro a CNP investujú v Iraku
Ruský Lukoil dnes v konzorciu s nórskym StatoilHydro získal práva investovať do gigantického irackého ropného pola West Qurna, ktorého zásoby predstavuje 12,88 mld.barelov. Lukoil vlastní v konzorciu 85%.Holandský Shell a malajský Petronas zase získali práva na rozvoj ropných polí Majnoon, ktorého rezervy sa pohybujú na úrovni 13 mld.barelov. V súčasnosti toto pole produkuje len 46 000 barelov denne no obe spoločnosti sľúbili zvýšiť denný output na 1,8 mil.barelov. Čínska CNP zase získala práva pole Halfaya spolu s Petronasom a francúzskym Totalom. Tieto dve firmy ale budú mať v Halfayi menší podiel než CNP. Halfaya leží na juhu Iraku jej zásoby sa odhadujú na 4,1 mld.barelov. Výhodou ťažby v Iraku sú relatívne nízke náklady na získanie ropy spod zemského povrchu. Investorov však znepokojuje opätovne sa zhoršujúca bezpečnostná situácia v krajine.
1.0
-1.0
1.0
12-12-2009-Bagdad otrasený sériou útokov
Minimálne 127 mŕtvych si vyžiadalo päť explózií v Bagdade, ku ktorým došlo v utorok 8.decembra. Prvé auto naložené výbušninami explodovalo pred novou budovou ministerstva financií, ďalšie pred ministerstvom vnútra a tretie pred Inštitútom výtvarných umení. Štvrtý automobil explodoval pred ministerstvom práce a ďalší atentátnik sa odpálil na juhu mesta v blízkosti policajnej hliadky. Vzrastajúce vlna násilia znepokojuje Iračanov pred parlamentnými voľbami, ktoré sú naplánované na 7.marca 2010.
0.0
1.0
0.0
06-12-2009-Iránske revolučné gardy preberajú zodpovednosť za obranu Hormúzskej úžiny
Podľa amerických spravodajských informácií Irán predáva čoraz viac zodpovednosti za námorné velenie v Hormúzskej úžine Iránskym revolučným gardám. Veľká časť zodpovednosti bola odobratá iránskemu námorníctvu, ktoré má odteraz na starosti hlavne operácie v Ománskom zálive a Kaspickom mori. Podľa americkej armády sa Irán v prípade vojnového konfliktu bude v Hormúzskej úžine spoliehať hlavne na asymetrický spôsob vedenia boja. Revolučné gardy majú mať pripravené plány, v ktorých rátajú s nasadením rýchlych a malých plavidiel a zamínovania priestoru Hormúzskej úžiny. Táto informácie predstavuje veľké nebezpečenstvo pre globálnu ekonomiku, keďže asi 40% svetového exportu ropy prechádza práve cez Hormúzsku úžinu.
0.0
1.0
0.0
06-12-2009-Irán plánuje budovať ďalšie komplexy na obohacovanie uránu
Iránsky viceprezident Mohammad-Reza Rahimi v pondelok vyhlásil, že jeho krajina sa chystá v najbližších rokoch vybudovať ďalších 10 komplexov na obohacovanie uránu. Podľa iránskych zdrojov sú už pripravené plány na výstavbu piatich komplexov a detaily o konštrukcii ďalších majú byť dotiahnuté do konca v horizonte dvoch mesiacov. Irán sa v posledných dvoch týždňoch dostáva pod čoraz väčší tlak západných mocností, aby vyjasnil všetky kontroverzné skutočnosti okolo jeho jadrového programu. IAEA 26.novembra vydala rezolúciu, ktorá vyzýva Irán na okamžité zastavenie jeho jadrových aktivít. Predseda iránskeho parlamentu Ali Larijáni vyhlásil, že Irán zrejme zváži ukončenie spolupráce s IAEA.
-2.0
2.0
-2.0
22-11-2009-Spojené arabské emiráty nakúpia leteckú techniku za 743 mil.USD
Spojené arabské emiráty podpísali dohodu so švédskou spoločnosťou Saab na dodávku dvoch lietadiel vybavených systémom včasného varovania. Prvý stroj má byť dodaný v treťom kvartáli roku 2010 a druhý v prvom kvartáli 2011. Okrem toho emiráty podpísali dohodu aj so švajčiarskou firmou Pilatus Aircraft na dodávku 25 výcvikových lietadiel. Oba kontrakty majú spolu hodnotu 734 mil.USD.
0.0
1.0
0.0
22-11-2009-Izrael sa zúčastní námorného cvičenia s NATO
Izrael sa má spolu s NATO zúčastniť v najbližších mesiacoch rozsiahleho námorného cvičenia v Stredozemnom mori. Túto správu oznámil predseda Vojenskej komisie NATO admirál Giampaolo Di Paola počas jeho stredajšej návštevy Izraela, kde rokoval o prehĺbení vzťahov Izrael-NATO.
0.0
1.0
0.0
22-11-2009-Irán vyslal vojnovú loď k pobrežiu Jemenu - saudsko-iránske napätie sa stupňuje
Irán tento týždeň vyslal vojnovú loď do Adenského zálivu. Oficiálne má ísť o misiu v rámci boja proti somálskym pirátom. Odborníci ale upozorňujú, že v skutočnosti tento krok Teheránu treba vnímať v kontexte rastúceho saudsko-iránskeho napätia, keď sa obe strany obviňujú zo zasahovania do bojov medzi jemenskou vládou a jemenskými šiítskymi povstalcami. Tento týždeň tiež vysoko postavený saudský klerik obvinil Teherán z podpory povstalcov. Jemenská vláda sa tiež oficiálne drží tejto verzie. V uplynulých dňoch sa saudské letectvo a delostrelectvo zapojilo do operácií proti rebelom, ktorí pred dvomi týždňami prekročili saudské hranice. Analytici zo Stratfor Inc.sa dokonca domnievajú, že Irán tajne preváža do Jemenu bojovníkov Hizballáhu s cieľom posilniť rady povstalcov. Okrem toho si Stratfor myslí, že Irán z Eritrei preváža do Jemenu nielen bojovníkov ale aj zbrane. Dôkazom má byť zadržanie iránskej lode z 26.októbra v Červenom mori saudským námorníctvom. Podľa saudských zdrojov bola loď plne naložená zbraňami. Eskalácia situácie okolo jemenského povstania môže mať negatívny dopad na napäté iránsko-saudské vzťahy a celkovú stabilitu regiónu.
-1.0
2.0
-1.0
15-11-2009-Gazprom Neft uskutoční prieskum iránskych ropných polí
Ruský Gazprom Neft podpísal memorandum o porozumení s Iránskou národnou ropnou spoločnosťou (NIOC) týkajúcu sa výskumu dvoch ropných polí Azar a Shangule. Ak bude prieskum úspešný, Gazprom je pripravený na týchto poliach začať s ťažbou ropy.
0.0
-1.0
1.0
06-11-2009-Hamas je údajne schopný ostreľovať Tel Aviv
Izraelské spravodajské služby oznámili, že Hamas mal otestovať v uplynulých dňoch raketu s doletom 60 km. Podľa Izraela je teraz Hamas schopný ostreľovať z Gazy až Tel Aviv. Raketa mala byť v rámci testu odpálená do Stredozemného mora. Izraelské zdroje tvrdia, že Hamas neustáva vo vyzbrojovaní rovnako ako Hizballáh v Libanone.
0.0
1.0
0.0
06-11-2009-Taliansko prehlbuje vzťahy so Sýriou
Taliansky minister pre ekonomický rozvoj Claudio Scajola podpísal v Damašku viacero memoránd o porozumení týkajúcich sa vzájomného obchodu, poľnohospodárstva a dopravy. V Damašku má byť taktiež otvorené „Talianske technologické centrum“. Taliansko je dôležitým partnerom Sýrie, keďže taliansko-sýrsky obchod predstavuje 20% celkového obchodu medzi EÚ a Sýriou.
1.0
-1.0
0.0
31-10-2009-Turecko-pakistanské vzťahy sa prehlbujú
Turecký premiér Erdogan sa dočkal búrlivého privítania v pakistanskom parlamente počas svojej pondelkovej návštevy. Pakistan a Turecko tiež podpísali viacero deklarácií týkajúcich sa spolupráce v oblasti obchodu, priemyslu, poľnohospodárstva, vzdelávania a obrany. Erdogan dostal od pakistanskej vlády najvyššie štátne vyznamenanie za prehlbovanie turecko-pakistanského priateľstva. Erdogan bol piatym svetovým lídrom, ktorý predniesol prejav na zasadnutí pakistanského parlamentu. Jeho posledná návšteva Pakistanu sa odohrala v októbri 2005 po zemetrasení, ktoré zasiahlo severozápad krajiny.
0.0
0.0
1.0
31-10-2009-Kazaši budú v Iráne ťažiť zlato a meď
Kazašská ťažobná spoločnosť Kazakhmys podpísal s Iránom dohodu o ťažbe iránskeho zlata a medi. Presná hodnotu projektu nie je známa.
0.0
0.0
1.0
31-10-2009-Turecko investuje 4 mld.USD do iránskeho plynu
Turecký premiér Erdogan tento týždeň na návšteve Teheránu dojednal investíciu Turecka do fáz 6 a 7 iránskych plynových polí South Pars. Investícia má mať hodnotu asi 4 mld.USD. Irán a Turecko taktiež podpísali memorandum o porozumení týkajúce sa výstavby elektrární. Obe strany tiež chcú zvýšiť objem vzájomného obchodu do roku 2014 na 30 mld. USD ročne. V súčasnosti sa pohybuje na úrovni 11 mld. USD.
1.0
-1.0
1.0
31-10-2009-Pri explózii v Bagdade vyše 150 mŕtvych
Pri bombovom útoku v centre Bagdadu zahynulo tento týždeň minimálne 155 ľudí a prinajmenšom 500 ďalších bolo zranených. K zodpovednosti sa prihlásili militanti napojení na al-Kájdu. Prvý samovražedný útočník sa odpálil v aute plnom výbušnín pred budovou ministerstva spravodlivosti. O niekoľko minút sa ďalší atentátnik odpálil o 500 metrov ďalej pred budovou bagdadskej provinčnej rady. Polícia následne na to zatkla viac ako 60 príslušníkov irackých bezpečnostných zložiek podozrivých z napojenia na atentátnikov.
-1.0
2.0
-1.0
24-10-2009-Balúčski povstalci sa priznali k samovražednému útoku v Iráne
Sunnitskí rebeli zo skupiny Jundallah sa priznali k zodpovednosti za samovražedný útok zo 17.októbra, pri ktorom zahynulo šesť vysokopostavených dôstojníkov Iránskych revolučných gárd a desiatky civilistov. Iránska vláda už prisľúbila tvrdú odvetu a vyzvala Pakistan na prehĺbenie spolupráce voči militantom. Jundallah totiž operuje na iránsko-pakistanskom pohraničí.
0.0
1.0
1.0
17-10-2009-Juhokórejská firma bude odsírovať iránsky plyn za 1,83 mld.USD
Juhokórejská firma GS Engineering & Construction podpísala v pondelok 12.októbra dohodu s Iránom o odsírovaní zásob zemného plynu na gigantických poliach South Pars. Hodnota kontraktu je 1,83 mld.USD a projekt má byť zrealizovaný za 42 mesiacov. Odsírované majú byť fázy 6,7 a 8 South Pars. Tieto tri fázy denne produkujú 158 000 barelov plynových kondenzátov, 4 700 ton skvapalneného propánu a butánu a 104 mil.m3 zemného plynu.
0.0
0.0
1.0
17-10-2009-Turecký premiér podpísal v Bagdade 45 zmlúv a memoránd
Štvrtková návšteva tureckého premiéra Erdogana v Bagdade sa niesla v duchu ďalšieho prehlbovania turecko-irackých vzťahov. Erdogan podpísal 45 zmlúv a memoránd o porozumení v oblasti energetiky, poľnohospodárstva, priemyslu, dopravy, vzdelávania atď. Iracký premiér Nuri al-Malíki označil Erdoganovu návštevu ako jasný signál Iraku okolitým krajinám o túžbe a odhodlaní udržiavať so susedmi priateľské vzťahy. Turecko a Irak v posledných mesiacoch robia všetko pre to, aby zvýšili vzájomnú obchodnú výmenu zo súčasných 5 mld. USD ročne na 20 mld. USD. Iracký viceprezident Tariq al-Hasemi navrhol Erdoganovi, aby turecké firmy pracujúce na stavebných projektoch na severe Iraku zamestnávali aj ľudí z Kirkúku a jeho okolia – práve táto oblasť je v poslednej dobe značne destabilizovaná a trpí vysokou nezamestnanosťou. Témou rokovaní bola aj úloha Turecka v iracko-sýrskej diplomatickej roztržke, keďže iracká vláda obvinila Damašk zo spoluzodpovednosti za krvavý samovražedný útok na vládne budovy v Bagdade z augusta 2009.
1.0
-1.0
2.0
17-10-2009-Turecko-izraelské vojenské cvičenie zrušené - vzťahy sa ďalej zhoršujú
Turecko sa tento týždeň rozhodlo nezúčastniť na plánovanom spoločnom vojenskom cvičení s Izraelom. Dôvodom boli obavy, že izraelské vojenské lietadlá, ktoré mali na manévroch participovať, sa zrejme zúčastnili bombardovania Gazy počas uplynulej zimy. V rámci tureckej spoločnosti pretrváva veľmi silný pocit spolupatričnosti s Palestínčanmi. Turecko tiež vyslovilo podporu vyšetrovacej správe OSN z minulého mesiaca, podľa ktorej sa Izrael zrejme v Gaze dopustil vojnových zločinov. Čo je však ešte pre Izrael horšie, Turecko v uplynulých dňoch zorganizovalo so Sýriou vojenské cvičenie v okolí Ankary. V tom čase sa tiež v Sýrii konalo prvé zasadnutie novovytvorenej Turecko-sýrskej rady pre strategickú spoluprácu. Posledným úderom pre turecko-izraelské vzťahy je informácia, že Ankara sa chystá zažalovať Izrael za prieťahy v dodávke desiatich izraelských prieskumných bezpilotných lietadiel Heron pre tureckú armádu. Kontrakt bol uzatvorený v roku 2005 v hodnote 180 mil. USD.
-2.0
2.0
-1.0
17-10-2009-Iránski Kurdi pokračujú v útokoch
Irán obvinil irackú al-Kájdu z podpory iránskych Kurdov, ktorí v uplynulých dňoch vykonali na západe krajiny útok na jedného člena Zhromaždenia expertov, miestneho sunnitského klerika a taktiež lokálneho sudcu z mesta Sanandaj. Al-Kájda má údajne Kurdom poskytovať finančnú a materiálnu podporu. Hoci je pravdepodobnosť spolupráce medzi al-Kájdou a Kurdmi veľmi malá, faktom zostáva, že násilnosti medzi kurdskými povstalcami a iránskymi bezpečnostnými zložkami neustávajú.
0.0
1.0
0.0
10-10-2009-Nový šéf milícií Basij cieľom sankcií OSN
Najvyšší vodca Iránu ajatolláh Ali Chamenei sa rozhodol vymenovať do funkcie nového veliteľa dobrovoľníckych militantných zborov Basij, ktorým bude brigádny generál Mohammad Reza Naqdi. Ten doposiaľ pôsobil v Iránskych revolučných gardách a patrí medzi osoby, na ktoré sú uvalené sankcie OSN z marca 2008 kvôli údajnému napojeniu na iránsky jadrový a balistický program. Naqdi bol v 90.rokoch šéfom spravodajstva u štátnej polície a sú mu pripisované aktivity, ktorými chcel potierať reformné snahy vtedajšieho prezidenta Chatámiho. Naqdi bol obvinený, že často obchádzal príkazy nadriadených a bol obvinený zo zodpovednosti za mučenie mnohých disidentov vo väzení.
0.0
1.0
0.0
10-10-2009-Sýria a Saudská Arábia rokovali o arabskej jednote
Sýrsky prezident Assad sa v stredu 7.októbra stretol v Damašku so saudským kráľom Abdullahom, ktorý prvýkrát navštívil Sýriu od svojho nástupu na trón v roku 2005. Počas rokovaní si obaja štátnici vymenili najvyššie štátne vyznamenania svojich krajín a zdôraznili význam vzájomnej spolupráce pre riešenie regionálnych problémov. Zdôraznená bola hlavne potreba arabskej jednoty. Táto návšteva sa uskutočnila po tom ako sa v posledných mesiacoch začali sýrsko-saudské vzťahy výrazne zlepšovať. Ešte pred rokom boli na bode mrazu, keď Saudi odmietli poslať vyslanca na samit Ligy arabských štátov do Damašku. V júli tohto roku Saudská Arábia vymenovala po dlhej dobe veľvyslanca v Sýrii a 23.septembra sa Assad zúčastnil slávnostného otvorenia Univerzity kráľa Abdullaha pre vedu a technológie v saudskej Ďzidde.
-2.0
2.0
-1.0
10-10-2009-Irán zažaluje USA za uväznenie svojich diplomatov
Hovorca iránskeho parlamentu Ali Larijani oznámil, že Irán sa chystá zažalovať USA za protiprávne zaobchádzanie so zadržiavanými iránskymi diplomatmi, ktorých americká armáda zadržiavala v Iraku dva roky. Diplomati boli zatknutí 11.januára 2007 v meste Arbil, pričom ich úrad mal byť podľa Washingtonu tajnou centrálou Iránskych revolučných gárd v Iraku. K ich prepusteniu na slobodu došlo až v júli 2009. Diplomati mali údajne v americkej väzbe psychicky a fyzicky trpieť. Irán tiež obvinil tento týždeň USA, že stoja za zmiznutím iránskeho výskumníka Maleka Ashtara, ktorý je nezvestný od 4.júna 2009, kedy sa zúčastnil púte do Mekky.
-1.0
1.0
-1.0
10-10-2009-Irán bude inštalovať novú generáciu centrifúg na obohacovanie uránu
Irán oznámil, že sa chystá do svojich nukleárnych zariadení nainštalovať novú generáciu centrifúg na obohacovanie uránu. Hlavným cieľom je tieto centrifúgy vyrábať v Iráne bez potreby importovania súčiastok zo zahraničia. Šéf Iránskej organizácie pre atómovú energiu Ali Akbar Salehi upozornil, že Irán si nemôže dovoliť zaostať vo vývoji, keďže už teraz je podľa neho potrebné pripraviť sa na prechod na technológiu jadrovej fúzie, ktorá bude vo svete dominovať o 40-50 rokov.
-1.0
2.0
-1.0
03-10-2009-Libanonskí šiíti deportovaní zo Spojených arabských emirátov
Libanonskí šiíti obvinili vládu Spojených arabských emirátov, že ich vyhostila z krajiny kvôli nesúhlasu viesť špionážne aktivity proti šiítskemu hnutiu Hizballáh. Vyhostenie sa malo týkať okolo 300 Libanončanov. Spojené arabské emiráty oficiálne k týmto obvineniam nezaujali žiadne stanovisko. Faktom ale zostáva, že tento prevažne sunnitský štát Perzského zálivu je voči Hizballáhu a Iránu nepriateľsky naladený a intenzívne spolupracuje s USA na potieraní pašovania zbraní z Iránu cez Perzský záliv.
0.0
1.0
0.0
03-10-2009-Izraelskí vojaci násilne vnikli do mešity al-Aksá
Jordánsko ostro kritizovalo Izrael za incident z minulého víkendu, počas ktorého došlo k násilným zrážkam medzi Židmi a Palestínčanmi pred mešitou al-Aksá vo východnom Jeruzaleme. Jordánsko ale aj ďalšie arabské štáty boli pohoršené najmä následným násilným vniknutím izraelských vojakov do priestorov mešity. Moslimské bratstvo v Jordánsku dokonca vyzýva vládu, aby anulovala mierovú zmluvu podpísanú s Izraelom v roku 1994. Al-Aksá je tretím najposvätnejším miestom moslimov. Odborníci sa obávajú, že incident by mohol mať ďalekosiahle následky na vyhrotené izraelsko-palestínske vzťahy.
0.0
1.0
0.0
03-10-2009-Irán vykonal ďalšie balistické testy
Irán tento týždeň počas vojenského cvičenia otestoval rakety krátkeho doletu Fateh a Tondar ako aj rakety dlhého doletu Sajil a Shahab-3, ktoré majú dostrel 2000 km. Cvičenie nieslo kódový názov „Veľký prorok IV“ a jeho cieľom bolo simulovať nasadenie pozemných a námorných síl v Hormúzskej úžine. Arabské štáty vyjadrili znepokojenie nad balistickými skúškami Iránu.
0.0
2.0
0.0
26-09-2009-IAEA vyzvala Izrael, aby sprístupnil svoje jadrové zariadenia inšpektorom
Arabské štáty s potešením privítali rezolúcie IAEA z tohto týždňa, ktorá vyzýva Izrael, aby sprístupnil všetky svoje jadrové zariadenia medzinárodným inšpekciám. Qazhiyah Khouri, libanonský veľvyslanec v Rakúsku a pri IAEA to dokonca označil za historický úspech pre Arabov, ktorí takúto rezolúciu požadovali od roku 1991. Rezolúcia taktiež vyzýva Izrael, aby pristúpil k Zmluve o nešírení jadrových zbraní.
1.0
-1.0
-1.0
26-09-2009-Irán stavia ďalší komplex na obohacovanie uránu
Irán tento týždeň oznámil, že stavia ďalší komplex na obohacovanie uránu v blízkosti mesta Qom. Izrael to označil za jasnú snahu o získanie jadrových zbraní. Rusko a Čína vyjadrili nad touto správou znepokojenie aj keď naďalej zdôrazňujú potrebu dosiahnuť mierové riešenie jadrovej krízy. USA, Francúzsko a Veľká Británia vyzvali Irán, aby nového komplexu vpustil inšpektorov IAEA.
-3.0
3.0
-3.0
19-09-2009-Netanjahu obviňuje libanonskú vládu zo zodpovednosti za raketový útok
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyhlásil, že libanonská vláda je zodpovedná za minulotýždňové raketové útoky z libanonského územia. S najväčšou pravdepodobnosťou za nimi stojí šiítske hnutie Hizballáh. Na dve rakety odpálené z južného Libanonu reagovala izraelská armáda delostreleckou paľbou.
0.0
2.0
0.0
19-09-2009-Kuvajt zavádza víza pre Iračanov
Kuvajtské ministerstvo vnútra začalo od Iračanov žijúcich na území členských štátov „Rady pre spoluprácu v Zálive“ (GCC) požadovať víza pri vstupe na kuvajtské územie. Tieto víza si musia vybavovať na kuvajtských ambasádach. Od roku 2006 Kuvajt vydával víza Iračanom s trvalým pobytom v krajinách GCC priamo na Kuvajtskom medzinárodnom letisku. Tento krok môže prispieť k ďalšiemu vyostreniu už aj tak napätých kuvajtsko-irackých vzťahov.
0.0
0.5
0.0
09-09-2009-Turkménsko bude exportovať plyn do Turecka cez Irán
Irán a Turecko sa dohodli na transporte turkmenského plynu do Turecka cez iránske územie. Ročne má isť až 35 mld.m3 plynu. Súčasťou týchto plánov je aj výstavba nového plynovodu z Turkmenistanu do Iránu.
0.0
0.0
1.0
10-09-2009-Libanonský premiér odstúpil z funkcie
Libanonský premiér Saad Haríri oznámil, že po 10 týždňoch snáh o zostavenie vlády odstupuje zo svojej funkcie. Haríri sa s pro-sýrskou opozíciou nevedel dohodnúť na personálnom obsadení jednotlivých ministerstiev. Podľa dohodnute formule mala koalícia získať 15 postov, opozícia 10 a 5 ministrov mal menovať prezident Michel Suleiman. Hlavnou príčinou Haríriho odstúpenia je údajne požiadavka pro-sýrskeho maronitského „Slobodného patriotského hnutia“(FPM), aby doterajší minister komunikácií Jibran Bassil zotrval na svojom poste. Bassil je zaťom lídra FPM, Michela Aouna.
-2.0
3.0
-1.0
08-09-2009-Izrael pokračuje v expanzii na Západnom brehu
Izrael tento týždeň schválil výstavbu 366 obytných jednotiek na Západnom brehu Jordánu. Tento krok bol veľmi ostro kritizovaný zo strany EÚ a USA. Liga arabských štátov vyhlásila, že Arabi nezačnú s normalizáciou vzťahov s Izraelom, pokiaľ židovský štát neprestane s osídľovaním Západného brehu.
-2.0
2.0
-1.0
07-09-2009-Venezuela bude exportovať ropu do Iránu
Venezuelský prezident Hugo Chávez podpísal tento týždeň v Teheráne niekoľko zmlúv so svojím iránskym kolegom Ahmadinedžádom. Najdôležitejšia z nich sa ale týka dohody o začatí exportu venezuelskej rafinovanej ropy v objeme 20 000 barelov denne. Ďalšie dohody sa týkajú kooperácie vo sfére obchodu a zdravotníctva. Pre Cháveza to bola už siedma návšteva Iránu.
0.0
1.0
1.0
04-09-2009-Zadržaná severokórejská loď prevážala zbrane do Iránu
Spojené arabské emiráty (SAE) minulý týždeň oznámili, že sa im 14.augusta podarilo zadržať severokórejskú loď, ktorá prevážala zbrane do Iránu v rozpore s medzinárodnými sankciami. Loď plávala pod medzinárodnou vlajkou a patrí istej austrálskej spoločnosti, ktorá je kontrolovaná nemenovaným francúzskym konzorciom. Vývoz zbraní mala zabezpečiť pobočka istej talianskej firmy v Šanghaji. Oficiálne malo plavidlo prevážať vrtné zariadenia – na palube sa ale nachádzala munícia, výbušniny a RPG. Irán tieto správy označil za výmysly.
-1.0
2.0
0.0
06-09-2009-Nový iránsky minister obrany podozrivý z útoku na židovské centrum
Iránsky parlament schválil na pozíciu ministra obrany Ahmada Vahidiho, ktorý je údajne zapletený do bombového útoku na židovské centrum v Buenos Aires z roku 1994, pri ktorom zahynulo 85 ľudí.
-1.0
1.0
0.0
05-09-2009-Turecko, Sýria a Irak rokovali o probléme Eufratu a Tigrisu
Turecko, Sýria a Irak podpísali včera memorandum o porozumení týkajúce sa spoločného využívania vodných zdrojov riek Eufrat a Tigris. Memorandum bude v praxi znamenať vybudovanie spoločných meracích staníc na toku oboch riek, výmenu meteorologických informácii a vyhodnocovanie klimatických zmien v súvislosti s vývojom na Eufrate a Tigrise. Turecko sa tiež rozhodlo prepustiť do Sýrie a Iraku viac vody zo svojich priehrad, kedže obe krajiny dlhodobo sužujú suchá.
0.0
0.0
1.0
04-09-2009-EÚ podporí vytvorenie "de facto" palestínskeho štátu
Vysoký predstaviteľ EÚ pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana vyhlásil, že Únia podporuje palestínsky plán vytvorenia vlastného „de facto“ štátu do roku 2012. Izrael tento plán však odmieta a vyhlasuje, že zabráni jeho realizácii. Solana na tlačovej konferencii s palestínskym premiérom Salamom Fayyadom v Ramalláhu zdôraznil, že izraelské osady na Západnom brehu Jordánu sú nelegálne.
1.0
-2.0
-1.0
03-09-2009-Turkménsko zvýši export elektrickej energie do Turecka
Turkménsky prezident Berdymuhamedov sa na svojej minulotýždňovej návšteve Turecka nechal počuť, že Turecko považuje za najbližšieho a najspoľahlivejšieho obchodného partnera Turkmenistanu. 530 tureckých firiem sa v Turkmenistane podieľa na rôznych projektoch vo sfére priemyslu, stavebníctva a dopravy. Berdymuhamedov hovoril o zvýšení dodávok elektrickej energie do Turecka po ukončení výstavby elektrární v tejto stredoázijskej krajine.
0.0
0.0
1.0
01-09-2009-Turecko a Pakistan prehĺbia strategický dialóg
Ministri zahraničných vecí Turecka a Pakistanu sa na spoločnom stretnutí v Ankare dohodli na vytvorení strategického mechanizmu, ktorý bude zodpovedať za dialóg oboch krajín v dôležitých otázkach týkajúcich sa vývoja v Ázii. Turecký minister Davutoglu povedal, že „obe krajiny spája spoločný osud napriek ich geografickej vzdialenosti“. Zdôraznil najmä potrebu prehĺbiť spoluprácu vo sfére dopravy, čím by sa posilnili turecko-pakistanské ekonomické väzby.
0.0
0.0
1.0
26-08-2009-Sýria a Irak sa dostali do diplomatickej roztržky
Sýria sa rozhodla včera odvolať svojho veľvyslanca z Iraku v reakcii na rovnaký krok irackej vlády. Tá požaduje od Sýrie vydanie bývalých členov strany Baas, ktorí majú údajne stáť za organizáciou minulotýždňových bombových útokov v Bagdade, ktoré si vyžiadali 95 mŕtvych. Damašk tvrdí, že dôkazy prezentované Irakom o zapojení spomínaných osôb do atentátov sú vyfabrikované.
-1.0
2.0
0.0
19-08-2009-Násilie v Iraku sa stupňuje
Minimálne 95 ľudí zahynulo počas dnešných dvoch bombových útokov v Bagdade. Tieto útoky sú výnimočné tým, že sa odohrali v bezprostrednej blízkosti prísne stráženej „zelenej zóne“, kde sídlia vládne úrady a zahraničné veľvyslanectvá. Vážne boli poškodené budovy ministra zahraničných vecí a financií. K zodpovednosti sa zatiaľ nikto neprihlásil, predpokladá sa však, že za útokmi stoja sunnitskí radikáli prepojení na al-Kájdu. Od začiatku júla 2009, kedy sa americké sily stiahli z irackých miest, sa miera násilností v Iraku po 18 mesiacoch znovu zvýšila. Doterajšie atentáty však boli zamerané prevažne na chudobné šiítske štvrte.
0.0
1.0
0.0
23-08-2009-Slávnostné otvorenie železnice spájajúcej Islamabád a Ankaru
V piatok 14.augusta sa slávnostne spustila skúšobná prevádzka 6 506 km dlhej železnice spájajúcej Islamabád s Ankarou cez iránske územie. 1 900 km železnice prechádza cez Pakistan, 2 570 km cez Irán a 2 036 km cez Turecko. Celý projekt bol realizovaný pod záštitou „Ekonomickej organizácie pre spoluprácu“ (ECO), ktorá zastrešuje štáty strednej Ázie plus Turecko. Riaditeľ ECO pre dopravu Mohammad Mirzai Kahagh povedal, že cesta z Islamabádu do Ankary bude vlakom trvať 15 dní. Pravidelné linky majú začať premávať od budúceho roka. Pakistan verí, že železnica prispeje k zvýšeniu vzájomného obchodu medzi tromi krajinami – v súčasnosti dosahuje objem 1 mld.USD ročne. Dlhodobým cieľom projektu je vytvoriť dopravný koridor medzi strednou Áziou a Európou.
0.0
0.0
1.0
19-08-2009-Jemen obviňuje Irán z podpory šiítskych rebelov
Jemen obvinil Irán, že poskytuje podporu šiítskym povstalcom bojujúcim proti vláde v tomto prevažne sunnitskom štáte. Ťažké boje prebiehajú tento týždeň v severnej provincii Saada pričom armáda nasadila do bojov aj tanky, letectvo a ťažké delostrelectvo. Povstanie prebieha v Jemene už od júna 2004.
0.0
1.0
0.0
21-08-2009-Hamas sa dostal do konfliktu s palestínskymi saláfistami
Hamas sa počas uplynulého piatka a soboty dostal v Rafahu do ťažkej prestrelky s členmí saláfistickej organizácie „Jund Ansar Allah“, ktorej vodca Abdel-Latif Moussa vyhlásil v Gaze islamský štát. Boje si vyžiadali minimálne 24 ľudských životov pričom medzi mŕtvymi je aj Moussa. Od soboty začal Hamas s rozsiahlymi raziami a zatýkaním prívržencov tejto skupiny, ktorá je údajne prepojená na al-Kájdu. Vedenie „Jund Ansar Allah“ predvčerom vyhlásilo, že je pripravené pomstiť smrť svojho duchovného lídra. Viacerí odborníci vnímajú konflikt medzi Hamasom a saláfistami ako signál Hamasu voči Západu. Vedenie tejto palestínskej organizácie sa týmto spôsobom má snažiť zlepšiť svoj imidž, keď zakročilo voči radikálom spojeným s al-Kájdou. Experti síce poukazujú na fakt, že Hamas sa snaží uplatňovať v Gaze islamské právo šária no zdôrazňujú, že toto hnutie sa nesnaží na rozdiel od ďalších islamistických skupín násilím prinútiť ľudí, aby sa podľa šárie riadili.
1.0
-1.0
-1.0
19-08-2009-Irak a Sýria vytvoria "strategickú radu pre spoluprácu"
Premiéri Iraku a Sýrie Nurí al-Malíki a Mohammad Naji Otri sa na včerajšom spoločnom stretnutí dohodli na vytvorení „strategickej rady pre spoluprácu“. Rada sa bude schádzať dvakrát do roka a predsedať jej budú premiéri oboch krajín. Jej členmi by mali byť sýrski a irackí ministri zahraničných vecí, obrany, vnútra, priemyslu, financií, hospodárstva a dopravy. Rada bude prehlbovať hlavne spoluprácu v oblasti energetiky. Bagdad plánuje využívať sýrske územie pre export ropy a zemného plynu na svetové trhy. Malíki a Otri sa tiež dohodli na vytvorení mechanizmu pre zintenzívnenie iracko-sýrskej vojenskej spolupráce.
1.0
-1.0
1.0
02-08-2009-Čína investuje 3 mld.USD do iránskych rafinérií
Irán a Čína včera podpísali kontrakt v hodnote 3 mld.USD týkajúci sa výstavby rafinérie v juhozápadnom regióne Khuzestan. Jej output by mal byť 360 000 barelov denne. Čína tiež zvýši output rafinérie v Abadane zo súčasných 210 000 na 360 000 barelov denne. Celý projekt má byť hotový do roku 2013. Tri dni predtým došlo tiež k podpisu memoranda o porozumení, ktoré sa týka čínskej investície do ropného pola Južný Azadegan. "Čínska národná ropná spoločnosť" bude vlastniť 70% zásob pola pričom denne plánuje vyťažiť 260 000 barelov ropy. Investícia do Južného Azadeganu predbežne dosiahne úroveň 2,5 mld.USD.
0.0
-1.0
2.0
31-07-2009-Malajzia investuje 2 mld.USD do iránskeho plynu
Irán a Malajzia podpísali kontrakt za 2 mld.USD o investícii do jedného z blokov iránskeho plynového pola v blízkosti ostrova Kish, ktorého zásoby sa odhadujú na 1,02 biliónov m3. Irán ešte potrebuje 6 mld.USD v zahraničných investíciách pre plné sprevádzkovanie všetkých blokov tohto pola.
0.0
0.0
1.0
30-07-2009-Izraelské letectvo narušilo vzdušný priestor Libanonu
Šesť izraelských bojových lietadiel malo včera narušiť libanonský vzdušný priestor na severe krajiny. Ide o výnimočný prípad hoci Libanon sa sťažuje na opakované narúšanie svojho vzdušného priestoru. Nad severným Libanonom totiž izraelské lietadlá zatiaľ neprelietavali. Libanonská armáda bola uvedená do pohotovosti rovnako ako mierové sily UNIFIL.
0.0
1.0
0.0
29-07-2009-USA čiastočne zrušia embargo voči Sýrii
Americká administratíva sa rozhodla čiastočne zrušiť embargo uvalené na Sýriu. Odteraz bude americkým spoločnostiam umožnené do Sýrie vyvážať súčiastky do civilných lietadiel a informačné technológie. Washington uvažuje aj o ďalšom zrušení doterajších sankcií. K takémuto kroku dospel Washington po tom, ako v júni dvakrát navštívil špeciálny vyslanec pre Blízky východ George Mitchell Damašk.
1.0
-1.0
-1.0
29-07-2009-Irán a Rusko plánujú cvičenie v Kaspickom mori
Irán a Rusko plánujú uskutočniť v Kaspickom mori námorné cvičenie, ktorého sa zúčastní 30 plavidiel spolu s helikoptérami. Cieľom cvičenia je zlepšiť koordináciu oboch štátov v oblasti prevencie znečistenia životného prostredia a záchranných operácií.
0.0
0.0
1.0
20-07-2009-Rusko rozšíri svoju námornú základňu v Sýrii
Rusko plánuje modernizovať svoju námornú základňu v sýrskom Tartuse v rámci svojej anti-pirátskej kampane pri somálskych brehoch. V súčasnosti sa v Tartuse nachádza 50-členný personál a v prístave môžu kotviť tri lode. V blízkej budúcnosti bude môcť na základni zakotviť až 12 vojnových lodí. Moskva plánuje rozšíriť svoju námornú infraštruktúru aj do Jemenu a Líbye.
0.0
0.0
2.0
17-07-2009-Egypt povolil izraelskému námorníctvu preplávať Suezský prieplav
Egyptské ministerstvo zahraničných vecí potvrdilo, že izraelská vojnová loď tento utorok preplávala cez Suezský prieplav zo Stredozemného mora do Červeného mora. Izraelské zdroje uvádzajú, že minulý mesiac podobným spôsobom využili Suezský prieplav aj izraelské ponorky v rámci vojenského cvičenia. Experti tieto skutočnosti považujú za nepriateľský signál Egypta voči Iránu. Týmto sa posilňujú špekulácie, že by sa arabské krajiny mohli angažovať v prípadnom izraelskom útoku na Irán.
0.0
2.0
0.0
14-07-2009-Veľká Británia neudelila Izraelu zbrojnú exportnú licenciu
Veľká Británia odmietla udeliť izraelskej armáde exportné licencie pre korvetu Saar 4.5. Britská vláda totiž podľahla nátlaku humanitárnych organizácií, ktoré tvrdia, že britská výzbroj bola zneužitá izraelskou armádou počas januárovej „Operation Cast Lead“. Londýn svoje rozhodnutie zdôvodnil, že sa obáva možného zneužitia svojich zbraní pre „interné represálie alebo externú agresiu“.
1.0
0.0
0.0
14-07-2009-Turkmenistan zvýši export plynu do Iránu
Turkmenistan sa rozhodol zvýšiť export zemného plynu na 14 mld.m3 ročne. Toto rozhodnutie padlo po stretnutí zástupcov Turkmengazu a Iránskej národnej exportnej plynárenskej spoločnosti. 8 mld.m3 bude exportovaných z polí Korpeje na západe Turkmenistanu a zvyšok bude do Iránu dodávaný z oblasti Dauletabad na juhovýchode krajiny. Turkemnistan dodáva do Iránu plyn už od roku 1997. Vzťahy medzi krajinami sa však zhoršili minulý december keď Turkmengaz pozastavil dodávky. Teherán obvinil turkmenské vedenie, že sa týmto spôsobom snažilo od Iránu vynútiť zvýšenie cien.
0.0
0.0
1.0
14-07-2009-Turecko posilňuje väzby na "Radu pre spoluprácu v Zálive"
8.júla sa v Ankare konalo ministerské stretnutie „Rady pre spoluprácu v Zálive“ (GCC) a Turecka. Ide o pokračovanie tureckých snáh zvýšiť svoj vplyv na Blízkom východe. V septembri 2008 podpísal bývalý turecký minister zahraničných vecí Ali Babacan s GCC memorandum o porozumení, ktoré sa týka prehĺbenia politickej, ekonomickej, kultúrnej a bezpečnostnej spolupráce v regióne. Vo februári 2009 sa na ďalšom stretnutí obe strany dohodli zintenzívniť energetickú kooperáciu – predovšetkým vo sfére ropného priemyslu a využívania obnoviteľných zdrojov energie. GCC sa zaviazala podporovať integráciu Turecka do EÚ a politiku Ankary voči Cypru. Turecká strana zase vyjadrila odhodlanie nájsť mierové riešenie sporu medzi Iránom a Spojenými arabskými emirátmi o tri ostrovy v Perzskom zálive. Členským štátom GCC sa pozdáva nezávislá multivektorová turecká zahraničná politika a veľa si od nej sľubujú predovšetkým v otázke riešenia iránskej jadrovej krízy, budúcej stabilizácie Iraku, politického vývoja v Libanone a mierového procesu medzi Izraelom a Palestínčanmi. Turecko okrem zvýšenia svojho politického vplyvu na Blízkom východe očakáva pozitívne dopady na svoju ekonomiku – dlhodobým cieľom Ankary je vytvorenie zóny voľného obchodu medzi Tureckom a GCC.
0.0
0.0
2.0
09-07-2009-Americká armáda v Iraku prepustila iránskych diplomatov
Americká armáda v Iraku prepustila piatich zadržiavaných iránskych diplomatov, ktorí boli vo väzbe od roku 2007. Zatknutí boli počas razie na iránskom konzuláte v meste Arbil. Washington obhajoval túto akciu ako súčasť úsilia zakročiť voči jednotlivcom zapojeným do útokov voči irackým civilistom a koaličným silám. Prepustení diplomati majú byť odovzdaní iránskej ambasáde v Bagdade.
1.0
-1.0
-1.0
09-07-2009-Saudská Arábia vymenuje veľvyslanca v Sýrii
Saudská Arábia v pondelok oznámila, že sa rozhodla vymenovať svojho veľvyslanca v Sýrii. Vzťahy medzi oboma krajinami sa zhoršili po vražde libanonského premiéra Rafíka Haríriho v roku 2005. Saudská Arábia týmto spôsobom nasleduje politiku Washingtonu, ktorej cieľom je vymaniť Sýriu z iránskej sféry vplyvu. V súvislosti s posledným vývojom sa začalo tiež hovoriť o možnosti zorganizovania saudsko-sýrskeho summitu v Damašku.
1.0
-1.0
0.0
09-07-2009-Irán zatkol francúzsku študentku kvôli obvineniam zo špionáže
Francúzsky prezident Sarkozy zatiaľ najtvrdším spôsobom odsúdil Irán spomedzi všetkých západných lídrov. Povedal, že je šokovaný správaním iránskej vlády a podľa neho si iránsky ľud zaslúži lepšie vedenie. Nechal sa počuť, že Francúzsko bude stáť pri Veľkej Británii v afére, pri ktorej došlo k zatknutiu zamestnancov britskej ambasády v Teheráne. Sarkozy tiež ostro žiada prepustenie francúzskej študentky Clotilde Reisse, ktorá bola zatknutá minulý týždeň na teheránskom letisku, kvôli obvineniam zo špionáže. Sarkozy označil tieto obvinenia za nezmysly.
-3.0
3.0
-3.0
09-07-2009-Saudi mali dať tichý súhlas Izraelu pre útok na Irán
Saudská Arábia mala údajne dať izraelskej tajnej službe Mossad tichý súhlas na využitie saudského vzdušného priestoru pre prípadné nálety na iránske jadrové zariadenia. Tieto správy priniesli izraelské médiá. Saudi ich oficiálne odmietli. Tajné rozhovory mal údajne začať ešte predchádzajúci premiér Ehud Olmert. Treba dodať, že Izrael a Saudská Arábia nemajú nadviazané oficiálne diplomatické vzťahy. Väčšina odborníkov však priznáva, že Saudská Arábia a niektoré ďalšie arabské štáty majú ešte väčšie obavy z iránskeho jadrového programu než samotný židovský štát.
-3.0
3.0
-3.0
05-07-2009-Francúzsky premiér podpísal novú zmluvu o iracko-francúzskej spolupráci
Francúzsky premiér Francois Fillon podpísal na návšteve Bagdadu dohodu o prehĺbení ekonomických, kultúrnych a vedeckých vzťahov s Irakom. Fillon tiež prisľúbil podporiť vstup Iraku do „Svetovej obchodnej organizácie“. Na jeho ceste ho sprevádzalo 30 zástupcov najväčších francúzskych firiem ako napr. ropnej spoločnosti Total. Francúzske podniky sa majú intenzívne zapojiť do rekonštrukcie Iraku.
1.0
0.0
0.0
05-07-2009-EÚ zvažuje stiahnutie európskych veľvyslancov z Iránu
Hlavný politický analytik britskej ambasády v Iráne je podľa iránskych zdrojov vo väzení a je proti nemu vedené vyšetrovanie. Podľa iránskej vlády mal byť zapojený do snahy Veľkej Británie podporovať povolebné nepokoje v krajine. Spolu s ním bolo zatknutých ďalších osem zamestnancov ambasády, tí však boli prepustení na slobodu. Jeho právnikovi nie je povolený vstup do väzenia. Britský minister zahraničných vecí David Milliband je celou situáciou vážne znepokojený a súčasne odmieta obvinenia Teheránu, že britská vláda stojí za nepokojmi. Napätie medzi Iránom a Západom sa ďalej stupňuje. Iránski veľvyslanci boli v jednotlivých členských štátoch EÚ predvolaní na ministerstvá zahraničných vecí, aby si vypočuli sťažnosti prijímajúcich krajín ohľadom situácie v Iráne. EÚ zvažuje stiahnutie európskych veľvyslancov v Teheráne a uzniesla sa na zrušení víz pre držiteľov iránskych diplomatických pasov.
-3.0
3.0
-3.0
01-07-2009-Egypt plánuje získať S-400 kvôli iránskej hrozbe
Podľa izraelských zdrojov má Egypt záujem od Ruska získať systém S-400, ktorý sa dá využiť aj proti raketám dlhého doletu. Egyptská armáda sa snaží modernizovať svoju výzbroj. Prednedávnom jej mal Pentagon schváliť dodávku 12 bojových helikoptér Apache Longbow. Snahu o získanie S-400 je potrebné vnímať v kontexte rastúceho iránsko-egyptského napätia, ktoré sa vystupňovalo v apríli, keď došlo k odhaleniu bunky Hizballáhu operujúcej na egyptskom území.
-1.0
1.0
0.0
01-07-2009-Francúzsky prezident nespokojný s Liebermanom
Izraelské ministerstvo zahraničných vecí odsúdilo Francúzsko za údajné zasahovanie do izraelských vnútorných záležitostí. Toto stanovisko bolo prezentované v reakcii na to, že prezident Sarkozy mal premiérovi Netanjahuovi vraj povedať, že by sa mal zbaviť svojho ministra zahraničných vecí Liebermana, ktorého prirovnal k francúzskemu extrémistovi Le Penovi. Sarkozyho slová francúzske oficiálne miesta žiadnym spôsobom nekomentovali. Tento incident pobúril hlavne krajne pravicovú stranu Yisrael Beitenu, z ktorej členom je Lieberman.
1.0
0.0
0.0
30-06-2009-Izrael dodá Kazachstanu satelitné a prieskumné technológie
Izraelský prezident Šimon Peres vykonal oficiálnu návštevu Kazachstanu, počas ktorej sa stretol s prezidentom Nursultanom Nazarbajevom. Predmetom ich rokovaní bol aj iránsky jadrový program. Nazarbajev povedal, že chápe izraelské obavy avšak dodal, že Teheránu sa dlhodobo snaží zdôrazňovať, že vlastníctvo jadrovej zbrane nezaistí iránsku bezpečnosť. Obaja štátnici tiež podpísali dohodu o vesmírnej spolupráci. Izraelu bolo zaručené, že naďalej bude môcť odpaľovať svoje rakety z Bajkonuru a Kazachstan zase od židovského štátu získa špeciálne satelitné a prieskumné technológie. Peres pred Kazachstanom navštívil aj Azerbajdžan, čo vyvolalo ostrú reakciu Iránu. Ten sa rozhodol z Azerbajdžanu stiahnuť svojho veľvyslanca.
0.0
0.0
-2.0
25-06-2009-USA budú mať v Sýrii veľvyslanca
Washington oznámil, že plánuje vyslať do Sýrie veľvyslanca. Veľvyslanec bol zo Sýrie stiahnutý v roku 2005 po vražde libanonského premiéra Rafíka Haríriho. Tento krok má byť ďalším stupňom v zlepšovaní sýrsko-amerických vzťahov. Za posledné mesiace navštívili Damašk už štyri americké delegácie vrátane jednej vojenskej.
1.0
-1.0
-1.0
25-06-2009-Irán sa nezúčastní summitu G-8
Napätie medzi Iránom a Západom sa kvôli údajne zmanipulovaným prezidentským voľbám stupňuje. Irán sa rozhodol stiahnuť svojho veľvyslanca z Londýna a tiež došlo k zrušeniu jeho účasti na víkendovom summite G-8 v Taliansku. Americký prezident Obama tiež vyostril svoju rétoriku na adresu Teheránu, keď na tlačovej konferencii nekompromisne odsúdil zásahy bezpečnostných zložiek voči demonštrantom.
-3.0
3.0
-3.0
22-06-2009-Irán sa naďalej zmieta v nepokojoch
V Iráne pokračujú demonštrácie voči výsledkom prezidentských volieb. Pri zrážkach medzi bezpečnostnými silami a stúpencami Moussaviho zahynulo doposiaľ asi 25 demonštrantov, presné čísla nie sú známe. Počas víkendu bolo zatknutých ďalších 450 ľudí. Duchovný vodca ajatolláh Chamejní vyzýva na okamžité ukončenie protestov. Medzitým dochádza k zatknutiu členov rodiny bývalého vplyvného prezidenta Rafsandžániho, ktorý sa netají svojim odporom k Ahmadinedžádovi. Rafsandžáni stojí na čele mocnej „Rady expertov“, ktorá volí duchovného vodcu. Západné mocnosti odsudzujú tvrdý postoj iránskej vlády k protestom. Iránska vláda zase Západ obviňuje zo zodpovednosti za nepokoje. „Rada strážcov“ dnes oficiálne priznala nezrovnalosti v priebehu volieb. V asi 50 iránskych mestách bolo odovzdaných viac hlasov ako tam bolo registrovaných oprávnených voličov. Malo by ísť konkrétne asi o 3 milióny hlasov. Tieto zistenia budú predmetom ďalších vyšetrovaní.
-3.0
3.0
-3.0
21-06-2009-64 mŕtvych po útoku v Kirkúku
Pri samovražednom útoku v irackom Kirkúku zahynulo minimálne 64 ľudí a okolo 160 bolo zranených. Ide o jeden z najkrvavejších útokov v krajine za tento rok. K udalosti došlo len 10 dní predtým, ako sa americké sily majú stiahnuť z irackých miest a odovzdať zodpovednosť za ne irackej armáde. Okrem toho sa v posledných týždňoch násilie na severe Iraku vystupňovalo.
0.0
1.0
0.0
20-06-2009-Francúzsko znižuje tlak na Hamas
Ministri zahraničných vecí EÚ na svojom pondelkovom (15.júna) zasadnutí nezahrnuli do vyhlásenia o blízkovýchodnom konflikte tri klasické požiadavky voči Hamasu – zrieknutie sa násilia, uznanie Izraela a rešpektovania dohôd medzi PLO a Izraelom. Hlavným iniciátorom tohto kroku má byť údajne Francúzsko, ktoré podľa odborníkov very, že zníženie tlaku na Hamas môže posunúť mierový proces vpred. V Bejrúte medzitým prebehli rozhovory medzi britskou delegáciou a zástupcami Hizballáhu. S lídrom Hizballáhu Nasralláhom sa tiež stretol líder libanonských Drúzov Walid Jumbllat.
2.0
-2.0
-2.0
14-06-2009-Ahmadinedžád opätovne zvolený za iránskeho prezidenta
Za iránskeho prezidenta bol opätovne zvolený Mahmúd Ahmadinedžád. V prvom kole sa mu podarilo získať 62,6% hlasov kým kandidátovi reformistov, Moussavimu len 33,75%. Moussavi označil voľby za zmanipulované a podal oficiálnu žiadosť o anuláciu ich výsledkov. V krajine medzitým vypukli násilné zrážky medzi stúpencami reformistov a bezpečnostnými silami. Demonštranti označili Ahmadinedžáda za diktátora.
-3.0
3.0
-3.0
12-06-2009-Izrael použil v Gaze 75 ton ochudobneného uránu
Nórski právnici súkromne vyšetrujúci údajné vojnové zločiny Izraela spáchané v Gaze priniesli včera dôkazy, že izraelská armáda mala v ofenzíve voči Hamasu použiť rozsiahle množstvo munície obsahujúcej ochudobnený urán. Francúzske, talianske a britské laboratória vyhlásili, že v Gaze sa nachádza asi 75 ton ochudobneného uránu, čo je predstavuje veľké nebezpečenstvo pre civilistov v tejto preľudnenej oblasti. Okrem toho boli v ovzduší namerané aj nebezpečné množstvá azbestového prachu. Tieto informácie boli predložené prokurátorovi Richardovi Goldstoneovi, ktorý je na čele misie OSN vyšetrujúcej januárové udalosti v Gaze.
1.0
1.0
-1.0
12-06-2009-Turecko a Irak zintenzívnia vojenskú spoluprácu
Turecko a Irak podpísali tento týždeň v Ankare memorandum o porozumení týkajúce sa vojenskej a obrannej spolupráce. Iracký viceprezident Tareq al-Hashemi sa tiež v Ankare stretol s tureckým prezidentom Gulom a premiérom Erdoganom. Okrem toho vykonal aj návštevu policajnej akadémie, kde prebieha výcvik irackých pyrotechnikov, ktorý je zabezpečovaný tureckou políciou. Al-Hashemi sa poďakoval za podporu, ktorú Turecko jeho krajine poskytuje.
0.0
-1.0
1.0
12-06-2009-Hizballáh plánoval útok v Azerbajdžane
Bezpečnostné zložky v Azerbajdžane zatkli dvoch členov Hizballáhu, ktorí mali plánovať útok na židovské komunitné centrum v Baku a ruskú radarovú základňu v Gabale. Spolu s nimi boli zadržaní aj štyria občania Azerbajdžanu, ktorí im mali pri realizácii plánu pomáhať. Členovia Hizballáhu, identifikovaní ako Karaki Ali Muhammad a Najmaddin Ali Huseyn sú občanmi Libanonu a do krajiny sa dostali vďaka iránskym pasom. Po osobnej prehliadke boli u nich nájdené trhaviny, pištole s tlmičmi, fotoaparáty a prieskumné fotografie oblasti.
0.0
1.0
-1.0
10-06-2009-Nová islamistická skupina útočila v Gaze
Nová islamistická skupina s názvom „Jund Anssar Allah“ (Rytieri nasledovníkov Boha) sa prihlásila k zodpovednosti za útok na izraelských vojakov na hranici Izraela s Gazou. Počas útoku nebol zranený žiadny príslušník izraelskej armády avšak o život prišli štyria islamisti. Niektorí z fundamenstalistov útok vykonali na koňoch, čím chceli zrejme napodobniť proroka Mohammeda a jeho slávne bitky spred 1400 rokov.
0.0
1.0
0.0
10-06-2009-Haríri odmieta separátny mier s Izraelom
Pravdepodobný nový premiér Libanonu Saad Hariri odmieta viesť separátne mierové rokovania s Izraelom. Haríriho prozápadná „Koalícia 14.marca“ vyhrala cez víkend parlamentné voľby, keď sa jej podarilo získať 68 mandátov oproti 57 kreslám Hizballáhu a jeho spojencov. Haríri chce počkať na iniciatívu ostatných islamských krajín.
0.0
-1.0
2.0
10-06-2009-Izrael buduje ropovod do Gazy
Izrael včera začal s výstavbou potrubia, ktoré bude dodávať pohonné látky a vykurovacie oleje do južnej Gazy. Na výstavbe sa zúčastňujú aj Palestínčania. Predvčerom tiež došlo k napojeniu palestínskej dediny Kaddum na izraelskú elektrickú sieť. 4 000 Palestínčanov by odteraz malo mať neprerušený prístup k elektrickej energii.
0.0
-1.0
0.0
07-06-2009-Bielorusko investuje do iránskej ropy
Bielorusko a Irán založili novú spoločnosť s názvom „PetroIran“, ktorá má zodpovedať za spoločnú investíciu do iránskych ropných polí Jofeir. Jeho odhadované rezervy sú 2,1 mld. Barelov.
0.0
0.0
1.0
07-06-2009-Irán intenzívne investuje v irackom Kurdistane
Podľa iránskych zdrojov má v súčasnosti pracovať v irackom Kurdistane viac ako 90 iránskych firiem. Najnovším veľkým iránskym projektom bolo skonštruovanie 2700 m dlhého tunelu v provincii Sulajmánia. Za rok 2008 dosiahol obchod medzi irackým Kurdistanom a Iránom objem 2,8 mld. USD.
0.0
-1.0
1.0
06-06-2009-Obama urobil veľké gesto voči Iránu
Americký prezident Obama vo svojom prejave v Káhire vyhlásil, že USA sú pripravené posunúť vpred rokovania s Iránom bez akýchkoľvek predbežných podmienok. Obama tiež ako prvý americký prezident verejne priznal účasť CIA na zvrhnutí režimu demokraticky zvoleného prezidenta Mossadeka v Iráne v roku 1953. Súčasťou jeho prejavu bol aj prísľub naštartovať novú etapu vo vzťahu Západu a islamského sveta. Okrem toho Biely dom nariadil ambasádom po celom svete, že môžu pozvať iránskych predstaviteľov na oslavy amerického Dňa nezávislosti 4.júla.
2.0
-2.0
-2.0
06-06-2009-Izrael varuje Bielorusko kvôli Iránu
Izraelský minister zahraničných vecí varoval Bielorusko pred prehlbovaním vzťahov s Iránom. V poslednom období sa začalo hovoriť v médiách o tom, že Bielorusko môže slúžiť ako tajný dodávateľ ruských zbraní do Iránu. Iránsko-bieloruské vzťahy sa totiž v posledných mesiacoch výrazne zlepšili.
0.0
1.0
0.0
06-06-2009-Irán a Čína podpísali nový kontrakt
Irán a Čína podpísali kontrakt v hodnote 4,7 mld. USD o čínskej investícii do 11.fázy plynových polí South Pars. Cieľom je dosiahnuť produkciu v objeme 50 mil. m3 plynu denne.
0.0
-1.0
1.0
06-06-2009-"Reliance Ltd" pozastavila dodávky rafinérskych výrobkov do Iránu
Indická rafinérska spoločnosť „Reliance Industries Ltd.“ Pozastavila predaj rafinérskych produktov do Iránu. Ide o preventívne opatrenie, keď sa chce spoločnosť vyhnúť sankciám zo strany USA. Skupina amerických senátorov totiž navrhuje nový zákon, podľa ktorého by sa stali terčom amerických sankcií všetky firmy, ktoré dodávajú benzín, naftu a ďalšie rafinérske produkty do Iránu. Zákon však ale doposiaľ nebol schválený.
0.0
0.0
-1.0
06-06-2009-Násilnosti v iránskom Balúčistane pokračujú
V meste Zahedan vypukli v nedeľu (30.mája) sektárske nepokoje potom, ako dva dni predtým sunnitskí povstalci z balúčskej skupiny „Jundallah“ spáchali útok na miestnu šiítsku mešitu. Násilnosti pokračovali aj v utorok 2.júna keď rebeli spustili paľbu na autobus pričom zabili jedného civilistu.
0.0
0.0
1.0
06-06-2009-Iracko-kuvajtské vzťahy sa vyostrujú
V posledných dňoch došlo k vyostreniu iracko-kuvajstkých vzťahov. Kuvajt požaduje, aby mu Irak vyplatili celkovú sumu určených vojnových reparácií za inváziu z roku 1990. Iracká vláda sa proti tomu ale stavia a odmieta, aby iracký ľud naďalej trpel za zločiny minulého režimu. Celý spor sa vyostril, keď generálny tajomník OSN Ban Ki-Moon vyhlásil, že Bezpečnostná rada OSN v júni prehodnotí zrušenie všetkých sankcií uvalených na Irak.
0.0
1.0
0.0
31-05-2009-Irán, Irak, Turecko a Sýria prepoja svoje elektrické siete
Irán v Bagdade podpísal memorandum o porozumení s Tureckom a Irakom o prepojení elektrických sietí týchto krajín so Sýriou.
0.0
0.0
1.0
29-05-2009-19 mŕtvych po útoku na iránsku mešitu
Minimálne 19 ľudí zahynulo pri včerajšom samovražednom útoku na šiítsku mešitu vo východoiránskom meste Zahedan v provincii Sistán-Balučistán. Za útokom zrejme stoja balúčski povstalci. Viacerí vládni predstavitelia však zo zodpovednosti obvinili USA.
0.0
0.0
1.0
28-05-2009-Slávnostné otvorenie iránsko-ománskej investičnej spoločnosti
Irán a Omán predvčerom slávnostne otvorili prvú iránsko-ománsku investičnú spoločnosť, ktorá bude zodpovedať za implementáciu spoločných projektov. Má ísť predovšetkým o projekty vo sfére oceliarstva, automobilového, lodiarskeho, chemického a potravinárskeho priemyslu. Omán má tradične dobré vzťahy s USA a arabskými krajinami ako aj Iránom a v poslednej dobe sa snaží pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi týmito dvomi tábormi. Reflektuje to aj zvýšenie iránsko-ománskeho obchodu na úroveň 1 mld. USD ročne.
0.0
-1.0
1.0
28-05-2009-Venezuela a Bolívia podľa Izraela zásobujú Irán uránom
Podľa izraelských spravodajských zdrojov má Venezuela a Bolívia zásobovať Irán uránom pre jeho jadrový program. Tieto informácie má prezentovať izraelský zástupca ministra zahraničných vecí Danny Ayalon na konferencie “Organizácie amerických štátov” v Hondurase. Minister zahraničných vecí Lieberman sa tiež v dohľadnej dobe chystá navštíviť region. Izraelská zdroje neuvádzajú presne z ktorých ložísk má spomínaný urán pochádzať. Na území Venezuely sa nachádzajú zásoby uránu v objeme 50 000 ton. Oficiálne však v krajine žiadna ťažba neprebieha, dlhšie sa však špekuluje o tom, že vláda začala s nedeklarovanonými ťažobnými aktivitami. Bolívia a Venezuela označili izraelské obvinenia za nezmysly. Podľa Izraela má tiež venezuelská vláda vydávať špeciálne povolenia pre iránskych občanov, na základe ktorých môžu voľne cestovať naprieč juhoamerickými štátmi. Údajne to má súvis s aktivitami Hizballáhu v oblasti.
0.0
2.0
0.0
25-05-2009-Izrael predá Indii výstražný a navigačný systém AWACS
Izrael dnes uskutočnil prvú dodávku systému AWACS triedy Phalcon do Indie. Ide o plnenie zmluvy v hodnote 1,1 mld. USD, ktorá bola vyjednaná v roku 2004. Phalcon má indickej armáde napomôcť v detekcii nepriateľských leteckých síl a asistovať vlastným vzdušným jednotkám pri navádzaní na cieľ.
0.0
0.0
1.0
25-05-2009-Rusko nepredá do Sýrie bojové lietadlá Mig-31
Rusko podľa izraelských zdrojov oznámilo, že ruší plánovanú dodávku bojových lietadiel Mig-31 do Sýrie. Toto rozhodnutie súvisí so zmluvou o predaji izraelských bezpilotných prieskumných lietadiel do Ruska. V najbližších týždňoch má Izrael navštíviť ruský zástupca ministra obrany Vladimir Popovkin, aby prejednal bližšie detaily zmluvy.
1.0
-1.0
1.0
21-05-2009-Irán otestoval raketu na pevné palivo Sajil-2
Irán včera otestoval raketu Sajil-2, ktorá má dostrel okolo 1900 km. Sajil-1 Iránci testovali už v novembri 2008 – rozdiel oproti novej verzie je však v tom, že Sajil-2 funguje na pevné palivo. Podľa expertov balistické strely tohto typu sú mobilnejšie, dajú sa ukrývať aj v horách a dajú sa relatívne rýchlo rozobrať a znovu zložiť. To vďaka tomu, že nemusia byť natankované tesne pred štartom. Okrem toho má Sajil-2 vylepšený navigačný systém. Tento test je tiež potrebné vnímať ako predvolebný ťah prezidenta Ahmadinedžáda, ktorý sa týmto spôsobom snaží pred voličmi demonštrovať silu. Taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini včera oznámil, že ruší plánovanú cestu do Iránu.
-2.0
3.0
-2.0
21-05-2009-Izrael chce evakuovať nelegálne židovské osady na Západnom brehu
Izraelský minister obrany Ehud Barak dnes vyhlásil, že ak to bude potrebné, izraelská armáda použije aj silu pri evakuácii ilegálnych židovských osád na Západnom brehu. Práve dnes ráno izraelskí vojaci evakuovali osadu Maoz Esther. Celkovo sa na Západnom brehu nachádza viac ako 100 nelegálnych sídelných jednotiek. Barakovo vyhlásenie má zrejme súvis s návštevou premiéra Netanjahua vo Washingtone. Netanjahu mal Obamovi prisľúbiť ukončenie osídľovacích aktivít na Západnom brehu.
1.0
-1.0
0.0
18-05-2009-Irán do roku 2015 chce vyrobiť 1 000 rakiet dlhého doletu
Izraelské spravodajské zdroje uviedli, že Irán do roku 2015 plánuje vyrobiť 500 odpaľovacích rámp a asi 1 000 balistických striel dlhého doletu. Súčasný stav iránskeho arzenálu sa má pohybovať medzi 100 – 200 kusmi rakety Shahab-3, ktorá ma dolet 2 000 km. Izrael sa obáva predovšetkým faktu, že Irán minulý rok uskutočnil úspešný test rakety Ashura, ktorá na rozdiel od Shahab-u nemusí byť natankovaná tesne pred odpálením. Jej využitie je preto flexibilnejšie a efektívnejšie. Okrem toho Teherán plánuje využitie mobilných odpaľovacích zariadení – rakety teda budú môcť byť odpálené z ktoréhokoľvek miesta v krajine.
0.0
2.0
0.0
18-05-2009-Fatah a Hamas vytvoria v Gaze spoločné bezpečnostné sily
Zástupcovia Fatahu a Hamasu sa dohodli na rokovaniach v Káhire, že vytvoria spoločné bezpečnostné sily, ktoré budú zodpovedať za situáciu v Gaze. Do akcie by mali byť nasadené od júla a svoje úlohy si budú plniť do januára 2010 – teda do palestínskych prezidentských a parlamentných volieb. V Káhire medzitým pokračujú rozhovory o vytvorení vlády národnej jednoty.
0.0
-1.0
0.0
18-05-2009-Assad a Gul sa stretli v Damašku na turecko-sýrskom podnikateľskom fóre
Prezidenti Turecka a Sýrie, Abdullah Gul a Bashar Assad sa v sobotu v Damašku zúčastnili zasadania turecko-sýrskeho podnikateľského fóra. Obaja štátnici vyslovili ochotu prehĺbiť bilaterálnu ekonomickú kooperáciu. Podľa nich sa všetky vzájomné memorandá o porozumení majú v blízkej budúcnosti premeniť na obchodné dohody. Bilaterálny obchod za rok 2008 prekročil úroveň 2 mld.USD. Spolupráca by sa mala prehĺbiť hlavne v oblasti priemyslu, poľnohospodárstva, turizmu a dopravy.
0.0
0.0
1.0
13-05-2009-Štvoruholník India-Rusko-Japonsko-Kazachstan zintenzívňuje jadrovú spoluprácu
India má v júni podpísať dohodu s Kazachstanom o spolupráci na mierovom jadrovom programe. Podľa dohody bude India od Kazachstanu nakupovať jadrovú technológiu a urán a obe strany budú spolupracovať pri výstavbe malých a stredných jadrových elektrární na indickom území. India má podobnú zmluvu podpísanú už s USA, Ruskom a Francúzskom. Podobnú zmluvu tento týždeň podpísalo aj Rusko s Japonskom. Okrem toho sa dnes dohodla India s Ruskom na prenájme ruskej jadrovej ponorky Akula II na obdobie 10 rokov.
0.0
0.0
1.0
13-05-2009-Irán si želá návrat amerických ropných spoločností
Šéf „Národnej iránskej ropnej spoločnosti“ (NIOC) vyhlásil, že neexistujú žiadne legislatívne prekážky, ktoré by bránili americkým firmám investovať do iránskeho energetického sektora. Podľa neho by z návratu amerických firiem do Iránu profitovali všetky zainteresované strany.
0.5
-0.5
-0.5
13-05-2009-Jordánsko navrhuje Sýrii multilaterálne riešenie blízkovýchodného konfliktu
Jordánsky kráľ Abdullah II.tento týždeň rokoval so sýrskym prezidentom Assadom, ktorému navrhol nové riešenie blízkovýchodného konfliktu. Abdullah odmieta princíp bilaterálnych rokovaním medzi Izraelom a Sýriou a namiesto neho navrhol tzv. „57-štátne riešenie“. Podľa neho by sa mal mier dosiahnuť multilaterálnymi rokovaniami za účasti USA, ktorých výsledkom by bolo uznanie Izraela zo strany všetkých moslimských štátov. Assad sa zatiaľ oficiálne nevyjadril no samotný rozhovor s Abdullahom na túto tému môže byť pozitívnym signálom. V uplynulých dňoch Sýria vyhlásila, že je pripravená pokračovať v nepriamych mierových rokovaniach s Izraelom. USA medzitým predĺžili ekonomické sankcie voči Sýrii, ktoré na ňu uvalili v roku 2004
0.5
-1.0
-0.5
13-05-2009-Sýria a Libanon prehlbujú vojenskú spoluprácu
Sýrsky náčelník generálneho štábu gen. Ali Habib uskutočnil včera návštevu Libanonu, počas ktorej rokoval s libanonským prezidentom Michelom Suleimanom a gen. Jeanom Kahwajiom. Cieľom rozhovorov bolo dohodnúť detaily spolupráce medzi libanonskou a sýrskou armádou. Konkrétne má ísť zatiaľ o výmenu spravodajských informácií v rámci boja proti terorizmu, potieranie cezhraničného pašovania a spoluprácu na odhalení osudov libanonských vojakov, ktorí sú nezvestní od roku 1990 od bojov medzi sýrskou armádou a libanonskými jednotkami. Obe strany tiež podpísali spoločné vyhlásenie, v ktorom sa zaviazali spolupracovať voči spoločnému nepriateľovi – Izraelu.
0.5
1.0
1.0
12-05-2009-Iránsky odvolací súd prepustil americkú novinárku Roxanu Saberi
Iránsky odvolací súd včera rozhodol o prepustení americko-iránskej novinárky Roxany Saberi, ktorá bola odsúdená na osem rokov väzenia za údajnú špionáž pre USA. Jej trest bol zmiernený na dva roky väzenia podmienečne. Rozhodnutie súdu je pre mnohých prekvapením – niektoré zdroje uvádzajú, že za zmiernenie trestu sa mal zasadiť aj prezident Ahmadinedžád. Tento spor zvýšil už aj tak napäté vzťahy medzi Teheránom a Washingtonom. Za prepustenie Saberi sa zasadzoval aj prezident Obama.
1.0
-0.5
0.0
12-05-2009-Irán rozmiestňuje v Hormúzskej úžine rakety zem-vzduch
Podľa saudských zdrojov má Irán rozmiestňovať rakety zem-vzduch v priestore Hormúzskej úžiny. Má ísť o reakciu na údajnú prípravy Izraela a USA na útok na iránske jadrové zariadenia. Teherán mal susedné arabské krajiny varovať, že tento krok nie je zameraný proti nim.
0.0
2.0
0.0
11-05-2009-Irán a Čína do piatich rokov zvýšia vzájomný obchod na 50 mld.USD ročne
Počas včerajšej konferencie v Teheráne vyše 500 zástupcov čínskych a iránskych firiem podpísalo viacero dôhod, podľa ktorých by sa mal objem čínsko-iránskeho obchodu zvýšiť v priebehu piatich rokov na 50 mld. USD ročne. Čínske podniky by mali napr. investovať do iránskej železničnej infraštruktúry, baníckého a stavebného priemyslu. Iránsky minister zahraničných vecí Mottaki zdôraznil, že Čína je hlavným ázijským ekonomickým partnerom Iránu. Poukázal na to, že vzájomná obchodná výmena sa zvýšila zo 400 mil.USD v roku 1994 na 29 mld. USD v roku 2008. V posledných rokoch rástol objem obchodnej výmeny tempom 40% ročne.
0.0
-2.0
2.0
10-05-2009-Iracká vláda schválila export kurdskej ropy na svetové trhy
Iracká vláda dnes schválila export kurdskej ropy do tureckého prístavu Ceyhan. Export sa má oficiálne začať 1.júna v objeme 60 000 barelov denne. Prepravovaná ropa bude ťažená z pola Tawke. Zisk z predaja bude putovať do federálneho rozpočtu.
0.0
-1.0
1.0
09-05-2009-India medziročne zvýšila import ropy z Iránu o 9,5%
India zvýšila za posledný iránsky fiškálny rok import iránskej ropy o 9,5%. Do štatistík sa započítava viacero indických firiem. Najviac import zvýšila súkromná rafinérska spoločnosť Essar, ktorá v marci 2008 dohodla pravidelné dodávky na 53 000 barelov denne, avšak v období október 2008 - marec 2009 ich zvýšila na 100 000 barelov. Celkový import Indie medziročne vzrástol o 5,5%. Dodávky sa okrem Iránu zvýšili aj z Kuvajtu a Venezuely, kým čiastočne poklesol import zo Saudskej Arábie. Tá stále zostáva najväčším dodávateľom Indie s podielom 19,9%. Na druhom mieste je Irán so 16,6% a na treťom Irak s 11,2%.
0.0
-1.0
1.0
08-05-2009-USA očakávajú, že Izrael pristúpi k Zmluve o nešírení jadrových zbraní
Zástupkyňa americkej ministerky zahraničných vecí Rose Gottemoeller v OSN vyhlásila, že USA očakávajú, že Izrael pristúpi k „Zmluve o nešírení jadrových zbraní“ (NPT). Tieto slová predniesla vo svojom príhovore pred plánovanou konferenciou o revízii NPT, ktorá sa má konať budúci rok. Doterajšie americké vlády si takúto požiadavku voči Izraelu nekládli.
1.0
-1.0
-1.0
08-05-2009-Situácia v irackom poľnohospodárstve sa rapídne zhoršuje
Situácia v irackom poľnohospodárstve sa čoraz viac dramaticky zhoršuje. Dôvodom sú dlhodobé sankcie voči Iraku ešte z čias vlády Saddámu Husajna, bezpečnostná nestabilita od roku 2003 a najmä nedostatok štátnej podpory. Veľká časť poľnohospodárov je nútená opúšťať svoje farmy a hľadať si prácu v mestách – kde to ani zďaleka nie je jednoduché. Kým v minulosti bol Irak schopný zabezpečiť vlastnú potravinovú sebestačnosť a ešte dokázal vyvážať potraviny do okolitých krajín, dnes je odkázaný na import predovšetkým zo Sýrie a Iránu.
0.0
1.0
1.0
07-05-2009-Irán, Afganistan a OSN rokovali o probléme afganského narkobiznisu
Vysokí predstavitelia Iránu, Afganistanu a OSN rokovali spolu v Kábule o problematike pašovania narkotík z Afganistanu na svetové trhy. Irán sa zaviazal zvýšiť nákup afganských poľnohospodárskych produktov s cieľom motivovať afganských roľníkov, aby prestali s pestovaním maku. Ten je finančne omnoho výhodnejšou plodinou ako bežné plodiny alebo obilniny.
0.5
0.0
1.0
06-05-2009-Inšpektori IAEA v Egypte odhalili možné zneužívanie jadrového materiálu pre vojenské účely
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu priniesla správu, v ktorej sa uvádza, že jej inšpektori našli vo vzorkách z Egypta stopy obohateného uránu - na úrovni, ktorá je veľmi blízko hodnotám, ktoré sú bežné pri procesoch vývoja jadrových zbraní. Bližšie detaily zatiaľ uverejnené neboli a Káhira nezaujala žiadne oficiálne stanovisko. Nie je jasné, prečo agentúra tieto informácie prepustila na verejnosť práve v týchto dňoch. Inšpektori začali vzorky z Egypta skúmať po tom, ako v roku 2004 vyšlo najavo, že Káhira zatajila určité manipulácie s rádioaktívnym materiálom. Vzorky pochádzajú zo skúšobného reaktora Inshas, ktorý leží severne od Káhiry. Vyšetrovanie prípadu pokračuje. Zatiaľ sa nedá vylúčiť možnosť, že daný materiál mohol byť využívaný aj pre medicínske účely.
0.0
2.0
0.0
06-05-2009-
Irán a Irak sa dohodli na výstavbe niekoľkých cestných komunikácií spájajúcich obe krajiny.
0.0
0.0
0.5
06-05-2009-Nemeckí podnikatelia chcú viac investovať v Iráne
V Berlíne včera prebehla pod vedením Gerharda Schrodera konferencia „Nemeckej asociácie pre Blízky a Stredný východ“ (NUMOV), ktorej cieľom je zintenzívniť investičné aktivity nemeckých firiem v Iráne. Podujatia sa zúčastnili aj zástupcovia spoločností Siemens, ThyssenKrupp, Linde, BASF, Mercedes, Volkswagen atď. Spolu s manažérmi iránskych podnikov. Izraelské veľvyslanectvo v Nemecku vyjadrilo s konferenciou ostrý nesúhlas.
1.0
-1.0
0.0
04-05-2009-Irán kritizoval EÚ za vstupovanie do sporu so Spojenými arabskými emirátmi
Irán kritizoval EÚ a „Radu pre spoluprácu v Zálive“ (GCC) za ich minulotýždňové oficiálne stanovisko, v ktorom vyjadrili podporu Spojeným arabským emirátom v spore o tri ostrovy v Perzskom zálive. Na tie si dlhodobo robia nároky UAE. Sporné ostrovy boli v minulosti pod kontrolou Perzie, následne sa ich zmocnila Veľká Británia a v roku 1971 boli navrátené pod kontrolu Iránu. Teherán vyhlásil, že celý problém je možné riešiť na bilaterálnej úrovni.
-1.0
0.5
0.0
04-05-2009-
Irán a Vietnam podpísali dohodu o prehĺbení spolupráce v bankovom sektore. Ide o súčasť projektu výstavby 48 megawattovej elektrárne vo Vietname pod vedením iránskych expertov.
0.0
0.0
1.0
04-05-2009-V Iráne prebieha medzinárodná ropná konferencia aj za účasti západných firiem
V iránskom Shiráze od soboty prebieha medzinárodná ropná konferencia, ktorá je organizovaná v spolupráci s „Európskou asociáciou geológov a geoinžinierov“ (EAGE). Podujatia sa zúčastňujú aj zástupcovia koncernov Total, Shell a StatOil.
1.0
-0.5
0.0
04-05-2009-Izrael cvičí rezervistov pre prípad konfliktu s Iránom
Izraelské vzdušné sily (IAF) v týchto dňoch uskutočňujú rozsiahle cvičenia izraelských rezervistov. Hlavnou náplňou manévrov sú cvičenia s antibalistickými systémami Arrow a Patriot. V nasledujúcich mesiacoch Izrael plánuje s USA ďalšie veľké cvičenie, v rámci ktorého dôjde k otestovaniu najnovšieho systému Arrow 2.
0.0
1.0
0.0
04-05-2009-66% izraelských Židov je za útok voči Iránu
Podľa prieskumov verejnej mienky si 66% izraelských Židov želá, aby izraelské letectvo uskutočnilo útok na iránske jadrové zariadenia. 15% sa vyjadrilo negatívne a 19% nevedelo odpovedať. 75% z tých, ktorí podporujú útok na Irán nie sú ochotní zmeniť svoj postoj ani v prípade, ak by USA proti takejto akcii protestovali.
-2.0
2.0
-2.0
04-05-2009-Irak protestoval proti náletom iránskeho letectva voči kurdským dedinám
Iránske letectvo v nedeľu vykonalo nad Irakom nálety na pozície kurdských povstalcov zo „Strany pre slobodný život v Kurdistane“ (PJUK). Cieľom náletov boli dediny Kani Sief, Pashti Jomercy a Kara Sozi. Údaje o počte mŕtvych alebo zranených nie sú známe. PJUK má väzby na „Stranu kurdských pracujúcich“ (PKK), voči ktorej v severnom Iraku vedie bojové operácie turecká armáda. Irak včera proti operácii Iránu na jeho území ostro protestoval.
0.0
0.5
-1.0
02-05-2009-Bielorusko predá Iránu rakety Iskander-M
Bielorusko sa rozhodlo predať Iránu raketový systém Iskander-M. Jeho dolet je 310 míľ. Tento obchod je súčasťou prehlbujúcich sa vzťahov medzi Bieloruskom a Iránom.
-0.5
1.0
1.0
02-05-2009-Ahmadinedžá zrušil cestu do Brazílie
Iránsky prezident Ahmadinedžád odvolal bez udania dôvodu oficiálnu cestu do Brazílie, na ktorej ho malo sprevádzať 110 zástupcov zo 65 iránskych firiem. Cieľom návštevy malo byť prehĺbenie bilaterálnych obchodných vzťahov. Za zrušením návštevy má údajne stáť diplomatický nátlak izraela voči brazílskej vláde.
0.0
-1.0
1.0
02-05-2009-Hlavní podozriví z Haríriho vraždy prepustení na slobodu
Libanonský súd rozhodol o prepustení štyroch pro-sýrskych libanonských generálov, ktorí boli štyri roky vo väzbe kvôli obvineniu z vraždy bývalého premiéra Haríriho. Táto skutočnosť môže významne ovplyvniť výsledok nadchádzajúcich júnových parlamentných volieb v Libanone ako aj mocenského postavenia Sýrie, ktorá je obviňovaná zo zosnovania Haríriho vraždy.
1.0
1.0
0.0
02-05-2009-Muktada as-Sadr rokoval v Turecku o budúcnosti Iraku
Iracký šiítsky klerik Muktada as-Sadr sa predvčerom prvýkrát po dvoch rokoch objavil na verejnosti. Sadr navštívil Ankaru, kde rokoval s tureckým prezidentom Gulom a premiérom Erdoganom o budúcnosti Iraku. Sadr do Turecka pricestoval z Iránu, kde sa momentálne ukrýva.
1.0
-1.0
1.0
02-05-2009-Izrael pohrozil EÚ, aby prestala s kritikou jeho politiky voči Palestínčanom
Izrael pohrozil EÚ, že pokiaľ neprestane s kritikou novej izraelskej vlády vo veci mierových rokovaní s Palestínčanmi, Brusel môže byť vylúčení z celého mierového procesu. To bude mať podľa Izraela dopad na jeho mocenský vplyv v regióne. Tieto slová predniesol zástupca oddelenia pre európske záležitosti na izraelskom ministerstve zahraničných vecí Rafi Barak. Svoj výrok adresoval predovšetkým eurokomisárke pre vonkajšie vzťahy Benite Ferrero-Waldner. Premiér Netanjahu sa totiž doposiaľ nezaviazal k dvojštátnemu riešeniu konfliktu a podľa ministra zahraničných vecí Liebermana je mierový proces mŕtvy.
1.0
0.0
0.0
02-05-2009-
Vodca Hizballáhu Hassan Nasralláh vyhlásil, že Ban Ki-Moon zaťahuje OSN do konfliktu s Hizballáhom ako aj ďalšími aktérmi v regióne. Ide o reakciu na vyhlásenie Ban Ki-Moona, v ktorom odsúdil infiltráciu buniek Hizalláhu v Egypte. Nasralláh odsúdil skutočnosť, že generálny tajomník OSN nepoužil rovnako silné slová voči Izraelu, počas januárových bojov v Gaze.
-0.5
1.0
0.0
30-04-2009-Južná Kórea má v Iráne produkovať 2 000 autobusov ročne
Predstavitelia Iránu a juhokórejskej firmy „Maywan Bus Manufacturer Company“ včera podpísali zmluvu o výstavbe produkčnej linky v meste Arbil pre výrobu 2 000 autobusov ročne. Výrobná hala má byť podľa plánov dokončená v priebehu 12 mesiacov a do 18 mesiacov ju má opustiť prvých 800 strojov. Projekt má vytvoriť okolo 2 000 pracovných miest. Hodnota výrobnej linky má byť 30 mil.USD.
0.0
0.0
1.0
30-04-2009-Turecký oceliarsky gigant Kardemir sa chystá investovať 500 mil.USD v Iráne
Turecký oceliarsky gigant Kardemir sa chystá investovať 500 mil.USD v Iráne. Konkrétne má ísť o kontrakt o dodávku 20 000 ton materiálu na výstavbu železníc. Akcie firmy v posledných mesiacoch prudko rastú. Od začiatku tohto roka sa ich hodnota zvýšila o 20,9%.
0.5
-1.0
1.0
29-04-2009-Irán a Venezuela prehĺbia vojenskú spoluprácu
Ministri obrany Iránu a Venezuely rokujú tento týždeň v Caracase o prehĺbení vzájomných vzťahov v oblasti obrany. Iránsky minister obrany brigádny gen.Mostafa Najjar vykonal včera návštevu niekoľkých venezuelských základní. Ide o prvú návštevu iránskeho ministra obrany vo Venezuele od roku 1979.
0.0
1.0
0.0
29-04-2009-Irán a Turecko vytvoria do piatich rokov zónu voľného obchodu
Irán a Turecko podpísali predvčerom v Ankare protokol o zvýšení vzájomného obchodu na 20 mld.USD ročne v horizonte najbližších piatich rokov. Táto dohoda konkrétne zarhŕňa zavedenie preferenčných ciel, dohodu o voľnom pohybe tovarov a v poslednej fáze vytvorenie zóny voľného obchodu. V súčasnosti predstavuje turecký export do Iránu 1,87 mld. USD ročne kým iránsky export do Turecka 7,84 mld.USD. Väčšina iránskeho exportu tvorí zemný plyn.
0.5
-1.0
2.0
28-04-2009-Export zbraní na Blízky východ sa zvýšil od roku 2003 o 38%
Podľa švédskeho think-tanku „The Stockholm International Peace Research Institute“ sa v rokoch 2004-2008 zvýšil export zbraní na Blízky východ o 38% v porovnaní s obdobím 1999-2003. Najväčším importérom boli Spojené arabské emiráty (UAE), ktoré sú súčasne tretím najväčším svetovým importérom. UAE za sledované obdobie nakúpili 80 kusov bojových lietadiel F-16 a 50 francúzskych Mirage 2000-9. Z krajín regiónu sú teda UAE na 1.mieste v importe (34%), na 2.mieste je Izrael (22%) a na 3.mieste Egypt (14%). Do Iránu bolo predaných iba 5% všetkých zbraní. Najväčším regionálnym dodávateľom zostali USA (rovnako ako aj globálnym) pričom do oblasti predali 207 bojových lietadiel a vyše 5 000 high-tech bômb. Takýto stav môže vyostriť situáciu okolo iránskeho jadrového programu, keďže krajiny, ktoré z neho majú najväčšie obavy sa najviac za posledné obdobie vyzbrojovali.
0.0
2.0
0.0
27-04-2009-Iracké bezpečnostné sily zatkli vodcu "al-Kájdy v Iraku"
Irackým bezpečnostným silám sa cez víkend podarilo zatknúť vodcu "al-Kájdy v Iraku" Abu Omara al-Baghdadiho (jeho skutočné meno je Ahmad al-Mjamei). Iracké a americké jednotky medzitým začali ofenzívu proti predpokladaným pozíciám al-Kájdy v provincii Salahudin. Boje prebiehajú hlavne v okolí mesta Duluiyah, ktoré leží 90 km severne od Bagdadu.
0.0
-1.0
0.0
27-04-2009-Izrael údajne potopil v Červenom mori iránsku loď
Podľa egyptských zdrojov malo v priebehu uplynulých dvoch týždňoch v Červenom mori dôjsť k potopeniu iránskej lode, ktorá mala prevážať zbrane do Gazy. Zodpovednosť za jej zničenie zrejme nesie izraelské námorníctvo.
0.0
-1.0
0.0
27-04-2009-Teherán obvinil americké a izraelské tajné služby zo smrti iránskych pútnikov v Iraku
Ajatolláh Chameneí obvinil americké a izraelské tajné služby zo zodpovednosti za dva bombové útoky v Iraku, ktoré zabili viac ako 150 ľudí - z toho bola polovica iránskych pútnikov. Americké sily medzitým včera zadržali v irackom meste Kut na na juhovýchode od Bagdadu šesť osôb, ktoré majú prepojené na Irán a zodpovedné za pašovanie zbraní prívržencom Muktada as-Sadra.
0.0
1.0
0.0
26-04-2009-Turecko a Sýria zajtra uskutočnia prvé spoločné vojenské cvičenie v histórii
Turecko a Sýria zajtra uskutočnia prvé spoločné vojenské cvičenie v histórii. Do akcie majú byť zapojené pozemné sily a manévre prebehnú na turecko-sýrskom pohraničí.
0.0
-0.5
1.0
26-04-2009-Pri útoku kurdských povstalcov zahynulo 11 iránskych policajtov
11 iránskych policajtov bolo včera zabitých pri dvoch útokoch v západoiránskej provincii Kermanshah. Podľa vládnych zdrojov majú za útokom stáť povstalci zo "Strany za slobodný život v Kurdistane". Táto iránska skupina má údajne základne v severovýchodnom Iraku a spolupracuje s tamojšou PKK.
0.0
0.0
1.0
25-04-2009-Francúzsky Total bude asistovať Iránu pri ťažbe ropy v Perzskom zálive
Francúzsky energetický gigant Total podpísal s Iránom dohodu v hodnote 32 mil.Euro na poskytnutie technickej podpory pre ťažbu na ropnom poli Doroud. To sa nachádza v severovýchodnej časti Perzského zálivu jeho denná produkcia je zatiaľ 120 000 barelov.
2.0
-2.0
0.0
25-04-2009-Izrael a Čína rokovali o prehĺbení vzťahov
Čínsky minister zahraničných vecí Yang Jiechi na návšteve Izraela rokoval s prezidentom Peresom o prehĺbení bilaterálnych vzťahov. Tie by sa mali upevňovať najmä v oblasti poľnohospodárstva, energetiky a technológií. Jiechi ocenil postoj Izraela k otázke nezávislosti Taiwanu. Predmetom rokovaní bola aj otázka Iránu.
1.0
-1.0
-2.0
25-04-2009-Irán a Irak spojí nový ropovod
Irán a Irak sa dohodli na výstavbe ropovodu medzi mestami Abadan a Basra. Abadan leží iba 1,6 km od irackých hraníc. V tomto meste sa má denne spracovávať 200 000 barelov irackej ropy. Okrem toho obe strany dosiahli dohodu, podľa ktorej sa budú iránske firmy podieľať na výstavbe irackých rafinérií.
0.0
-2.0
2.0
22-04-2009-Irak a Sýria obnovia ropovod Kirkúk-Banyas
Premiéri Iraku a Sýrie dnes podpísali strategickú dohodu o bilaterálnej spolupráci. Jej súčasťou je aj plán na vytvorenie zóny voľného obchodu a obnovenie irackého ropovodu spájajúci Kirkúk so sýrskym prístavným mestom Banyas.
0.0
-0.5
1.0
22-04-2009-Irán a Čína prehĺbia priemyselnú spoluprácu
Iránska hliníkarska spoločnosť „Salco“ plánuje v spolupráci s čínskou SITIK implementovať projekt, ktorého cieľom je zvýšiť denný output hliníka v Iráne na 1 mil.ton denne. Súčasťou projektu sú aj ďalšie iránske spoločnosti.
0.0
0.0
1.0
21-04-2009-Palestínčania v Gaze trpia nedostatkom vody
Palestínčania v Gaze a v častiach Západného brehu trpia akútnym nedostatkom vody. V Gaze až 150 000 obyvateľov nemá vôbec žiadny prístup k vode z kohútika. Mnoho studní bolo zničených počas januárových bojov a odvtedy boli do Gazy vpustené len tri izraelské nákladiaky s materiálom na opravu vodovodnej siete. Títo ľudia sú závislí na nepravidelnom dovoze vody izraelskými cisternami.
0.0
0.5
0.0
21-04-2009-India bude monitorovať pakistansko-indické pohraničie izraelským satelitom
India vyniesla na orbit izraelský špionážny satelit, ktorý má monitorovať situáciu na pakistansko-indickom pohraničí. Ide o reakciu na posledný vývoj v napätých vzťahoch medzi Indiou a Pakistanom – predovšetkým po novembrových útokoch v Bombaji.
0.0
0.0
-0.5
20-04-2009-Turecko a Irán plánujú budovať závody na metanol a polyetylén
Turecká „Petrochemical Holding Corporation“ uzavrela predbežnú zmluvu s iránskou „NPC International Limited“ o spoločnom projekte závodov na výrobu metanolu (kapacita 1,65 mil.ton ročne) a polyetylénu (300 000 ton ročne).
0.5
1.0
1.0
20-04-2009-Ahmadinedžád vyvolal škandál na Konferencii OSN o rasizme
Iránsky prezident Ahmadinedžád dnes vyvolal škandál na „Konferencii OSN o rasizme“ v Ženeve, keď označil Izrael za najkrutejší rasistický režim. Viacero západných diplomatov po jeho prejave protestne opustilo prednáškovú sálu. USA a ďalších osem európskych krajín celé podujatie úplne bojkotujú kvôli obavám z neférového prístupu moslimských krajín voči židovskému štátu. Izraelský premiér Netanjahu medzitým v Jeruzaleme pri príležitosti spomienkových podujatí na Holokaust vyhlásil, že Izrael nedovolí „popieračom Holokaustu“, aby sa dejiny opakovali.
-0.5
1.0
0.0
20-04-2009-Prezidenti Švajčiarska a Iránu rokovali o bilaterálnych vzťahoch
Švajčiarsky prezident Hans-Rudolf Merz sa včera stretol s prezidentom Iránu Ahmadinedžádom, aby diskutovali o vzájomných energetických a ekonomických vzťahoch. Témou debaty bola aj aféra ohľadom americko-iránskej žurnalistky Roxany Saberi, ktorá bola v Iráne odsúdená na osem rokov väzenia za údajnú špionáž pre USA.
1.0
0.0
0.0
19-04-2009-Ozbrojené krídlo Fatahu prerušilo kontakty s Hizballáhom
„Brigády mučeníkov al-Aksá“, ktoré sú ozbrojeným krídlom Fatahu sa rozhodli prerušiť kontakty s Hizballáhom. Ide o reakciu na údajnú snahu Hizballáhu organizovať teroristické útoky v Egypte, čo je proti najvyšším záujmom palestínskeho ľudu. Doposiaľ totiž ozbrojené krídlo Fatahu na rozdiel od politického vedenia udržiavalo s libanonským hnutím kontakty.
0.0
0.5
0.0
16-04-2009-Iránsko-pakistanské vzťahy sa prehlbujú
Pakistan plánuje zriadiť špeciálnu pakistansko-iránsku medziparlamentnú skupinu s cieľom prehlbovať bilaterálne vzťahy.
0.0
0.0
1.0
16-04-2009-Irán získal status pozorovateľa v "Organizácii pre ekonomickú spoluprácu v oblasti Čierneho mora"
Irán získal status pozorovateľa v „Organizácii pre ekonomickú spoluprácu v regióne Čierneho mora“ (BSEC). Generálny sekretár organizácie Leonidas Krizantopulos povedal, že BSEC od Iránu očakáva kooperáciu najmä v oblasti energetiky a dopravy. Irán sa ako pozorovateľ bude môcť zúčastňovať zasadaní pracovných skupín pre obchod, bankovníctvo, dopravu, poľnohospodárstvo, zdravotníctvo, ekológiu a turizmus.
0.5
0.0
0.5
16-04-2009-
Palestínska samospráva oficiálne vyhlásila, že namiesto termínu „Palestínske územia“ bude pre Západný breh a Gazu používať názov „Okupovaná Palestína“. Dôvodom je snaha vzdorovať úsiliu Izraela psychologicky ovplyvňovať arabský politický slovník a politické myslenie, keďže termín „Palestínske územia“ je ideovou konštrukciou židovského štátu. Slovné spojenie "Okupovaná Palestína" je dlhodobo používané napr. al-Kajdou alebo Hamasom.
0.0
0.5
0.0
16-04-2009-Americko-iránska žurnalistka v Teheráne obvinená zo špionáže pre USA
Žurnalistka americko-iránskeho pôvodu Roxana Saberi bola v Iráne odsúdená na 8 rokov väzenia za údajnú špionáž pre USA. Americký prezident Obama vyjadril nad celým prípadom veľké znepokojenie.
-0.5
1.0
0.0
16-04-2009-V Libanone pokračuje odhaľovanie izraelskej špionážnej siete
V Libanone pokračuje zatýkanie osôb obvinených zo špionáže pre Izrael. V uplynulých dňoch bol zatknutý generál vo výslužbe Abid Alam a jeho synovec G.Alam. Podľa libanonských zdrojov sú tieto dve osoby súčasťou dobre organizovanej špionážnej siete. Generál Alam mal pre Izrael pracovať až 25 rokov. Hizballáh označil zatknutie Alama za veľký úspech libanonských bezpečnostných síl. Hamas taktiež zase obvinil desiatky žobrákov, ktorí sa potulujú po Gaze zo špionážnych aktivít v prospech židovského štátu.
0.0
1.0
0.0
15-04-2009-Audit iránskeho štátneho rozpočtu odhalil množstvo vládnych podvodov
Iránsky Auditórsky úrad našiel v štátnom rozpočte 2007-2008 1463 rôznych priestupkov a porušení predpisov. Iranian National Oil Company napr. neminula nič z pridelených 30 mil.USD, ktoré mala použiť na rôzne projekty. Ministerstvo dopravy zase dostalo príspevok 5 mil.USD bez súhlasu parlamentu. 1 mld.USD zisku z exportu ropy za rok 2006-2007 nebola navrátená do štátneho rozpočtu. 9% plynu vyťaženého v krajine zase nebolo vôbec nikde zaúčtovaných.
1.0
-2.0
0.0
15-04-2009-Traja muži prepojení na Hamas obvinení z pokusu o útok v Jordánsku
Jordánsky súd odsúdil na päť rokov odňatia slobody troch mužov, ktorí sú obvinení zo zosnovania plánu útoku na izraelské ciele v Jordánsku. Títo muži majú byť údajne prepojení na Hamas.
0.0
0.5
0.0
15-04-2009-Nemecká Bayerngas a indická Oil and Natural Gas Corp investujú v Iráne
Irán má v dohľadnej dobe podpísať kontrakty s nemenovanou európskou firmou a indickou štátnou Oil and Natural Gas Corp v hodnote 7 mld. USD. Európska firma by sa mala podieľať na skvapaľňovaní plynu v oblasti Lavan. Irán tu chce produkovať ročne 4 mil.ton skvapalneného plynu (LNG) ročne. Indická spoločnosť má zase investovať v oblasti Farzad. Irán zatiaľ neexportuje žiadny LNG, ale do roku 2014 chce s pomocou zahraničných partnerov produkovať 77 mil.ton ročne. Irán tiež podpísal dohodu s nemeckou Bayerngas, ktorá má Teheránu poskytnúť technológiu na skvapalňovanie plynu.
2.0
-2.0
1.0
15-04-2009-Najvyššií libanonský šiítsky duchovný verí v možnosť americko-iránskeho zmierenia
Najvyšší libanonský šiítsky duchovný, veľký ajatolláh Mohammed Hussein Fadllalah vyhlásil, že verí v možnosť spolupráce medzi USA a Iránom pri riešení regionálnych problémov. Zdôraznil však, že je veľmi málo pravdepodobné, že by sa z týchto dvoch krajín stali spojenci. Možnosť normalizácie vzťahov je ale reálna. Dodajme, že Fadllalah je mnohými analytikmi označovaní za neoficiálneho duchovného lídra Hizballáhu, hoci to táto šiítska organizácia verejne odmieta.
1.0
-1.0
0.0
13-04-2009-Iracký premiér na návšteve Moskvy
Iracký premiér al-Malíki podpísal v Moskve s premiérom Putinom komuniké, v ktorom Irak a Rusko vyzývajú medzinárodné spoločenstvo na vytvorenie nového medzinárodného poriadku – takého ktorý má mať multipulárnu povahu a rešpektovať princípy medzinárodného práva. Obe strany sa okrem toho dohodli na prehĺbení spolupráce v oblasti energetiky, hospodárstva a ozbrojených síl.
0.0
0.0
1.0
13-04-2009-V Iraku sa stupňujú útoky voči sunnitskej "Rade prebudenia"
Napätie v Iraku sa stupňuje kvôli poslednej sérii útokov na členov sunnitskej „Rady prebudenia“, ktorí pred dvomi rokmi v spolupráci s irackou vládou a americkou armádou. obrátili zbrane proti miestnej al-Kajde. Pri poslednom útoku v sobotu zahynulo trinásť členov tejto organizácie, ktorí prišli na vládnu vojenskú základňu po vyplatenie svojich miezd. Značná časť bojovníkov „Rady prebudenia“ však svoje mzdy od vlády nedostala niekoľko týždňov. Napätie sa tiež zvýšilo po tom, ako bol zatknutý jeden z vodcov „Rady“ – Sheik Maher. Doposiaľ nie je jasné, kto za Maherovým zatknutím stojí a kde sa momentálne nachádza. Viaceré zdroja uvádzajú, že zodpovednosť nesie iracká vláda, ktorá sa obáva, že „Rady prebudenia“ môžu ohroziť stabilitu krajiny po definitívnom odchode amerických vojsk v roku 2011.
0.0
2.0
0.0
13-04-2009-
Iránske islamské revolučné gardy obvinili Holandsko, že od roku 2005 podporovalo tajne snahy o zvrhnutie režimu. Konkrétne malo ísť o financovanie iránskych opozičných skupín a iránskych webových stránok s nemorálnym obsahom. Holandsko údajne na tieto účely vyhradilo 15 mil. euro.
-0.5
0.5
0.0
13-04-2009-Napätie v pakistanskom Balúčistane eskaluje
Situácia v pakistanskom Balúčistane sa v posledných dňoch ešte viac zhoršila. V regióne sa rozpútali nepokoje po tom, ako boli minulý týždeň zavraždení traja poprední lídri balúčskej komunity. Za vraždami má údajne stáť tajná služba pakistanskej armády.
0.0
0.0
1.0
13-04-2009-Hizballáh zrejme zodpovední za smrť štyroch libanonských vojakov
Štyria libanonskí vojaci boli dnes zabití pri útoku neznámych ozbrojencov na vojenskú hliadku v blízkosti mesta Zahle. Toto mesto sa nachádza v údolí Bekaa na východe krajiny a je baštou prívržencov Hizballáhu. Okrem toho sa v tejto oblasti vo veľkých množstvách pestuje ópium.
0.0
1.0
0.0
13-04-2009-Na Západnom brehu odhalený sklad zbraní Hamasu
Palestínske bezpečnostné zložky našli v bližšie nešpecifikovanom meste na Západnom brehu sklad zbraní a výbušnín. Tento sklad bol zriadený v interiéry mešity. Predpokladá sa, že zhabaný materiál patrí prívržencom Hamasu a Islamského džihádu.
0.0
1.0
0.0
11-04-2009-Hizballáh údajne plánoval teroristické útoky v Egypte
Egyptské bezpečnostné zložky zatkli 49 mužov, ktorí sú obvinení z prepojenia na Hizballáh a z plánovania teroristických útokov na egyptskom území. Títo muži mali tiež údajne zhromažďovať spravodajské informácie o turistických centrách na Sinaji s cieľom unášať izraelských turistov a spolupracovať s Hamasom pri pašovaní zbraní do Gazy. Do celého sprisahania je podľa egyptských úradov zapletený aj Irán - konkrétne dvaja zamestnanci iránskej satelitnej televízie.
0.0
2.0
0.0
10-04-2009-Izrael predá Rusku bezpilotné prieskumné lietadlá
Izrael sa rozhodol predať Rusku bezpilotné prieskumné lietadlá (tzv.drones) v hodnote 50 mil.USD.
1.0
-1.0
1.0
10-04-2009-Rusko vyzbrojí palestínske bezpečnostné zložky na Západnom brehu
Rusko predá Palestínskej samospráve na Západnom brehu 5 000 samopalov AK-47, 300 obrnených transportérov, 2 helikoptéry a veľké množstvá munície. Palestínsky prezident Abbas sa medzitým stretol s ruským premiérom Putinom, aby rokovali o možnej blízkovýchodnej mierovej konferencii, ktorá by sa mohla konať tento rok v Moskve.
1.0
-1.0
1.0
10-04-2009-Predstaviteľ Spojených arabských emirátov žiada o rozmiestnenie amerických jadrových zbraní v regióne
Nemenovaný predstaviteľ Spojených arabských emirátov pre agentúru Bloomberg povedal, že USA by mali v regióne rozmiestniť svoje jadrové zbrane s cieľom odstrašiť Irán, ktorý zrejme bude v najbližších rokoch vyzbrojený vlastnými jadrovými zbraňami. Washington odmietol na tento výrok oficiálne reagovať. Za tento nápad sa však počas svojej prezidentskej kampane zasadzovala súčasná ministerka zahraničných vecí Hillary Clinton.
0.0
1.0
0.0
10-04-2009-Rusko a Čína vyzývajú Irán na vyriešenie jadrovej krízy
Rusko a Čína vyzvali Irán, aby začal priame rokovania so skupinou 5+1 (USA, Veľká Británia, Francúzsko, Rusko, Čína, Nemecko). Moskva a Peking si podľa svojich oficiálnych vyhlásení želajú, aby Teherán jasne preukázal, že jeho jadrový program slúži výlučne mierovým účelom.
2.0
-2.0
-1.0
10-04-2009-Irán otvoril v Isfaháne závod na výrobu jadrového paliva
Irán včera otvoril v Isfaháne prvý závod na výrobu jadrového paliva. Počet centrifúg obohacujúcich urán mal podľa iránskej vlády dosiahnuť 7 000. USA v reakcii na to opätovne vyzvali Teherán, aby zastavil svoj jadrový program. Izrael zase medzitým požaduje jasný časový limit, pre vyriešenie iránskej jadrovej krízy.
-1.0
2.0
0.0
10-04-2009-V Bagdade demonštrovali desaťtisíce Sadrových prívržencov
V Bagdade sa zhromaždili desaťtisíce prívržencov šiítskeho klerika Muktada as-Sadra, aby protestovali proti americkej prítomnosti v Iraku. Sadr sa v súčasnosti nachádza zrejme v Iráne a poslednou vlnou demonštrácii chce zrejme ukázať, že stále disponuje veľkým vplyvom na šiítske masy. Analytici sa obávajú, že po odchode amerických jednotiek z krajiny na konci roka 2010 bude Irak uvrhnutý do nekontrolovaného chaosu. V posledných týždňoch sa miera násilností po dlhšom čase zvýšila.
0.0
2.0
0.0
08-04-2009-USA žiadajú vydanie čínskeho občana zodpovedného za predaj 15 ton špeciálneho hliníku do Iránu
USA včera uvalili sankcie na ďalších šesť iránskych firiem, ktoré majú byť zapojené do iránskeho jadrového a balistického programu. Americká prokuratúra taktiež požaduje zatknutie a vydanie manažéra čínskej firmy LIMMT Economic and Trade Co Ltd.menom Lee Fangwei, ktorý má byť zodpovedný za ilegálny predaj 15 ton špeciálneho hlíníka do Iránu. Lee mal pri transfere peňazí tiež zneužiť americké a európske banky.
-1.0
2.0
0.0
07-04-2009-Islamské revolučné gardy nasadené v Balúčistane proti povstaleckým silám
Bezpečnostná situácia na východe Iránu sa kvôli aktivitám balúčskych povstalcov stále zhoršuje - v meste Khash bol včera zavraždený miestny klerik a operačnú zodpovednosť v regióne majú namiesto policajných síl prebrať "Iránske islamské revolučné gardy".
0.0
0.0
2.0
07-04-2009-Izrael úspešne otestoval protiraketový systém schopný zostreliť iránsky Shahab-3
Izrael dnes na juhu krajiny úspešne otestoval antibalistický systém s názvom "Arrow 2", ktorý má byť schopný zostreliť iránsku raketu Shahab-3. Izrael systém vyvíja v spolupráci s americkým koncernom Boeing a americkou agentúrou pre protiraketovú obranu.
0.0
-3.0
0.0
07-04-2009-Hizballáh odsúdil útok na šiítsku mešitu v Pakistane
Hizballáh odsúdil bombový útok na šiítsku mešitu v pakistanskej provincii Punjab. Za posledné mesiace došlo k viacero podobným útokom, čo môže znamenať zhoršenie vzťahov medzi Iránom a Pakistanom.
0.0
0.0
-2.0
07-04-2009-Od 18.januára do Gazy prepašovaných 22 ton výbušnín
Izrael sa obáva, že Hamas plánuje vybudovať ešte rozsiahlejšiu sieť podzemných tunelov pre pašovanie zbraní do Gazy. Od 18.januára sa podľa izraelských tajných služieb malo do Gazy prepašovať 22 ton výbušnín, 45 ton materiálu pre výrobu trhavín a desiatky rakiet a mínometov.
-1.0
2.0
0.0
06-04-2009-Turecko podľa Obamu patrí do EÚ
Americký prezident Obama pred odletom na oficiálnu návštevu Turecka v Prahe vyhlásil, že Turecko podľa neho patrí do EÚ.
2.0
0.0
0.0
06-04-2009-Iránska námorná základňa v Eritrei zrejme zapojená do pašovania zbraní pre Hamas
Iránska námorná základňa v eritrejskej Assabe je zrejme zapletená do pašovania zbraní pre Hamas. Assab je prístavné mesto so 100 000 obyvateľmi a Irán tam má v posledných týždňoch dokončovať prípravy na vytvorenie základne pre príslušníkov pechoty, vojnové lode a tiež ponorky triedy Kilo. Izrael sa obáva, že Teherán by tam mohol nasadiť aj rakety dlhého doletu v prípade úspešného pokračovania jeho balistického programu.
-2.0
2.0
-2.0
06-04-2009-Odpáľenie severokórejskej rakety zvýšilo iránsko-izraelské napätie
Víkendové odpálenie severokórejskej rakety zvýšilo iránsko-izraelské napätie. Izraelskí analytici a komentátori zdôrazňujú, že pokiaľ medzinárodné spoločenstvo nebolo schopné zabrániť severokórejskému balistickému testu a definitívne zmraziť jeho jadrový program, rovnako neschopné bude aj v otázke Iránu. To nahráva do kariet tým frakciám v izraelských najvyšších kruhoch, ktoré preferujú preventívny úder na Irán.
0.0
3.0
0.0
06-04-2009-Sýrske poľnohospodárske aktivity ohrozujú vodohospodársku bezpečnosť Jordánska
Jordánsko obvinilo Sýriu z porušovania vzájomnej dohody o správe rieky Yarmouk, ktorá ústi do rieky Jordán. Sýria mala totiž na brehoch Yarmouku zvýšiť poľnohospodársku aktivitu, čo rapídne znížilo objem vody na priehrade Wihded. Súčasný prietok sa znížil z minuloročných 1 200 litrov za sekundu na 900 litrov. Dodajme, že Jordánsko patrí medzi 10 krajín sveta, ktoré trpia najväčším deficitom vody. Na tento rok to má činiť 500 mil. m3.
0.0
1.0
0.0
05-04-2009-Izrael sa možno napojí na plynovod South Stream
Turecko požiadalo Rusko o zvýšenie dodávok plynu cez plánovaný plynovod South Stream od roku 2015. Ruský premiér Putin taktiež rokoval s novým izraelským premiérom Netanjahuom o napojení Izraela na už existujúci turecký plynovod Samsun-Ceyhan, ktorý je súčasťou už existujúceho rusko-tureckého plynovodu Blue Stream.
-1.0
-2.0
2.0
05-04-2009-Irak obviňuje Irán a Turecko z nedostatku vody vo svojich riekach
Irak obviňuje Irán a Turecko z nedostatočnej kooperácie vo vodohospodárskej politike. Bagdad sa sťažuje, že jeho hlavné rieky Eufrat a Tigris nemajú dostatok vody. Dôvodom je, že Turecko a Irán na ich prítokoch vybudovali sieť priehrad a nereagujú na výzvy irackej strany, aby cez ne prepustili na iracké územie viac vody.
0.0
1.0
-1.0
05-04-2009-Rusko a Irán plánujú spoločnú výrobu osobných lietadiel
Rusko a Irán plánujú začať s projektom spoločnej konštrukcie ruských osobných lietadiel Tupolev Tu-204.
0.0
0.0
1.0
05-04-2009-Sýria chce získať späť Golanské výšiny akýmkoľvek spôsobom
Sýrsky prezident Assad vyhlásil, že jedného dňa dôjde k oslobodeniu Golanských výšin – či už silou alebo diplomatickými jednaniami. Dodal, že nevidí žiadny rozdiel medzi doterajšími izraelskými vládami, ktoré podľa neho nikdy netúžili po dosiahnutí mieru v regióne. Taktiež sa nechal počuť, že nevidí dôvody na prerušenie sýrskeho spojenectva s Iránom a Hizballáhom.
-2.0
2.0
0.0
05-04-2009-Iránsky prezident na prvej oficiálnej návšteve Kazachstanu
Iránsky prezident Ahmadinedžád zajtra pricestuje na prvú oficiálnu návštevu Kazachstanu. Témou rozhovorov má byť regionálna bezpečnostná spolupráca, práva na rybolov v Kaspickom mori a prebiehajúci projekt železnice, ktorá má spojiť Irán s Ruskom cez kazašské územie.
0.0
0.0
1.0
05-04-2009-Nórsky StatoilHydro zatiaľ neplánuje ďalšie investície v Iráne
Nórska spoločnosť StatoilHydro neplánuje zatiaľ ďalšie investície v Iráne, pokiaľ nedôjde k zlepšeniu vzťahov Teheránu so Západom. StatoilHydro sa v súčasnosti podieľa na výstavbe obrovských plynových zásobníkov v oblasti polí South Pars.
-1.0
0.0
0.0
02-04-2009-Hugo Chávez v Teheráne - Irán a Venezuela vytvoria investičnú banku
Venezuelský prezident Hugo Chávez dnes pricestoval na štvordňovú návštevu Iránu. Venezuela a Irán sa pred pár dňami dohodli na vytvorení spoločnej investičnej banky a tiež iránskej investícii do venezuelských ropných polí.
0.0
2.0
0.0
02-04-2009-Nemecké firmy rokujú s Iránom o zásobovaní vojenských jednotiek v Afganistane
Súkromné nemecké firmy vedú s Iránom rozhovory o možnostiach zásobovania nemeckých jednotiek v Afganistane cez iránske územie. Nemecká vláda sa však v tomto smere žiadnym spôsobom neangažuje.
2.0
-1.0
-1.0
01-04-2009-Jemen odsúdil na smrť dvoch svojich občanov za špionáž pre Irán
Jemen odsúdil na smrť dvoch svojich občanov, ktorí mali Iránu údajne 10 rokov predávať citlivé informácie.
0.0
1.0
0.0
01-04-2009-Európske vlády údajne vedú tajný diplomatický dialóg s Hamasom
Hamas oznámil, že viaceré európske vlády ho tajne kontaktovali s cieľom dosiahnuť diplomatické riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Medzi spomenutými boli Nórsko, Švajčiarsko a Francúzsko. Paríž mal údajne dokonca navrhnúť Hamasu, že nahradí Egypt ako hlavného mediátora v blízkovýchodnom mierovom procese.
1.0
-1.0
0.0
01-04-2009-Palestínsky prezident Abbás neverí Netanjahuovi vo veci mierového procesu
Palestínsky prezident Abbás sa nechal počuť, že nový izraelský premiér Netanjahu podľa neho nemá záujem na dosiahnutí mierového riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu. Najväčší pesimista je v súvislosti s Netanjahuovým zámerom pokračovať v osídľovaní Západného brehu.
-3.0
3.0
-3.0
01-04-2009-Nový izraelský premiér Netanjahu hovorí o možnostiach útoku na Irán
Novým izraelským premiérom sa stal Benjamin Netanjahu. Do jeho vládnej koalície vstúpila ďalšia pravicová strana – UTJ (United Torah Judaism). Koalícia je teda zložená z ľavicovej Strany práce, Netanjahuovho Likudu, a pravicových Shas, Yisrael Beiteinu a Jewish Home. V parlamente disponuje 74 kreslami zo 120. Netanjahu dnes vyhlásil, že Izrael bude možno nútený napadnúť Irán. Podľa jeho slov sú dve najväčšie výzvy amerického prezidenta Obamu zachrániť svet pred hospodárskou krízou a zabrániť Iránu získať jadrovú bombu.
-3.0
3.0
-3.0
30-03-2009-Iránski vedci zrejme asistujú Severnej Kórei pri príprave balistického testu
Skupina iránskych vodcov sa má podľa japonských zdrojov nachádzať v Severnej Kórei kde údajne asistuje pri príprave vypustenie kórejského satelitu na orbit. Vypustenie je naplánované na obdobie medzi 4. a 8.aprílom. Dráha letu rakety nesúcej satelit bude viesť ponad japonské územie. Viacerí odborníci sa však obávajú, že Severná Kórea namiesto vypustenia satelitu chce nad Japonskom otestovať raketu dlhého doletu Taepodong-2, ktorá je údajne schopná zasiahnuť až Aljašku.
-2.0
2.0
2.0
30-03-2009-Izraelskí exportéri čelia v Európe anti-izraelskému bojkotu
Izraelskí exportéri oznámili, že ich vývoz sa rapídne znížil v posledných týždňoch v dôsledku anti-izraelského bojkotu zo strany niektorých krajín. Konkrétne má ísť o Veľkú Britániu a škandinávske štáty. Tento problém postihol 21% exportérov. Hlavným dôvodom poklesu vývozu je však globálna hospodárska kríza. Celkovo je postihnutých až 66% izraelských firiem predávajúcich svoje produkty v zahraničí.
1.0
-1.0
0.0
30-03-2009-Sudánsky prezident al-Bašir pricestoval na summit "Ligy arabských štátov"
Sudánsky prezident al-Bašir pricestoval včera do Kataru na summit „Ligy arabských štátov“. Jednou z hlavných tém summitu má byť aj otázka Sudánu. Organizácia chce Západu vyslať jasný signál, že odsudzuje vydanie medzinárodného zatykača na al-Bašira.
-1.0
1.0
-1.0
29-03-2009-Americký prezident Obama chce vytvoriť "Kontaktnú skupinu pre Afganistan" za účasti Iránu
Americký prezident Obama navrhuje vytvorenie „Kontaktnej skupiny pre Afganistan“ za účasti Iránu. Súčasťou tohto zoskupenia by malo byť aj Rusko, Čína, stredoázijské štáty, krajiny Perzského zálivu a Pakistan.
1.0
-1.0
-1.0
29-03-2009-
0.0
0.0
0.0
29-03-2009-Rusko začne s dodávkou bojových lietadiel Mig-29 do Libanonu
Rusko začne čoskoro s dodávkou 10 bojových lietadiel Mig-29 do Libanonu. Ide o súčasť prehlbovania vojenských bilaterálnych vzťahov. K dohode došlo v decembri počas návštevy libanonského ministra obrany Eliasa Murra v Moskve.
0.0
0.0
1.0
28-03-2009-Egypt odsúdil zatykač na sudánskeho prezidenta
Sudánsky prezident al-Bašír uskutočnil štátnu návštevu Egypta, kde bol prijatý prezidentom Mubarakom. Egyptská vláda odsúdila medzinárodný zatykač na al-Bašíra, kvôli obvineniam z vojnových zločinov v Darfúre. Táto návšteva sa uskutočnila len pár dní potom, ako na verejnosť prenikli informácie, že sudánska vláda má byť zapletená do pašovania zbraní pre Hamas.
-1.0
1.0
-1.0
27-03-2009-Iránski Kurdi pridaní na americký zoznam teroristických skupín
USA pridali iránskych kurdských povstalcov z organizácie „PEJAK“ (Strana za slobodný život v Kurdistane) na zoznam teroristických skupín. „PEJAK“ má údajne spolupracovať s tureckou „PKK“ (Strana kurdských pracujúcich), ktorej základne sa nachádzajú na turecko-irackom pohraničí.
1.0
-1.0
0.0
27-03-2009-Výstavba arménsko-iránskeho plynovodu ukončená
Arménsko oznámilo, že výstavba 140 km dlhého plynovodu vedúceho z Iránu do arménskeho hlavného mesta Jerevan je vo finálnych fázach konštrukcie. Jeho kapacita je 10 mil.m3 plynu denne.
0.0
0.0
1.0
27-03-2009-V Bruseli prebehli prvé historické rokovania medzi Iránom a NATO
V bruselskej centrále NATO došlo k prvému historickému rokovaniu medzi Iránom a alianciou. Rozhovorov sa zúčastnil námestník generálneho tajomníka pre politické záležitosti Martin Erdmann a iránsky veľvyslanec pri EÚ Ali-Asghar Khaji. V nadchádzajúcich týždňoch by sa rozhovory mali zintenzívniť – ich predmetom bude otázka alternatívnych zásobovacích trás pre koaličné sily v Afganistane ako aj celkový vývoj v tejto krajine. Spomínané alternatívne zásobovacie trasy by mohli viesť cez iránske územie. Irán okrem toho prijal americkú pozvánku na medzinárodnú konferenciu o Afganistane, ktorá sa má konať v Hágu 31.marca. V súvislosti s Afganistanom Teherán oznámil, že plánuje investovať 150 mil.USD do zaistenia afgansko-pakistansko-iránskeho pohraničia. Práve cez túto oblasť prenikajú na Západ desiatky ton narkotík a operujú tu aj balúčski povstalci, z ktorých sú mnohí napojení na narkobiznis.
3.0
-3.0
-2.0
27-03-2009-Izrael úspešne otestoval protiraketový systém
Izrael úspešne otestoval antibalistický systém „Iron Dome“, ktorý je konštruovaný ako ochrana proti raketovým útokom Hamasu a Hizballáhu.
0.0
-1.0
0.0
26-03-2009-dfadfasdfdfasdfadfa
Na verejnosť sa dostali informácie, podľa ktorých existuje prepojenie Irán-Hamas-Sudán. Práve sudánska vláda má byť tiež zapletená do pašovania zbraní do Gazy. Počas januárovej Operation Cast Lead mali preto buď americké alebo izraelské lietadlá zaútočiť v Sudáne na konvoj prevážajúci zbrane. V pašovaní sa tiež majú angažovať aj členovia Hizballáhu a egyptskí beduíni, ktorí údajne podplácajú egyptské bezpečnostné zložky na hraniciach s Gazou.
-2.0
3.0
0.0
25-03-2009-
Irán a Arménsko včera odštartovali stavbu 300 km dlhého ropovodu, ktorý má prepravovať ropné produkty z mesta Tabríz do Arménska.
1.0
-1.0
1.0
25-03-2009-Turecko a Irak zvyšujú hospodársku spoluprácu
Turecký prezident Gul podpísal na návšteve Bagdadu dohodu o zvýšení turecko-irackého obchodu na 20 mld.USD ročne zo súčasnej úrovne 5 mld.USD. Dohoda tiež hovorí o tom, že Turecko má poskytnúť kapitál na rekonštrukciu Iraku. Bagdad má zase výmenou za to, exportovať ropu a plyn na svetové trhy cez turecké územie. Témou rokovaní bol aj spoločný postup voči kurdským povstalcom na iracko-tureckom pohraničí.
0.0
-2.0
2.0
25-03-2009-
V izraelskom meste Umm al-Fahm ležiacom na severe krajiny došlo včera k násilným zrážkam medzi Židmi a arabskými obyvateľstvom, ktorí tu tvoria väčšinu. Ide o výsledok vzrastajúceho napätia medzi Židmi a Palestínčanmi v celom Izraeli a na palestínskych územiach po januárových bojoch v Gaze.
-1.0
1.0
0.0
25-03-2009-
India a Izrael podpísali zmluvu za 2 mld.USD o nákupe izraelských rakiet zem-vzduch typu MRSAM.
0.0
1.0
-1.0
16-05-2009-Egypt zadržal veľké množstvá zbraní, ktoré mali byť prepašované do Gazy
Egyptské bezpečnostné sily zadržali pri hraniciach s Izraelom 266 rakiet, 51 mínometných granátov, 21 ručných granátov a 43 nášľapných mín. Tieto zbrane mali byť údajne prepašované do Gazy. Ide o ďalší úspech egyptských pohraničiarov. V marci sa im podarilo zhabať 5 ton cementu a 500 kg TNT, ktoré mali byť dodané Hamasu podzemnými tunelmi.
0.0
-1.0
0.0
24-03-2009-
Ekonomická situácia v Gaze sa neustále zhoršuje. Premieta sa to najmä do drastického zvýšenia ceny potravín.
-1.0
2.0
-1.0
24-03-2009-
Irán a Rusko podpísali kontrakt za 50 mil.Euro na dodávku parných kotlov pre tepelnú elektráreň na západe krajiny.
0.0
-1.0
1.0
22-03-2009-Turecko odmieta nátlak
Turecko odmieta akýkoľvek nátlak v súvislosti s požiadavkami na obmedzenie vzťahov s Iránom. Toto stanovisko mal zaujať Ahmet Davutoglu v rozhovore s americkými predstaviteľmi pred nadchádzajúcou návštevou Obamu v Turecku. Obhajoval taktiež projekt plynovodu Nabucco, ktorý podľa jeho slov bude nevyhnutne potrebovať aj iránsky plyn. Davutoglu je blízkym poradcom premiéra Erdogana a mnohí ho považujú za architekta tureckej zahraničnej politiky.
1.0
-1.0
1.0
22-03-2009-
Sýrsky prezident Assad v piatok pricestoval na oficiálnu návštevu Jordánska. Témou jeho rozhovorov s kráľom Abdullahom II.bola otázka arabskej jednoty. Ide o prvú Assadovu návštevu Jordánska za posledných päť rokov. Vzťahy medzi oboma krajinami sa v tomto období značne zhoršili.
1.0
-1.0
0.0
22-03-2009-
Irán plánuje tento rok zvýšiť export elektrickej energie do Turecka.
0.0
0.0
1.0
22-03-2009-
V izraelskom meste Haifa bol dnes prekazený pokus o bombový útok. Bezpečnostné zložky zaistili auto zaparkované pred nákupným strediskom, v ktorom sa nachádzali desiatky kilogramov výbušnín. K zodpovednosti sa prihlásila palestínska skupina „Slobodná Galileja“. Tá má byť údajne napojená na ozbrojené krídlo Fatahu – „Brigády mučeníkov al-Aqsá“.
-1.0
1.0
-1.0
20-03-2009-
USA vyšlú do Moskvy svojho zástupcu na summit Šanghajskej organizácie spolupráce o stabilizácii situácie v Afganistane. Summitu sa má zúčastniť aj Irán, ktorý je oficiálnym pozorovateľom tohto zoskupenia.
1.0
-1.0
0.0
20-03-2009-
Irak vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby našlo útočisko pre členov iránskej odbojovej skupiny MKO, ktorá sa od 80.rokov usilovala zvrhnúť iránsky teokratický režim. V súčasnosti sa 3 416 príslušníkov MKO nachádza vo vojenskom tábore Camp Ashraf pod dohľadom irackej armády. Teherán povolil bezpečný návrat pre tých členov MKO, ktorí „nemajú na rukách iránsku krv“. Mnohých čelných predstaviteľov však chce postaviť pred súd.
0.0
0.0
1.0
20-03-2009-
Predstavitelia Iránu, Pakistanu a Afganistanu sa v máji stretnú na summite v Teheráne, aby rokovali o vývoji situácie v regióne.
1.0
-1.0
2.0
19-03-2009-
Jordánsko oficiálne zakázalo činnosť zahraničných politických strán na svojom území. Ide najmä o opatrenie voči Hamasu, ktorého členovia operujú okrem Gazy aj na Západnom brehu. Hamas bol z Jordánska vyhostený v roku 1999. Dovtedy v Ammáne sídlilo jeho politické vedenie. V decembri kráľ Abdullah II.odvolal z funkcie šéfa tajnej služby Mohammad Dhabiho, ktorý mal údajne nelegálne väzby na Hamas.
0.0
1.0
0.0
19-03-2009-
„Iránske islamské revolučné gardy“ mali údajne v uplynulých dňoch zabrániť rozsiahlemu hackerskému útoku, ktorý mal za cieľ destabilizovať iránsky režim.
-0.5
1.0
0.0
19-03-2009-
Iránska vláda sa nedokáže dohodnúť s centrálnou bankou na výške úrokových sadzieb pre nový iránsky rok.
0.0
-1.0
0.0
19-03-2009-
Riaditeľ sekcie pre Blízky východ a severnú Afrika na francúzskom ministerstve zahraničných vecí Patrice Paoli rokoval s riaditeľom európskej sekcie iránskeho ministerstva zahraničných vecí Mehdim Safarim. Predmetom rokovaní bola spoločná stabilizácia Afganistanu a celého regiónu.
1.0
0.0
0.0
18-03-2009-
Bin Ládin vo svojej najnovšej audionahrávke apeluje na všetkých džihádistov, aby zintenzívnili svoje operácie v Jordánsku odkiaľ by sa mali presunúť do Západného brehu, čo by malo byť predohrou oslobodenia celej Palestíny. Viacerí odborníci sa nazdávajú, že úspech USA v bojoch proti bojovníkom al-Kájdy v Iraku bude motivovať viacerých extrémistov, aby sa realizovali na jordánskom území. V Jordánsku v posledných mesiacoch už existujú isté náznaky o zvýšenej aktivizácii buniek al-Kajdy. Bin Ládin kritizoval moslimských lídrov za to, že podľa neho sa dostatočne nesnažia o oslobodenie Palestíny. Medzi kritizovanými bol aj líder Hizballáhu Nasralláh.
0.0
1.0
0.0
18-03-2009-
Sýrsky minister zahraničných vecí Walid al-Moallem vyhlásil, že vzťahy medzi Sýriou a Iránom zostávajú naďalej na vynikajúcej úrovni a to napriek istému zbližovaniu sa Damasku so Západom a jeho arabskými spojencami.
-1.0
1.0
1.0
18-03-2009-
Iránsky minister ropného priemyslu Nozari povedal, že neistota ohľadom svetového dopytu po rope ohrozuje investičné a rozvojové projekty jednotlivých členských štátov OPEC-u.
0.5
-1.0
-1.0
18-03-2009-
Americký admirál James Stavridis vyhlásil, že Hizballáh mal zintenzívniť svoju aktivitu v Latinskej Amerike. Podľa jeho slov má byť zapletený do obchodu s narkotikami a to hlavne v pohraničných oblastiach Kolumbie, Argentíny, Paraguaja a Brazílie. Minister obrany Robert Gates sa zase nechal počuť, že sa viac obáva zvýšenej aktivity Iránu v Latinskej Amerike než presadzovania ruských záujmov v tomto regióne. Najmä Venezuela, Kuba, Ekvádor, Nikaragua a Bolívia totiž v posledných rokoch prehĺbili s Teheránom svoje vzťahy.
-1.0
2.0
0.0
18-03-2009-
Rusko dnes potvrdilo podpísanie zmluvy s Iránom o dodávke systému PVO S-300, ku ktorému došlo pred dvomi rokmi. Moskva však tvrdí, že kontrakt ešte nebol realizovaný. Izrael a USA sa obávajú, že S-300 v iránskych rukách by mohlo znamenať zmenu rovnováhy síl v regióne. Izraelské šance na úspech leteckého úderu voči iránskym jadrovým zariadeniam by sa tak vážne znížili.
0.0
2.0
2.0
18-03-2009-
Arménsky premiér Tigran Sargsian vyhlásil, že realizácia plánovaného projektu výstavby železnice medzi Arménskom a Iránom má strategický význam. Projekt by mala zrejme financovať aj Ázijská rozvojová banka. Železnica má mať dĺžku 470 km, jej výstavba potrvá päť rokov a náklady majú dosiahnuť výšku 1,2 mld.USD. Arménsko si od toho sľubuje zaistenie prístupu k moru a zlepšenie svojej hospodárskej pozície, keďže susedné Turecko a Azerbajdžan na neho uvalili vo viacerých sférach ekonomickú blokádu.
0.0
-0.5
1.0
17-03-2009-
V San Franciscu bol zatknutý iránsky podnikateľ, ktorý mal údajne prepašovať z amerického územia do Iránu 17 motorov Rolls-Royce vyrábaných pre bojové helikoptéry a niekoľko špeciálnych kamier používaných americkými bombardérmi.
-0.5
1.0
0.0
17-03-2009-
Marocké ministerstvo zahraničných vecí obvinilo Irán, že sa snaží prostredníctvom svojich mimovládnych organizácií v kraijne tajne implementovať šiítsku ideológiu. Maroko je totiž arabský štát sunnitského vyznania, ktorý pred pár dňami prerušil s Iránom diplomatické styky. Dôvodom boli vyhlásenia niektorých iránskych politikov, ktorí spochybnili nezávislosť susedného Bahrajnu.
-0.5
1.0
-1.0
17-03-2009-
Libanon včera prvýkrát v histórii otvoril v Sýrii diplomatické zastupiteľstvo.
0.5
-1.0
0.0
17-03-2009-
Iracký prezident Talabáni dnes v Turecku vyhlásil, že predstava vzniku nezávislého kurdského štátu je absolútne vylúčená. Práve v tomto čase turecká armáda zintenzívnila vojenské operácie voči kurdským ozbrojencom na turecko-irackom pohraničí.
0.0
-1.0
1.0
16-03-2009-
Irán a Rusko podpísali memorandum o swapovom obchode. Podľa dohody začne Gazprom dodávať turkménsky plyn do severného Iránu, výmenou za dodávky plynu z iránskych gigantických južných polí. Rusko zvažuje tiež možnosť začať s dodávkami iránskeho plynu do Európy.
2.0
-2.0
3.0
16-03-2009-
Minister zahraničných vecí Palestínskej samosprávy Riad Malki (Fatah) vyhlásil, že Palestínčania nebudú rokovať so žiadnou izraelskou vládou, ktorá bude pokračovať v osídľovaní Západného brehu a nebude sa snažiť o dosiahnutie dvojštátneho riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu. Tieto slová predniesol v Bruseli na rokovaní EÚ o situácii na Blízkom východe.
0.0
1.0
0.0
16-03-2009-
Zástupcovia Iránu a Južnej Kórei rokujú v Soule o prehĺbení spolupráce v oblasti práva a justície.
0.0
0.0
1.0
16-03-2009-
Predseda iránskeho parlamentu Larijani vo svojom liste prezidentskej kancelárii napísal, že Ahmadinedžádove návrhy dodatkov k štátnemu rozpočtu pre nový iránsky rok sú neústavné.
0.0
-1.0
0.0
16-03-2009-
Podľa iránskych zdrojov minimálne 30 balúčskych militantov zo skupiny „Jundallah“ zahynulo v bojoch s vládnymi silami na juhovýchode krajiny. Bojov sa mal zúčastniť aj vodca skupiny, Abdolmalek Rigi, ktorému sa však podarilo utiecť.
0.0
0.0
1.0
15-03-2009-
Turecko oznámilo, že v dohľadnej dobe začne obchodovať s Iránom a Ruskom vo svojej domácej mene – lire. Cieľom má byť zvýšiť vzájomnú obchodnú výmenu. Teherán zase plánuje presmerovať svoj import z Európy – namiesto štátov Perzského zálivu by väčšina obchodu s Európou mala prebiehať cez turecké územie.
1.0
-2.0
2.0
15-03-2009-
Iránsky minister zahraničných vecí Mottaki dnes pricestoval na dvojdňovú návštevu Saudskej Arábie. Témou rozhovorov s jeho saudským náprotivkom, princom al-Saudom, má byť zvýšené napätie medzi Iránom a arabskými štátmi, ktorého príčinou je hlavne vývoj izraelsko-palestínskeho konfliktu a údajné iránske snahy o dosiahnutie hegemónie v regióne.
0.0
-1.0
1.0
14-03-2009-
Čína a Irán podpísali kontrakt za 3,2 mld. USD na výrobu skvapalneného plynu v oblasti iránskych polí South Pars.
0.0
-2.0
3.0
14-03-2009-
USA odsúdili na päť rokov väzenia americkú občianku, ktorá mala prostredníctvom svojej singapurskej firmy cez Malajziu pašovať letecké súčiastky do Iránu. Tie zrejme mohli byť využité aj na vojenské účely.
0.0
1.0
0.0
14-03-2009-
Iránske a iracké ministerstvo vnútra vedú rozhovory o vytvorení spoločného úradu, ktorý by mal zefektívniť vzájomnú spoluprácu a informovanosť.
0.0
-1.0
1.0
14-03-2009-
Zástupca ministerky zahraničných vecí USA Matthew Bryza v Ankare vyhlásil, že USA nepovažujú za prijateľné, aby sa Irán podieľal na projekte plynovodu Nabucco. Európska komisia zase podľa predbežných návrhov zníži európsku dotáciu na projekt z 250 mil.eur na 200 mil. Negatívny vývoj ohľadom Nabucca bol v uplynulých dňoch podporený aj podpisom dohody medzi Ruskom a Maďarskom o výstavbe maďarskej vetvy plynovodu South Stream.
-2.0
1.0
2.0
14-03-2009-
Vodca Hizballáhu Nasralláh dnes vyhlásil, že jeho organizácia nikdy neuzná právo Izraela na existenciu. Ide o reakciu na vyhlásenie USA, že Hamas a Hizballáh by mali uznať Izrael ako suverénny štát – to má byť hlavnou podmienkou dosiahnutia mieru na Blízkom východe. USA tiež kritizovali rozhodnutie Veľkej Británie začať rokovania s politickým krídlom Hizballáhu.
-2.0
2.0
0.0
13-03-2009-
Irán a Azerbajdžan sa dohodli vybudovať železnicu spájajúcu iránske mesto Rasht s azerbajdžanskou Astarou. Ide o súčasť projektu INSTC, ktorý vznikol v roku 2001 a jeho cieľom je vytvoriť železničný koridor medzi Indiou a Ruskom, ktorý by po dokončení mohol ekonomicky konkurovať Suezskému prieplavu.
0.0
-2.0
2.0
13-03-2009-
Iránsky minister zahraničných vecí Mottaki sa zúčastnil dvojdňovej návštevy Arménska kde rokoval o potrebe zintenzívnenia vzájomných vzťahov s prezidentom Sargsyanom. Iránsky prezident Ahmadinedžád oficiálne pozval Sargsyana na návštevu Teheránu.
0.0
-0.5
1.0
13-03-2009-
Iracký prezident Talabáni vyzval členské štáty zoskupenia ECO, aby zintenzívnili investície v Iraku.
0.0
-1.0
1.0
13-03-2009-
Výstavba plynovodu vedúceho z Iránu do Pakistanu by sa zrejme mala začať v decembri 2009. Ide o projekt plynovodu IPI, od ktorého India asi odstúpi. Teherán tiež prisľúbil postaviť 70 km dlhé elektrické vedenie, ktoré by malo dopravovať iránsku elektrinu do Pakistanu.
0.0
-2.0
2.0
13-03-2009-
Irán podpísal kontrakty s dánskou firmou Haldor Topsoe a talianskou Technimont. Dánska spoločnosť má vybudovať komplex na výrobu metanolu v blízkosti gigantických plynových polí South Pars. Projekt má byť dokončený v horizonte štyroch rokov. Taliani sa zase majú podieľať na výstavbe závodu na výrobu pneumatík, produkovaných technológiou ESBR.Celková hodnota kontraktov predstavuje 1,2 mld.Euro.
2.0
-2.0
-1.0
13-03-2009-
Sociálna situácia sa má v Iráne v nasledujúcom roku zhoršiť, keďže niektorí ekonómovia očakávajú až 35% infláciu. Posledné výskumy ukázali, že sociálna nerovnosť sa za posledných 12 mesiacov prehĺbila aj keď nejde zatiaľ o alarmujúce čísla.
1.0
-1.0
0.0
13-03-2009-
Americký prezident Obama dnes predĺžil ekonomické sankcie voči Iránu o jeden rok. Povedal, že Irán naďalej predstavuje „výnimočnú hrozbu“ pre bezpečnosť a záujmy USA.
-2.0
3.0
0.0
13-03-2009-
Iránsky parlament včera schválil rozpočet vo výške 279 mld.USD. Ide o o výrazný pokles v porovnaní s minulým rokom, keď mal rozpočet hodnotu 307 mld.USD. Príčinou je vysoká inflácia (okolo 26%) a klesajúce príjmy, kvôli nízkym svetovým cenám ropy. Práve príjmy z exportu ropy tvoria až 80% príjmov Iránu. Rozpočet je zostavený pre nový iránsky rok, ktorý sa začína 21.marca.
1.0
-2.0
1.0
12-03-2009-
Najvyšší veliteľ NATO generál Craddock vyhlásil, že NATO by nemalo mať problém, pokiaľ by sa jeho jednotlivé členské štáty rozhodli zásobovať svoje vojenské jednotky v Afganistane cez iránske územie. Reagoval tak na problémy, ktoré aliancii vznikli kvôli rozhodnutiu Kirgizstanu ukončiť prenájom svojej leteckej základne pre americké a spojenecké sily.
2.0
-2.0
-1.0
12-03-2009-
V Teheráne sa včera uskutočnil summit prezidentov Iránu, Tadžikistanu a Afganistanu. Hlavnou témou bolo prehlbovanie trilaterálnej spolupráce a to najmä v oblasti obchodu, dopravy, vodohospodárstva a energetiky.
0.0
-2.0
2.0
12-03-2009-
Predseda zahraničnopolitického výboru hornej komory japonského parlamentu Kazuya Shimba vyhlásil, že USA by mali Irán rešpektovať ako regionálnu mocnosť, bez ktorej nie je možné riešiť viaceré problémy globálneho rozsahu. Zdôraznil pritom najmä energetický význam Iránu pre japonskú ekonomiku. Vyhlásil tak na stretnutí so šéfom sekcie pre Ďaleký východ a Pacifik iránskeho ministerstva zahraničných vecí Nematollahom Izadim.
1.0
-1.0
1.0
12-03-2009-
Pakistanský prezident Ali Zardari včera navštívil iránske mesto Mashhad na severovýchode krajiny, kde vzdal poctu pamiatke Imáma Rézu – významnej náboženskej postave v dejinách šítskych moslimov. Zardari sa tiež zúčastnil rokovaní s ajatolláhom Chameneím a navrhol výstavbu pomníka pre zavraždenú pakistanskú premiérku Benazir Bhutto. Ten by mal stáť práve v Mashhade.
0.0
-1.0
1.0
12-03-2009-
Iránsky parlament po súhlase ajatolláha Chameneího schválil zákon, ktorý umožňuje ženám dediť majetok po smrti svojich manželov. Ide o zásadný krok vpred v rámci zlepšovania postavenia žien v iránskej spoločnosti.
1.0
-1.0
-1.0
12-03-2009-
Irán sa rozhodol prijať pozvanie USA na konferenciu o budúcnosti Afganistanu, ktorá sa uskutoční 31.marca na Sardínii.
1.0
-1.0
-1.0
12-03-2009-
Saudská Arábia včera hostila prezidentov Sýrie a Egypta, ktorí sa rozhodli rokovať o zlepšení vzájomných vzťahov ako aj zintenzívnení spolupráce medzi arabskými štátmi regiónu. Analytici vnímajú túto iniciatívu ako snahu dostať Sýriu z iránskej sféry vplyvu. Detaily ohľadom výsledku rokovaní nie sú zatiaľ známe, saudské zdroje však uvádzajú, že má ísť o naštartovanie novej etapy v sýrsko-egyptských vzťahoch.
1.0
-1.0
-1.0
12-03-2009-
Hamas oznámil, že zasiahne proti palestínskym frakciám, ktoré porušujú prímerie s Izraelom a pokračujú v odpaľovaní rakiet na jeho územie. Ide predovšetkým o skupinu známu ako „Brigády Hizballáhu v Palestíne“. Príslušníci Hamasu vo februári zatkli jedného z členov tejto skupiny.
1.0
-1.0
0.0
11-03-2009-
Irán dnes bombardoval pozície kurdských rebelov v severnom Iraku. Ide o súčasť turecko-iránskej spolupráce voči kurdským skupinám PKK (Strana kurdských pracujúcich- Turecko) a PJAK (Strana za slobodný život v Kurdistane – Irán).
0.0
-2.0
2.0
11-03-2009-
BR OSN oznámila, že došlo k porušeniu zbrojného embarga uvaleného na Irán. Má za ním stáť cyperská loď Monchegorsk, ktorú zadržalo v Červenom mori americké námorníctov. Na jej palube sa nachádzal materiál určený na výrobu zbraní, ktorý smeroval do Sýrie. USA už vyzývajú BR OSN, aby učinila potrebné opatrenia.
-1.0
2.0
-1.0
11-03-2009-
Irán oznámil, že francúzsky energetický koncern Total nakoniec nebude zohrávať aktívnu úlohu pri ďalšom rozvoji plynových polí South Pars na juhu krajiny. Namiesto neho sa našiel ďalší investor, ktorého meno zatiaľ nie je známe. Dôvodom sú sankcie, ktoré Západ na Irán uvalil. Či sa však Total z projektu kompletne sťahuje iránska strana neoznámila.
-1.0
1.0
2.0
11-03-2009-
Irán dnes vyhlásil, že podporuje vstup Ruska do zoskupenia OPEC.
0.0
-1.0
2.0
11-03-2009-
Šéf amerických spravodajských služieb Dennis Blair včera pred senátnou komisiou vyhlásil, že Irán sa ešte definitívne nerozhodol, či jadrovú zbraň vyrobí, hoci pre túto eventualitu vyvíja potrebné spôsobilosti. Ide o veľmi rozdielny postoj v porovnaní s názorom izraelských spravodajských služieb, ktoré tvrdia, že Irán už prekročil "červenú líniu" ohľadom vývoja jadrovej zbrane.
-0.5
1.0
0.0
11-03-2009-
Iránsky duchovný vodca ajatolláh Chamenei dnes povedal tureckému prezidentovi Gulovi, že USA žiadnym spôsobom nemenia svoju politiku voči Iránu. Tiež nemajú byť vidieť žiadne náznaky, že by Washington oľutoval svoje doterajšie chyby vo vzťahoch k Teheránu. Turecko sa v poslednom období snaží pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi USA a Iránom.
-1.0
2.0
0.0
11-03-2009-
Izrael plánuje prepustiť 20 väznených militantov Fatahu, ktorí boli odsúdení za útoky na židovský štát. Ide zrejme o snahu politicky oslabiť Hamas. USA medzitým plánujú zase navýšiť finančnú podporu pre bezpečnostné zložky Fatahu o 70%. Konečná suma by sa mala pohybovať na úrovni 130 mil.USD ročne. Hamas medzitým obviňuje Fatah, že aj počas rokovaní o národnom zmierení pokračuje v zatýkaní prívržencov Hamasu na Západnom brehu.
-1.0
2.0
0.0
10-03-2009-
Irak včera vyhlásil, že má s Iránom problémy v súvislosti s demarkáciou spoločných hraníc a to napriek pokroku vo vzájomných bilaterálnych vzťahoch. Ide najmä o problém hranice v priestore kanála Shaat al-Arab, ktorý bol jedným z dôvodov vypuknutia iracko-iránskej vojny v roku 1980.
-0.5
1.0
-1.0
10-03-2009-
Najnovšie boje medzi balúčskymi povstalcami zo skupiny „Jundallah“ a iránskymi silami na východe Iránu si vyžiadali životy 16 rebelov a 6 povstalcov. Povstalci sa mali údajne pokúsiť spáchať bližšie neurčený teroristický útok v meste Tasuki. Ďalší útok dnes „Jundallah“ vykonal na výmenníkovú stanicu, pri ktorom zahynul jeden zamestnanec plynárni a ďalšieho povstalci uniesli ako rukojemníka.
0.0
0.0
1.0
10-03-2009-
Podľa najnovších prieskumov verejnej mienky by v prezidentských voľbách porazil Ismail Haníja z Hamasu súčasného palestínskeho prezidenta Abbása z konkurenčného Fatahu v pomere 47% ku 45%. V decembra sa Haníjova popularita pohybovala na 38%. Ak by však mohol proti Haníjovi namiesto Abbás kandidovať aj jeden z väznených lídrov Fatahu – Marwan Barghouti, získal by až 61% kým Hanija len 34%. Prieskumy ukazujú, že súčasná popularita Hamasu sa zvýšila z decembrových 28% na 33%.
-0.5
1.0
-0.5
08-03-2009-
Generálny sekretár ECO dnes oznámil plány na výstavbu železnice spájajúcej Teherán, Islamabád, Alma-Atu so severozápadným čínskym mestom Urumchi. Tieto informácie boli zverejnené pred 10.výročným summitom hláv členských štátov ECO, ktorého sa má zúčastniť aj iracký prezident Tallabání.
0.0
-1.0
2.0
08-03-2009-
Irán dnes úspešne otestoval novú raketu typu zem-vzduch, ktorá je schopná ničiť ciele do vzdialenosti 110 km. Súčasne má aj začať s montážou tejto novej zbrane na svoje bojové lietadlá.
0.0
2.0
0.0
07-03-2009-
Irán má v bagdadskej štvrti Sadr City postaviť 320-megawattovú tepelnú elektráreň. Okrem toho Irán pracuje v spolupráci s okolitými štátmi na vybudovaní dvoch ďalších elektrární v iných častiach Iraku. Taktiež sa zvažujú plány na vytvorenie elektrickej siete medzi Turecko, Sýriou, Irakom a Iránom.
1.0
-2.0
2.0
07-03-2009-
Irán a Hamas odsúdili vydanie zatykača na sudánskeho prezidenta al-Bašira, ktorý je obvinený z vojnových zločinov v sudánskom Darfúre.
-1.0
1.0
1.0
07-03-2009-
Irán a Srbsko oznámili, že plánujú podpísať dohodu o voľnom obchode. Srbské firmy by sa tiež mali podieľať na infraštruktúrnych projektoch v Iráne.
1.0
-1.0
1.0
07-03-2009-
Veľká Británia sa rozhodla nadviazať priamy dialóg s politickým vedením Hizballáhu.
3.0
-2.0
-2.0
04-03-2009-
Saudský princ Saud al-Faisal dnes v Káhire vyzval ministrov zahraničných vecí arabských krajín, aby sa zjednotili proti hegemonistickým snahám Iránu v regióne.
-1.0
2.0
-2.0
04-03-2009-
USA dnes uvalili sankcie na 11 firiem, ktoré majú byť prepojené na iránsku banku Melli. Tú USA, EÚ a Austrália označujú za jedného z hlavných sponzorov iránskeho jadrového programu.
-1.0
1.0
0.0
04-03-2009-
Stovky irackých sunnitov dnes protestovali proti návšteve bývalého iránskeho prezidenta Rafsandžániho v Iraku. Niektorí poprední sunnitskí lídri sa vyjadrili, že nikdy nezabudnú na to, čo Irán urobil irackým vojnovým zajatcom počas iracko-iránskej vojny. Negatívne sa vyjadril aj viceprezident Tariq al-Hashemi sunnitského pôvodu. Povedal, že Rafsandžáni nie je v Iraku vítaný a odsúdil iránske zasahovanie do irackých vnútorných záležitostí (najmä podporu šiítskym milíciám).
-0.5
1.0
0.0
04-03-2009-
Najvyšší veliteľ „Iránskych islamských revolučných gárd“ Jafari dnes vyhlásil, že izraelské jadrové zariadenia sú v dostrele iránskych rakiet. Dodal, že USA a Izrael nemajú dostatok síl ohroziť vojensky Irán.
-0.5
1.0
0.0
04-03-2009-
V Teheráne sa dnes začala medzinárodná konferencia o Gaze, na ktorú bolo pozvaných 80 zahraničných delegácií. Hlavnou témou je uplynulý konflikt medzi Hamasom a Izraelom. Ajatolláh Chameneí dnes vyhlásil, že jedinou možnosťou ako dosiahnuť slobodu Palestínčanov je pokračujúci odpor voči „sionistickému okupačnému režimu“. Tiež dodal, že Obama, ktorý sľuboval zmenu v zahraničnej politike nezmenil nič vo vzťahu USA voči izraelskej politike na palestínskych územiach. Iránsky prezident Ahmadinedžád zase povedal, že jediným cieľom Izraela je šíriť korupciu a agresivitu naprieč celým svetom. Podľa neho má sionizmus diabolské korene.
-1.0
1.0
0.0
03-03-2009-
Rusko sa dnes vyjadrilo, že má záujem začať s prepravou iránskeho plynu do Európy. Tiež zvažuje možnosť predaja iránskej ropy na burze v Petrohrade.
1.0
-1.0
2.0
03-03-2009-
Odborníci sa obávajú, že Irán by mohol zneužiť z Ruska dovážaný obohatený urán pre svoj kontroverzný jadrový program. Tento urán je určený pre ľahkovodný reaktor v Búšeri.
-0.5
1.0
-1.0
03-03-2009-
Afgánske bezpečnostné zložky na západe krajiny zachytili zbrane iránskeho pôvodu, ktoré mali byť údajne použité povstalcami v bojoch proti koaličným silám.
-1.0
1.0
-1.0
02-03-2009-
Turecko a Irán dnes podpísali dohodu o prehĺbení spolupráce v oblasti dopravy. Jej cieľom je podporiť vzájomnú obchodnú výmenu, ktorá by sa do roku 2011 mala dostať až na úroveň 20 mld.USD ročne. Predmetom rokovaní bol aj projekt železnice spájajúcej Turecko, Irán a Pakistan.
1.0
-1.0
2.0
02-03-2009-
Iránsky minister zahraničných vecí Mottaki rokoval v Gruzínsku o možnostiach prehĺbenia iránsko-gruzínskej bilaterálnej spolupráce.
1.0
-1.0
1.0
02-03-2009-
Predseda iránskej Rady expertov Hashemi Rafsandžáni dnes pricestoval na návštevu Iraku, kde má navštíviť šiítske svätyne a viesť bližšie nešpecifikované rozhovory s irackými náboženskými lídrami.
1.0
-1.0
1.0
01-03-2009-
USA sa obávajú, že nízke svetové ceny ropy budú mať negatívny vplyv na schopnosť Iraku vydržiavať vlastnú armádu a bezpečnostné zložky. Kvôli nízkym cenám ropy bolo odložené schválenie nového irackého rozpočtu.
0.0
1.0
0.0
01-03-2009-
USA a Veľká Británia obvinili Irán, že Talibanu dodal rakety SA-14 Gremlin, ktoré boli používané aj irackými povstalcami.
-1.0
1.0
0.0
01-03-2009-
Japonské ministerstvo hospodárstva oznámilo, že Irán bol tretím najväčším dodávateľom ropy pre japonské hospodárstvo za uplynulý rok. Konkrétne išlo o objem 15,85 mil.barelov. Na prvom mieste sa umiestnila Saudská Arábia a na druhom Spojené Arabské emiráty.
1.0
-1.0
1.0
01-03-2009-
Sýrsky premiér Mohammad Otri a iránsky viceprezident Parviz Davoodi spoločne vyhlásili na tlačovej konferencii v Teheráne, že budú plne podporovať trestné stíhanie izraelských lídrov za údajné vojnové zločiny v Gaze. Irán totiž chce presadiť vyšetrovanie udalostí v Gaze pred Medzinárodným trestným tribunálom. Otria je na návšteve Iránu z dôvodu rokovaní o prehĺbení bilaterálnych vzťahov a možnostiach vytvorenia spoločnej banky.
-1.0
2.0
0.0
01-03-2009-
Okolo 2000 šiítov dnes protestovalo v irackej provincii Diyala proti výsledkom januárových regionálnych volieb, v ktorých sa mali podľa vlastných slov stať obeťami volebného podvodu. V regionálnej rade sa im totiž podarilo získať len päť kresiel, kým doposiaľ ich mali dvadsať.
0.0
1.0
0.0
01-03-2009-
Irán a Pakistan rokovali o prehĺbení bezpečnostnej spolupráce v pohraničných oblasti. Ide najmä o potieranie pašovania narkotík a kooperáciu proti povstaleckým skupinám v Balučistáne.
0.0
0.0
1.0
27-02-2009-
Irán sa dnes ohradil voči prejavu americkej veľvyslankyne pri OSN Susan Riceovej, ktorá na zasadnutí Bezpečnostnej rady k problematike Iraku vyhlásila, že Obamova administratíva sa bude zo všetkých síl snažiť zastaviť iránsky jadrový program a prerušiť iránske sponzorovanie terorizmu.
-1.0
2.0
0.0
27-02-2009-
Izraelská vláda zverejnila dokumenty, podľa ktorých plánuje expanziu židovských osád na Západnom brehu. Plán počíta s vybudovaním 10 500 obytných jednotiek v šiestich osadách.
-1.0
1.0
0.0
27-02-2009-Irak má záujem na spolupráci s Iránom
Iracký prezident Talabáni na návšteve Teheránu vyhlásil spoločne s iránskym prezidentom Ahmadinedžádom, že prehlbovanie iracko-iránskych vzťahov nepozná žiadne hranice a je potrebné ich posunúť na čo najvyššiu možnú úroveň v politickej, bezpečnostnej a vojenskej oblasti. Talabáni vyzdvihol hlavne potrebu dobrých vzťahov v rámci trojuholníka Turecko-Irak-Irán.
1.0
-1.0
1.0
27-02-2009-
Rusko a Jordánsko podpísali predbežnú dohodu o spolupráci na jordánskom mierovom jadrovom programe. Jordánsko plánuje spustiť prvý jadrový reaktor do roku 2016.
1.0
-1.0
1.0
27-02-2009-
Palestínska militantná skupina „Brigády Hizballáhu v Palestíne“ sa včera prihlásila k zodpovednosti za dva raketové útoky na Izrael z Pásma Gazy. Táto organizácia sa podľa vlastných slov necíti viazaná dohodnutým prímerím medzi Izraelom a Hamasom.
-0.5
1.0
0.0
26-02-2009-
Jordánsko podpísalo predbežný kontrakt s austrálsko-britskou firmou Rio Tinto na ťažbu uránu. Jordánska vláda totiž plánuje spustiť mierový jadrový program a prvý reaktor by mal byť spustený do roku 2016. Ťažba uránu by mala prebiehať v Jordánsku, ktorého odhadované zásoby sú 80 000 ton.
0.0
1.0
0.0
26-02-2009-
V Saudskej Arábii protestujú stovky šiítov voči vláde. Demonštrácie sa začali kvôli incidentu z minulého týždňa, keď saudská náboženská polícia obvinila niekoľkých šiítov, že na jednom z cintorínov v Medine (kde sú pochovaní aj šiítski imámi) praktikovali náboženské rituály, ktoré mali údajne pohoršovať iných veriacich. Protesty však majú tiež súvisieť aj s tým, že kráľ Abdullah v rámci svojich vládnych reforiem nevyhradil žiadne vládne pozície pre zástupcov šiítskej minority. Irán už saudskú vládu v tejto súvislosti kritizoval.
-0.5
1.0
0.5
26-02-2009-
V Teheráne prebiehajú študentské nepokoje, za ktorými stoja poslucháči Teheránskej polytechnickej univerzity. Dôvodom je, že sa vláda rozhodla v priestoroch univerzity pochovať telesné pozostatky príslušníkov "Iránskych revolučných gárd", voči čomu študenti protestujú. Ich argumentom je, že si neželajú, aby boli na akademickej pôde prezentované a rozvíjané fundamentalistické idei. Okrem toho protestujúci požadujú, aby boli členovia dobrovoľníckych zborov Basj (mládežnícka organizácia Revolučných gárd)vykázaní zo všetkých univerzít.
0.0
-1.0
0.0
26-02-2009-
Maroko sa rozhodlo z Iránu odvolať svojho vyslanca v reakcii na výroky niektorých iránskych politikov, ktorí spochybnili suverenitu susedného Bahrajnu.
0.0
1.0
0.0
26-02-2009-
"Rada pre spoluprácu v Zálive" (GCC) ostro kritizovala postoj Iránu voči Bahrajnu a tiež neschopnosť Teheránu vyriešiť so Spojenými arabskými emirátmi problém troch sporných ostrovov, ktoré sú pod kontrolou Iránu.
-1.0
2.0
0.0
26-02-2009-
Izraelský minister obrany Ehud Barak vyhlásil, že Izrael počíta so všetkými možnými alternatívami pre riešenie iránskej jadrovej krízy. Ide o jasné pohrozenie použitia sily voči Teheránu. Tieto slová Barak predniesol v reakcii na prvé skúšobné spustenie ľahkovodného reaktora v Búšeri, na ktorého výstavbe sa podieľa aj Rusko. Irán okrem toho vyhlásil, že disponuje 6000 centrifúgami na obohacovanie uránu v meste Natanz a plánuje v priebehu roka inštalovať ďalšie.
-2.0
3.0
0.0
25-02-2009-
Javier Solana včera navštívil Sýriu, aby rokoval o možnostiach prehĺbenia ekonomickej spolupráce medzi Bruselom a Damaskom a riešenia problémov Blízkeho východu. Pred Solanom Damask navštívil aj francúzsky prezident Sarkozy a tiež členovia amerického Kongresu. Tieto rokovania jasne hovoria o istom zbližovaní Sýrie so Západom.
3.0
-3.0
-3.0
23-02-2009-
Spojené arabské emiráty oznámili, že plánujú rozsiahle investície do svojich ozbrojených síl. Konkrétne ide o kontrakt za 4 mld.USD s americkými firmami Lockheed Martin a Raytheon. Táto iniciatíva má byť podľa SAE reakciou na „regionálne hrozby“. Išlo teda o jasnú narážku na Irán.
-1.0
2.0
0.0
23-02-2009-
Izrael sa rozhodol prepustiť jedného z vodcov Fatahu menom Marwan al-Barghouti, ktorý bol v roku 2002 odsúdený na päťnásobné doživotie za plánovanie útokov na židovský štát. Oficiálne má ísť o dobré gesto voči palestínskemu prezidentovi Abbásovi. Viacerí však tento krok vnímajú ako pokus posilniť Fatah na úkor Hamasu.
0.0
1.0
0.0
23-02-2009-
Irán ostro kritizoval Pakistan za to, že nedokáže zabrániť masakrom šiítov v pohraničnej oblasti s Afganistanom, za ktoré je zodpovedný Taliban.
0.0
0.0
-1.0
23-02-2009-
Niektorí iránski politici navrhujú vytvorenie medzinárodného konzorcia pre obohacovanie uránu, ktoré by sídlilo v Iráne. Takýmto spôsobom by chceli vyriešiť krízu okolo iránskeho jadrového programu. S touto myšlienkou sa stotožňuje aj bývalý nemecký kancelár Schroeder, ktorý cez víkend rokoval s iránskou vládou.
1.0
-1.0
1.0
23-02-2009-
Irán začína s presunom časti svojho vojnového loďstva do medzinárodných vôd Indického oceánu. Cieľom má byť zaistenie bezpečnosti Hormúzskej úžiny.
-0.5
2.0
0.0
22-02-2009-
Ruský zástupca ministra zahraničných vecí Borodavkin oznámil, že Irán s najväčšou pravdepodobnosťou nebude v dohľadnej budúcnosti prijatý za člena Šanghajskej organizácie spolupráce. Odvolal sa na moratórium pre prijímanie nových členov, ktoré organizácia prijala v roku 2004.
2.0
-2.0
-3.0
22-02-2009-
EÚ prostredníctvom svojho českého predsedníctva odsúdila pokračovanie židovského osídlovania Západného brehu, ktoré podľa únie brzdí pokrok v mierovom procese.
0.0
0.0
0.0
22-02-2009-
Francúzsko má v máji otvoriť 500-člennú vojenskú základňu v Spojených arabských Emirátoch. Irán tento krok kritizuje, pretože podľa neho prispeje k zvýšeniu napätia a nestability v priestore Perzského zálivu.
-1.0
2.0
0.0
22-02-2009-
Šéf iránskeho Najvyššie vyšetrovacieho úradu Mostafa Pour-Mohammadi ostro kritizoval vládnu hospodársku politiku.
1.0
-1.0
0.0
21-02-2009-
Iránski reformisti oznámili, že vláda zablokovala v rámci krajiny prístup na dve webové stránky proreformného prezidentského kandidáta Mohamma Chatámiho. Má ísť o súčasť politického boja, kedy sa konzervatívne sily zaprisahali, že do prezidentského úradu nesmie byť 12.júna zvolený kandidát reformistov.
0.0
1.0
0.0
21-02-2009-
Šiítsky klerik Muktada al-Sadr vyhlásil, že zrejme bude podporovať premiéra Malíkiho, ktorého kandidáti zaznamenali v uplynulých regionálnych voľbách obrovský úspech. al-Sadr verí, že Malíkiho politika bude smerovať k zjednoteniu všetkých irackých frakcií. Dodajme, že v septembri 2007 32 poslancov spriaznených so Sadrom opustilo Malíkiho šiítsku koalíciu. Minulý rok zase Malíki tvrdo zakročil proti Sadrovým milíciám v meste Basra, ktoré sa vzopreli vládnej moci.
0.0
-1.0
0.0
21-02-2009-
Inšpektori IAEA vykonali testy na mieste zbombardovaného sýrskeho komplexu, ktorý mal údajne slúžiť pre vývoj zbraní hromadného ničenia. Predbežné výsledky ukázali, že na mieste sa nachádzajú stopy uránu, ktorý bol zrejme spracovávaný pre nelegálne účely. Výsledky však zatiaľ nie sú 100% a môže tiež ísť o stopy ochudobneného uránu z použitej izraelskej munície.
-1.0
1.5
-0.5
21-02-2009-
Najnovšia séria inšpekcií IAEA v iránskych jadrových zariadeniach preukázala, že Irán čiastočne znížil tempo obohacovania uránu. Podľa šéfa IAEA ide o politický krok, keďže Teherán sa zatiaľ snaží príliš nedráždiť nového amerického prezidenta Obamu. Obohacovanie však nebolo zastavené, čo je hlavnou požiadavkou západných mocností. Okrem toho nebol inšpektorom povolený prístup do všetkých zariadení. Napr. im nebolo umožnené vykonať testy v ťažkovodnom reaktore v Araku. Najnovšia správa IAEA o iránskom jadrovom programe bude začiatkom marca prejednávaná vo Viedni.
-2.0
3.0
-3.0
21-02-2009-
Izrael krátko delostrelecky ostreľoval južný Libanon v reakcii na raketu, ktorá dopadla do severného Izraela a zranila tri osoby. K zodpovednosti za útok sa zatiaľ nikto neprihlásil aj keď za ním s najväčšou pravdepodobnosťou stojí šiítsky Hizballáh.
-0.5
1.0
0.0
21-02-2009-
Mešita v iránskom meste Zahedan na východe krajiny sa v stredu stala cieľom bombového útoku, za ktorým zrejme stoja balúčski povstalci zo skupiny Jundallah. Útok si nevyžiadal žiadne obete na životoch.
0.0
0.0
1.0
21-02-2009-
Podľa oficiálnych iránskych údajov sa Irán stal v poslednom období najdôležitejšou tranzitnou krajinou pre pašovanie drog. Údajne až tretina narkotík distribovaných na svetové trhy prechádza cez iránske územie.
1.0
-1.0
1.0
21-02-2009-
Bahrajn sa rozhodol prerušiť rozhovory s Iránom ohľadom spoločného plynového projektu. Tento krok je reakciou, na vyhlásenia niektorých iránskych predstaviteľov, podľa ktorých je Bahrajn historickou súčasťou Iránu.
-1.0
2.0
0.0
21-02-2009-
Vrchné velenie „Iránskych revolučných gárd“ oznámilo štrukturálne zmeny v tejto organizácii, ktorých cieľom je lepšia pripravenosť voči nepriateľom.
-1.0
2.0
0.0
21-02-2009-
Prezidentský kandidát reformistov Mohammad Chatámi kritizoval pri návšteve spomienkových osláv iracko-iránskej vojny populistickú politiku súčasného prezidenta Ahmadinedžáda. Ten sa podľa Chatámiho snaží zneužiť historický odkaz vojny s Irakom pre vlastný politický prospech.
0.5
-1.0
0.0
21-02-2009-
Švajčiarsko obraňuje svoju dohodu s Iránom z marca 2008, ktorá počíta s dodávkami iránskeho plynu na 25 rokov s ročným objemom dodávok vo výške 5,5 mld.m3. Celý kontrakt má hodnotu 13,32 mld.USD a projekt by mal byť spustený v roku 2010. Švajčiarsko tvrdí, že je nezávislou krajinou a nepotrebuje pre svoje strategické rozhodnutia súhlas USA a Izraela.
1.0
-0.5
0.0
21-02-2009-
Generálny tajomník NATO Jaap De Hoop Schaefer povedal, že si vie predstaviť pozitívnu úlohu, ktorú by mohol Irán hrať pri stabilizácii Afganistanu. Dodal, že NATO zatiaľ neplánuje s Teheránom priame rozhovory na túto tému ale vyjadril odhodlanie zapojiť Irán do stabilizačných plánov.
1.0
-0.5
0.0
17-02-2009-
Iránska firma vyhrala tender vo výške 1,5 mld.USD na výstavbu bytových a obchodných komplexov v irackom meste Basra. Medzi Irakom a Iránom medzitým prebiehajú rozhovory s cieľom zvýšiť vzájomnú ročnú obchodnú výmenu na 5 mld. USD.
0.0
-0.5
0.0
17-02-2009-
Kuvajt odsúdil výroky niekoľkých iránskych politikov, ktorí minulý týždeň vyhlásili, že Bahrajn je súčasťou Iránskej islamskej republiky pričom spochybnili jeho arabský charakter. Kuvajt vyhlásil, že Teherán by sa mal zdržať podobných vyhlásení, pretože to môže viesť k pozastaveniu spolupráce medzi Iránom a "Radou pre spoluprácu v zálive" (GCC).
-0.5
1.0
0.0
16-02-2009-
Podľa spravodajských analytikov sa bezpečnostná situácia v iránskom Balúčistane čoraz viac zhoršuje. Dôkazom je prvý samovražedný útok, ktorý balúčskí povstalci 28.12.08 spáchali v meste Saravan na budovu iránskej protidrogovej jednotky. Situáciu vyostruje aj tvrdý postup Iránu, keď na jeseň bola zdemolovaná balúčska mešita a škola v meste Zabol. Dodajme, že balúčšski povstalci sú sunnitského vyznania a obviňujú Teherán zo sociálnej a ekonomickej marginalizácie ich regiónu. Dôležité je, že majú veľmi dobré väzby na pakistanské balúčšske odbojové skupiny. Teherán v rámci boja s povstalcami zintenzívňuje spoluprácu s Pakistanom, ktorý čelí podobnému problému v oblasti hraníc s Iránom.
0.0
0.0
1.0
16-02-2009-
Rusko plánuje pre tento rok zvýšiť dodávky zemného plynu do Turecka o 1,7 mld.m3. Štatistické údaje tiež ukazujú, že za rok 2008 sa objem vzájomného obchodu zvýšil na 30 mld. USD. Odborníci tiež predpokladajú zvýšenie vplyvu Moskvy na Turecko ohľadom výstavby plynovodu Blue Stream II. s cieľom predísť realizácii projektu Nabucco.
-1.0
0.0
1.0
16-02-2009-
Špeciálny americký vyslanec v Afganistane a Pakistane Richard Holbrook na svojej návšteve Kábulu povedal, že Irán by mal hrať pozitívnu úlohu pri stabilizácii Afganistanu. Odborníci vnímajú jeho rétoriku ako jasný náznak toho, že Washington si uvedomuje význam Iránu pre bezpečnosť celého regiónu.
0.5
-0.5
0.0
16-02-2009-
Americký generál David Petraeus (veliteľ USCENTCOM)povedal na tlačovej konferencii v Katare, že Irán poskytuje podporu bojovníkom Talibanu v Afganistane. Zdôraznil však, že táto podpora je obmedzeného rozsahu, keďže Teherán si neželá prílišné posilnenie Talibanu. Cieľom je však viazať americké sily v Afganistane. Okrem toho Irán má naďalej podporovať niektoré odbojové skupiny v Iraku.
-1.5
1.5
0.0
16-02-2009-
Irán a Turkmenistan podpísali dohodu, podľa ktorej má Irán investovať do rozvoja turkménskych plynových polí Bolutun. Časť vyťaženého plynu bude následne exportovaná do Iránu čím sa celkový import z Turkmenistanu zvýši na 10 mld.m3 ročne.
0.0
0.0
1.0
16-02-2009-
Irán v sobotu oznámil, že plánuje reformu svojich leteckých síl – protiletecká obrana sa má stať samostatnou zložkou ozbrojených síl Iránskej republiky. Podľa slov ajatolláha Chameneího má byť cieľom zvýšenie jej bojaschopnosti.
-0.5
2.0
0.0
14-02-2009-
Turkménsky prezident Berdymuhamedov na návšteve Iránu zdôraznil potrebu prehlbovania bilaterálnej spolupráce. Vyzdvihnutá bola hlavne dôležitosť vybudovania železnice vedúcej z Iránu cez Turkmenistan do Kazachstanu. Oznámené bolo tiež zintenzívnenie spolupráce v oblasti boja s extrémizmom, organizovaným zločinom, terorizmom a pašovaním narkotík. V decembri Irán a Turkmenistan podpísali dohody o justičnej spolupráci a vydávaní páchateľov trestných činov a podpísali memorandum o colných a pohraničných otázkach.
0.0
0.0
1.0
14-02-2009-
Iránsky minister zahraničných vecí Mottaki vo svojom prejave v španielskom parlamente ocenil prehĺbenie iránsko-španielskych ekonomických kontaktov. Taktiež vyzval Madrid na zintenzívnenie dialógu vo viacerých kľúčových otázkach a to predovšetkým ohľadom Afganistanu.
1.0
-0.5
0.0
14-02-2009-
V Bejrúte sa zhromaždili státisíce ľudí pri príležitosti 4.výročia zavraždenia bývalého premiéra Rafíka Haríriho, za ktorým údajne stojí Sýria. Predstavitelia anti-sýrskej vládnej koalície „14.marca“ vo svojich prejavoch vyhlásili, že Sýria je stále nepriateľom Libanonu a neustáva vo svojich snahách o získanie politickej nadvlády prostredníctvom hnutia Hizballáh. Podľa nich budú pre budúcnosť krajiny rozhodujúce parlamentné voľby 7.júna. Pri tejto príležitosti viacerí západní lídri vyzvali medzinárodné spoločenstvo na odhalenie páchateľov Haríriho vraždy. Dopomôcť má k tomu najmä medzinárodný súdny tribunál, ktorý bol pre vyšetrovaniu tohto prípadu zriadený a svoju činnosť má začať 1.marca.
-0.5
1.0
0.0
14-02-2009-
Iránsky minister zahraničných vecí Mottaki sa predvčerom stretol s lídrami irackého Kurdistanu. Rokovania prebehli v irackom kurdskom meste Arbil a ich predmetom bola najmä údajná podpora, ktorú irackí Kurdi poskytujú iránskym Kurdom z odbojovej skupiny „PEJAK“, ktorá usiluje o nezávislosť iránskeho Kurdistanu.
0.0
-1.0
0.0
13-02-2009-
Irán údajne dokončil výrobu vlastného systému PVO, ktorý je obdobou ruského S-300.
0.0
-0.5
0.0
13-02-2009-
Francúzska firma Total stále pokračuje v rozhovoroch o investícii do iránskych plynových polí.
1.0
-1.0
0.0
11-02-2009-
Cyperská loď obvinená z pašovania iránskych zbraní pre Hamas mala porušiť sankcie BR OSN. Dodajme, že loď bola zadržaná minulý týždeň americkým námorníctvom v Červenom mori.
-1.0
1.0
0.0
10-02-2009-
5 000 dôstojníkov iránskych dobrovoľníckych zborov Basij dostalo rozkaz, aby zintenzívnili boj proti podvratným snahám o zvrhnutie režimu. Členovia zborov sa majú aktivizovať hlavne vo všetkých štátnych inštitúciách aj súkromných podnikoch.
-0.5
1.0
0.0
10-02-2009-
Podľa prieskumov verejnej mienky v súčasnosti podporuje Hamas v Gaze len 27,8% Palestínčanov v porovnaní s 51,5% z novembra. Štatistiky tiež ukazujú, že popularita Fatahu po januárových bojoch v Gaze predčila popularitu Hamasu.
0.0
-1.0
0.0
10-02-2009-
Desaťtisíce Palestínčanov na Západnom brehu prostetujú proti Hamasu a vyzývajú na jednotu medzi Palestínčanmi.
0.0
-1.0
0.0
10-02-2009-
Odchádzajúci veľvyslanec USA v Iraku tvrdí, že Irán stále pokračuje v podporovaní odbojových skupín proti americkým silám.
-1.0
2.0
0.0
09-02-2009-
Úradné vyšetrovanie preukázalo, že iránska vláda je zodpovedná za únik 1,058 mld.USD zo špeciálneho ropného rezervného fondu. Vyšetrovanie má ďalej pokračovať. Táto kauza môže vážne zdiskreditovať Ahmadinedžáda pred prezidentskými voľbami.
1.0
-2.0
0.0
09-02-2009-
Iránska firma vyhrala indický tender na opravu šiestich ropných zariadení za 210 mil.USD.
0.0
0.0
1.0
09-02-2009-
Minister zahraničných vecí Veľkej Británie Milliband na stretnutí s Alim Larijánim v Mníchove povedal, že napriek vyškrtnutiu „MEK“ z európskeho zoznamu teroristických skupín sa postoj Londýna voči „MEK“ nemení.
1.0
-1.0
0.0
09-02-2009-
Irán v dohľadnej budúcnosti neplánuje uznať nezávislosť Južného Osetska a Abcházska.
1.0
-1.0
-1.0
09-02-2009-
Izrael oznámil, že si zrejme nebude v dohľadnej budúcnosti môcť dovoliť kúpiť od USA bojové lietadlá F-22, keďže ich cena sa vyšplhala z 50 mil.USD za kus až na 100 mil.USD. Práve o F-22 sa uvažovalo, že by mohli byť použité pri údere na iránske jadrové zariadenia.
0.0
-2.0
0.0
09-02-2009-
Egypt odmietol vpustiť štyroch právnikov „Amnesty International“ do Gazy s cieľom vyšetriť obvinenia, že sa Izrael na Palestínčanoch dopustil minulý mesiac vojnových zločinov.
0.0
1.0
0.0
09-02-2009-
Čínsky prezident Hu Jintao má zajtra začať trojdňovú návštevu Saudskej Arábie pričom má rokovať aj o prehĺbení spolupráce s organizáciou „GCC“ (Rada pre spoluprácu v Zálive), ktorej členmi sú Saudská Arábia, Bahrajn, Omán, Katar a Spojené arabské emiráty. Vzájomný obchod medzi Čínou a „GCC“ za rok 2007 dosiahol výšku 58 mld. USD a neustále ďalej rastie.
0.0
-1.0
2.0
09-02-2009-
Bývalý iránsky prezident Chatámi (1997-2005) oznámil, že bude kandidovať v prezidentských voľbách 12.júna. Od Chatámiho ako reformistu Západ očakáva isté zmiernenie napätia v prípade jeho volebného úspechu.
1.0
-1.0
0.0
09-02-2009-
Irán vyhlásil, že pracuje na výrobe ďalších štyroch satelitov. Západ sa obáva, že by mohli byť zneužité pre iránsky balistický program.
-2.0
2.0
-2.0
07-02-2009-
Pentagon sa nechal počuť, že pondelňajšie vypustenie iránskeho satelitu na orbit je dôvodom na vážne znepokojenie, keďže naznačuje intenzívnu prácu na iránskom balistickom programe.
-2.0
3.0
-2.0
07-02-2009-
Indická štátna spoločnosť Hindustan Petroleum Corp. Ltd. plánuje na roky 2009-2010 zvýšiť import ropy z Iránu na 3 mil. ton ročne z pôvodných 1 mil. ton.
0.0
0.0
1.0
08-01-2009-
Generál David Petraeus, ktorý velí CENTCOM-u (ústredné velenie pre Blízky východ a strednú Áziu) vyhlásil, že Irán a USA zdieľajú spoločné záujmy v otázke Afganistanu. Petraeus zdôraznil, že v záujme šiítskeho Iránu je stabilizácia Afganistanu, ktorému pred rokom 2001 vládlo radikálne sunnitské hnutia Taliban. Teherán taktiež zápasí s problémom pašovania ópia z afganskeho územia.
1.0
-1.0
0.0
07-02-2009-
Grécko v decembri zadržalo loď plávajúcu zo Slovinska, ktorá mala na palube prevážať oceľ vhodnú na výrobu raketových komponentov. Odberateľom ocele mal byť Irán. Včera túto správu priniesli grécke a izraelské médiá. Žiadne ďalšie detaily ohľadom majiteľa plavidla a nákladu zatiaľ zverejnené neboli.
-1.0
1.0
0.0
07-02-2009-
Indická firma Reliance Ltd. (najväčší indický konglomerát) má údajne pokračovať v dodávkach rafinovanej ropy do Iránu a to napriek nátlaku amerických kongresmenov. V januári údajne firma vyslala do Iránu tri lode – jednu s objemom 36 000 ton a dve s 27 000 – 30 000 ton. Hovorca Reliance odmietol na obvinenia reagovať.
0.0
-1.0
1.0
07-02-2009-
Izraelský minister obrany a predseda Strany práce Ehud Barak navrhol vybudovanie 48 km dlhého tunela medzi Západným brehom a Gazou. Jeho suma by sa mala pohybovať okolo 2-3 mld. USD. Tunel by mal byť nevyhnutnou súčasťou dvojštátneho riešenia izraelsko-palestínskeho konfliktu.
0.0
-1.0
0.0
07-02-2009-
Hamas minulý týždeň začal v Gaze vyplácať finančné kompenzácie rodinám, ktorých domy boli zničené počas 22 dňovej izraelskej vojenskej operácie. 4 000 Euro má dostať každá rodina, ktorej dom bol zničený. 2 000 Euro dostane rodina za poškodený dom, 1 000 Euro za každého zabitého rodinného príslušníka a 500 Euro za každého zraneného.
0.0
2.0
0.0
07-02-2009-
Kirgizská vláda sa rozhodla zrušiť americkú základňu v meste Manas v blízkosti hlavného mesta Biškek. Oficiálnym dôvodom je, že sa obe strany nedohodli na finančných podmienkach kontraktu. Zrušenie základne negatívne ovplyvní spojenecké operácie v Afganistane, keďže Manas slúži ako významný zásobovací uzol.
0.0
0.0
1.0
07-02-2009-
Podľa irackých štatistík miera násilností v kraji neustále klesá. Za január 2009 bolo v Iraku zabitých 189 ľudí, z čoho bolo 138 civilistov, 24 policajtov a 27 vojakov. Ide o najnižšie čísla od americkej invázie v marci 2003.
0.0
-1.0
0.0
07-02-2009-
Iránske ministerstvo obrany oznámilo, že armáda vyvinula nové systém PVO kalibru 100 mm. Vo vyhlásení o novom systéme zaznela aj narážka na možné využitie proti potencíálnemu útoku zo strany Izraela.
0.0
1.0
0.0
07-02-2009-
Iránska polícia za posledné dva týždne zadržala 14 pašerákov drog a 981 kg narkotík. Iránski predstavitelia vyhlasujú, že chcú postupne zintenzívňovať spoluprácu s Afganistanom pri boji proti pašovaniu narkotík smerom na západ.
1.0
-1.0
1.0
07-02-2009-
Irán sa rozhodol zatvoriť úrad British Council v Teheráne, ktorého činnosť označil za nelegálnu.
-1.0
1.0
0.0
07-02-2009-
Iracké regionálne voľby prebehli bez závažnejších násilných incidentov. Podľa predbežných výsledkov si najlepšie počínala koalícia šiítskych strán premiéra Malíkiho. Hojnú účasť zaznamenali aj v sunnitských oblastiach. Práve sunniti posledné parlamentné voľby v roku 2005 bojkotovali. Odborníci predpokladajú, že tieto voľby sú ďalším významným krokom k dosiahnutiu stability v Iraku.
0.0
-1.0
0.0
31-01-2009-
Egypt začal pozdĺž 14 km dlhých hraníc s Gazou inštalovať nové kamerové a na pohyb reagujúce systémy. Na prácach sa zúčastňujú aj odborníci z USA, Nemecka a Francúzska. Cieľom má byť zabrániť pašovaniu zbraní cez podzemné tunely do Gazy.
0.0
-1.0
0.0
30-01-2009-
Na summite o plynovode Nabucco v Budapešti nebol dosiahnutý žiadny výrazný pokrok, ktorý by posunul projekt vpred. Nemecko, Francúzsko a Taliansko, ktoré majú dobré energetické vzťahy s Ruskom totiž voči Nabuccu veľké sympatie neprejavujú. Spoločnosti OMV, MOL a Bulgargaz, ktoré sú členmi konzorcia Nabucco sa okrem toho prednedávnom pridali tiež k ruskému projektu plynovodu South Stream. EÚ zrejme projekt ani nebude priamo financovať ale poskytne na neho len pôžičky. Zatiaľ sa hovorí o sume 2 mld. Euro kým celkové náklady sa pohybujú až na úrovni 8 mld.Eur.
-1.0
0.0
0.0
30-01-2009-
Nemecká vláda sa po nátlaku zo strany USA rozhodla, že prijme opatrenia, ktoré veľkej časti nemeckých podnikov skomplikuje ba až znemožní obchodovanie s Iránom. Opatrenia by sa nemali týkať malých firiem. Táto správa už pobúrila podnikateľské kruhy, keďže vzájomná obchodná výmena s Iránom v posledných mesiacoch rástla.
-1.0
0.0
0.0
30-01-2009-
Iránska odbojová skupina MEK, ktorá sa v 80.rokoch pokúšala zvrhnúť iránsky režim bola tento týždeň vyškrtnutá z európskeho zoznamu teroristických skupín. Irán tento krok EÚ veľmi silne kritizoval. MEK je najsilnejšou opozičnou skupinou voči súčasnej teokratickej vláde Iránu a od roku 2002 stál tiež za odhalením viacerých skutočností o iránskom jadrovom programe.
-2.0
2.0
0.0
30-01-2009-
Egypt tento týždeň obvinil Irán, Hamas a Hizballáh zo zámerného vyvolávania napätia a konfliktu na Blízkom východe. Terčom kritiky sa stala aj katarská televízia al-Džazíra, ktorá sa podľa egyptského ministra zahraničných vecí Ahmeda Abdul Gheita snaží podrývať tradičnú úlohu Egypta, ako hlavného sprostredkovateľa medzi Izraelom a Arabmi. Tieto slová zazneli potom, ako Egypt rokoval v Kuvajte so Saudskou Arábiou o problémoch Gazy kým podobné rokovanie uskutočnil v Katare Irán so Sýriou.
0.0
1.0
0.0
30-01-2009-
Do Sýrie včera pricestoval prvý iracký veľvyslanec po 27 rokoch napätých vzťahov. V roku 1982 totiž Irak prerušil vzťahy so Sýriou, ktorá počas iracko-iránskej vojny podporovala Irán. Po páde Saddámu Husajna v roku 2003 sa obe krajiny začali postupne zbližovať.
0.0
-1.0
0.0
30-01-2009-
Iránsky prezident Ahmadinedžád vo svojom prejave povedal, že USA by sa mali ospravedlniť za posledných 60 rokov, počas ktorých škodili iránskemu ľudu. Ide najmä o zvrhnutie premiéra Mossadeka v roku 1953 a podporu Iraku v iracko-iránskej vojne. Ahmadinedžád tento týždeň oznámil, že bude kandidovať v prezidentských voľbách 12.júna.
-1.0
1.0
0.0
30-01-2009-
Turecký premiér Erdogan sa dostal do ostrej slovnej prestrelky s izraelským prezidentom Peresom na Svetovom ekonomickom fóre v Davose. Erdogan počas hádky Peresa obvinil zo smrti nevinných civilistov v Gaze. Podľa Erdoganových slov sa izraelskí politici v zabíjaní vyznajú. Ostrá výmena názorov, pri ktorej obaja muži na seba nediplomaticky zvyšovali hlas vyvolala v Davose škandál. Erdogan sa nechal počuť, že na Svetové ekonomické fórum sa na budúci rok nevráti.
-2.0
2.0
1.0
26-01-2009-
Egypt včera odmietol podpísať bezpečnostnú zmluvu s Izraelom o zabránení pašovania zbraní do Gazy. Podľa egyptskej vlády by takáto zmluva bola možná, len v prípade schválenia parlamentom. Ide o jasný dôkaz, že egyptský prezident Mubarak si nemôže z politických dôvodov dovoliť príliš zakročiť voči Hamasu. Mubarak je totiž pod silným tlakom domácej opozície a najmä islamistického Moslimského bratstva.
0.0
2.0
0.0
26-01-2009-
Izraelská centrálna banka oznámila, že krajinu v roku 2009 čaká ekonomická stagnácia. Hospodárstvo by malo rásť len tempom 0,2% a o prácu by malo prísť zrejme 46 000 ľudí. Export sa zníži o 6,9% a výdavky domácnosti porastú len o 1,1%. Príčinou ťažkostí je svetová finančná kríza ale aj vojenské operácie v Gaze, ktoré zaťažili izraelskú ekonomiku. Viacerí odborníci tvrdia, že v prípade pokračujúcich operácií v Gaze by izraelské hospodárstvo utrpelo ešte väčšie škody.
0.0
-2.0
0.0
25-01-2009-
Podľa indickej ministerskej správy môže India čeliť závažným energetickým problémom pokiaľ nedôjde k výstavbe plynovodov IPI (Irán-Pakistan-India) a TAP(Transafganský plynovod). Správa upozorňuje na skutočnosť, že v roku 2012 bude krajina zrejme čeliť nedostatku plynu v objeme 33 mil.m3. Pre riešenie tohto problému bude kľúčové zrealizovať najmä projekt IPI, ktorý čelí problémom kvôli zhoršeným pakistansko-indickým vzťahom. Problémom projektu TAP je zase fakt, že južný Afganistan je stále pod kontrolou Talibanu.
0.0
-1.0
1.0
25-01-2009-
Telekomunikačná firma Emirates Telecommunications Corp so sídlom v Spojených arabských emirátoch oznámila, že hodlá v Iráne preinvestovať 4-5 mld. USD počas najbližších piatich rokov. Spoločnosti dnes iránska vláda udelila licenciu.
1.0
-1.0
1.0
25-01-2009-
Irán vyhlásil, že sa stavia proti výstavbe akéhokoľvek ropovodu na dne Kaspického mora, ktorý by mal prepravovať ropu z Kazachstanu do Azerbajdžanu. Irán namiesto toho podporuje projekt ropovodu Neka-Jask, ktorý by mal prepraviť ropu z Kazachstanu, Azerbajdžanu, Turkmenistanu a Ruska cez prístav Neka na kaspickom pobreží do prístavu Jask v Ománskom zálive.
-1.0
1.0
2.0
25-01-2009-
Podľa západných zdrojov Irán začína pociťovať nedostatok uránu pre svoj jadrový program. Tento nedostatok nie je schopný dostatočne vykryť z vlastných uránových baní, preto sa odborníci domnievajú, že sa v blízkej budúcnosti môže obrátiť na krajiny ťažiace urán vo veľkom – napr. Kazachstan alebo Uzbekistan. Veľká Británia, Francúzsko a Nemecko mali údajne začať s diplomatickým tlakom na producentov uránu, aby nespolupracovali žiadnym spôsobom s Iránom na jeho jadrovom programe.
2.0
-1.0
0.0
25-01-2009-
Podľa nemenovaných iránskych zdrojov mala iránska vláda klamať pri oficiálnych výpočtoch miery nezamestnanosti. Do štatistiky mali byť zahrnuté aj ženy v domácnosti aj študenti, vďaka čomu sa vylepšili čísla, keďže prezident Ahmadinedžád tvrdí, že nezamestnanosť sa pohybuje okolo 12,5%. Skutočná úroveň sa vraj pohybuje okolo 20%. Táto skutočnosť poukazuje na nedostatky Ahmadinedžádovej hospodárskej politiky na čo môže vážne doplatiť pri prezidentských voľbách 12.júna.
1.0
-1.0
0.0
24-01-2009-
Turecký premiér Erdogan v Bruseli pohrozil, že Turecko môže odstúpiť od projektu výstavby plynovodu Nabucco, pokiaľ EÚ urýchlene neotvorí vyjednávania o energetickej kapitole v rámci prístupových rokovaní. Tento problém by mal byť v nadchádzajúcich dňoch predmetom rokovaní na summite Nabucco v Budapešti.
-1.0
1.0
1.0
24-01-2009-
Turecko a Irak oznámili, že zintenzívnia vzájomnú spoluprácu voči kurdským povstaleckým skupinám. V súvislosti s tým sa dohodli na vytvorení "Vysokej rady strategickej spolupráce", ktorá má spravodajsky spolupracovať aj s USA. Táto skutočnosť naznačuje ďalšie zbližovanie krajín, ktoré v poslednom období prehlbujú svoje vzťahy s Iránom. Teherán do budúcna zrejme bude mať tiež záujem na spolupráci voči Kurdom, keďže tiež čelí vlastným problémom s kurdskou menšinou, aj keď v zásadne nižšej miere ako Irak a Turecko.
0.0
0.0
1.0
23-01-2009-
Palestínčania už mali údajne začať s obnovovaním zničených tunelov medzi Gazou a Egyptom, ktoré okrem dodávok potravín slúžia aj na pašovanie zbraní. Tento fakt naznačuje možnosť, že napätie medzi Izraelom a Hamasom sa bude naďalej stupňovať. Blízkovýchodné kvarteto (USA,EÚ,OSN,Rusko) odmietlo návrh Hamasu na priame rokovanie. Kvarteto naďalej trvá na tom, že podmienkou rozhovorov je uznanie Izraela.
0.0
1.0
0.0
20-01-2009-
Veľká Británia a Francúzsko majú vyvíjať tlak na členské štáty EÚ, aby Únia prijala tvrdšie sankcie voči Iránu. Sankcie by mali byť zamerané na iránsky ropný priemysel a tiež zakázanie činnosti pre iránske banky Saderat a Mellat. Tie doposiaľ vyvíjajú svoju činnosť na území Únie. Mnohé členské štáty sú údajne zatiaľ proti – Rakúsko, ktorého OMV podpísala s Iránom dohodu o investícii do iránskych plynových polí ale tiež Španielsko, Grécko a Cyprus. Nemecko je zase v tejto otázke rozdelené, keď kancelárka Merkelová podporuje tvrdšie sankcie voči čomu vystupuje minister zahraničných vecí Steinmeier.
1.0
-1.0
0.0
20-01-2009-
Irán obvinil v OSN Izrael, že počas operácií v Gaze používal fosforovú muníciu, čo je jasné porušenie Ženevského dohovoru o zákaze chemických zbraní z roku 1925.
0.0
1.0
0.0
20-01-2009-
Iránsky prezident Ahmadinedžád sa má 27.januára zúčastniť slávnostnej prezentácie novej satirickej knihy o Holokauste, ktorú vydáva radikálna študentská organizácia. Okrem satirických textov má kniha obsahovať aj 52 karikatúr.
0.0
1.0
0.0
20-01-2009-
Iránsky Úrad pre civilné letectvo oznámil, že v prípade zrušenia sankcií zo strany USA má záujem o nákup lietadiel od spoločnosti Boeing. Hovorca úradu dodal, že americké sankcie sú nelogické keďže ukracujú Boeing o obrovské zisky.
1.0
0.0
0.0
20-01-2009-
Irán oznámil, že medzi štyrmi mužmi zatknutým kvôli údajnému pokusu o prevrat sú dvaja prominentní iránski doktori. Širší okruh ľudí zapojených do sprisahania mal zahŕňať ďalšie prominentné osoby vrátane módnych návrhárov, športovcov, duchovných a akademikov. Podozrivé sú najmä tie osoby, ktoré istý čas trávili v USA. Podľa iránskej vlády mali sprisahanci s podporou USA vyvolať v krajine sériu demonštrácií a občianskych nepokojov.
-1.0
2.0
0.0
20-01-2009-
Iránska vláda už začala s implementáciou svojho rozhodnutia zakročiť proti všetkým firmám podnikajúcim v Iráne, ktoré majú väzby na Izrael. Predmetom vyšetrovania sa stala firma, ktorá vyrába nápoj Zam-Zam (obdoba Coca-Coly). Niektoré neoficiálne zdroje uvádzajú, že ďalšími cieľmi môžu byť firmy Nestlé, Benneton a Coca-Cola. Pred továrňou Nestlé sa už konali protesty iránskych radikálov.
-1.0
1.0
1.0
18-01-2009-
USA a Spojené arabské emiráty predvčerom podpísali zmluvu o spolupráci na mierovom jadrovom programe. Podľa kritikov môže tento krok prispieť k naštartovaniu jadrového zbrojenia v regióne čím sa zvýši napätie v oblasti. Ďalším argumentom je, že USA si týmto ešte viac pripútajú Spojené arabské emiráty, ktoré budú mať väčšiu tendenciu vystupovať voči mocenským ambíciám Iránu.
0.0
1.0
0.0
18-01-2009-Čína tajne podporuje iránsky balistický program
Podľa investigatívnej reportáže Wall Street Journal mali Spojené arabské emiráty v septembri 2008 zadržať čínsku loď údajne prevážajúcu špeciálne kovy do Iránu v rozpore so sankciami OSN. Vyšetrovanie prípadu ukázalo, že iránska firma ABAN Commercial & Industrial Ltd. si mala od čínskej Advanced Technology & Materials Co. Ltd. objednať 30 ton wolfrámovej medi, ktorá sa dá použiť na výrobu rakiet. Sprostredkovateľom obchodu mala byť Liaoning Industry & Trade Co. Ltd., ktorá sa k prípadu odmieta vyjadriť. Čínska strana tvrdí, že s celou záležitosťou nemá nič spoločné. Irán zatiaľ žiadne stanovisko nezaujal. Do aféry sú údajne zapojené aj európske banky Lloyd’s TSB, Barclay’s, Deutsche Bank a Credit Suisse, ktoré mali spolu s talianskou pobočkou iránskej banky Sepah zabezpečovať finančné transakcie pre Teherán. Experti však upozorňujú, že wolfrámová meď sa dá využiť v rôznych priemyselných odvetviach a zatiaľ nie je žiadny priamy dôkaz, že ho Irán chcel použiť v rámci svojho balistického programu.
-2.0
2.0
1.0
18-01-2009-
Riaditeľ „Národnej spravodajskej služby“ Mike McConnel sa pre médiá vyjadril, že tretí syn Osámu bin Ládina Saad bin Ládin sa údajne presunul z Irán do Pakistanu. V Iráne bol zadržiavaný od roku 2003 a prednedávnom bol buď z neznámych dôvodov prepustený alebo sa mu podarilo utiecť. Podľa amerických zdrojov je zodpovedný za sprostredkovanie komunikácie medzi al-Kájdou a špeciálnymi jednotkami iránskych revolučných gárd – Quds. Saad mal s ďalšími mužmi riadiť niektoré bunky al-Kájdy z iránskeho územia. Konkrétne ide o Muhammada Raba al-Sayid al-Bahtiytia, Mustafu Hamida a Ali Saleh Husaina. Tito traja muži mali byť podľa amerických spravodajských služieb spojkou medzi al-Kájdou a iránskym režimom. Saad má byť okrem iného zodpovedný za útok na americkú ambasádu v Jemene v roku 2007 alebo útok na synagógu v Tunise v roku 2002. Podľa niektorých expertov mali niektorí členovia al-Kájdy dostávať výcvik od libanonského Hizballáhu, ktorý je financovaný Iránom.
-1.0
2.0
0.0
18-01-2009-
Radikálny predseda „Rady strážcov“ ajatolláh Ahmad Jannati sa počas piatkovej modlitby vyjadril, že by si veľmi želal, aby niekto zastrelil izraelskú ministerku zahraničných veci Tzipi Livni. Počas modlitieb tiež ostro kritizoval Baracka Obamu, za jeho mediálne vyjadrenia ako je pre neho „dôležité nájsť vhodné zvieratko pre svoju dcéru“. Jannatiho vyjadrenia však nereprezentujú oficiálne stanovisko iránskej vlády.
0.0
1.0
0.0
17-01-2009-
Predseda iránskeho parlamentu Ali Larijáni v Istanbule rokoval s tureckým premiérom Recep Tayyip Erdoganom. Obidvaja spoločne vyzvali na okamžité prímerie v Gaze a ocenili spoločný prístup svojich krajín v otázke celej krízy. Turecko napriek tomu zaujalo voči Izraelu zmierlivejšie stanovisko, keďže Irán vyzýva na ropné embargo voči židovskému štátu a tiež požaduje súdenie členov izraelskej vlády za "vojnové zločiny".
1.0
0.0
1.0
17-01-2009-
Podľa prieskumov verejnej mienky 79% Američanov je proti vojenskému zásahu voči Iránu kvôli jeho jadrovému programu. 43% si želá, aby nová Obamova administratíva začala priame rokovania s Ahmadinedžádom a jeho vládou. 39% sa zasadzuje za tvrdšie ekonomické sankcie. Prieskum sa uskutočnil pre pro-izraelský think-tank Israel Project.
1.0
-1.0
0.0
16-01-2009-
Irán bude investovať 1 mld.USD do ropných rafinérií na Srí Lanke. Cieľom je zvýšiť ich produkciu na 100 000 barelov denne.
0.0
-1.0
1.0
16-01-2009-
Irán a Pakistan mali podpísať memorandum o otvorení pobočky iránskej Exportnej banky v Pakistane. V súvislosti s tým majú obe strany ešte viesť niekoľko pracovných rokovaní.
0.0
0.0
1.0
16-01-2009-
Irán vyjadril nesúhlas so spustením televízneho vysielania BBC v jazyku Farsi. Podľa iránskych predstaviteľov môže toto vysielanie ohroziť národnú bezpečnosť krajiny.
-1.0
0.0
0.0
16-01-2009-
Irán a Čína podpísali dohodu o investícii do ropných polí Severný Azadegan, ktoré ležia v západnej iránskej provincii Khuzestan. Celý projekt má hodnotu 1,76 mld.USD. Tieto polia majú rezervy v objeme asi 6 mld. barelov a sú schopné produkovať 75 000 barelov denne po dobu 25 rokov.
0.0
0.0
2.0
16-01-2009-
Podľa prieskumov univerzity v Tel Avie 94% izraelských Židov podporuje operáciu v Gaze. 70% si myslí, že pozemná invázia bola nevyhnutná a 80% je proti prímeriu s Hamasom, pokiaľ Izraelu nebude zaručená bezpečnosť.
0.0
2.0
1.0
16-01-2009-
Predstavitelia Iránu, Sýrie, Kataru, Libanonu a Alžírska sa dnes v katarskej Dohe stretli na rokovaniach o konflikte v Gaze. Katar oficiálne prerušil diplomatické styky s Izraelom. Sýrsky prezident Asad zase oznámil, že nepriame mierové rokovania s Izraelom sú "mŕtve". Toto stretnutie bojkotovali Saudská Arábia, Egypt a Jordánsko, keďže plánujú v Kuvajte zorganizovať vlastný summit, čo ešte viac prehĺbi rozkol v moslimskom svete. Iránsky prezident Ahmadinedžád opätovne vyzval moslimské krajiny na prerušenie všetkých kontaktov s Izraelom.
-2.0
3.0
1.0
14-01-2009-
Rusko a Turecko minulý týždeň ukončili spoločné námorné cvičenie v Stredozemnom mori. Z ruskej strany sa cvičenia zúčastnili lietadlová loď Admirál Kuznetsov a torpédoborec Admirál Levčenkov. Lode sa po skončení cvičenia vrátili k plneniu svojich úloh v oblasti Stredozemného mora.
0.0
0.0
1.0
14-01-2009-
Iránske ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že o pár dní sa začne proces so štyrmi Iráncami obžalovanými z pokusu o prevrat za podpory USA. Bez ohľadu na to, či sú obvinenia pravdivé, môže tento proces negatívne ovplyvniť prípadné naštartovanie rozhovorov Teheránu a Washingtonu.
0.0
1.0
0.0
13-01-2009-
USA včera odmietli vyradiť iránsku odbojovú skupinu MEK zo zoznamu teroristických skupín. MEK sídliaca v Iraku stojí za sériou teroristických útokov na území Iránu a predstavuje jednu z hlavných opozičných síl voči súčasnému iránskemu režimu.
1.0
0.0
0.0
12-01-2009-Bush mal zamietnuť izraelskú žiadosť
Americký prezident Bush mal údajne zamietnuť izraelskú žiadosť o povolenie na letecký úder na iránske jadrové zariadenia. Namiesto toho sa rozhodol pre stratégiu diplomatického nátlaku a zlepšovania implementácie uvalených sankcií, ktoré majú za cieľ poškodiť iránske hospodárstvo a zastaviť jeho progres v jadrovom programe. Tieto informácie priniesol New York Times s odvolaním sa na nemenované vojenské a politické zdroje.
1.0
-1.0
2.0
12-01-2009-
Niektorí vedúci predstavitelia Hamasu vyhlásili, že neuznávajú autoritu palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása, ktorému sa podľa ich interpretácie malo skončiť funkčné obdobie 9.januára. Fatah však tvrdí, že podľa volebného zákona z roku 2005 sa majú prezidentské voľby konať až o rok spolu s voľbami do samosprávy. Táto politická roztržka môže vážne prispieť k ďalšej destabilizácii situácie.
0.0
1.0
0.0
12-01-2009-Hizballáh a Egypt sa vzájomne obviňujú
Egypt a Hizballáh sa dostali do mediálnej prestrelky, keď vedenie Hizballáhu ostro odsúdilo odmietnutie Káhiry plne otvoriť hraničný priechod s Gazou. Vodca Hizballáhu Nasralláh označil Egypt za "spolupáchateľa izraelských zločinov". Egyptská vláda zareagovala, že Hizballáh sa snaží presadzovať vlastné (a tiež iránske) záujmy, ktoré destabilizujú región. Egyptský minister zahraničných vecí Abul Gheit tvrdo kontroval, keď vyhlásil, že "niektoré médiá, jednotlivci a štáty sa rozhodli vyhlásiť Egyptu vojnu - a egyptský ľud je pripravený sa brániť".
0.0
1.0
0.0
12-01-2009-
Jordánsky premiér Nader Dahabi včera oznámil, že jeho vláda zvažuje prerušenie diplomatických stykov s Izraelom kvôli pokračujúcej izraelskej ofenzíve v Gaze. Jordánsko sa už dva týždne zmieta v pouličných demonštráciách proti izraelskej politike voči Palestínčanom. Jordánsko je spolu s Egyptom jedinou arabskou krajinou, ktorá s Izraelom podpísala mierovú zmluvu.
0.0
1.0
0.0
12-01-2009-
Indonézia a Sýria dnes požiadali OSN na prijatie tvrdšej rezolúcie, ktorá by zastavila izraelskú ofenzívu v Gaze. Obe krajiny vyjadrili nesúhlas s izraelským ignorovaním rezolúcie BR OSN č.1860, ktorá pred štyrmi dňami Izrael a Hamas vyzvala na zastavenie bojov.
0.0
0.0
1.0
11-01-2009-
Po celej Európe sa konajú protesty proti izraelskej ofenzíve v Gaze pričom v niektorých mestách ako Atény mali aj násilný priebeh. Hoci sa viacero demonštrácií konalo aj na podporu Izraela, verejná mienka v Európe v prevažnej miere nesúhlasí s izraelskou stratégiou voči Palestínčanom. Odzrkadľujú to najmä články v najvplyvnejších európskych denníkoch.
1.0
-1.0
0.0
11-01-2009-Hamas odpálil rakety na Izrael
Hamas dnes odpálil na Izrael dve rakety až do vzdialenosti 42 km, ktoré dopadli na mesto Bersheeba. Ide o zásadný posun, keďže izraelské zdroje tvrdia, že Irán dodal Hamasu nové rakety typu BM-21 - Kaťuša s dostrelom vyše 40 km. Hamas doposiaľ odpaloval podomácky vyrobené rakety Qassám, s ktorými ohrozuje izraelské mestá susediace s Gazou. Izrael tvrdí, že Hamas by mal disponovať asi 1 000 kusmi týchto nových rakiet. Izraelská operácia v Gaze aj dnes naďalej pokračuje pričom v okolí Gaza City prebiehajú ťažké boje. V moslimskom svete sa medzitým konajú ďalšie anti-izraelské demonštrácie.
-1.0
2.0
0.0
11-01-2009-
Obe komory amerického kongresu silnou väčšinou schválili rezolúcie podporujúce právo Izraela na sebaobranu voči raketovým útokom Hamasu. USA sa vo štvrtok tiež zdržali hlasovania v BR OSN pri schvaľovaní rezolúcie o okamžitom prímerí medzi Izraelom a Hamasom v Pásme Gazy.
-1.0
1.0
0.0
10-01-2009-
Čína a Irán podpísali nový kontrakt pre rok 2009 na dodávky 400 000 barelov ropy denne. Irán je tretím najväčším dodávateľom ropy pre Čínu po Saudskej Arábii a Angole. Firma Zhuhai Zhenrong, ktorá je jedným z čínskych odberateľov už pristúpila na platby iránskej strane za dodávky v eure a nie v amerických dolároch.
0.0
0.0
2.0
08-01-2009-
Iránska vláda bola OSN vyzvaná, aby zaistila bezpečnosť Shirin Ebadiovej, ktorá v roku 2003 vyhrala Nobelovu cenu mieru. Ebadiovej bezpečnosť bola mierne ohrozená, keď sa davy rozzúrených Iránčanov zhromaždili pred jej kanceláriou, aby prostetovali proti tomu, že verejne neodsúdila ofenzívu Izraela v Gaze.
0.0
1.0
0.0
08-01-2009-
Irán včera oznámil, že má do roku 2013 v pláne dosiahnuť sebestačnosť v rafinovacích kapacitách. Z tohto dôvodu prebieha výstavba troch veľkých rafinérií v Araku (kapacita 94 000 barelov denne), Isfahane (91 000)a Abadane (79 000).
0.0
-1.0
0.0
07-01-2009-
60 popredných iránskych ekonómov v otvorenom liste verejne kritizovalo hospodársku politiku prezidenta Ahmadinedžáda, ktorá v posledných týždňoch v krajine vyvolala vlny protestov. Tieto udalosti môžu negatívne ovplyvniť šance Ahmadinedžáda na znovuzvolenie v júnových prezidentských voľbách.
1.0
-1.0
0.0
07-01-2009-
Irán oznámil, že naďalej trpí nedostatkom rafinovacích kapacít. Po zrušení dohody s indickou Mangalore Refineries and Petrochemicals Ltd bolo iránske vedenie prinútené uzavrieť krátkodobú zmluvu so singapúrskym podnikateľom Hin Leongom na dodávku rafinovanej ropy. Pokračujúce problémy Iránu s rafinériami môžu naznačovať snahy USA pokračovať v izolácii režimu a využiť túto jeho slabosť pre zosadenie vlády resp. skôr zapríčiniť jej pád v dôsledku hospodárskych ťažkostí.
0.0
2.0
1.0
07-01-2009-
Iracký premiér Nuri al-Maliki vyhlásil po víkendovej návšteve Teheránu, že výsledkom rokovaní s iránskym prezidentom a duchovným vodcom bude vytvorenie niekoľkých spoločných komisií v oblasti obchodu, energetiky, dopravy a ďalších odvetví. Irán sa má zrejme zapojiť do niekoľkých stavebných a rekonštrukčných projektov v Iraku, ktorý prisľúbil vyhostenie teroristickej skupiny MKO. Tá je zodpovedná za niekoľko teroristických útokov na iránskom území.
0.0
-1.0
0.0
07-01-2009-
"Rada pre spoluprácu v Perzskom zálive" (GCC) dnes vyzvala Baracka Obamu, aby zaujal racionálny a zmierlivý postoj voči Iránu v otázke jadrového programu. GCC je obchodný blok, ktorého členskými štátmi sú Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Bahrajn, Katar, Kuwajt a Omán.
1.0
-1.0
1.0
07-01-2009-Nemecko druhý najväčší exportný partner Iránu
Podľa iránskych úradov bolo Nemecko druhým najväčším exportným partnerom Iránu za rok 2008. Na 1.mieste sa umiestnili Spojené arabské emiráty a na 3.mieste Čína. Medzi Top 10 exportnými partnermi sa ešte nachádza Švajčiarsko, Veľká Británia, Francúzsko a Taliansko.
1.0
-1.0
1.0
07-01-2009-
Turecký premiér Erdogan včera verejne odmietol výzvy na prerušenie diplomatických vzťahov s Izraelom v súvislosti s udalosťami v Gaze. Zdôraznil, že je potrebné prekonať vzájomné emócie spôsobené smrťou palestínskych civilistov. Turecká verejnosť vyjadruje ostrý nesúhlas voči Izraelu. Napriek tomu sa turecká vláda snaží pôsobiť ako sprostredkovateľ medzi Izraelom a moslimským svetom. Turecko si nemôže dovoliť narušiť strategické vzťahy s Izraelom (izraelský predaj výzbroje do Turecka ročne činí 100 mil.USD) napriek čoraz užším väzbám na Irán.
1.0
0.0
1.0
06-01-2009-
Irán vyzýva OPEC na zníženie dodávok ropy do Izraela v súvislosti s izraelskou ofenzívou v Gaze. OPEC však bude s najväčšou pravdepodobnosťou výzvu ignorovať.
0.0
1.0
0.0
06-01-2009-
EÚ dnes označila za "absolútne neakceptovateľné" zníženie dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu, za ktorým stojí Gazprom. Rumunsko hlási 75% zníženie dodávok, Slovensko 70% a vyhlásilo stav núdze. Dodávky výrazne klesli aj v Bulharsku, Grécku, Macedónsku, Turecko a ďalších krajinách. Turecko má podľa istých zdrojov vykrývať svoje potreby aj zvýšením dodávok z Iránu. Dlhodobejšie výpadky môžu taktiež ohroziť fyzickú bezpečnosť rozvodnej siete, ktorá musí byť udržiavaná pod určitým tlakom.
2.0
0.0
0.0
05-01-2009-
Irán a Turkmenistan sa dohodli na nových cenách importu turkménskeho plynu pre prvých šesť mesiacov roku 2009.
0.0
0.0
1.0
05-01-2009-
Zástupcovia Grécka a Iránu sa na ministerskej úrovni dohodli na zorganizovaní konferencie o prehĺbení vzájomných ekonomických väzieb.
1.0
0.0
0.0
05-01-2009-
Vzájomná obchodná výmena medzi Iránom a Tureckom sa za prvých 11 mesiacov roku 2008 medziročne zvýšila o 30,6%.
1.0
0.0
0.0
29-12-2008-
Podľa iránskych oficiálnych správ zachytili iránske bezpečnostné zložky za posledných deväť mesiacov 520 ton ópia a narkotík pašovaných z Afganistanu čo predstavuje medziročný nárast o 30% Bezpečnostné opatrenia boli spojené najmä so zvýšením zabezpečenia iránsko-afgánskych hraníc. Dodajme, že ročná produkcia ópia v Afganistane za rok 2007 bola 8 200 ton.
1.0
0.0
0.0
29-12-2008-
Irán a Čína minulý týždeň v Pekingu slávnostne založili "Asociáciu čínsko-iránskeho priateľstva". Základným cieľom je zintenzívniť kultúrnu spoluprácu a prispievať tiež k prehĺbeniu celkových bilaterálnych vzťahov.
0.0
0.0
1.0
29-12-2008-
Irán nasadil bojovú loď pri pobreží Somálska. Popri USA, Veľkej Británii, Nemecku, Indii, Francúzsku, Rusku a Číne sa tak stal ďalšou krajinou, ktorá sa zapojila do operácií zaisťujúcich bezpečnosť Adenského zálivu voči somálskym pirátom.
1.0
-1.0
1.0
28-12-2008-
Iránsky minister ropného priemyslu Gholam-Hossein Nozari vyhlásil, že Irán nevyhnutne potrebuje zahraničné investície do svojich energetických odvetví ak sa má udržať energetická bezpečnosť odberateľských krajín. Jeho vyhlásenie tiež súvisí s tým, že OPEC od 1.januára zníži dennú produkciu o 2,2 mil.barelov na úroveň 4,2 mil.barelov v snahe zabrániť globálnemu prepadu cien.
1.0
-1.0
1.0
27-12-2008-
Ministri financií členských štátov "ECO" (Organizácia pre ekonomickú spoluprácu) sa na summite v Teheráne dohodli na vytvorení zóny voľného obchodu do roku 2015. Okrem toho došlo k dohode o vytvorení "Banky ECO pre obchod a rozvoj" a prejednávalo sa ďalšie zintenzívňovanie spolupráce v oblasti energetiky, dopravy, rozvoja infraštruktúry a boja proti terorizmu a pašovaniu narkotík. Členskými štátmi "ECO" sú Irán, Turecko, Pakistan, Afganistan, Azerbajdžan, Tadžikistan, Kirgizsko, Kazachstan, Turkmenistan a Uzbekistan.
0.0
0.0
2.0
27-12-2008-
Členské štány zoskupenia "GECF" (Fórum krajín exportujúcich plyn) podpísali na rokovaní v Moskve chartu tejto organizácie. O "GECF", ktoré vzniklo v roku 2001 sa dlhšie vedú reči, že má záujem pôsobiť ako OPEC pre plynársky priemysel. Najmä Rusko však takéto vyhlásenia oficiálne odmieta. Medzi členov "GECF" patrí okrem Ruska aj Irán, Katar, Egypt, Alžírsko, Malajzia a ďalších deväť štátov.
0.0
0.0
2.0
26-12-2008-
Šéf ruského Gazpromu Alexej Miller na stretnutí s iránskym ministrom ropného priemyslu Gholamom Nozarim vyhlásil, že je v záujme Gazpromu zintenzívniť spoluprácu s Iránom v oblasti energetiky. Dodajme, že Gazprom a Národná iránska ropná spoločnosť (NIOC) podpísali 13.7.2008 memorandum o vzájomnom porozumení.
-1.0
0.0
1.0
26-12-2008-
Iránsky zástupca ministra zahraničných vecí Mohammad Akhondzade rokuje v Japonsku o prehlbovaní bilaterálnej spolupráce. Návšteva sa koná z nadchádzajúceho 80.výročia nadviazanie diplomatických vzťahov medzi Iránom a Japonskom. Akhondzade bol do Tokia pozvaný Tarom Nakayamom, ktorý predsedá "Japonsko-iránskemu medziparlamentnému výboru priateľstva".
1.0
0.0
1.0
24-12-2008-
Talianska energetická spoločnosť ENI sa dohodla s Iránom na investícii do ropných polí Darkhovan na juhozápade krajiny. Denný output by sa tak mal zvýšiť zo 100 000 na 160 000 barelov.
1.0
0.0
0.0
22-12-2008-
Talianska vláda zrušila zákaz činnosti pre iránsku banku Sepah, na ktorú USA unilaterálne uvalili sankcie z dôvodu údajného financovanie iránskeho jadrového programu.
2.0
0.0
0.0
22-12-2008-Irán a Afganistan chcú zvýšiť úroveň spolupráce
Viceprezidenti Iránu a Afganistanu dnes rokovali o vzájomných vzťahoch a rozvojovej pomoci pre Afganistan. V Teheráne sa dnes taktiež začal iránsko-afgansky ekonomický seminár, na ktorom sa budú prejednávať možnosti vytvorenia spoločnej hospodárskej komisie.
0.0
0.0
1.0
19-12-2008-
Španielsky minister zahraničných vecí Miguel Moratinos sa na stretnutí s iránskym zástupcom ministra zahraničných vecí Mehdi Safarim nechal počuť, že Madrid má v záujme prehĺbiť spoluprácu s Teheránom a to najmä v ekonomickej a kultúrnej rovine. Španielska strana taktiež ocenila podporu, ktorú Teherán poskytuje afgánskej vláde.
1.0
0.0
0.0
16-12-2008-
Irán podpísal včera s Bosnou a Hercegovinou dohodu o preferenčných clách. Cieľom má byť zvýšenie vzájomného obchodu, pričom Teherán dúfa, že prostredníctvom Sarajeva by si mohli iránske produkty ľahšie nachádzať cestu na európske trhy.
0.5
0.0
0.0
15-12-2008-Sýria a EÚ rokovali o novej partnerskej zmluve
Sýria a EÚ včera rokovali o novej vzájomnej partnerskej zmluve, ktorá by mala byť podpísaná v prvej polovici budúceho roka. Zmluva predpokladá vytvorenie zóny voľného obchodu do 12 rokov. Zbližovanie Sýrie a EÚ je dôležité z hľadiska Iránu, keďže Damask je hlavným spojencom Teheránu a cez sýrske územie údajne Irán dodáva (resp.určite donedávna dodával) zbrane hnutiam Hamas a Hizballáh.
0.5
0.0
0.0
15-12-2008-Irán sa nezúčastní konferencii o Afganistane
Iránsky minister zahraničných vecí Manoucher Mottaki odvolal svoju účasť na konferencii o búducnosti Afganistanu, ktorá sa včera začala v Paríži. Dôvodom boli výroky francúzskeho prezidenta Sarkozyho, ktorý odsúdil postoj iránskeho prezidenta Ahmadinedžáda voči Izraelu a povedal, že si "s človekom ako Ahmadinedžád ruku nepodá". Sarkozy svoje výroky nestiahol späť napriek tomu, že Irán oficiálne vyhlásil, že nemá v úmysle napadnúť Izrael.
-0.5
0.0
0.0
12-12-2008-
Predseda Zhromaždenia expertov Hashemi Rafsanjani kritizuje iránsku vládu, parlament a Radu strážcov za nedostatok pokroku pri privatizácii iránskych štátnych podnikov. Varuje taktiež pred nadmernými štátnými zásahmi do hospodárstva.
1.0
-1.0
0.0
07-12-2008-
Izrael má údajne prehlbovať spoluprácu s NATO ohľadom Iránu. Izraelčania mali NATO poskytnúť informácie o iránskom balistickom programe a vývoji rakety Shahab-4 s dostrelom 3000 km.
0.0
1.0
0.0
07-12-2008-
Irán a Kirgizsko (člen Šanghajskej organizácie spolupráce) vedú bilaterálne rokovania o prehlbovaní ekonomickej spolupráce.
0.0
0.0
1.0
07-12-2008-EÚ nie je proti iránskemu jadrovému programu
Komisárka EÚ pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrero-Waldner povedala, že očakáva od Baracka Obamu začatie priamych rozhovorov s Iránom. EÚ podľa jej slov rešpektuje právo Iránu na mierový jadrový program aj keď je potrebné vyjasniť viacero nezrovnalostí okolo obohacovania uránu. Dodala tiež, že EÚ má v záujme rozširovať vzťahy s Teheránom.
2.0
-1.0
0.0
05-12-2008-Český minister zahraničia varuje pred útokom na Irán
Český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg varuje, že vojenský útok na Irán "by bol katastrofou". Zdôrazňuje využitie všetkých dostupných prostriedkov pre riešenie krízy ohľadom iránskeho jadrového programu. Česká republika má v januári po Francúzsku prevziať predsedníctvo EÚ.
1.0
-1.0
0.0
05-12-2008-Irán a Malajzia podpísali memorandum o porozumení
Irán a Malajzia podpísali memorandum o porozumení, podľa ktorého má Malajzia investovať 5-6 mld.USD do iránskych plynových polí Golshan a Feldous nachádzajúcich sa na juhu krajiny. Tieto dve polia majú spolu zásoby asi 66 bil.m3 zemného plynu. Táto investícia má byť výrazným stimulom pre iránsku ekonomiku.
0.0
0.0
1.0
05-12-2008-
Iránsky viceprezident Parviz Davoudi po stretnutí s generálnym sekretárom Šanghajskej organizácie spolupráce vyhlasuje, že Teherán je pripravený naďalej prehlbovať spoluprácu s touto organizáciou a hostiť jej summity.
0.0
0.0
1.0
29-11-2008-
Čína a Irán dokončujú rokovania o čínskych investíciách do iránskych plynových polí tzv. „North Pars“ v hodnote 16 mld. USD.
0.0
0.0
2.0
29-11-2008-Nemecko-iránska obchodná komora rokovala o posilnení bilaterálnych vzťahov
Nemecko-iránska obchodná komora rokovala v Nemecku o rozširovaní vzájomných vzťahov najmä v oblasti investície do ropného a plynárenského priemyslu v Iráne. Ide o veľmi dôležitý krok po tohtoročných kontraktoch západných firiem s Iráncami – švajčiarskej Elektrizitaetsgesellschaft Laufenburg na dodávku 5,5 mld.m3 plynu na 25 rokov a nemeckej Steiner Prematechnik Gastec na dodávku technológie na skvapalňovanie plynu v hodnote 100 mil. EUR.
2.0
-1.0
0.0
29-11-2008-Irán a Tadžigistan rokujú o posilnení vzťahov
Iránsky a tadžický prezident rokujú na bilaterálnej úrovni o posilnení vzájomných vzťahov a možnostiach vstupu Iránu do Šanghajskej organizácie spolupráce.
0.0
0.0
1.0
29-11-2008-Iracký parlament schválil bezpečnostný pakt s USA
Iracký parlament schválil bezpečnostný pakt s USA, o ktorom sa má hlasovať v júli v celonárodnom referende. Parlament Iránu oficiálne zaujal k tejto skutočnosti pozitívne stanovisko a to napriek protestom šiítskej frakcie irackého duchovného Muktada al-Sadra, ktorý je údajne podporovaný Teheránom.
1.0
-1.0
0.0
26-11-2008-Rusko podporuje iránsky jadrový program
Libanonský prezident prejednával v Teheráne možnosť dodávok iránskych zbraní. Ajatolláh Chameneí medzitým vyzýva Libanon, aby sa zjednotil voči Izraelu.
0.0
1.0
0.0
24-11-2008-Hizballáh by mal zvýšiť počet rakiet
Arzenál Hizballáhu sa mal podľa izraelských zdrojov zvýšiť zo 14 000 na 42 000 rakiet. Hizballáh je schopný odpaľovať rakety 200 km do izraelského vnútrozemia
0.0
1.0
0.0
23-11-2008-Arméni podporujú iránsky jadrový program
Arménsko ako blízky spojenec Ruska vyhlasuje podporu iránskemu jadrovému programu.
0.0
0.0
1.0
23-11-2008-V Iraku zatkli členov šíitskych milícií
Americká armáda v Bagdade zatkla osem príslušníkov irackých šiítskych milícií, ktorí dostávali výcvik, zbrane a výbušniny od iránskych Revolučných gárd.
0.0
1.0
0.0
23-11-2008-Izraelské vojenské kruhy vyzývajú na uzatvorenie dohody so Sýriou
Izraelské vojenské kruhy vyzývajú na uzatvorenie mierovej dohody so Sýriou aj za cenu straty strategických Golandských výšin. Cieľom má byť oslabiť spojenectvo Irán-Sýria-Hizballáh-Hamas
1.0
-1.0
0.0
19-11-2008-Irán a Turecko podpísali dohodu o výstavbe plynovodu
Irán a Turecko podpísali dohodu o výstavbe 1800 km dlhého plynovodu medzi týmito dvomi krajinami. 50% plynu by malo podľa dlhodobého plánu smerovať do Európy
2.0
-1.0
0.0
17-11-2008-Erdogan vyzýva na normalizáciu vzťahov USA a Iránu
Turecký prezident Erdogan na Columbijskej univerzite vyzýva na normalizáciu vzťahov Washingtonu a Teheránu a obhajuje iránsky jadrový program.
1.0
0.0
0.0
16-11-2008-Iracká vláda schválila nový bezpečnostný pakt
Iracká vláda schválila bezpečnostný pakt, ktorý umožňuje zotrvať americkej armáde v krajine do roku 2011. Podľa dohody americké sily nesmú z irackého územia zaútočiť na žiadnu zo susedných krajín. Ide predovšetkým o možnosť vojenského útoku na Irán.
2.0
-3.0
3.0
14-11-2008-Rusko odmieta ďalšie sankcie
Rusko odmieta ďalšie kolo prípadných sankcií na Irán kvôli pokračujúcemu jadrovému programu.
-2.0
0.0
2.0
13-11-2008-Irán úspešne otestoval raketu
Irán úspešne otestoval raketu Sajjil s dostrelom 1930 km.
-2.0
2.0
0.0

Aktéri

 


USA – Postoj novozvoleného amerického prezidenta je spomenutý v sekcii monitoring. Washington znepokojuje taktiež podpora Iránu pre šiítske ozbrojené skupiny v Iraku (najmä duchovný Muktada al-Sadr), Hamasu v Palestíne a Hizballáhu v Libanone. Irán na druhej strane obviňuje USA z podpory teroristického hnutia Jundullah, ktoré bojuje za práva sunnitskej menšiny žijúcej v provincii Sistan Balučistan. 

Izrael – cíti sa ohrozený iránskym jadrovým programom a tiež Hamasom a Hizballáhom.

Irak – šiítski stúpenci Muktada al-Sadra v týchto dňoch masovo protestujú proti americko-irackému paktu, podľa ktorého sa majú americké sily stiahnuť z krajiny do roku 2012. Dôležité bude sledovať aj vývoj v kurdských oblastiach, keďže v Iráne žije významná kurdská menšina. Dôležité je nedávne rozhodnutie Iraku tvrdo zakročiť proti teroristickej organizácii MKO, ktorú v minulosti využíval bývalý iracký diktátor Saddán Husajn proti iránskemu režimu, čo prispeje k zlepšeniu vzťahov. 

Rusko – 14.11.2008 vyhlásilo, že odmieta ďalšie kolá sankcií BR OSN voči Iránu, ktorý je dôležitou súčasťou jeho zahraničnej politike predovšetkým v ekonomickej sfére. Spolu s Iránom a Katarom sa snaží vytvoriť tzv. plynový kartel na spôsob OPEC-u. Rusko zrejme tiež kalkuluje s tým, že Irán podporujúci odbojové skupiny na Blízkom východe bude naďalej destabilizovať tento regiónu, čo bude USA nútiť viazať tu svoje sily vďaka čomu bude môcť Moskva upevňovať svoje pozície v strednej Ázii. Rusko tiež počíta s členstvom Iránu v Šanghajskej organizácii spolupráce.

Libanon – v podstate ovládaný šiítskym hnutím Hizballáh. Má doposiaľ napäté vzťahy so Sýriou.

Sýria – Hlavný spojenec Teheránu. Spolu s Iránom sa podieľa na podpore Hizballáhu a Hamasu. Práve cez sýrske územie sa Hizballáhu dodávajú iránske zbrane. Cez sýrske hranice tiež prenikajú zahraniční islamisti do Iraku. V uplynulých týždňoch však dochádza k náznakom zbližovania Damasku a Západu po návšteve britského ministra zahraničných vecí. Sýria a Veľká Británia mali údajne nadviazať spoluprácu v spravodajskej oblasti. Izraelské vojenské kruhy zase vyzývajú na uzatvorenie mierovej zmluvy so Sýriou výmenou za strategické Golandské výšiny.

Turecko – v poslednom období ho s Iránom spája energetická spolupráca. Oba štáty majú záujem na vytvorení viacerých spoločných podnikov s cieľom podporiť ekonomickú spoluprácu.

India – V posledných mesiacoch sa vzťahy zhoršili najmä vďaka prehlbujúcej sa spolupráci medzi Washingtonom a Dillí. India dokonca pred časom dislokovala do Perzského zálivu vojnovú loď bez konzultácií s Teheránom. Po ekonomickej stránke je v indickom záujme realizovať projekt plynovodu IPI (Irán-Pakistan-India). Vďaka americkému tlaku však zatiaľ chýba dostatočná politická vôľa. Napriek tomu India v júli 2008 vyzvala na trilaterálne rokovania ohľadom projektu.  

Pakistan – V 90.rokoch boli vzájomné vzťahy napäté, keď Pakistan podporoval Taliban v afganskej občianskej vojne, kým Irán zase poskytoval podporu nepriateľom Talibanu. Istý pocit nevraživosti stále pretrváva, keďže Pakistan je sunitskou krajinou kým Irán šiítskou. Emócie však ustupujú v poslednom období pragmatizmu, kvôli plánovanému projektu výstavby plynovodu IPI (Irán-Pakistan-India).  

Azerbajdžan – Potenciálne nebezpečenstvo pre stabilitu Iránu predstavuje početná menšina Azarov žijúcich na hraniciach Iránu a Azerbajdžanu.

Schémy

 


Vysvetlivky


 
Vítame všetkých návštevníkov novej sekcie „A.R.E.S analysis“ (Analysis and Research of Estimated Situations), ktorej cieľom je priniesť novú formu spracovania monitoringu spravodajských médií a výstupných analýz na báze matíc konkurenčných hypotéz. Našim úmyslom je uľahčiť návštevníkom a registrovaným užívateľom snahu pri sledovaní vývoja trendov v medzinárodnej politike jednoduchým, zrozumiteľným a zároveň originálnym spôsobom.

Legenda: Ku každému argumentu je priradená hodnota v škále +3 až -3
+3Argument veľmi silne potvrdzuje hypotézu-3Argument veľmi silne vyvracia hypotézu
+2Argument silne potvrdzuje hypotézu -2Argument silne vyvracia hypotézu
+1Argument potvrdzuje hypotézu -1Argument vyvracia hypotézu
0 - Argument je neutrálny alebo irelevantný vo vzťahu k hypotéze